Lauva: Šneps ir aizmirsis, ka LBS nav viņa SIA

15/04/2019 12:35

Publiskajā telpā nerimstas kaislības ap Latvijas basketbola saimniecību. Neilgi pēc sāpīgās neiekļūšanas FIBA Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā savu kritiku Latvijas Basketbola savienībai (LBS) un izlases galvenajam trenerim Vecvagaram veltīja arī komandas kapteinis Jānis Blūms, kurš norādīja uz nevēlēšanos vadībai uzņemties kaut daļu atbildības par notiekošajiem procesiem.

LBS ģenerālsekretārs Edgars Šneps vienā no nesenajām intervijām apgalvojis, ka Blūms, iespējams, pateicis, ko nedomā un ticis pārprasts.

“Sportzinas.com” sazinājās ar “VEF Skola” valdes priekšsēdētāju un basketbola funkcionāru Mārtiņu Lauvu, lai lūgtu viņu komentēt konkrēto gadījumu, kā arī uzzinātu viņa viedokli par Latvijas basketbolā notiekošo.

Par Šnepa izteikumiem, ka Blūms esot pārprasts.

“Drošvien, šajā sakarā iedošu Šnepam bezmaksas sabiedrisko attiecību padomu, lai viņam nepārtraukti nevajadzētu stāstīt, ka viņš ir pārprasts. Atcerēsimies sākotnējos izteikumus par čārterreisu, tagad par Blūmu, situāciju par sieviešu Eiropas čempionāta rīkošanu, lietu ar [Māri] Jučmani – viņaprāt, kāds visu laiku kaut ko pārprot un nesaprot. Ieteikšu vienu – sākt domāt, ko viņš runā. Viņa pozīcija LBS ģenerālsekretāra krēslā to pieprasa. Tagad ir tā – viņš no sākuma runā un tikai tad sāk domāt, ko ir pateicis.”

Tāpat pieskārāmies tēmai, par problēmām, kas radušās saistībā ar 2019. gada Eiropas sieviešu basketbola čempionāta sarīkošanu Rīgā. Valsts līdzfinansējums sākotnēji paredzēts 600 tūkstošu apmērā, bet 2018. gada novembrī LBS savos aprēķinos norādījusi izmaksu pieaugumu 274 240 eiro apmērā, uz ko Izglītības un Zinātnes ministrija norādījusi, ka tas radies, LBS nekorekti veicot turnīra izmaksu aprēķinus. LBS publiski piedraudēja, ka čempionāts var nenotikt, ja valsts nepiešķirs papildus finansējumu.

“Tas ir absurds no jebkura viedokļa. Labākajā gadījumā tā ir kļūda. Sliktākajā, ka ir parādījušās kādas jaunas intereses, bet kārtējo reizi tas apliecina LBS vadības nekompetenci. Loģiski skatoties, tik īsā laikā tik liels izmaksu pieaugums nevar būt. Mēs taču runājam par apjomīgiem valsts budžeta līdzekļiem. Kā var kļūdīties par gandrīz 300 tūkstošiem?”

LBS kā vienu no argumentiem min, ka visos dokumentos ir norādīts, ka tā ir neoficiālā tāme.

“Ko nozīmē neoficiālā tāme? Uz Ministru kabinetu runāt par finansējuma piešķiršanu ejam ar neoficiālu tāmi, liekot uzsvaru uz to? Tas izklausās no sērijas – es te nedaudz piemetu, izskatās, ka mums vajadzēs pusmiljonu, bet pēc pāris mēnešiem atnāksim un pateiksim, cik tad mums oficiāli vajag. Tā nekur nenotiek! Izlasēm jau ir jāuzsāk gatavošanās čempionātam, bet LBS atkal kļūdījušies par 30% savos aprēķinos. Nu kas tas ir? Tas tikai kārtējo reizi apliecina, kāds ir esošās LBS vadības profesionālais līmenis, skatoties no jebkura skatpunkta.”

Tāpat vīriešu valstsvienība šobrīd ir jauna galvenā trenera meklējumos.

“Ņemot vērā, kā iepriekš notika Arņa Vecvagara iecelšana amatā, kad karalis [Ainars] Bagatskis atstāj savu mantinieku, mēs kā minimums esam pelnījuši kaut cik atklātu šo procesu. Kad notiek kandidātu publiska apspriešana un izvērtēšana. Nesaku, ka tas ir jādara kongresam, bet basketbola sabiedrībai ir jābūt informētai vismaz par virzieniem, kuros plānots doties. Iepriekš bija tā – svētdienas vakarā Vecvagara kandidatūra kā galvenā nefigurē, bet pirmdienā viņš jau ir amatā. Gribētu pavaicāt [Valdim] Voinam [LBS prezidents, kurš ilgstoši strādājis iekšlietu struktūrās], vai arī policijā notiek tā, kad ierindas inspektors vienas dienas laikā kļūst par ģenerāli. Vai tā ir normāla prakse? Uzskatu, ka Vecvagara iecelšana par izlases galveno treneri ir lielākais apzinātais ļaunums, ko Latvijas basketbols ir pieredzējis. Kā tik talantīgu izlasi var uzticēt tik mazpieredzējušam speciālistam? Cinisms augstākajā pakāpē! Un pārējais no tā izrietošais ir nianses. Ja tik talantīgu izlasi vada tik nepieredzējis treneris, tad ko mēs gaidām? Pieaugušo izlase ir basketbola sistēmas piramīdas virsotne, bet ja tai nav panākumu, par ko mēs vispār varam runāt?”

