Lipmans par “Dinamo” likvidēšanu, izlases sniegumu olimpiādē un Znaroka attiecībām ar datoriem

06/04/2022 19:01
Nokopēts
Kirovs Lipmans

Kādreizējais Latvijas hokeja federācijas (LHF) prezidents Kirovs Lipmans, kurš šo organizāciju vadīja vairāk nekā 20 gadus, sarunā ar “Sportazinas.com” dalījās pārdomās par Latvijas izlases sniegumu olimpiskajās spēlēs, Rīgas “Dinamo” likvidēšanu, kā arī valstsvienības galvenā trenera Harija Vītoliņa plusiem un mīnusiem.

Par pašreizējo saistību ar hokeju

Attiecības ar hokeju šobrīd praktiski nav nekādas. Ar [izlases galveno treneri] Vītoliņu tās ir draudzīgas, savulaik daudz esmu palīdzējis viņa tēvam, bet viņš mani pierunāja kļūt par LHF prezidentu. Vairs neko citu nevaru pateikt. Esmu izbrīnīts, ka pēc 20 LHF nostrādātiem gadiem man nepiedāvāja kļūt par goda prezidentu, tas ir nonsenss. Bet neesmu izbrīnīts, jo pēc manas gāšanas par LHF ģenerālsekretāru kļuva Viesturs Koziols. Ne velti viņu padzina no Rīgas “Dinamo”. Viņš no manis baidās, jo es zinu visu, ko viņš ir darījis.

Var jau daudz ko runāt, ka Lipmans ir tāds, Lipmans ir slikts. Bet es [2006. gadā] sarīkoju Latvijā pasaules čempionātu, kad neviens neticēja, ka tas ir iespējams tādā mazā valstī. Neviens! Visi politiķi teica, lai vairs nevēršos pie viņiem ar šo jautājumu. Bet tagad tas entuziasms ir krietni mazāks. Hokeja maču pēdējo reizi apmeklēju, kad Rīgā norisinājās pasaules čempionāts. Tukšas tribīnes, cilvēku nav. Šo to varu paskatīties pa televizoru.

Par Latvijas izlases sniegumu olimpiādē

Ziniet, es skatos un man sirds sāp. Nevaru iedomāties, ka var zaudēt visas spēles olimpiskajā turnīrā. [2006., 2010., un 2014. gada OS Latvijas izlase neizcīnīja nevienu uzvaru]. Domāju, ka tik slikts izlases sniegums nebija nekad. Ar mums rēķinājās. Savā laikā es nodibināju “Dinamo”, protams, bez tāda nosaukuma. Kad tikko parādījās Kontinentālā hokeja līga (KHL), uzreiz pie sevis nodomāju, ka mums vajadzētu tādu komandu, lai [izlases] trenerim nebūtu grūti ar spēlētājiem, kuri atbraukuši no dažādām valstīm un spēlējuši dažādos līmeņos – kāds virslīgā, kāds pirmajā līgā. Un trenerim viena mēneša laikā ir grūti visus iespēlēt.

Ideja bija par Rīgas komandu KHL, lai 70-80% būtu izlases kandidāti, uzskatīju, ka arī trenerim jābūt tam pašam, kurš vada izlasi. Tad viņš visu zinātu. Taču, lai piedalītos līgā, bija jāiemaksā garantijas nauda, kuras man nebija. Tad līgā izdomāja, ka klubu finansēs caur “Gazprom” un “Itera”, man bija jādodas pie [kluba padomes priekšsēdētāja] Savicka. Kad dibināja KHL, tur neviens pat nezināja viņa uzvārdu. Un rezultātā tas vairs nebija izlases bāzes klubs. Bet mums tiešām ir vajadzīgs [bāzes klubs], lai visi spēlētāji būtu acu priekšā, lai saprastu, kādu vērtējumu viņiem var iedot. Tā viņi spēlē dažādos klubos, katrs savā līmenī, ar dažādām iespējām.

Par Rīgas “Dinamo” likvidēšanu

Es jau sen biju gatavs un man bija domas noņemt šo klubu no KHL. Kas tā par komandu, kurā ir 80% leģionāru? Ko viņi dod izlasei? Mēs esam maza valsts un nevaram sakomplektēt desmit komandas ar labiem spēlētājiem. Mums vajadzīga komanda, kura var palīdzēt izlasi. Jau sen esmu pret “Dinamo” esošajā formātā. Vispareizāk būtu, ja mēs spēlētu kaut kādā Eiropas līgā, tad šāda komanda būtu vajadzīga.

KHL līmenis ar katru gadu kļūst arvien vājāks. Ja CSKA var zaudēt pēdējai komandai, tad par kādu līmeni te var runāt [“Dinamo” pēdējo uzvaru pār CSKA svinēja 2021. gada februārī]. Vai kad Sanktpēterburgas SKA var zaudēt kaut kādiem Sočiem. Kurā līgā tad mēs spēlējām? Vai mums tiešām vajadzīgs šāds “Dinamo”? Krievu komanda, kura nodibināta pagājušā gadsimta 20. gados. Federācijai vajadzētu aizdomāties par Latvijas komandu Eiropas līgā.

Par Kasparu Daugaviņu

Viņš ir labs hokejists, bet ne sevišķi godīgs un nepatīkams cilvēks. Tas, ka mēs netikām uz 2018. gada olimpiskajām spēlēm, ir arī viņa vaina. 2017. gada augustā kvalifikācijas turnīra izšķirošajā mačā pret Vāciju viņš uztaisīja nepamatotu noraidījumu, pretinieks realizēja vairākumu, vācieši uzvarēja un iekļuva olimpiādē. Un es domāju, ka viņam tas bija uzdots, lai vismaz daļēji attaisnotu manu noņemšanu no LHF prezidenta amata. U18 izlase spēlēja A grupā [2017. gadā tā izkrita no elites divīzijas], U20 spēlēja A grupā [2017. gadā tā izkrita no elites], bet netikšana uz olimpiādi būtu labs pamatojums. Un tajā gadā vācieši iekļuva finālā un izcīnīja otro vietu. Vācieši, kuriem mēs manā laikā nevienu reizi nebijām zaudējuši [2017. gadā PČ zaudējums bullīšos, 2015. gadā PČ zaudējums pamatlaikā, 2014. gada PČ zaudējums pamatlaikā, 2013. gada PČ zaudējums pamatlaikā, 2008. gada PČ zaudējums pamatlaikā]. Pret vāciešiem bija ļoti viegla attieksme. Bet viņi izveidoja savu spēcīgu līgu un pacēlās.

Par Hariju Vītoliņu

Visu cieņu pret Hariju, viņš ir ļoti labs cilvēks. Bet daudzus gadus viņa galvenais uzdevums bija palīdzēt [Oļegam] Znarokam, kurš ļoti slikti pārzina datorus un slikti orientējas teorētiskajā līmenī. Znaroks ir labs motivētājs, prasīgs, ar stingru raksturu. Bet visu teorētisko darbu darīja Harijs. Tāpēc arī Znaroks nekur nevarēja strādāt bez Vītoliņa un visur ņēma viņu līdzi. Un Harijam vienatnē līdz šim nav bijis daudz pieredzes tieši galvenā trenera amatā. Viņš arī nav ļoti prasīgs, vairāk tāds inteliģents. Varbūt ar laiku viss uzlabosies. Taču atkārtošos – viņš ļoti daudz palīdzējis Znarokam.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām