Latvijas volejbolisti iekļūst EČ finālturnīrā

06/09/2020 21:21
Latvijas volejbola izlase

Latvijas vīriešu volejbola izlase svētdien Kipras galvaspilsētā Nikosijā izcīnīja uzvaru Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra noslēdzošajā spēlē.

Latvija D apakšgrupas spēlē ar 3-0 pārspēja (25:15, 25:21, 25:23) Kipru, tādējādi nodoršinot vietu Eiropas finālturnīrā.

Lai Latvija izcīnītu ceļazīmi uz finālturnīru, bija nepieciešama uzvara trīs vai četros setos.

Latvijai iepriekš ir izdevies kvalificēties finālturnīram tikai 1995.gadā, bet Avo Kēlam ar Igaunijas izlasi – divreiz. Galvenā trenera Kēla vadībā šis latviešiem bija otrais mēģinājums iekļūt Eiropas čempionāta finālā.

Latvija maču noslēdza bez diviem no vadošajiem spēlētājiem – otrajā setā traumu guva Hermans Egleskalns, bet trešā seta galotnē savainojās arī Deniss Petrovs.

Pirmā seta sākumā līdzīga cīņa noritēja līdz 12:11 Latvijas izlases labā. Servējot cēlājam Petrovam, Latvijai izdevās gūt trīs punktus pēc kārtas, bet seta beigās pretinieki jau pietaupīja daļu labāko spēlētāju otrajam setam – 25:15.

Otrajā setā pēc diviem pēc kārtas Nikolaosa Elefteriu “eisiem” pa Romānu Saušu rezultāts kļuva 4:2 Kipras labā. Tomēr tūlīt, servējot Atvaram Ozoliņam, tika gūti četri punkti pēc kārtas – 6:4. Vairākkārt pretinieki panāca latviešus, bet beigas piederēja Latvijas izlasei, komandas kapteinim Tomam Švanam bloķējot Sotiri Siapani – 25:21.

Trešajā setā pēc Ozoliņa “paipa” pa tīkla trosi latvieši nokļuva iedzinējos ar 3:6. Tūlīt gan rezultāts tika izlīdzināts, un “virves vilkšana” turpinājās līdz seta beigām. Jau otrā seta vidū Egleskalnu bija nomainījis Kristaps Platačs, bet trešā seta beigās, kad rezultāts kļuva 22:21, potīti pagrieza Petrovs, viņa vietā laukumā dodoties Edvīnam Skrūderam.

Tieši Edvīns pēdējā izspēlē uzņēma bumbu aizsardzībā, bet ar Švana bloku Latvija pielika punktu gan setam ar 25:23, gan spēlei ar 3-0, gan turnīram ar izcīnītu pirmo vietu.

Visvairāk punktus Latvijas izlases labā sakrāja Ozoliņš, kurš guva 15 punktus. Desmit punktus sakrāja Platačs, deviņi punkti tika Saušam, pa astoņiem – Egleskalnam un Švanam, četri punkti Zigurdam Adamovičam, viens – Denisam Petrovam, bet vēl laukumā bez “libero” Ingara Ivanova devās arī Skrūders un Renārs Pauls Jansons.

Pretinieku rindās rezultatīvākais ar 15 punktiem bija Sotiris Siapanis

Dienas pirmajā spēlē Spānija ar 3-0 (25:19, 25:22, 25:23) pārspēja Moldovu, uz dažām stundām atgriežoties turnīra tabulas galvgalī.

D apakšgrupā pa 12 punktiem sešās spēlēs iekrāja Latvija un Spānija, taču latviešiem bija labāka uzvarēto un zaudēto setu attiecība. Septiņi punkti bija Moldovai, bet pieci – Kiprai.

Jau ziņots, ka sestdien Latvija otrā apļa otrajā duelī ar 1-3 zaudēja Spānijai, bet piektdien pirmajā spēlē ar 3-0 uzvarēja Moldovu. Pirmajā aplī Latvija ar 3-0 pārspēja Moldovu, 1-3 zaudēja Spānijai un ar 3-0 uzvarēja Kipru.

Tikmēr Kipra otrā apļa pirmajā duelī ar 3-0 negaidīti uzvarēja Spāniju, bet sestdien ar 3-2 pieveica Moldovu. Pirmajā aplī kiprieši 1-3 piekāpās Spānijai, bet ar 0-3 zaudēja Latvijai un Moldovai.

2018.gadā Latvija Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā apakšgrupā spēlēja kopā ar igauņiem un Izraēlas valstsvienību. Vienīgo uzvaru pēdējā mačā izdevās izcīnīt pār izraēliešiem, taču apakšgrupā nācās samierināties ar pēdējo, trešo, pozīciju.

Tikmēr Kipra ne reizi nav spēlējusi finālturnīrā.

Vēl pirms došanās uz Kipru Latvijas izlase Igaunijā aizvadīja trīs pārbaudes spēles ar vietējo valstsvienību, visos dueļos ciešot neveiksmi. Tāpat bija plānoti dueļi ar Polijas komandu Radomas “Cerrad Enea Czarni”, taču Covid-19 pandēmijas dēļ tie bija jāatceļ.

Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrs D grupā bija vienīgais, kurā vienā valstī uzreiz aizvada abus riņķus, turklāt vienīgais, kuru spēlē augusta beigās un septembra sākumā, pārējās grupās finālturnīra dalībniekus noskaidrojot nākamā gada janvārī.

Finālturnīrs plānots 2021.gada augustā un septembrī Polijā, Čehijā, Somijā un Igaunijā. Četras mājinieku izlases un astoņas labākās iepriekšējo Eiropas meistarsacīkšu komandas Serbija, Slovēnija, Francija, Krievija, Itālija, Ukraina, Vācija un Beļģija vietu finālturnīra Eiropas 24 labāko komandu skaitā jau ir nodrošinājušas. Atlikušās 12 vietas finālturnīrā ieņems septiņu grupu uzvarētāji un pieci labākie otro vietu ieguvēji.