Lauva: tas notiek no Biedriņa laikiem…

Mārtiņš Lauva, sportazinas.com

Sarunā ar sportazinas.com paudis viedokli par notiekošo Latvijas basketbolā. “VEF Skolas” funkcionārs paudis sašutumu par Latvijas pieaugušo izlases komplektācijas procesu. Tāpat Lauva pieskarās U-20 izlases fiasko un aģenta Artūra Kalniša lomai Latvijas basketbolā notiekošajos procesos.

Izlases basketbolistu vēstule LBS vadībai

“Gan pēc būtības, gan pēc satura tas ir absurds paziņojums. Nevienam aģentam nav jājaucas Latvijas basketbola savienības darbā. Vēl jo vairāk tādēļ, ka to aizliedz virkne FIBA noteikumi, kas paredz to, ka aģents nekādi nedrīkst būt saistīts ar basketbola federācijas darbību un tajā ieviest savas korekcijas. Arī pēc satura šis paziņojums par vēstuli ir dīvains, jo uz doto mirkli ir pārdotas jau vairāk kā 8000 biļetes. Tas parāda, ka šī spēle ir vērtīgs produkts, par ko skatītāji ir gatavi maksāt LBS noteiktās cenas. Lēmums noteikti ir pamatots, LBS ir nepieciešami ienākumi, lai apmaksātu izlases rēķinus.”

Anžeja Pasečņika atteikums izlasei

“Gribu pateikt tā, lai visi lasītāji saprot – neviens klubs, ne NBA, ne Eiropā NEVAR basketbolistam aizliegt spēlēt izlasē. Vēl jau vairāk tāds, ar kuru nav parakstīts līgums. Skatoties uz Anžeja situāciju rodas vairāk jautājumu nekā atbildes. Filadelfijas “76ers”, kas Anžeju nodraftēja, parakstīja līgumu ar turku Furkanu Korkmazu, bet viņam ļāva spēlēt Eiropas U-20 čempionātā, pat ne pieaugušo. Tas parāda to, ka Filadelfijas kluba vadība nav kategoriski pret savu spēlētāju palīdzēšanu savām valstsvienībām.

Pirms gada Anžejam bija līgums ar to pašu Spānijas komandu ar ko līgums ir šobrīd – Grankanārijas “Herballife”. Pagājušajā gadā viņi atļāva Anžejam spēlēt, bet šogad pēkšņi spēlēt izlasē ir aizlieguši. Esmu pārliecināts, ka Anžeja lēmumu neietekmēja nosauktās komandas. Tas ir vai nu viņa paša, vai viņa aģenta lēmums. Tai skaitā NBA profesionāļu vidū nav izpratnes par šo Anžeja lēmumu, jo arī tur uzskata, ka viņam daudz loģiskāk būtu spēlēt.”

Freimanis un K.Bērziņš

“Ļoti dīvaini šķiet nepārbaudīt Bērziņu, jo mums šajā pozīcijā, pēc Anžeja atteikuma, ir reāls robs. Tuvākās rezerves – Čavars un Gromovs – tālu nav gatavi Eiropas čempionāta finālturnīram. Mēs paliekam ar trīs garā gala spēlētājiem – Kristapu Porziņģi, Mārtiņu Meieru un Dāvi Bertānu. Tādēļ ļoti dīvaini šķiet nepārbaudīt kādā sportiskajā formā atrodas Kaspars Bērziņš. Tāpat Rolands Freimanis Bagatska piekoptajā basketbolā epizodiski var nospēlēt kā centrs. Šis ir lēmums, kas īsti nav paskaidrots.

Vienīgais, ko no Bagatska dzirdēju – viņš nevar garantēt minūtes šiem pieredzējušajiem spēlētājiem. Manuprāt, šāds arguments, ņemot vērā apstākļus, neiztur nekādu kritiku. Jebkurš pieredzējis spēlētājs, kaut kā 11. vai 12. spēlētājs, komandā ir krietni vērtīgāks kā kāds jaunais, kuri nav gatavi dot nekādu pienesumu ne uz laukuma, ne ģērbtuvēs. Tādēļ interesants jautājums ir – kādēļ vispār Bagatskis šos spēlētājus iekļāva paplašinātajā kandidātu sarakstā?

