“Mans laiks iet uz beigām..” – kādreizējais Nīderlandes izlases futbolists sirgst ar neārstējamu slimību

Fernando Riksens, sportazinas.com
Fernando Riksens | Foto: ITV

Skaudrs pavērsiens pirms vairākiem gadiem izmainīja kādreizējā Nīderlandes izlases futbolista Fernando Riksena likteni uz visiem laikiem.

42 gadus vecais Riksens jau vairākus gadus sirgst ar neārstējamu slimību, kurai nav zāļu. Kādreizējais futbolists ir samierinājies ar faktu, ka kuru katru brīdi viņam būs jāatvadās no saviem draugiem un tuviniekiem uz visiem laikiem.

Riksenam 2013. gadā konstatēja ārkārtīgi reti sastopamo Lū Gēriga slimību jeb Amiotrofo laterālo sklerozi. Tā ir idiopātiska strauji progresējoša, vienmēr letāla neiroloģiska slimība, kuras laikā novēro augšējo kustību neironu sairšanu.

Tā rezultātā rodas neiromuskulāro signālu pārvades traucējumi — nervu ierosas elektriskie impulsi vairs nenokļūst līdz muskuļiem un to kustība kļūst aizvien grūtāka, līdz iestājas pilnīga ķermeņa, tai skaitā arī runas un elpošanas aparāta, paralīze.

Cilvēka intelektuālās spējas slimības laikā ir pilnīgi saglabātas, tāpat kā uztveres, redzes, dzirdes, taustes, ožas orgānu darbība. Amiotrofā laterālā skleroze pieder pie retajām slimībām, kuru šobrīd nav iespējams ārstēt.

Riksens nav spējīgs runāt un komunikācijai izmanto datorizētu balss sistēmu. Viņš aicinājis ikvienu uz viņa slimnīcas palātu uz “pēdējo tikšanos”. “Man ir ļoti grūti un šī būs mana pēdējā nakts. Nāciet un ļaujiet tai būt neaizmirstamai,” ar datora palīdzību ziņu nodeva Riksens.

“Kad man atklāja slimību, es cerēju, ka izdosies to ārstēt, taču šobrīd saprotu, ka mans laiks iet uz beigām,” sacīja Riksens, kurš ir nodevis savus DNS paraugus, lai zinātnieki varētu rast risinājumus šobrīd nāvējošās slimības ārstēšanai.

Riksens savas karjeras laikā aizvadīja 12 mačus Nīderlandes izlasē, bet klubu karjerā pārstāvējis tādas labi zināmas vienības kā Alkmāras AZ, Sanktpēterburgas “Zenit” un Glāzgovas “Rangers”.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par