MVP Nešs, Biedriņa debija un NBA kauna traips – pēdējā sezona bez Lebrona “play-off”

16/03/2019 12:20
Nokopēts
Lebrons Džeimss, 2005, www.sportazinas.com

Lebronam Džeimsam pirmā sezona Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) vienībā Losandželosas “Lakers” noteikti nav uzskatāma par sekmīgu – četrkārtējais līgas vērtīgākais spēlētājs cirkšņa savainojuma dēļ izlaidis 18 mačus, viņa pārstāvētajai komandai izslīdot no Rietumu konferences “play-off” zonas un saglabājot vien ļoti (ļoti) teorētiskas izredzes tomēr iespraukties labāko astotniekā.

“Lakers” uzvaru-zaudējumu bilance šobrīd ir 31-38, kas dod tikai 11. pozīciju rietumos, jau par astoņu panākumu tiesu atpaliekot no izslēgšanas turnīra zonas. Arī atlikušo spēļu grafiks Kalifornijas komandai vieglu dzīvi nesola – 16-kārtējiem čempioniem priekšā desmitais smagākais grafiks (avots: Tankathon.com), bet iespējamība, ka slavenais klubs pamatturnīra izskaņā atradīsies konferences spēcīgāko astoņu pulkā novērtēta ar mazāk nekā vienu procentu.

Losandželosas “Lakers” basketbolists Lebrons Džeimss
Foto: Bill Streicher-USA TODAY Sports

Arī “Lakers” vadības pēdējās nedēļās pieņemtie lēmumi liecina, ka jau izkārts “baltais karogs”. Līdz sezonas beigām savainojumu dēļ laukumā vairs neredzēsim Brendonu Ingramu un Lonzo Bolu, superzvaigznei Džeimsam tiek samazināts nospēlēto minūšu skaits (un vairs nekādas “back-to-back”) spēlēs, kā arī jau otro sezonu pēc kārtas “Lakers” parakstīja desmit dienu līgumu ar nepilna laika matemātikas skolotāju Andrē Ingramu.

Savas pēdējās dienas kluba galvenā trenera amatā, visticamāk, aizvada arī Lūks Voltons, par kura darbu jau vairākus mēnešus aizkulisēs neapmierinātību izrāda gan Džeimss un viņa pārstāvji, gan arī “Lakers” prezidents Ērvins “Maģiskais” Džonsons. Bet kā ar pašu Lebronu? Trīskārtējais NBA čempions uz Losandželosu pārcēlās ar plānu atkal padarīt “leikerus” par nopietnu spēku NBA un galu galā arī tikt pie vēl vismaz viena gredzena. Pirmā sezona Kalifornijā gan apliecinājusi, ka šo nodomu realizēšanai nepieciešams daudz lielāks darbs un palīdzība (Entonijs Deiviss?).

“Lakers” neiekļūšana “play-off” vienlaikus pārtrauks 34 gadus vecā Džeimsa fenomenālo sēriju – Lebronam ne tikai secen ies iespēja devīto sezonu pēc kārtas sasniegt NBA finālsēriju, bet trīskārtējo čempionu arī pirmo reizi kopš 2004./2005. gada sezonas pat neredzēsim izslēgšanas turnīrā. 13 gadi ir ilgs periods, un šajā laikā ir mainījušies ne tikai čempioni, karjeras beigušas vairākas zvaigznes, komandas ir mainījušas nosaukumus un pilsētas, bet arī laukumā redzamais basketbols ir piedzīvojis ievērojamas kosmētiskās pārvērtības.

Šī iemesla dēļ vērts atskatīties uz 2004./2005. gada sezonu – Lebrona līdz šim pēdējo bez pavasara basketbola.

