Maklaflina ar jaunu pasaules rekordu triumfē PČ 400 metru barjerskrējienā

23/07/2022 12:17
Sidnija Maklaflina

Amerikāniete Sidnija Maklaflina piektdien Jūdžinā pasaules vieglatlētikas čempionātā ar jaunu pasaules rekordu uzvarēja 400 metru barjerskrējienā, bet 400 metru gludajā distancē uzvarēja Bahamu salu sportiste Šona Millere-Uibo.

Finālā viņa pārspēja savu iepriekšējo pasaules rekordu par 0,73 sekundēm, finišējot 50,68 sekundēs. Iepriekšējais rekords (51,41 sekunde) tika sasniegts pagājušomēnes ASV atlases sacensībās turpat Jūdžinā. “Mēs padarījām 400 metru barjerskrējienu par kaut ko tādu, ko vēlaties skatīties,” sacīja Maklaflina pēc finiša, piebilstot, ka viņa lepojas ar to, ka viņai vēlreiz izdevušās lieliskas sacensības. “Uzrādītais laiks ir absolūti pārsteidzošs, un sports kļūst arvien ātrāks un ātrāks. Tikai jāizdomā, kā pārvarēt barjeras. Tikai tā kļūstu ātrāka.”

Sudraba medaļu izcīnīja nīderlandiete Femke Bola (52,27), bet bronzas medaļa tika ASV pārstāvei Delilai Muhamedai (53,13). Apļa skrējienā bez barjerām uzvaru svinēja divkārtējā olimpiskā čempione Igaunijas daudzcīņnieka Maicela Uibo dzīvesbiedre Millere-Uibo. Viņai pēc divām sudraba un vienas bronzas medaļas tā bija pirmā uzvara pasaules čempionātos. Pirms trim gadiem viņa palika otrā aiz Nigērijā dzimušās Bahreinas sportistes Salvas Eidas Naseras, kura Tokijas olimpiskajās spēlēs nedrīkstēja piedalīties antidopinga noteikumu pārkāpuma dēļ. Jūdžinā Millere-Uibo uzvarēja ar rezultātu 49,11 sekundes.

Otro vietu ieņēma Dominikānas Republikas sprintere Marileidija Paulino (49,60), trešo – Barbadosas sportiste Sada Viljamsa. Maklaflina ar savu rezultātu 400 metru finālā bez barjerām būtu apsteigusi divas sportistes. Vīriešiem viena apļa skrējienā ar rezultātu 44,29 sekundes triumfēja amerikānis Maikls Normens, mazinot vilšanos par piekto vietu Tokijas olimpiskajās spēlēs.

2011.gada pasaules čempions Kirani Džeimss no Grenādas izcīnīja sudrabu ar 44,48 sekundēm, bet brits Metjū Hadsons-Smits tika pie bronzas (44,66). Pasaules rekordists Veids van Nīkerks no Dienvidāfrikas, kurš ar 43,03 sekundēm izcīnīja zeltu Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, finišēja piektais (44,97).

Jau ziņots, ka šķēpmešanas sacensībās Latvijas metēja Līna Mūze piektdien izcīnīja sesto vietu (61,26 metri). Pirmo reizi vēsturē titulu izdevās nosargāt iepriekšējā čempionāta uzvarētājai, zeltu ar 66,91 metru tālu metienu izcīnot austrālietei Kelsijai Lī Bārberei. Sudrabu ar 64,05 metriem izcīnīja amerikāniete Kāra Vingere, bet bronzu ar 63,27 metru tālu raidījumu ieguva japāniete Haruka Kitaguči, kura par diviem centimetriem pārspēja ķīnieti Liu Šijinu un par pieciem centimetriem – austrālieti Makenziju Litlu.

Kārtslēkšanas sacensību kvalifikācijā viegli pamatsacensībās iekļuva galvenais favorīts pasaules rekordists no Zviedrijas Armands Duplantis, kurš iztika ar diviem sekmīgiem lēcieniem 5,65 un 5,75 metru augstumā. “Negribēju veikt pārāk daudz lēcienu,” sacīja Duplantis, kurš pagājušajā mēnesī Stokholmā sasniedza pasaules rekordu stadionos (6,16 m). “Es tikai gribēju droši iekļūt pamatsacensībās. Pirmkārt, es gribu uzvarēt. Tas ir vissvarīgākais. Ja es spēšu lēkt augstu, tad es lēkšu augstu. Tas būtu jauki, bet zelts man šobrīd ir vissvarīgākais.”

Tāpat pamatsacensībās iekļuva arī Londonas olimpisko spēļu uzvarētājs un pieckārtējais pasaules čempionātu medaļnieks francūzis Reno Lavilenī, bet tām nekvalificējās trīskārtējais pasaules meistarsacīkšu medaļnieks polis Pjotrs Liseks. Beidzot finālā skries abas amerikāņu 4×100 metru stafešu komandas, kurām iepriekš lielas problēmas sagādāja stafetes kociņa nodošana un izstāšanās vai diskvalifikācijas. ASV komanda īpaši pirms pasaules čempionāta sarīkoja stafetes komandu treniņnometni, lai sportisti varētu pilnveidot savas kociņa nodošanas prasmes.

Toties finālā neiekļuva olimpiskā čempione Itālija, jo savainojuma dēļ tās sastāvā nav Tokijas spēļu čempiona 100 metru distancē Lamonta Marsela Džeikobsa. Pasaules čempionāts vieglatlētikā Jūdžinā norisināsies līdz 24.jūlijam.