Martins Dukurs 12. reizi triumfē EČ un 11. reizi iegūst PK

14/01/2022 16:51
Martins Dukurs

Skeletons

Martins Dukurs piektdien Sanktmoricas trasē Šveicē uzvarēja Pasaules kausa (PK) posmā skeletonā, 11.reizi izcīnot Pasaules kausu kopvērtējumā un 12.reizi uzvarot Eiropas čempionātā (EČ), kamēr Tomass Dukurs ieņēma septīto vietu. Otro braucienu T.Dukurs veica kā 13., augšu nobraucot labi, bet nedaudz ātrumu zaudējot trases pēdējā posmā. Viņam braucienā tika ceturtais labākais laiks, bet divu braucienu summā latvietis ieņēma septīto vietu, uzvarētājam brālim zaudējot 0,73 sekundes.

Gasners labi veica trasi līdz “Shamrock” virāžai, ar ko pietika tobrīd pirmajai vietai. Pēc visu braucēju finiša viņš ar 0,45 sekunžu atpalicību no M.Dukura ierindojās otrajā vietā. Grothērs zaudēja ātrumu pēc “Zirga pakava” virāžas, tautietim piekāpjoties 0,06 sekundes un izcīnot bronzu. M.Dukurs, kurš trasē devās pēdējais, veica labu braucienu līdz “Zirga pakavam”, pēc kura atrāviens no konkurentiem sāka samazināties, taču vairāk nekā 0,6 sekunžu pārsvaru izdevās nosargāt, otrajā braucienā dalot labāko laiku ar Gasneru.

Viņa laiks finišā bija divas minūtes un 14,39 sekundes. Uzvara pasaules skeletona leģendai bija 12. Eiropas meistarsacīkstēs, kā arī deva 11.uzvaru Pasaules kausa kopvērtējumā. Jau ziņots, ka pirmajā braucienā T.Dukurs startēja trešais, sasniedzot trases rekordu – minūte un 7,69 sekundes. Tā kā trase katru gadu tiek veidota no jauna, arī trases rekords tiek fiksēts katru gadu. Tāpēc T.Dukurs, tāpat kā arī pārējie trīs pirmie braucēji, sasniedza trases rekordus.

Pēc visu sportistu finiša T.Dukurs ierindojās astotajā vietā, līderim – brālim M.Dukuram – zaudējot 0,68 sekundes. LTV7 tiešraidē Latvijas izlases treneris Mihails Arhipovs bilda, ka T.Dukurs kļūdījies astotajā virāžā (“Shamrock”), kā arī varēja startā skriet nedaudz tālāk. Uzreiz pēc Latvijas skeletonista trasē devās iepriekšējās sezonas PK posma uzvarētājs šajā trasē Vācijas braucējs Aleksandrs Gasners, kurš uzlaboja Tomasa rekordu par 0,23 sekundēm.

Par 0,03 sekundēm Gasneru apsteidza komandas biedrs Kristofers Grothērs, kurš brauca devītais, bet tūlīt aiz viņa startēja M.Dukurs. Ar startu, tuvu trases rekordam (4,84) M.Dukurs, kurš trasē devās desmitais, izcili veica trasi, augstu uzstūrēja “Zirga pakava” virāžā un sasniedza jaunu trases rekordu, Grothēru apsteidzot par 0,42 sekundēm. Starta rekordu (4,97 sekundes) pirmais sasniedza ar otro numuru startējušais šveicietis Ronalds Audersets. To pēc tam uzlaboja brits Mets Vestons (4,84), krievs Aleksandrs Tretjakovs ((4,83) un dienvidkorejieši Seungi Jungs (4,81) un Jiso Kims (4,78). Aiz Martina pēc pirmā brauciena bija trīs vācieši – Grothērs, Gasners un Aksels Jungks (+0,52), kā arī krievi Vladislavs Semjonovs (+0,59) un Ņikita Tregubovs (+0,61), nākamo vietu ieņemot T.Dukuram. Startēja 31 skeletonists.

