“Lietuvos rytas” prezidents sponsorēšanas skandāla dēļ grib atstādināt direktoru

Eiroparlamenta deputāts un Lietuvas basketbola komandas Viļņas “Lietuvos rytas” īpašnieks Antans Guoga vēlas atstādināt vienības direktoru Darju Gudeli, kurš noslēdzis sponsorēšanas līgumu ar skandalozo koncernu “MG Baltic”, vēsta portāls “delfi.lt”.

“Situācija, kad klubs slepeni paraksta vienošanos par sponsorēšanu ar koncernu, kuram prokurori izvirzījuši apsūdzības korupcijā, izvirza neskaidru situāciju kluba īpašniekiem, citiem sponsoriem un visiem Viļņas iedzīvotāji, kuri ir īstenie basketbola komandas īpašnieki,” paudis Guoga, stāstot, ka izvirzīs akcionāriem prasību atstādināt no amata vienības direktoru Gudeli, kā arī pilsētas mēru Remiģiju Šimašu, kurš ir vienības lielākā akcionāra pašvaldības pārstāvis. “Aicinu nekavējoties publiskot šo līgumu par sponsorēšanu un apstākļiem, kā arī iemeslus, kāpēc tas tika noslēgts.”

Guoga uzsvēra, ka tas jādara nekavējoties, lai nerastos aizdomas par to, ka caur basketbola klubu varētu būt atmazgāta nauda.

Koncernam “MG Baltic”, kas kontrolē astoņdesmit uzņēmumus, kā juridiskajai personai izvirzītas apsūdzības par tirgošanos ar ietekmi un kukuļošanu vienā no Lietuvas plašākajām politiskās korupcijas lietām, kurā apsūdzēto statusā nonākušas arī divas partijas – Liberāļu kustība un Darba partija.

Šā koncerna viceprezidentam Raimondam Kurļanskim izvirzītas apsūdzības par kukuļošanu, tirgošanos ar ietekmi un valsts noslēpumu saturošas informācijas nelikumīgu iegūšanu, bet bijušajam Seima deputātam un opozicionārās Liberāļu kustības līderim Eliģijam Masjulim – par tirgošanos ar ietekmi, kukuļošanu un nelikumīgu iedzīvošanos. Bijušajam Liberāļu kustības biedram, Seima deputātam Gintaram Steponavičam šajā izmeklēšanā izteiktas aizdomas par ļaunprātīgu amata stāvokļa izmantošanu. Bijušam liberāļu deputātam Šarūnam Gustainim izvirzītas apsūdzības par korupciju, bet viens no bijušajiem Darba partijas līderiem, bijušais Seima deputāts Vitauts Gapšis tiek turēts aizdomās par korupciju un ietekmes tirgošanu.

Kad pērn apsūdzības tika izvirzītas Masjulim, Guoga, kas tobrīd bija Liberāļu kustības priekšsēdētāja vietnieks, uz laiku pārņēma partijas vadību, bet pēc skaļiem paziņojumiem, kuru dēļ viņu gribēja no Liberāļu kustības izslēgt, Guoga pats no tās izstājās.

Kā ceturtdien apgalvojis kluba lielākās kapitāla daļu turētājas – Viļņas pašvaldības – vadītājs, liberāļu līderis Remiģijs Šimašus, viņš nav zinājis, ka “MG Baltic” kļuvis par “Lietuvos rytas” ģenerālsponsoru. Mērs paziņojis, ka kluba prezidents Guoga “nekontrolē situāciju”.

“Ir kluba prezidents, ir direktors, un šķiet, ka kluba prezidents šobrīd pilnībā nekontrolē situāciju. Tuvākajā laikā domāju pajautāt pašam Guogam, kā viņam sokas ar saistību pildīšanu attiecībā uz kluba nākotni. Bez šaubām, par šo situāciju tiks sasaukta kapitāla daļu turētājus sanāksme,” teikts mēra komentārā, kas atsūtīts ziņu aģentūrai BNS.

Mēra padomnieks Aleksandrs Zubrjakovs norādījis, ka sanāksmi iecerēts sasaukt jau šonedēļ, bet tas var neizdoties, jo Guoga šobrīd neatrodas Lietuvā.

“MG Baltic” simbolika līdzās citu atbalstītāju logotipiem “Lietuvos rytas” arēnā parādījās šīs basketbola sezonas sākumā, bet par to, ka politiskās korupcijas lietā iesaistītais koncerns kļuvis par kluba atbalstītāju, tika paziņots trešdien.

Pirms nedēļas Gudelis izteicās, ka sponsorēšanas līgumu uz diviem gadiem parakstījis nevis viņš, bet iepriekšējie kluba vadītāji vēl pagājušajā gadā. Tolaik kluba prezidents bija viens no mediju grupas “Lietuvos rytas” īpašniekiem Ģedvīds Vainausks, bet direktora pienākumus pildīja pašreizējais direktora vietnieks Martīns Purlis.

Pēc Gudeļa teiktā, par šā atbalsta apmēriem viņam ziņu nav.

40% basketbola kluba “Lietuvos rytas” pieder Viļņas pašvaldībai, pa 20% – Guogam un Gudelim, 10% – basketbolistam Linam Kleizam, pa 5% – uzņēmēja Jordana Kenstaviča kompānijai “Norvelita” un basketbola klubam “Perlas”.

Savukārt Lietuvas tradīcijām bagātākā basketbola kluba “Žalgiris” atbalstītāju skaitā ir uzņēmēja Ģedimina Žiemeļa uzņēmumu grupa “Avia Solutions Group”. Pats Žiemelis par savu saistību ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvu uzņēmēju pieminēts Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) ziņojumos.

Gouga “Lietuvos rytas” komandas vadību pārņēma vasarā. Iepriekšējā sezonā Viļņas klubs otro gadu pēc kārtas un trešo reizi pēdējo četru sezonu laikā nespēja sasniegt Lietuvas Basketbola līgas (LKL) finālu. Šo sezonu vienība pazīstamā speciālista Rima Kurtinaiša vadībā sākusi ar četriem panākumiem sešos mačos, kas patlaban kopvērtējumā dod ceturto vietu, bet trešdien pirmajā ULEB Eirokausa cīņā ar 83:93 piekāpās Spānijas vienībai Bilbao “RETAbet”.

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar