Kasparam Gorkšam – 37! Atskaties uz prezidenta spilgtākajām karjeras spēlēm

06/11/2018 15:18

Bijušais Latvijas izlases kapteinis un tagadējais Latvijas futbola federācijas prezidents Kaspars Gorkšs šodien svin savu 37. dzimšanas dienu. Labs iemesls, lai atskatītos uz Gorkša karjeras spilgtākajām epizodēm.

Pazīstamais futbolists karjeru beidza klubā, kurā sāka – FK “Auda”, esot laukumā ar abiem jaunākajiem brāļiem Jorenu un Rihardu, bet laukuma malā trīs brāļus darbībā vēroja tēvs Juris. Piedāvājam atcerēties Latvijas futbola leģendas īpašākās spēles, kurās mūsu izlases bijušais kapteinis tikās ar kājbumbas zvaigznēm un piedzīvoja neaizmirstamus brīžus.

Par dažām savām vissvarīgākajām spēlēm izteicās arī pats Gorkšs: “Nedomāju, ka ir tikai tāda viena spēle, kas man palikusi atmiņā visvairāk. Protams, ka ir tās “īpašās spēles”. Atceros spēli, kad izlases sastāvā pirmo reizi uzvilku kapteiņa apsēju. Atceros spēli pret Dāniju, kurā guvu vārtus, un iepriekšējā dienā piedzima dēls. Spēli, kurā mēs tikām uz Premjerlīgu. Debijas spēli Premjerlīgā. Ļoti daudz atmiņas. Futbols man devis fantastiskas emocijas. Tur esmu saticis visinteresantākos cilvēkus un, protams, daudz mācījies. Savu dzīvi esmu iepazinis caur futbolu,” pēc karjeras pēdējās spēles intervijā Latvijas Radio sacīja Gorkšs.

FK “Ventspils” – Ņūkāslas “United”

2006. gada 24. augusts – UEFA Eiropas līgas otrās kvalifikācijas kārtas spēle – Ņūkāslas “United” pret FK “Ventspils”, kurā Gorkšs pavadīja laukumā visu spēli, cementējot Kurzemes kluba aizsardzību kopā ar Žanu Polu-Ndeki. „Dzeltenzilajiem” izdevās nospēlēt teicamu spēli, nosargājot savus vārtus neskartus. Tomēr mājās piedzīvotais minimālais zaudējums (0:1) liedza “Ventspilij” sagādāt pārsteigumu divu maču summā. Latvijas izlases aizsargs aizvadīja maču 30 tūkstošu kvēlo angļu fanu priekšā. Gorkšs tobrīd vēl nenojauta, ka viņš pēc vairāk kā sešiem gadiem atgriezīsies kāda Premjerlīgas kluba stadionā, turklāt aizvadot spēles pret vēl iespaidīgākiem pretiniekiem. Interesanti, ka pēcāk Gorkšs atklāja, ka tieši mači pret Ņūkāslas “United” viņam palīdzējuši karjeru turpināt Anglijā. “Parakstīju līgumu ar Ventspili. Iekļuvām UEFA kausa izcīņā un izloze mūs saveda kopā ar “Newcastle United”. Godīgi atzīšu, ka pēc spēles Ņūkāslā man atgriezās izsalkums spēlēt futbolu. Nolēmu sev dot pēdējo iespēju pamēģināt spēlēt labā līmenī, vēlams Anglijā, un tiku uz Blekpūli,” atminējās Latvijas izlases leģenda.

Dānija – Latvija

2007. gada 17. oktobris – 2008. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrs, un Latvijas izlase izbraukumā tiekas ar Dānijas izlasi. Gorkšs dodas komandas sākumsastāvā, taču jau septītajā minūtē savā soda laukumā nospēlē ar roku. Jans Dāls Tomasons realizē 11 metru soda sitienu. 27. minūtē pēc teicamas stūra sitiena izspēles Ulriks Laursens panāca 2:0 Dānijas labā, taču otrā puslaika izskaņā sekoja Latvijas leģendas brīdis. 80. minūtē pēc Jurija Žigajeva piespēles Gorkšs ar galvu gūst vārtus, panākot 1:2. Tie augumā raženajam aizsargam bija pirmie vārti valstsvienība, turklāt pret kādu pretinieku. Lai gan Latvija spēlē zaudēja ar 1:3, tomēr līdzjutēju sirdīs mačs palika daudziem. Interesanti, ka Gorkšam šī spēle un vārtu guvums bija ļoti īpašs ne tikai tāpēc, ka tas bija pirmais precīzais raidījums izlases kreklā, bet arī tāpēc, ka Kaspars piedzīvoja ģimenes pieaugumu. “Atceros spēli pret Dāniju, kurā guvu vārtus un iepriekšējā dienā piedzima dēls,” pēc karjeras noslēguma dueļa atminējās centra aizsargs.

Dienvidkoreja – Latvija

2010. gada 22.janvāris – pārbaudes spēle pret Dienvidkorejas valstsvienību, un Gorkšs pirmo reizi uzvelk Latvijas izlases kapteiņa apsēju. Komandas “vadonis” nospēlēja visu maču, bet mūsu valstsvienība ar 0:1 minimāli piekāpās Dienvidkorejai, kuras rindās spēlēja sportisti no Anglijas Premjerlīgas, Vācijas Bundeslīgas un citu Eiropas vadošo līgu klubiem.

“Queens Park Rangers” – “Doncaster Rovers”

2010. gada 25. septembris – “Championship” līdervienība “Queens Park Rangers” savā laukumā tiekas ar “Doncaster Rovers” futbolistiem, bet Kaspars Gorkšs dodas Londonas kluba starta sastāvā. Sezonā, kurā “QPR” uzvarēja turnīrā, 46 mačos iekrājot 88 punktus, Gorkšs guva trīs vārtus, bet šī spēle viņam bija ļoti īpaša. Latvijas izlases centra aizsargs 53. minūtē pēc cīņas soda laukumā izvirzīja vadībā mājiniekus, bet 88. minūtē Kaspars vēlreiz pēc stūra sitiena ar precīzu raidījumu panāca 3:0.

Gorkšs par spilgtākajām atmiņām

“Reading” – “Stoke City”

2012. gada 18. augusts – Pēc teju astoņu gadu pārtraukuma latvietis iziet laukumā Premjerlīgas spēlē. Pēdējo reizi tas notika 2004. gada aprīļa beigās, kad Marians Pahars “Southampton” rindās devās laukumā pret “Bolton” vienību. Gorkšs piedzīvo debiju Premjerlīgā un savā pirmajā mačā aizvada visu spēli, kurā “Reading” dramatiski dueļa kompensācijas laikā izrauj neizšķirtu pret “Stoke City”. “Pirmā komandas sanāksme pēc “Reading” iekļūšanas Premjerlīgā bija nevis par to, kā spēlēsim, bet gan, kā pareizi lietot “Twitter” un līdzīgas lietas. Kā pareizi uzvesties, neļauties provokācijām utt. Tas uzreiz parādīja, ka Premjerlīgā presei ir milzu ietekme. Ar to jāsamierinās. Spēlējot Premjerlīgā, katru treniņu apmeklē daudzi žurnālisti, katrs sīkums nākamajā dienā nonāk avīzēs. Laukumā savukārt nākas spēlēt pret pasaules līmeņa superzvaigznēm. Stadionos atmosfēras ziņā gan lielas atšķirības starp Premjerlīgu un “Championship” nebija,” 2015. gada intervijā tolaik iezīmēja Gorkšs.

“Reading” – “Chelsea”

2012. gada 22. augusts – “Stamford Bridge” stadions un 29. minūtē tablo vēsta 2:1 “Reading” vienības labā. Izlīdzinājumu panāk Pāvels Pogrebņaks, kurš bija latvieša labs draugs: “Pirmajā izbraukumā mūs salika kopā, lai ātrāk iejustos kolektīvā. Kopā sanāca pavadīt divus gadus, un Pāvels kļuva par manu labāko draugu. Joprojām regulāri ar viņu sazinos,” 2015. gada intervijā Vitālijam Pomorcevam sacīja latvietis. Bet pārsteidzošo 2:1 četras minūtes vēlāk panāca Denijs Gatrī. Kaspars varonīgi cīnījās ar “Chelsea” zvaigznēm, taču Anglijas izlases leģenda Frenks Lampārds, spāņu zvaigzne Fernando Toress un “Chelsea” aizsargi Gerijs Keihils un Braņislavs Ivanovičs nodrošināja tās sezonas Anglijas trešās vietas ieguvējai 4:2 uzvaru.

“Reading” – “Liverpool”

2012. gada 20. oktobris – “Anfield” stadionā Liverpūlē teju 45 tūkstošu skatītāju klātbūtnē Gorkšs dodas “Reading” komandas sākumsastāvā. 29. minūtē nu jau Mančestras “City” zvaigzne Rahīms Stērlings pēc “Barcelona” spīdekļa Luisa Svaresa piespēles izvirza vadībā “Liverpool”. Latvijas izlases leģenda laukumā pavadīja pilnu spēli, bet „Reading” piedzīvoja minimālu zaudējumu ar 0:1.

“Reading” – “Arsenal”

2012. gada 17. decembris – “Reading” mājas spēle pret Londonas “Arsenal”, kurā Kaspars spēli sāk Premjerlīgas jaunpienācējas starta sastāvā. Latvijas izlases centra aizsargam vēl viena spēle pret grandu un iespēja karjeras blociņā veikt vēl vienu svarīgu ierakstu. Mājiniekiem un Gorkšam neizdodas cerētais, un tablo 60. minūtē vēsta jau 0:4 “Arsenal” labā, tomēr līdz spēles beigām rezultāts tiek padarīts nedaudz pieklājīgāks – 2:5. Ar “hat-trick” lielgabalnieku rindās atzīmējas spāņu pussargs Santi Kazorla.

2012. gada 30. oktobris – EFL kausa izcīņas 1/16 fināls. Kaspars Gorkšs laukumā piedzīvoja vienu no dramatiskākajam spēlēm futbola vēsturē – “Reading” 12 vārtu cīņā ar 5:7 zaudēja “Arsenal”, kuras gaitā Londonas klubs atspēlējās no 0:4, bet Kaspars laukumā pavadīja visas 120 minūtes, būdams “Reading” kapteinis. Ar “hat-trick” atzīmējās ilggadējais Anglijas izlases pussargs Teo Volkots. Lai gan Kaspars aizvadīja vairākas mačus pret grandiem, tomēr pie citas apstākļu sakritības futbola “mekā” būtu uzspēlējis vairāk: “Laukumā tiku neregulāri, tad nu meklēju citus variantus. Bija piedāvājumi mainīt komandu – ja būtu mani atlaiduši, varbūt arī nedaudz vairāk uzspēlētu Premjerlīgā. Transfēru pēdējā dienā centos panākt pāreju uz “Stoke City” vai “Crystal Palace”, taču nesanāca. Treneris pēdējā dienā pateica, ka nelaidīs uz “Stoke”, bet pēc transfēru perioda beigām pateica, lai daru, ko vien vēlos. Tas man nelikās īpaši godīgi. Gribējās tomēr spēlēt, tad nu atradu vietu “Wanderers” un tiku īrē.”

“Reading” – “Queens Park Rangers”

2012. gada 4. novembris – Kaspars Gorkšs dodas “Reading” komandas pamatsastāvā pret klubu klubā, kurā pavadīja trīs sezonas – “Queens Park Rangers”. Gorkšs bija QPR panākumu stūrakmens, taču pēc kvalificēšanās Premjerlīgai, tika pārdots… Kasparam bija jāpierāda, ka viņš bija cienīgs spēlēt visaugstākajā līmenī un jau dueļa 16. minūtē pēc stūra sitiena guva pirmos vārtus Premjerlīgā, sarūgtinot savu bijušo klubu. Latvijas izlases aizsargs laukumā pavadīja 90 minūtes un klubi izspēlēja neizšķirtu 1:1. 2017. gada intervijā portālam “QPRnet” Gorkšs atminējās pārdzīvojumus un piedzīvotās emocijas. “Ir grūti paskaidrot, cik ļoti sarūgtināts jutos, kad QRP mani pārdeva. Man bija sapnis spēlēt Premjerlīgā, un tad man pateica, ka klubam vajadzīga nauda, lai piesaistītu jaunus spēlētājus. Ka mani pārdos un varu parakstīt līgumu ar jebkuru (“Championship”) komandu. Man tas bija ļoti smags laiks, jo nonācu tik tuvu savam sapnim, taču, kad pirmssezonā spēlē malā, apzinies, ka treneris ar tevi īsti nerēķinās. Tā kļuva par vēl vienu mācību un, iespējams, ja man būtu iespēja to darīt vēlreiz, mēģinātu nogaidīt un pierādīt klubam, ka joprojām varu būt noderīgs. Tās bija īpašas sajūtas, kad pirmo reizi atgriezos  Jā, īpaši pirmajā reizē. Cilvēki man iepriekš jautāja, vai svinēšu vārtu gūšanas gadījumā. Nekad nezini, kā jūtīsies, kamēr iesit. Iekšēji trakoju, jo QPR aizvadīju karjeras trīs labākos gadus, tā man vienmēr būs īpaša vieta, un pat tagad ir ļoti grūti izskaidrot tās emocijas.”

Latvija – Portugāle

2017. gada 9. jūnijs – Latvijas futbola izlase FIFA Pasaules kausa finālturnīra kvalifikācijas spēlē tiekas ar Eiropas čempioni Portugāli, kuras rindās arī kājbumbas superzvaigzne – Krištianu Ronaldu. “Skonto” stadions ir pārpildīts, daudziem līdzjutējiem paliekot ārpusē, jo pat spekulantiem šoreiz trūkst biļešu uz maču. Laukuma centrā pirms spēles, lai izlozētu, kurā pusē atradīsies komandas, tiekas divi kapteiņi – Kaspars Gorkšs un Krištianu Ronaldu. Mūsu izlase cenšas apturēt ātro Portugāles izlasi, un Gorkšs aizsardzības sirdī cenšas diriģēt Latviju cīņai. Tomēr uzvaru ar 3:0 izcīna Eiropas čempione, divus vārtus gūstot Ronaldu, bet vienus Andrē Silvam. Lai gan sāpīgs zaudējums, taču Gorkša atmiņās cīņa pret superzvaigi Ronaldu dzīvos vēl ilgi.

FK “Auda” Gorkšs uzsāka savu futbolista karjeru, pēc tam to sekmīgi turpinot spēcīgos Latvijas un ārzemju klubos. Futbolista karjeru Gorkšs noslēdza pērn Latvijas kluba “Riga” FC rindās, bet vēl sezonu iepriekš pārstāvēja “Liepāja”/”Mogo” komandu. Tāpat viņš ilgstoši spēlēja ārzemēs, 2002.gadā pievienojoties Zviedrijas vienībai “Osters”, kā arī pārstāvot šīs valsts klubu “Assyriska”. Pēc Zviedrijas viņš 2005. un 2006.gadā bija Latvijas klubā “Ventspils”, bet tad pārcēlās uz Angliju, pārstāvot “Blackpool”, Londonas “Queens Park Rangers”, “Reading”, Volverhemptonas “Wanderers” un Kolčesteras “United” komandas. Pēcāk Gorkšs spēlēja arī Grieķijas un Čehijas klubos. Latvijas izlases sastāvā Gorkšs kopumā aizvadīja 89 spēles un guva piecus vārtus. Viņš valstsvienībā spēlēja no 2005. līdz 2017.gadam, kopš 2008.gada būdams ilggadējs izlases kapteinis.