Daudz tiek apspriests arī esošais LBS pārvaldības modelis, kurā ietilpst LBS valde, bet kā galvenā institūcija hierarhijā ierindojās LBS padome, kuras sastāvā vairums ir politiķi un uzņēmēji.

“Domāju, ka esošo modeli nav nepieciešams mainīt. Tomēr reizi četros gados kongresā pārvēl gan valdi, gan prezidentu, kas ir adekvāts un demokrātisks termiņš. Visiem vienkārši ir jāstrādā. Biedriem ir jānotic idejām, kas tiek piedāvātas un jāļauj strādāt. Ja četru gadu laikā ievēlētie neattaisno cerības, tad ejam tālāk. Nedomāju, ka ir nepieciešama iekšēji mākslīgi veidota opozīcija. Šobrīd runa ir par ko citu. Ja nemaldos, Šnepam & Co tas jau ir trešais termiņš, un viņš jau sāk uzvesties, ka LBS pieder viņam. Viņš laikam ir aizmirsis, ka tā ir Latvijas basketbola sabiedriskā labuma organizācija, nevis viņam piederoša akciju sabiedrība. Problēma nav mehānismā, tas pats par sevi ir kvalitatīvs. Ko noteikti vajadzētu darīt – ierobežot termiņus, cik ilgi var ieņemt attiecīgos posteņus. Divi termiņi ir maksimums. Astoņos gadus var pietiekami daudz izdarīt. Nedrīkst ieslīgt pašapmierinātībā un aizmirst, kāpēc tu tur vispār esi, kā šobrīd izskatās, ka ir noticis.”

Daudz tiek apspriesta arī esošās LBS vadības publiskā retorika, neuzņemoties atbildību par pieņemto lēmumu sekām. Lauvam vaicāts, ar ko tas skaidrojums – vai problēma ir tajā, ka LBS saimniekojusi tik nekompetenti, ka, nākot pie varas jaunai vadībai, tajā tiktu konstatēti vērā ņemami pārkāpumi, vai pie vainas ir kādi citi iemesli.

“Domāju, ka nekas īpaši traģisks tur iekšienē sastrādāts nav, bet tā ir ilgstošas esošās vadības nekompetence un neprofesionalitāte. Uzskatu, ka nekādas ļaunprātības tur nav, drīzāk pilnīgs idiotisms, kas atspoguļojies vairāku svarīgu lēmumu pieņemšanā. Jebkura loģika būtu prasījusi, ka pēc izgāšanās Pasaules kausa kvalifikācijā no amatiem būtu atkāpušies visi atbildīgie – prezidents, ģenerālsekretārs un galvenais treneris. Tie bija cilvēki, kas tieši bija atbildīgi par šo neveiksmi. Vajadzēja notikt ārkārtas kongresam un lemt par jaunu vadību. Lūk, tā būtu atbildīga un vīrišķīga rīcība. Ko mēs redzējām tagad? Visi viens uz otru rāda ar pirkstiem un neviens ne par ko neatbild. Arī Blūms to piemin savā intervijā, ka nesekoja vīrišķīga rīcība.”

Publiskajā telpā arī kritizēts esošās LBS padomes sastāvs (skatīt ŠEIT) un tās pārāk pasīvā darbība.

“Padomes vienīgais uzdevums ir politiskā atbalsta LBS iniciatīvām un finansējuma nodrošināšana. Godīgi sakot, man liekas, ka vairums no padomes locekļiem, ļoti iespējams, nemaz nezina, ka tur atrodas. Iepazīstoties ar sastāvu, var redzēt, ka tas ar tādu domu ir arī veidots, bet tas sen jau vairs nav aktuāls. Pilnīgi noteikti, ka tāda padome ir nepieciešama. Tur ir jābūt politiķiem, uzņēmējiem, kas pilda attiecīgās funkcijas. Šobrīd padomes sastāvs izskatās ļoti dīvaini, bet atkal – tāpēc ir LBS prezidents un ģenerālsekretārs, kuriem sen šis jautājums bija jāatrisina. Nav nekādu problēmu sarīkot ārkārtas kongresu, nomainīt padomes sastāvu un iesaistīt tajā cilvēkus, kuri ir gatavi dot savu pienesumu Latvijas basketbola attīstībai. Un tādi cilvēki ir. Un padome būtu tā vieta, kur tādus cilvēkus apvienot. Un tie jautājumi par sieviešu Eiropas čempionātu, kurus Šneps tagad risina “caur avīzēm”, būtu jārisina tur. Neesmu pārliecināts vai kāds tur viņam piedotu tik absurdu un stulbu pārrēķināšanos, bet katrā ziņā risinājums būtu jāatrod tur, nevis kā tagad, publiski bļaujot – tas ir nožēlojami.”

“”Uz papīra” viss ir pareizi. Statūti paredz virkni mehānismu, kurus adekvāti pielietojot, mēs varam virzīties attīstības virzienā. Tagad valstī ir jauna valdība, tāpēc arī padomē ir jābūt aktuālajiem politiķiem un arī to rindās ir atrodami cilvēki, kas būtu gatavi atbalstīt basketbolu. Tāpat ir virkne uzņēmēju, kas to vēlētos darīt. Izņemam ārā tos, kas to vairs nedara, un dodamies tālāk. Nevis risinām būtiski svarīgus jautājumus uz ielām, kā tas notiek šobrīd. Uz ielām nekas nav jārisina.”

LBS vadībai regulāri tiek pārmesta neskaidra komunikācija, par ko savas domas bija arī Lauvam.

“Komunikācija ir tikai rezultāts no esošās vadības intelekta līmeņa. Ja tas nav nepieciešamajā līmenī attiecībā pret ieņemtajām pozīcijām, ja nav jaudas un pieredzes, tas viss atspoguļojas gan sportiskajos rezultātos, gan nespējā piesaistīt finansējumu un citās lietās. Tās jau nav naudas, komunikācijas vai vēl kādas problēmas, bet tā ir administratīvā kapacitāte. Ja tev ir spējīgs un profesionāls vadītājs, tad tādas problēmas nepastāv. Bet ja tev ir vadītājs, kāds šobrīd ir Šneps, tad problēmas ir visās frontēs. Neviens kvalitatīvs vadītājs nepieļautu, ka svarīgākie projekti tiek uzticēti nepieredzējušiem speciālistiem, kā tas bija ar vīriešu izlasi un Vecvagaru.

Atgriežoties pie jautājuma par Vecvagara iecelšanu izlases galvenā trenera amatā, LBS vadība savu izvēli pamatojusi ar to, ka Vecvagars ir bijis kā Bagatska basketbola filozofijas turpinātājs.

“Eiropas čempionātā mums starta pieciniekā bija Kristaps Porziņģis, brāļi Bertāni, Jānis Timma un Jānis Strēlnieks, bet Pasaules kausa kvalifikācijā pavisam cits. Tur jābūt idiotam, lai aizbildinātos ar kaut kādu filozofiju, jo tā ir pavisam cita spēle un spēlētāju līmeņi, maigi sakot, ir krasi atšķirīgi. Piedevām Vecvagars nav bijis Bagatska asistents “no zvana līdz zvanam”. Kārtējais stulbums, uz ko pamatoties.”

Kā dzīvot tālāk?

“Daudz svarīgāk par to, kas vadīs LBS pēc novembrī paredzētā kongresa, ir ka mēs kā basketbola sabiedrība, masu mediji un pārējās iesaistītās pusēs mainām savu filozofiju. Mums vairs nedrīkst būt pieņemami zaudējumi un nesaprotami lēmumi. Ja mēs nemainīsim savus uzstādījumus, nav svarīgi, kas vada LBS, rezultāta nebūs. Esam bijuši pārāk iecietīgi pret to, kā tiek pārvaldīta basketbola saimniecība.

“Vēlos arī izmantot izdevību un pateikt, ka tuvāko piecu līdz septiņu gadu laikā nepiesaku ambīcijas uz kādu amatu LBS struktūrās. Šneps savos savārstījumos min opozīcijas ieinteresētību viņa darbu kritikas kultivēšanā, lai pārņemtu varu, kur izskan arī mans vārds. Bet man galvenokārt rūp Latvijas basketbola attīstība. Esmu pietiekami daudz tajā ieguldījis, tāpēc nevaru noskatīties, kā saujiņa nekompetentu cilvēku sistemātiski pieļauj kļūdas un nav gatavi par tām uzņemties atbildību. Tam ir jābeidzas, citādi attapsimies vēl dziļākā purvā. Jo potenciāls mums ir liels, taču tas netiek realizēts nemākulīgas pārvaldības dēļ!”

Pieslēgties

Dienas fokusā

Rihards Lomažs
28/10/2021 21:54

Lomažs par īsziņām no Pārkera, “čakarēšanu” Francijā un Turcijas naudu

Latviešu basketbolists Rihards Lomažs sarunā ar Valdi Valteru pastāstīja par savu Eirolīgas pieredzi Francijas klubā Vilērbānas ASVEL, komunikāciju ar komandas prezidentu, NBA leģendu Toniju Pārkeru, kā arī par finansiāliem apsvērumiem,…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…