Lomažs uzņemas līdera lomu arī pret Slovākiju un veicina Latvijas uzvaru

29/11/2021 20:45
Rihards Lomažs

Latvijas vīriešu basketbola izlase pirmdien 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas otrajā spēlē “Arēnā Rīga” ar rezultātu 82:74 (18:11, 17:23, 21:20, 26:20) pārspēja Slovākiju. Latvijas basketbolisti atlasi uz Pasaules kausa finālturnīru sākuši ar vienu uzvaru divās spēlēs.

Pirmdien Latvijas izlases rindās rezultatīvākais ar 28 punktiem bija Rihards Lomažs, kurš ceturtajā ceturtdaļā realizēja četrus tālmetienus un ielika pamatus mājinieku uzvarai. Lomažs realizēja sešus no 13 tālmetieniem, viņa kontā bija arī piecas rezultatīvas piespēles un 24 efektivitātes koeficienta punkti.

Kristers Zoriks guva 15 punktus, atdeva sešas rezultatīvas piespēles un pārtvēra trīs bumbas, bet 11 punkti bija Anžejam Pasečņikam. Slovākiem 21 punktu guva un sešas atlēkušās bumbas izcīnīja Vladimīrs Brodzjanskis, 14 punkti, sešas bumbas zem groziem un piecas rezultatīvas piespēles bija Šimonam Krajčovičam, bet 13 punktus guva Mareks Doležajs.

Latvijas izlasei bija zemāka metienu precizitāte no spēles (40,3%/49,1%), toties krietni labāk izdevās pārvērst pretinieku kļūdas punktos (17:2), pretiniekiem kļūdoties divreiz vairāk (7/14). No soda laukuma vairāk punktu guva slovāki (24:44). Latvijas izlase kvalifikācijas ciklu sāka ceturtdien, kad Belgradā pēdējās sekundēs ar 100:101 zaudēja Serbijai. Ar 33 punktiem izcēlās Lomažs. Slovākija ceturtdien mājās ar rezultātu 57:83 piekāpās Beļģijai. Svētdien Beļģija negaidīti ar 73:69 pieveica Serbiju.

A grupā pēc divām spēlēm līdere ar divām uzvarām ir Beļģija, pa vienam panākumam ir Serbijai un Latvijai, bet Slovākija piedzīvojusi divus zaudējumus. Latvijas izlases starta pieciniekā bija Dairis Bertāns, Klāvs Čavars, Kristers Zoriks, Artis Ate un Andrejs Gražulis.

Slovāki jau pirmajās minūtēs pieļāva vairākas kļūdas, kas Latvijai ļāva panākt 7:0, bet savus pirmos punktus no spēles pretinieki guva pēc nepilnām četrām minūtēm. Salīdzinot ar iepriekšējo maču, Latvijai nesekmējās ar tālmetienu realizāciju un pirmā ceturtdaļa nebija tik rezultatīva. Tomēr pirmās desmit minūtes tika uzvarētas pārliecinoši ar 18:11, trešdaļu no Latvijas izlases punktiem gūstot Pasečņikam.

Otro ceturtdaļu mājinieki sāka pasīvi un Luka Banki pieprasīja minūtes pārtraukumu, taču arī turpinājumā bumba nekrita grozā, kas slovākiem ļāva pietuvoties līdz mīnus vienam punktam (21:22). Tiesa, Zoriks ātri atbildēja ar tālmetienu un vēlāk pievienoja vēl vienu “trejaci” – 28:23.

Tuvojoties puslaika beigām, slovāki pēc Ates nesportiskās piezīmes realizēja divus soda metienus, sekojošajā uzbrukumā iemeta tālmetienu un turpinājumā pēc pārtvertas bumbas pirmo reizi spēlē ieguva vadību – 34:33. Nepilnu minūti pirms došanās pārtraukumā divus no trīs soda metieniem iemeta Lomažs, kurš atguva latviešiem vadību, bet turpinājumā līdz puslaika beigu svilpei rezultāts nemainījās (35:34).