Nesaprotams lēmums, vēl jo vairāk, ja viņš zināja, ka viņš šos spēlētājus komandā neiekļaus. Nesmuki sanāk, ka šos basketbolistus iekļāva publiskajā kandidātu sarakstā un tad tikpat publiski atskaitīja. Ar kādu mērķi? Lai viņus pazemotu?”

U-20 izlases fiasko

“Problēma ir daudz plašāka. U-20 pat nav pirmais signāls. Jau U-18 izlase decembrī bija trīs precīzu metienu attālumā no izkrišanas uz B divīziju. Arī toreiz, Kalnīša klients Rodions Kurucs nespēlēja, tādēļ acīmredzot, tā ir sistēma nevis izņēmums. U-20 ir signāls par kopējo attieksmi pret valsts izlasi. Ir sajūta, ka daudzi nenovērtē Latvijas izlases panākumu nozīmīgumu. Latvijas izlases panākumi ir pamats, lai mūsu basketbols attīstītos ilgtermiņā. Nenotiks nekāda attīstība, ja Latvijas izlases spēlēs B divīzijās, uz kurām neviens nebrauks spēlēt. Nenotiks nekāda attīstība jaunatnes basketbolā, tas nav iespējams bez izlases panākumiem. Ja tā turpināsies, basketbols vienā brīdī šajā valstī izbeigsies. Tā ir tā skarbā realitāte.

Ja nebūs panākumi mēs nevarēsim piesaistīt bērnus šim sporta veidam. Mēs gluži vienkārši zaudēsim konkurenci hokejam, futbolam vai volejbolam. Tas pats attiecas uz finansējumu basketbola klubiem, lai nodrošinātu iespējas attīstīt jaunos latviešu basketbolistus. Viss sākas un beidzas ar Latvijas vīriešu basketbola izlasi. Tādēļ mums visiem, basketbola sabiedrībai – treneriem, aģentiem, spēlētājiem, vecākiem, funkcionāriem, līdzjutējiem būtu jāiespringst uz to, lai izlases visos vecumos tiktu pārstāvētas iespējami labākajos sastāvos un cīnītos par augstākajām vietām.”

LBS attieksme pret atteikumiem izlasei

“LBS gadiem ir toleranti izturējusies pret spēlētāju atteikumiem izlasei. Nekad no LBS puses nav bijuši pārmetumi tiem basketbolistiem, kas atteikuši izlasēm. Tā vietā, lai sabiedrība un masu mediji runātu par tiem, kas spēlē, tiem, kas ziedo savas vasaras, tiek runāts par tiem, kas nespēlē. Tas ir fundamentāli nepareizi. Tas notiek jau no Biedriņa laikiem, kad visi tikai runāja par to vai Andris spēlēs vai nespēlēs. Nevis par tiem džekiem, kas gatavi liet sviedrus un asinis.

Pagājušajā vasarā bija ļoti uzskatāms piemērs, ka liela daļa ziņu bija par to vai Kristaps Porziņģis vai Dāvis Bertāns spēlēs, nevis par tiem, kas reāli devās laukumā Olimpiskajā kvalifikācijā. Protams, neviens jau skaļi nerunā, bet zemapziņā basketbolistiem, kas spēlē, rodas jautājums – kāpēc es ziedoju savu vasaru un spēlēju, bet visi tikai runā par tiem, kas izlasei uzgriež muguru? Tam pamatā ir LBS komunikācija. Ok, var pieņemt, ka kāds spēlētājs par prioritāti izvirza klubu, konkrēti to pasakot, bet ja tas atkārtojas gadu no gada, tad šādi basketbolisti uz izlasi jāaicina nav. LBS pienākums ir vienā brīdī paziņot – paldies, bet ar šo spēlētāju mēs vairs nerēķināmies.

Šovasar visa vecumu vīriešu izlasēm kopā ir atteikuši 20!!! spēlētāji (t.sk. arī traumētie) – neviens man neiestāstīs, ka tā ir normāla situācija, kura tiek kontrolēta.”

Nespēlētāju “kults”

“Un visu šo turpina Latvijas mediji, jo daudz par maz tiek runāts par tiem, kas spēlēs, bet otrādi. Rīta Panorāmā redzam Anžeju Pasečņiku, kurš izlasē nespēlēs. Tas nav pārmetums konkrēti LTV. Tas pats notiek arī citos medijos – piemēram, pagājušajā vasarā sportacentrs.com lielā intervija bija ar Dāvi Bertānu, kurš izlasē nespēlē, nevis, teiksim, Jāni Strēlnieku, kurš izlasē spēlēja ar lauztu pēdu. Bertāns tā vietā lai spēlētu izlasē, izvēlējās NBA Vasaras līgu. Neviens Latvijas medijs par to nerunāja, ka Dāvis tajā pašā vakarā, kad viņam vajadzēja pārstāvēt savas izlases krāsas, spēlēja Vasaras līgā.

Mēs visi kopā daudz labprātāk runājām par visiem nespēlētājiem un tad mēs brīnāmies, ka U-18 un U-20 kāds izdomā nespēlēt. Ka atsakot Latvijas valsts izlasei, var kļūt par varoni masu medijos. Tas viss iet roku rokā. Manuprāt, viss ir rezultējies katastrofālā rezultātā. Un ja padomā, ka šie puiši, kas tagad atsaka Latvijai, ir mūsu nākotnes pieaugušo izlase, tad spēlēšana B divīzijā kopā ar Bulgāriju un citām basketbola lielvalstīm var izrādīties mūsu griesti.”

Risinājums

“Latvijas Basketbola savienības rīcībā ir virkne instrumentu, kā ietekmēt tos spēlētājus, kuri regulāri atsaka visu vecumu Latvijas basketbola izlasēm, kā arī tikai LBS rokās ir veids, kā komunicēt ar masu medijiem par spēlētāju atteikumiem valsts izlasēm. Ceru, ka nesenās situācijas ar Latvijas U18 un U20 izlasēm, būs pietiekams signāls, lai LBS rīkotos. Latvijas basketbola nākotnes vārdā!”

4
Tavs viedoklis

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Epā!Avatar Recent comment authors
  Subscribe  
jaunākie vecākie vērtētākais
Paziņot par
Anonīms
Viesis
Anonīms

Šitas mirla ir no Saskaņas centra. Pats jau sen pārdevies krieviem, bet grib citus pamācīt.

Anonīms
Viesis
Anonīms

Varu tikai piekrist un par visiem 100%!
Nezinu par šā kunga personiskajiem un politiskajiem varoņdarbiem, bet viņa ieguldijumiem un viedoklim basketbolā – RESPECT!

Anonīms
Viesis
Anonīms

Mārtiņ- tikko Indiana aizliedza mazajam Sabonim spēlēt izlasē. Jāsaprot, ka klubs maksā naudu spēlētājam un ar to jārēķinās. Par Pasečņiku gan piekrītu, pilnīgs murgs! Bet mazajiem vispār- kauns un negods!!!

Epā!
Viesis
Epā!

Kādiem 90% no Lauvas sacītā piekrītu. Bet par Bērziņu gan vīrs alojas: tas puisis izlasē sūdīgi uzvedas un nesatiek ne ar spēlētājiem ne ar treneri. Pietiekams iemesls, lai pieklājības pēc paskatītos vai “vecais suns” ir kaut ko mācījies kopš pagājušā gada un tik pat ātri saprastu, ka neko nav mācījies – un, attiecīgi, sūtītu viņu mājās. Otrkārt: no paša Lauvas puses jaukties izlases treneru pienākumos (nosodīt par viena vai otra spēlētāja ņemšanu vai atskaitīšanu no kandidātu loka) ir tieši tik pat netaktiski, cik viņa paša minētais par aģentu jaukšanos LBS darbā. Tas no sēŗijas par skabargu citu acī un baļķi… Lasīt vairāk »