Sanantonio “Spurs” trešo reizi izcīna NBA čempiontitulu

Teksasas vienība Grega Popoviča vadībā aizraujošā septiņu spēļu finālsērijā pārspēja Detroitas “Pistons”, kas sezonu iepriekš negaidīti pārliecinoši (4-1) tika galā ar zvaigžņoto “Lakers” ar Kobi Braientu, Šakilu O’Nīlu, Filu Džeksonu, Geriju Peitonu un Kārlu Melounu priekšgalā. Par finālsērijas vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Tims Dankans, kurš pie šādas atzinības tika trešo un kā vēlāk izrādīsies – pēdējo – reizi savā spožajā karjerā.

Sanantonio Spurs 2005, www.sportazinas.com

Tims Dankans ar 2005. gada čempiontitulu un finālsērijas MVP balvu
Foto: AP

Popovičs, Dankans, Tonijs Pārkers un Manu Džinobili turēs “Spurs” līgas elitē vēl turpmākos desmit gadus, 2014. gadā izcīnot piekto un līdz šim pēdējo čempiontitulu kluba vēsturē, kad Teksasas komanda lieliskā manierē atriebās zvaigžņotajai Maiami “Heat” par sirdi plosošo zaudējumu gadu iepriekš.

Sezonas MVP – Stīvs Nešs

Jau savā pirmajā sezonā pēc pārcelšanās no Dalasas “Mavericks” uz Fīniksas “Suns” par līgas vērtīgāko spēlētāju tika atzīts kanādiešu saspēles vadītājs Nešs, kurš palīdzēja Arizonas klubam ar 62 panākumiem (sezonu iepriekš tikai 29 uzvaras) kļūt par pamatturnīra labāko komandu. Galvenā trenera Maika D’Antoni vadībā Nešs kopā ar Amariju Stademairu, Šonu Merionu, Radžu Belu, Leandro Barbozu un citiem “Suns” spēlētājiem demonstrēja ļoti ātru, skatāmu un rezultatīvu basketbolu, t.s. “7 seconds or less” spēles stilam kļūstot par priekšteci basketbolam, kas tiek spēlēts mūsdienās ar ātriem metieniem uzbrukumu pirmajās sekundēs, lielu tālmetienu īpatsvaru un aizsardzības palikšanu otrajā plānā.

Sezonu vēlāk Nešs 32 gadu vecumā atkārtos šo sasniegumu, bet “Suns” ar leģendāro saspēles vadītāju ierindā turpmākajos gados tālāk par Rietumu konferences finālu tā arī netiks.

Stīvs Nešs, Šons Merions, www.sportazinas.com

Stīvs Nešs un Šons Merions
Foto: Ronald Martinez

Aiversons ceturto un pēdējo reizi karjerā kļūst par pamatturnīra rezultatīvāko spēlētāju

Vidēji katrā mačā nospēlējot 42,3 minūtes (!), Filadelfijas “76ers” simbols izcēlās ar 30,7 punktiem, 7,9 rezultatīvām piespēlēm (karjeras rekords), 2,4 pārtvertām bumbām, četrām atlēkušajām bumbām un 42,4% precizitāti metienos no spēles. “Sixers” tika pie 43 panākumiem, bet “play-off” pirmajā kārtā piecos mačos piekāpās ar otro numuru izliktajai tobrīd vēl esošajai čempionei “Pistons”.

No spēlētājiem, kas bija Aiversona komandas biedri Filadelfijā, NBA laukumos vēl redzami tikai Andrē Igudala (caurmērā deviņi punkti) un snaiperis Kails Korvers (11,5), bet groza apakšā savas pēdējās sezona pasaules spēcīgākajā līgā aizvadīja Kriss Vebers (15,6).