Trīspunktu gājiens otrā puslaika sākumā slovākiem deva divu punktu vadību, bet vēlāk Lomaža enerģiskā spēle ar precīziem metieniem un piespēlēm ļāva veikt izrāvienu. Slovāki uz brīdi atguva vadību, taču Lomažs atbildēja ar tālmetienu un vēlreiz izvirzīja Latviju priekšā (49:47). Ceturkšņa pēdējās minūtēs aktīvi bija Lomažs un Zoriks, bet iekrātais pārsvars vēl neļāva uzelpot (56:54).

Ceturto ceturtdaļu pretinieki sāka ar diviem sekmīgiem Brodzjanska uzbrukumiem un atkal atgriezās priekšā, vispirms ar trīs punktiem, bet vēlāk ieguva piecu punktu handikapu (61:56). Ate un Aigars Šķēle realizēja tālmetienus un pāris uzbrukumos atguva vadības grožus (62:61). Vēlā, atkal pateicoties Brodzjanska daudzpusīgajiem uzbrukumiem, slovāki panāca 66:62.

Divi nekļūdīgi Lomaža un viens Zorika tālmetiens ļāva ātri atgūt vadību un nostiprināties (73:68). Vēl lielāku pārsvaru deva Lomaža kārtējais precīzie metieni aiz perimetra (79:70). Slovāki guva četrus bezatbildes punktus un 43 sekundes pirms finālsvilpes komandas šķīra pieci punkti, bet līdz beigu signālam Bertāns iemeta tālmetienu un pielika punktu Latvijas izlases uzvarai.

Spēli klātienē vēroja apmēram 500 skatītāju, kas gana ātri izpirka pārdošanā pieejamās biļetes. Latvieši šovasar Rīgā uzvarēja savā laukumā notikušajā priekškvalifikācijas turnīrā un ieguva vietu kvalifikācijas sacensībās.  Latvijas basketbolisti Slovākiju uzvarējuši visās septiņās savstarpējās spēlēs, tajā skaitā šovasar pārbaudes mačā uzvarot ar 91:84. Liela daļa no šī sasaukuma spēlētājiem piedalījās Valmierā notikušajā mačā.

Latvijas izlases spēlētāju sarakstā nav neviena basketbolista no ULEB Eirolīgas komandām. Toties ir vēl nesen Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) spēlējušie Rodions Kurucs un Anžejs Pasečņiks. Kurucs gan neliela savainojuma dēļ pirmdien bija ārpus pieteikuma, kur viņa vietā iekļauts Artūrs Žagars, kurš, tāpat kā Mārcis Šteinbergs un Toms Leimanis uz Belgradu nedevās.

No iepriekš izsludinātā kandidātu saraksta izlasei talkā nav devušies Mārtiņš Meiers un Artūrs Strautiņš, kuru vietā izsaukti Kaspars Bērziņš un Mārtiņš Laksa. Slovākijas izlase nepulcē Eiropā zināmus spēlētājus. Visaugstākajā līmenī šobrīd ir Žagara komandas biedrs, spēka uzbrucējs Vladimīrs Brodzjanskis, kurš pārstāv Spānijas klubu Badalonas “Joventut”. Slovākijas izlasi vada Krievijas treneris Oļegs Meļeščenko, kuram darbā Bratislavas “Inter” klubā palīdz asistents Edgars Jaunzems.

Pirmajā kvalifikācijas kārtā 32 Eiropas zonas komandas sadalītas astoņās grupās pa četrām katrā. Ar katru grupas komandu notiks divas spēles – viena mājās, viena viesos. Spēles paredzētas trīs logos: 20.-30.novembris, 21.februāris – 1.marts (2022.gads), 27.jūnijs – 5.jūlijs (2022.gads).

Katras grupas trīs spēcīgākās izlases iekļūs kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā, kur aizvadīs vēl sešas spēles. Šajā kārtā spēles notiks 22.-30.augusts, 7.-15.novembris, 20.-28.februāris (2023.gads). Katrā no logiem izlases aizvadīs divas spēles. Pasaules kausa pamatturnīru sasniegs četru grupu trīs spēcīgākās izlases. Kopumā no Eiropas zonas Pasaules kausam kvalificēsies 12 valstsvienības. Pasaules kausa finālturnīrs 2023.gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās.