Lipmans: Hārtlijs nav pirmais ziemeļamerikāņu treneris, kurš atbrauc uz Eiropu un neko neparāda

13/06/2021 10:41
Kirovs Lipmans

Nedēļu pēc pasaules hokeja čempionāta beigām emocijas nedaudz norimušas. Sausais atlikums ir tāds, ka Latvija finišēja 11. vietā un nākamajā gadā Tamperē spēlēs “nāves grupā”, savukārt Boba Hārtlija vadībā, kurš noteikti ir viens no pelnošākajiem treneriem Latvijā, valstsvienība tikai vienu reizi no četriem spējusi aizsniegties līdz labāko astoņniekam. “Sportazinas.com” sazinājās ar bijušo Latvijas hokeja federācijas (LHF) prezidentu Kirovu Lipmanu, kurš dalījās pārdomās par izlases rezultātiem, PČ rīkošanu un Hārtlija darbu.

PČ iznākums ir katastrofa, vai tas parāda mūsu vietu uz hokeja kartes?
Domāju, tas nebija pareizi pirms turnīra stāstīt, ka mēs gandrīz vai cīnīsimies par medaļām, ka varam tikt pie bronzas. Arī Bobs daudz runāja, ka ir laba komanda un būs laba vieta. Izlases hokejistiem tas uzgrūda tādu papildus pienākumu. Nevajadzētu tik daudz runāt par medaļām, bija vienkārši jāgatavojas un jākoncentrējas, tā teikt, uz tehnisko pusi.

Hārtlijam ir viens ceturtdaļfināls četros čempionātos. Vai nav pienācis laiks pārtraukt šo sadarbību?
Kad es vadīju federāciju un izlasi vadīja treneris no Kanādas [Teds Nolans], man daudz pārmeta, ka es izrādīju neapmierinātību ar viņa darbu. Teikšu tā: galvenokārt speciālisti no Ziemeļamerikas uz šejieni brauc, kamēr gaida labu piedāvājumu no savas dzimtenes. Bobs nav pirmais, kurš atbrauc uz Eiropu un neko neparāda. Gagarina kauss ar Omskas “Avangard” nav viņa nopelns, jo tur bija savākti ļoti labi spēlētāji. Un tomēr KHL komandu kopējais līmenis nav tas augstākais. Tas, ka pēdējā vietā esošā Rīgas “Dinamo” uzvar līderi [Maskavas CSKA], neko nenozīmē. Kopumā KHL līmenis ir ļoti švaks. Teikšu godīgi, arī šī gada pasaules čempionāts ir viens no švakākajiem, ja skatāmies tieši spēlētāju līmeni. Tas attiecas uz visām komandām. Ja Latvijas uzvar Kanādu, ja Zviedrija neiekļūst “play-off” turnīrā, tad varat iedomāties, kas par izlasēm bija ir sabraukušas uz Rīgu.

Vai jums kā federācijas vadītājam būtu pieņemama situācija, kad galvenais treneris uz izlasi atbrauc vien maija sākumā?
Tas ir labs jautājums – atceraties, kā mani kritizēja? Tā dzīvē notiek – savulaik es biju kategoriski pret, nebiju apmierināts ar Oļega Znaroka situāciju. Viņš ir labs treneris, bet atbrauc uz izlasi tieši pirms pasaules čempionāta [2010. gadā, kad Znaroka trenētā HK MVD spēlēja Gagarina kausa fināla]! Kā tā var būt? Neesmu apmierināts ar šo situāciju, uzskatu, ka valstsvienības galvenajam trenerim ne tikai jāskatās tuvākie izlases kandidāti, bet arī visu gadu jāskatās jauniešu spēles, U18, U20. Tāda bija mana ideja.

Kāpēc es ieguldīju lielu enerģiju, lai dibinātu tā saucamo Rīgas “Dinamo”? Tā bija mana iniciatīva – redzēju, ka viens izlases hokejists spēlē vienā līgā Eiropā, otrs – citā, un trešais vēl citā. Un tad viņi mēnesi pirms čempionāta savācas kopā valstsvienības nometnē un trenerim šajā laikā ir visai grūti pārliecināties par viņu līmeni. Tad rādās ideja – lai ir komanda, kura piedalās KHL, kuru vadītu izlases treneris. Lai viņam vismaz 70% no izlases spēlētājiem ir acu priekšā. Iznāca pavisam citādi un to izmanto kā biznesu.

Viens treneris izlasē un komandā bija iemesls, kāpēc es cīnījos par KHL klubu. Bet jūs jau saprotiet, kas ir [“Dinamo” padomes priekšsēdētājs] Savickis. Viņam nepatīk, ja kāds maisās viņam blakus. Es nedevu viņam iespēju darboties negodīgi, kā viņš to mēģināja darīt, un tāpēc es aizgāju no kluba.

Vai Latvijas hokejā nav ievilkusies paaudžu maiņa?
Ir ievilkusies. Mums ir diezgan labi puiši, bet nav kontroles, kā viņi spēlē, viņiem neviens neseko. Ir labi spēlētāji gan U18, gan U20 izlasēs, bet viņi nav pamanīti. Tas ir arī treneru jautājums, jo pie mums gandrīz katrs, kurš spēlējis izlasē vai “Dinamo”, uzreiz var kļūt par treneri, bet tā nav. Piemēram, izcilais Helmuts Balderis nevarētu kļūt par treneri. Es viņu vienu reizi izmēģināju un atklāti pateicu, ka viņam nav dots strādāt par treneri. Labs spēlētājs uzreiz nekļūs par izcilu treneri.

Ap čempionātu bija skandāli un neskaidrība ar skatītājiem. Vai IIHF tagad nevairīsies no Latvijas kā PČ rīkotājas?
Konkrēti nevaru teikt, vai tas būs pēc 15 vai pēc 50 gadiem. Bet kopumā tas, kas notika, ir nonsenss. Pirmais nepareizs gājiens bija ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa prasība, lai Baltkrievijai atņem čempionātu. Nu kas tev par daļu? Tev iedeva grupu, dari visu, lai to norīkotu pēc iespējas labāk, nevis jaukties citā valstī. Tā ir IIHF atbildība. Otrais – kādas ir tiesības Rīgas mēram, lai mainītu karogu, kas tu tāds esi? Karogs ir konstitūcijā apstiprināts valsts simbols, tas ir spēkā. To nedrīkst darīt, esmu kategoriski pret. Tu vari kritizēt, runāt, izteikt viedokli – politiķiem patīk to darīt. Bet ne jau iejaukties citās valsts darīšanās.

110 eiro par grupu turnīra spēlēm, 340 – par finālu. Vai tās bija adekvātas cenas?
Arī tas ir nonsenss, kā var likt šādas cenas? Īpaši tādā mazā un, teikšu atklāti, nabadzīgā valstī? Saprotu, ka rīkotāji gribēja kaut kā atpelnīt līdzekļus, bet paši vainīgi – būtu Rīgā tikai viena grupa, būtu arī mazāk izdevumu. Kas nāca uz ceturtdaļfināla spēlēm, kad Latvijā tajā netika? Bija tukšas tribīnes. Būtu normālas cenas, tad nāktu vairāk cilvēku. Bet kas maksās tādu naudu par spēlēm, kurās nepiedalās Latvijas izlase?

Komentāri - 6

 • Guntars Vaivads
  13/06/2021 11:19

  Kuru interesē vecā Joskes pārdomas??? Un vai nebūtu pienācis laiks apzināties, ka valsts ar 1.6 miljoniem iedzīvotāju nevar atražot tādu paša līmena komandu,kā valsts ar 30 miljoniem iedzīvotāju. Nepietiek vien ar pliku entuziasmu un patriotismu, plus spriežot pēc pēdējā čempionāta , Latvijai nav spēlētāju, kuri māk iemest ripu vārtos.

 • Vilnis Grauds
  13/06/2021 17:07

  Kas par muļķībām! Nekādas katastrofas nebija. Komanda spēlēja patiešām labi. Tas, ka nav mums izcilu vārtu guvēju, bet ir labi melnā darba darītāji, tā nav jauna patiesība. Tas, ka šad un tad mēdzam muļķīgi iekrist aizsardzība, arī nav jauna patiesība – tā ir bijis vienmēr. Grūtības ar uzvaru tikt galā kritiskos mačus ar līdzīgiem vai pat nedaudz vājākiem pretiniekiem arī ir hroniska slimība – pie tam ne tikai hokeja izlasei, bet visu sporta veidu izlašu līmenī, kas nozīmē vienkārši to, ka mūsu sportistiem ir tradicionāli vāja psiholoģiskā sagatavotība. Jā, arī Hārtlijs nav spējis atrisināt šo problēmu, bet jebkurā gadījumā viņa vadībā komanda, kas bija vecākā komanda šajā čempionātā rādīja cienījamu sniegumu pret visiem stiprajiem pretiniekiem. Visās spēlēs bija cīņa līdz pēdējai minūtei. Bija bauda skatīties, un paldies par to gan hokejistiem, gan arī treneriem.

 • Stavus Grudejs
  13/06/2021 19:11

  Tagad liekas prātam pilnīgi neaptverami ka šis “personāžs” tik daudzus gadus vadīja Latvijas hokeja dzīvi. Brrrrr….

 • Ivars Var
  14/06/2021 08:40

  Kira pateica pilnīgi precīzi!

 • suncity
  14/06/2021 10:32

  Lipmanam paldies par daudz labām lietām Latvijas hokeja labā , par čempionātu ,par arēnu , par Liepājas hokeju , par naudu . Bet katram ir savs laiks , žēl ,ka cilvēks to joprojām nav sapratis ,joprojām dzīvo ar rūgtumu sevī .Aizmirsis savas valdīšanas apogeju – LAT -FRA spēle Minskā , pēdējās sekundes ,Derosjē izskrien pret Masaļski un ja iemet – Latvija B grupā pēc 19 gadiem elitē! Daudzi tajās četrās sekundēs gandrīz zaudēja samaņu. Un stāsts jau galvenokārt par to ,ka hokejs pašplūsmā ,nav sistēmas ,nav redzējuma ,tikai veģetācija viņam vien pašam saprotamā grindeksa ciklā. Viss uz vecāku pleciem ,katrs veido savu mazo valstiņu ap ledus halli ,bērnu un jauniešu bezmaksas grupu nav ,spēlē talantīgākie no maksātspējīgajiem. Problēma tā ,ka LHF reformas gan uzsāka ,bet nav naudas hokeja pārbūvei ,Hārtlijs ir Omskā un jaunatnē neieguldās . Vietējā ar tādu domāšanu un vērtībām nav – ja nu vienīgi Visockis – Rubenis ,bet viņš ir basī un trenē Liepāju. ))) Entuziasms noplok, valdības nauda iztērēta un šis kirova purkšķis pēc-čempionāta klusumā ir slikta zīme. Ir vajadzīgs izlīguma kongress , jo Kirovam ir nauda ,bet Viesturam – redzējums ,ideja un komjaunieša degošā sirds ,kopā paceltu Latvijas hokeju debesīs !!!!

 • Viesturs Viesturs
  14/06/2021 21:57

  Šitas krpjutēviņš varētu paklusēt,,,,,,,,

Pieslēgties

Dienas fokusā

Latvijas hokeja izlase
24/05/2022 14:35

Latvija varonīgi cīnās, taču ielaiž vārtus vairākumā un noslēdz dalību PČ

Latvijas vīriešu hokeja izlase pasaules čempionātu Tamperē otrdien beidza ar zaudējumu Zviedrijas valstsvienībai, izslēgšanas spēlēm nekvalificējoties. Latvija piekāpās Zviedrijai ar 0:1 (0:0, 0:1, 0:0). Spēles pirmajā trešdaļā ripu uzbrukuma zonā vairāk…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…