Alens Aiversons, www.sportazinas.com

Alens Aiversons pret “Rockets” milzi Jao Minu
Foto: NBA.com

NBA debitē otrais latvietis Andris Biedriņš

NBA draftā tolaik ar Latvijas basketbolam rekordaugsto 11. numuru izvēlētais centrs Biedriņš Goldensteitas “Warriors” kreklā 2004./2005. gada sezonā piedalījās vien 30 mačos, vidēji 12,8 minūtēs palīdzot ar 3,6 punktiem, 3,9 bumbām zem groziem un 0,8 bloķētiem metieniem. “Warriors” Biedriņa pirmajās sezonās NBA ne tuvu nebija tik varens spēks, kāds tas ir pēdējos piecos gados. Varētu pat teikt, ka Oklendā bāzētā komanda tika uzskatīta par NBA nekurieni, jo “kareivji” izslēgšanas turnīru pēdējoreiz bija sasnieguši 1994. gadā, ieilgušo sēriju pārtraucot 2007. gadā, kad astotajā vietā rietumos finišējusī vienība pirmajā kārtā pārsteidzoši pārspēja 67 panākumus izcīnījušo “Mavericks” klubu.

Biedriņa debijas sezonā “Warriors” galvenā trenera Maika Montgomerija vadībā sasniedza bilanci 34-48, bet komandas līderi bija tādi vīri kā Džeisons Ričardsons, Barons Deiviss, Trojs Mērfijs un Maiks Danlīvijs juniors. Andris “atvērsies” un pilnvērtīgu iespēju sevi apliecināt NBA iegūs līdz ar leģendārā Dona Nelsona stāšanos “kareivju” galvenā trenera amatā 2006. gadā. Oklendas vienībā centrs kopumā pavadīs deviņas sezonas, nopelnīs tam laikam apjomīgu līgumu (54 miljoni dolāru sešos gados) un no NBA un basketbola atvadīsies 2014. gada aprīlī, kad Biedriņu pēc sešām spēlēm atbrīvos Jūtas “Jazz”.

Andris Biedriņš, www.sportazinas.com

Biedriņš “danko”, Novickis – skatās
Foto: NBA.com

Jauniņais Lebrons un “Cavaliers” teju ielaužas “play-off”

Topošajai līgas superzvaigznei pirmās sezonas NBA nebūt nebija no vieglākajām, jo līdz “play-off” debijai 2003. gada drafta pirmajam numuram bija jāgaida trīs sezonas. Tuvu tam, lai pagarinātu savu sezonu, “Cavs” bija arī 2005. gadā, Klīvlendai pamatturnīru noslēdzot ar bilanci 42-40. Tikpat panākumus izcīnīja arī austrumu astotā spēcīgākā vienība Ņūdžersijas “Nets”, kurai bija priekšroka, pateicoties labākiem rezultātiem savstarpējos dueļos.

Jau 20 gadu vecumā Lebrons bija izteikts komandas līderis, vidēji katrā spēlē izceļoties ar 27,2 punktiem, 7,4 atlēkušajām bumbām, 7,2 piespēlēm un 2,2 pārtvertām bumbām. Džeimsa vērtīgākie palīgi bija lietuvietis Židrūns Ilgausks (16,9 punkti un 8,6 bumbas), kurš ar sezonas atalgojumu 14,6 miljoni dolāri bija pārliecinoši vislabāk apmaksātais spēlētājs komandā, Drū Gūdens (14,4 p. + 9,2 atl.b.) un Džefs Makiniss (12,8 p.). Tieši pēc šīs sezonas sāksies Lebrona 13 gadus ilgā “play-off” sērija, kuras laikā uzbrucējs deviņas reizes sasniegs NBA finālsēriju, trīs reizes kļūs par čempionu, kā arī tikpat gadījumos tiks atzīts par finālsērijas MVP.

Lebron Džeimss, www.sportazinas.com

Lebron Džeimss
Foto: Sports Illustrated

“Malice in the Palace” jeb vislielākais kautiņš NBA vēsturē

Nereti par vislielāko kauna traipu NBA vēsturē dēvētais kautiņš sākās ar “Pacers” spēlētāja un jau tobrīd līgas “sliktā zēna” reputāciju iemantojušā Rona Ārtesta aso noteikumu pārkāpumu pret “Pistons” centru Benu Volesu. “Lielais Bens” Ārtestam atbildēja ar grūdienu, kas mudināja konfliktā iesaistīties arī pārējos spēlētājus. Situācija nedaudz norimās, un uz spēles komisāra galdiņa apgūlās Ārtests, kura virzienā kāds līdzjutējs raidīja dzēriena glāzi. “Pacers” spēlētājs “eksplodēja” un ielēca tribīnēs, lai pārmācītu vaininieku. Rona piemēram sekoja arī Stīvens Džeksons, kurš devās iekaustīt fanus, tikmēr “Pistons” un citi “Pacers” spēlētāji centās novērst jau šķietami par nekontrolējamu kļuvušo situāciju. Pēcāk laukumā lidoja pudeles un citi priekšmeti. Spēles tiesneši galu galā pieņēma lēmumu maču pārtraukt.

Kopumā uz 146 spēlēm sodīti tika deviņi spēlētāji, un neizmaksāto algu apmēri sasniedza veselus 11 miljonus dolāru. Lauvas tiesu no diskvalifikācijām (86 mači, zaudēti nepilni pieci miljoni dolāru) saņēma Ārtests. Tāpat 30 spēles bija jāizlaiž Džeksonam, bet 15 – Džermeinam O’Nīlam. No “Pistons” pārstāvjiem vislielāko sodu saņēma Voless (sešas spēles). Sveikā netika arī pieci fani, pret kuriem tika uzsākts kriminālprocess un uz mūžu tika liegts apmeklēt “Pistons” mājas spēles. Par “Malice in the Palace” dēvētais kautiņš Detroitā arī mudināja NBA pieņemt daudz striktākus drošības pasākumus maču laikā, kā arī ierobežot alkohola tirdzniecību spēļu arēnās.

Zīmīgi NBA spēlētāji, kuri pēc šīs sezonas kāra botas uz nagliņas

Redžijs Millers – visas 18 sezonas Indiānas “Pacers” klubā pavadījušais snaiperis, kurš karjeras laikā realizējis 2560 tālmetienus (rekords, ko vēlāk laboja Rejs Alens), pie NBA galvenās balvas – čempiontitula – tā arī netika. Vistuvāk kārotajai trofejai Millers un “Pacers” nonāca 2000. gadā, kad NBA finālsērijā sešās cīņās tika atzīts O’Nīla, Braienta un “Lakers” pārākums.

Millera pēdējā sezonā “Pacers”, ko vadīja esošais Dalasas “Mavericks” galvenais treneris Riks Kārlails, otro gadu pēc kārtas uzkāpa uz “Pistons” grābekļa (šoreiz konferences pusfinālā, gadu iepriekš – finālā).

Redžijs Millers, www.sportazinas.com

Redžijs Millers
Foto: Andy Lyons/NBA.com

Vlade Divacs – Serbijas un Eiropas basketbola leģenda karjeras labāko periodu aizvadīja pēc 30 gadu sliekšņa sasniegšanas, 2000. gadu sākumā pārstāvot ļoti interesanto un skatāmo Sakramento “Kings” komandu. Līdzīgi kā Millers, arī Vlade par čempionu savā ilgajā karjerā nekļuva.

Alans Hjūstons – Iespējams, populārākais “Knicks” spēlētājs pirms Karmelo Entonija un Kristapa Porziņģa no profesionālā basketbola sirds problēmu dēļ bija spiests atvadīties jau 34 gadu vecumā. Hjūstons kopā ar Latrelu Sprīvelu un jau brūkošu Patriku Jūingu 1999. gadā līdz šim pēdējoreiz aizveda “Knicks” vienību līdz NBA finālsērijai, kur ar 1-4 tika atzīts Sanantonio “Spurs” pārākums (pirmais čempiontituls).

Citi interesanti notikumi 2005. gadā

ASV kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā (norisinājās 2006. gadā, bet balvas pasniegtas par darbiem gadu iepriekš) jeb “Oskaros” par labāko filmu negaidīti tiek pasludināta “Crash” (“Sadursme”) – filma, kas gadu gaitā iemantojusi reputāciju kā viena no sliktākajām uzvarētājām nominācijā “Gada filma”.

48. “Grammy” balvu pasniegšanas ceremonijā triumfē rokgrupas – gada ieraksta balvu par dziesmu “Boulevard of Broken Dreams” iegūst “Green Day”, savukārt par gada albumu tiek pasludināts īru grupas “U2” veikums “How to Dismantle an Atomic Bomb”. Bono ar saviem kolēģiem kopumā uzvarēja visās piecās nominācijās, uz kurām viņi tika izvirzīti.

Par gada labāko dziesmu “Billboard” vērtējumā tiek nosaukta Marajas Kerijas izpildītā “We Belong Together”, kam sekoja “Hollaback Girl” no Gvenas Stefani un Mario ar “Let Me Love You”.

20. janvārī savu otro termiņu ASV prezidenta amatā uzsāk Džordžs Bušs jaunākais.

Februārī darbību uzsāk video izplatīšanas un hostošanas mājaslapa “Youtube.com“. Mūsu dzīves mainās uz visiem laikiem.

16. februārī Nacionālās hokeja līgas (NHL) komisārs Gerijs Betmens NHL komisārs oficiāli atcēla visu 2004./2005. gada sezonu. Šī bija pirmā reize Ziemeļamerikas profesionālā sporta vēsturē, kad darba strīda (“lokauta”) dēļ tiek upurēta vesela sezona. Eiropas hokeja laukumos vērojams vairāku NHL zvaigžņu pieplūdums.

Riks Nešs, Džo Torntons, www.sportazinas.com

NHL zvaigznes Eiropas hokeja laukumos – ierasta aina 2005. gadā . Šoreiz Šveices “Davos” kreklos Riks Nešs un Džo Torntons
Foto: HC Davos

2. aprīlī aizsaulē dodas Romas pāvests Jānis Pāvils II. Sērojot par kristīgās pasaules līdera nāvi, Vatikānu apmeklēja aptuveni četri miljoni cilvēku.

25. maijā par UEFA Čempionu līgas uzvarētāji kļūst “Liverpool”, kas finālmačā Stambulā otrajā puslaikā spēja atspēlēties no rezultāta 0:3 un “pendeļu” sērijā pārspēja “Milan” vienību. Divus gadus vēlāk abas komandas atkal tiksies turnīra izšķirošajā spēlē Atēnās, revanšu par sāpīgo neveiksmi Turcijā gūstot milāniešiem (2:1).

22. jūnijā beidzas NHL lokauts, NHL un līgas spēlētāju asociācijai vienojoties par jaunu kolektīvo sadarbības līgumu. Minētajam kontraktam beidzoties, 2012. gada septembrī atkal iestājas lokauts, taču šoreiz vesela sezona netiek upurēta, tai sākoties 2013. gada janvārī.

Augusta beigās Floridas un Luiziānas štatus ASV sasniedz un postošas sekas atstāj viesuļvētra “Katrīna”. Lielākais posts tiek radīts Ņūorleānas pilsētā, kopējais upuru skaits pārsniedza 1800 cilvēkus, bet radītie zaudējumi – 125 miljardu ASV dolāru apmērā.

Grieķijas vīriešu basketbola izlase kļūst par Eiropas čempioni septembrī Serbijā un Melnkalnē notiekošajā finālturnīrā, izšķirošajā mačā droši tiekot galā ar Dirku Novicki un Vācijas valstsvienību (78:62). Latvija zaudēja visās trijās grupu turnīra spēlēs un finišēja 14. pozīcijā.

Grieķijas izlase, www.sportazinas.com

Grieķijas izlase
Foto: FIBA

29. novembris – “Barcelona” uzbrūkošais pussargs Ronaldinju pirmo un vienīgo reizi karjerā savā īpašumā iegūst “Zelta bumbu” kā gada labākais futbolists pasaulē.

 

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām