Meieram “double-double”, Latvija viesos atzīst Somijas pārākumu

31/08/2018 21:03

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība šovakar Somijas pilsētā Espo, gatavojoties FIBA Pasaules kausa atlases spēlēm, ar rezultātu 73:80 (18:17, 19:22, 20:16, 16:25) piekāpās mājiniekiem somiem.

Rezultatīvākais Latvijas izlases sastāvā ar 17 punktiem un 12 atlēkušajām bumbām bija Mārtiņš Meiers, 11 punktus debijas mačā valstsvienībā pievienoja Artjoms Butjankovs, bet pa astoņiem punktiem guva Artūrs Ausējs, Ojārs Siliņš, Jānis Blūms un Adrejs Gražulis.

Abas komandas atkārtoti tiksies 7. septembrī “Arēnā Rīgā”, bet vēl divas dienas vēlāk mūsējie Viļņā spēkosies ar dienvidu kaimiņiem lietuviešiem.

Latvijas valstsvienība uz maču Somijā ieradās desmit vīru sastāvā, šoreiz iztiekot bez vairākiem potenciālajiem līderiem kā Jānis Strēlnieks, Jānis Timma un Aigars Šķēle (visi trīs pievienosies nākamnedēļ).

Savukārt septembra vidū paredzētajās Pasaules kausa atlases spēlēs pret Slovēniju un Spāniju, visticamāk, palīdzēt nevarēs Dairis Bertāns un Rolands Šmits, kā arī jaunajā sezonā Eirolīgas klubos spēlējošie latvieši Žanis Peiners un Anžejs Pasečņiks. Tāpat ar izlasi nebūs Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Sanantonio “Spurs” uzbrucējs Dāvis Bertāns.

Latvijas izlases galvenais treneris Arnis Vecvagars sākumsastāvā sūtīja Arti Ati, Artūru Ausēju, Ojāru Siliņu, Andreju Gražuli un Mārtiņu Meieru. Pēc vairākiem neprecīziem uzbrukumiem abu komandu izpildījumā rezultātu otrajā minūtē ar precīzu trīspunktnieku atklāja Ausējs, tomēr Artūrs drīz vien pēc tam nopelnīja divus ātrus noteikumu pārkāpumus aizsardzībā. Ausēja tālmetiens ilgāku laiku arī bija vienīgais precīzais grozs Latvijas izpildījumā, jo mūsējo uzbrukumi vairākkārt noslēdzās ar kļūdām un pārtvērtām bumbām Somijas izpildījumā.

Mājinieki gan nespēja izmantot latviešu paviršības, un rezultāts pirmās ceturtdaļas vidū  bija neizšķirts 6:6. Ceturkšņa otrajā pusē aktīvie somi vairākkārt spēja tikt pie atkārtotām metienu iespējām pēc izcīnītām bumbām uzbrukumā, kas noveda pie neliela pārsvara uz rezultāta tablo (14:9). Tomēr ar uz maiņu nākušo Riharda Lomaža, Ronalda Zaķa, Jāņa Blūma un Artjoma Butjankova pūliņiem viesi atbildēja ar deviņiem bezatbildes punktiem, nodrošinot minimālu vadību pēc pirmās ceturtdaļas (18:17).

Latvijas izlases otrā ceturkšņa pirmajā pusē paļāvās uz  Mārtiņa Meiera meistarību groza apakšā (11 punkti + piecas atlēkušās bumbas), tikmēr laukuma saimnieki laimi biežāk meklēja metienos no tālās distances (31:30). Rezultāts turpināja augt ļoti līdzīgi līdz pat puslaika izskaņai, vērā ņemamu pārsvaru nevienai no komandām tā arī neiegūstot. Latvija mača pirmo cēlienu noslēdza ar krietni labāku precizitāti metienos no spēles (46% pret 31%), taču Somija to spēja kompensēt ar daudz aktīvāku cīņu par bumbām uzbrukumā (11 pret divām), tādējādi lielājā pārtraukumā dodoties ar nelielu vadību – 39:37.

Arī otrā puslaika ievadā mājiniekus turpināja vajāt likstas metienos spēles, ko gan mūsējie nespēja izmantot, jo somi joprojām ar regularitāti spēja tikt pie atkārtotām uzbrukuma iespējām. Latvijas izlasē uzticamākais ierocis joprojām bija Meiers, bet pēc Andreja Gražuļa un Blūma realizētajiem 2+1 gājieniem viesiem jau +7 (52:45). Latvieši šķietami bija ieguvuši spēles pavedienu (veikts 16:0 izrāviens), taču somu aktīvā un brīžiem agresīvā aizsardzība piespieda mūsējos vairākkārt kļūdīties, bet otrā laukuma galā līdera lomu uzņēmās Džamars Vilsons. Pirms noslēdzošās ceturtdaļas pavisam neliels pārsvars Latvijai – 57:55.

Izšķirošo spēles nogriezni viesi iesāka ar vairākām haotiskām darbībām gan uzbrukumā, gan aizsardzībā, kas noveda pie somu izrāviena 10:2 un nonākšanas iedzinējos ar 59:65. Latvijas uzbrukums bija pamatīgi iestrēdzis, pirmajās piecās ceturtās ceturtdaļas minūtēs spējot gūt vien piecus punktus, kamēr mājinieki atbildēja ar 17 (62:72). Ieilgušo sausuma periodu pārtrauca Blūma precīzais “trejacis”. Trīs minūtes pirms pamatlaika beigām ar precīziem soda metieniem pirmos punktus pieaugušo valstsvienības sastāvā guva Artūrs Strautiņš (70:74), bet minūti vēlāk aktīva cīņa par bumbu pie pretinieku groza noveda pie precīza Ausēja trīspunktnieka – 73:74.

Mača izšķirošajos brīžos somi paļāvās uz Vilsona individuālo meistarību, ar kura pūliņiem 54 sekundes pirms finālsvilpes mājinieku pārsvars sasniedza jau +7 (80:73), kas galu galā mūsu izlasei izrādījās neatspēlējams deficīts.