M.Dukurs sezonu sāka ar otro un 11.vietu Īglsas trasē. Altenbergā viņš ierindojās trešajā vietā un svinēja uzvaru, pa vidu Vinterbergā bija ceturtais, Siguldā – otrais, bet pēdējā Pasaules kausa posmā Vinterbergā uzvarēja bēdīgi slavenās sacensībās, kurās tika atcelts pirmais brauciens. T.Dukura aktīvā posmu secībā pirms Sanktmoricas bija 16., 18., divas septītās pozīcijas, astotā vieta, karjerā otrā uzvara Siguldā un piektā vieta. Iepriekšējā sezonā Sanktmoricā uzvarēja vēl viens Vācijas braucējs Aleksandrs Gasners. Otro vietu ieņēma M.Dukurs, bet trešo – dienvidkorejietis Sungbins Juns. T.Dukurs ierindojās piektajā vietā.

Martins Dukurs kopvērtējumā izcīnīja uzvaru ar 1623 punktiem. Otrais ar 1551 punktu finišēja vācietis Aksels Jungks, bet trešo vietu ar 1547 punktiem ieņēma viņa tautietis Kristofers Grothērs. Tomasam Dukuram 1249 punkti deva astoto vietu 46 Pasaules kausā braukušo skeletonistu skaitā.

Eiropas čempionāta medaļas iepriekšējā sezonā tika dalītas Vinterbergā. Uzvarēja krievs Aleksandrs Tretjakovs, otrais bija M.Dukurs, kuram pārtrūka 11 pēc kārtas uzvarētu Eiropas čempionātu sērija, bet trešais – mājinieks Gasners. T.Dukurs ieņēma sesto vietu. Jau ziņots, ka sieviešu sacensībās Endija Tērauda PK vērtējumā finišēja 21.vietā, bet EČ – 12.vietā, 21.vietu ieņemot arī PK sezonas kopvērtējumā.

Sestdien notiks sacensības bobslejā divnieku ekipāžām, bet svētdien – četriniekiem. Kopš 2006.gada Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija (IBSF) Pasaules kausa posmus rīko kopā, vienā etapā sadalot piecus medaļu komplektus – skeletonā dāmām un kungiem, bobslejā vīriešiem divniekos un četriniekos, kā arī bobslejistēm divniekos. Sezonas noslēgums plānots februārī Pekinas olimpiskajās spēlēs.

Kamaniņas

Mārtiņš Bots/Roberts Plūme piektdien eksperimentālajās Sprinta kausa sacensībās kamaniņu sportā ieņēma trešo, bet brāļi Juris un Andris Šici – ceturto vietu. Šici startēja ar otro numuru un finišā ieņēma ceturto vietu, uzvarētājiem – Vācijas ekipāžai Tonijs Egerts/Saša Benekens zaudējot 0,197 sekundes. Bots/Plūme startēja piektie un finišēja trešie, vāciešiem zaudējot 0,192 sekundes.

Latviešu duetus apsteidza arī Austrijas divnieks Tomass Šteijs/Lorencs Kollers, kurš uzvarētājiem zaudēja 0,098 sekundes. Aiz latviešiem palika divi Itālijas divnieki – Ludvigs Rīders/Patriks Rastners (+0,216) un Emanuels Rīders/Zimons Kaincvaldners (+0,216). Startēja 20 divnieki. Jau ziņots, ka Oberhofā atlēti Sprinta kausā sacenšas jaunā formātā.

Iepriekš Sprinta kausa sacensības tika aizvadītas svētdienās, bet tagad mači notiek piektdien, turklāt tajos piedalās visi kamaniņu braucēji, kas pieteikušies posmam, nevis 15 labākie pamatsacensību dalībnieki. Tāpat sprintā tiek ņemts vērā ne tikai veiktais trases nogrieznis, bet arī starta reakcija, kas tiek summēta kopā ar finiša laiku. Starptautiskā Kamaniņu sporta federācija (FIL) paziņoja, ka, balstoties uz noteikumiem, šīs sacensības ir tikai testa mači. Tādējādi to rezultāti netiek ņemti vērā Pasaules kausa un arī Sprinta kausa kopvērtējumā. Tomēr balvu fonds ir palicis nemainīgs.

Jau ziņots, ka Sprinta kausa sezona noslēdzās pēc trim sacensībām Sočos, Insbrukā un Siguldā, kopvērtējumā divnieku ekipāžu konkurencē pirmo vietu nodrošinot Jurim un Andrim Šiciem. Vieniniekos par sprinta čempioni kļuva vāciete Jūlija Taubica un austrietis Volfgangs Kindls. Šici Sprintā izcīnīja 285 punktus, pirmajā trijniekā aiz sevis atstājot divas Vācijas ekipāžas Toniju Egertu/Sašu Benekenu un Tobiasu Vendlu/Tobiasu Arltu, kuri sakrāja attiecīgi 231 un 172 punktus. Mārtiņš Bots/Roberts Plūme, piedaloties divās sprinta sacensībās, ar 101 punktu ieņēma astoto vietu.

Vieninieku konkurencē Kindlam bija 216 punkti, 202 punktus guva itālis Dominiks Fišnallers, bet 167 punktus guva krievs Romāns Repilovs. Kristers Aparjods pirmajam trijniekam zaudēja 12 punktus un bija ceturtais, Gints Bērziņš ar 141 punktu bija septītais, bet Rikam Kristenam Rozītim 26 punkti Siguldas trasē deva 20.pozīciju. Sieviešu sacensībās Taubicai bija 240 punkti, otro vietu ar 206 punktiem ieņēma austriete Madeleine Egle, bet trešā pozīcija un 195 punkti bija vācietei Natālijai Geizenbergerei. Elīza Tīruma ar 134 punktiem bija piektā, Kendija Aparjode Sočos nopelnīja 60 punktus un bija 15., Ulla Zirne Siguldā guva 46 punktus un bija 19., bet Elīna Ieva Vītola mājas trasē iekrāja 30 punktus un sprinta kopvērtējumā ieņēma 23.vietu.

Pasaules kausa astotajam posmam pieteikušies 143 sportisti no 25 valstīm. Sestdien notiks sacensības vīriešu vieniniekiem un divniekiem, bet svētdien spēkosies sievietes, un notiks komandu stafete. Turpinājumā 22./23.janvārī Sanktmoricas trasē, Šveicē norisināsies Pasaules kausa fināls un vienlaikus arī Eiropas meistarsacīkstes. Sezonas kulminācija būs no 4. līdz 10.februārim, kad Jaņcjinas trasē Pekinā norisināsies cīņa par olimpiskajām medaļām.

Bobslejs

Latvijas pilots Jēkabs Kalenda kopā ar stūmēju Regnāru Kirejevu piektdien Vinterbergas trasē Vācijā Eiropas kausa sacensību ietvaros izcīnīja sesto vietu Eiropas U23 čempionātā un desmito vietu Eiropas junioru čempionātā.

Latvijas divnieks trasi veica 57,23 sekundēs, uzrādot astoto labāko starta laiku. Tā kā starts Eiropas U23 čempionātā un Eiropas junioru meistarsacīkstēs notika Eiropas kausa ietvaros, ar tajā ieņemto 23.vietu latvieši pie otrā brauciena netika. Eiropas U23 meistarsacīkstēs uzvarēja Krievijas pilota Stepana Dubiņko ekipāža, kas par 0,18 sekundēm apsteidza tautieti Vjačeslavu Popovu un par 0,53 sekundēm – rumāni Andrei Niku.

Pēc pirmā brauciena Kalenda uzvarētājam zaudēja 0,53 sekundes. Eiropas junioru čempionātā ātrākais bija vācieša Filipa Cīlasko divnieks, kas par 0,13 sekundēm apsteidza tautieti Maksimiliānu Illmanu un par 0,55 sekundēm – šveicieti Timo Roneru. Pēc pirmā brauciena Kalenda uzvarētājam zaudēja 1,27 sekundes.

Savukārt Eiropas kausa sacensībās ātrākais bija vācieša Riharda Elsnera pilotētais divnieks, apsteidzot tautiešus – Cīlasko par deviņām sekundes simtdaļām un Jonasu Jannušu par 0,18 sekundēm. Pēc pirmā brauciena Kalenda uzvarētājam zaudēja 1,35 sekundes.

Sestdien Vinterbergas trasē tiks aizvadītas Eiropas kausa sacensības bobslejā četriniekiem, kurās tiks veiktas arī ieskaites Eiropas U23 meistarsacīkstēm un Eiropas junioru čempionātam. Eiropas kauss bobslejā ir otrā līmeņa sacensības aiz Pasaules kausa, un arī tajā piloti krāj punktus Pekinas olimpisko spēļu kvalifikācijā.