NBA – ejam gaisā!

Goldensteitas
foto: nba.com

Jaunajai Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezonai starta šāviens tika dots ar diviem intriģējošiem dueļiem – “Cavaliers” vs “Celtics” un “Warriors” vs “Rockets”, kur abās spēlēs notika cīņa līdz pēdējai sekundei un traģēdiju Gordona Heivarda traumas izskatā (ātru izveselošanos!). Vai visa atlikusī sezona būs tikpat aizraujoša un ko varam sagaidīt no šīs NBA sezonas?

Sezona sākusies nedēļu ātrāk nekā ierasts. Līgas komisārs skaidro šī lēmuma iemeslus: “Sākot nedēļu ātrāk, mēs pilnībā izslēdzām iespēju, ka kādai komandai būtu jāaizvada četras spēles piecās dienās. Tāpat šajā sezonā komandām būs jāspēlē aizvien retāk divas dienas pēc kārtas.” Viss skaidrs, taupam spēlētājus.

Kas vēl jauns? Šajā gadā NBA pārstāvēs 74 eiropieši, kas ir lielākais skaits NBA vēsturē, tosparp pusotru procentu nodrošina Latvija ar Dāvi Bertānu un Kristapu Porziņgi. Un Porziņģis novērtēts kā ceturtais labākais. Patīkami.

Runājot par spēlētājiem un klubiem, jāpiemin protesti pret esošo ASV prezidentu. Aktuālie līgas čempioni atteikušies ierasties uz vizīti Baltajā namā, bet tā saimnieks vēlāk atsaucis uzaicinājumu. Tāpat klubi masveidā atteikušies izbraukumos palikt prezidentam piederošajās viesnīcās. Gaidāmi noteikti arī dažādi protestu žesti himnu atskaņošanas laikā. Tiktāl par un ap ar basketbolu nesaistītām lietām. Bet ko tad varam sagaidīt uz NBA laukumiem?

Skaļā vasara

Kairijs Īrvings ar Gordonu Heivardu

Ja jāsarindo vasaras skaļākie darījumi pēc iedomātiem decibeliem, pirmajā vietā būtu jāliek Kairija Īrvinga pāreja uz Bostonas “Celtics”. Tomēr NBA finālists pēdējos trīs gadus. Pretējā virzienā devās Aizeja Tomass, kuram aizvadītais gads bija labākais sportista karjerā, bet smagākais privātajā dzīvē – play-off laikā zaudējis māsu un spēlējis ar savainojumu, kas tagad liegs viņam doties laukumā līdz pat gadu mijai.

Otrajā vietā noteikti ierindojama Krisa Pola pāreja uz Hjūstonas “Rockets”. Interesanti būs pavērot kā duets Hārdens-Pols izskatīsies uz laukuma, jo Hārdenam pagājušajā sezonā beidzot tika piešķirta pilnīga brīvība, bet komandā esot Polam, nu ar bumbu būs jādalās.

Vietu uz skaļāko maiņas darījumu pjedestāla trešo pakāpienu dala Karmelo Entonijs un Pols Džordžs. Abi vēlējušies savas esošās komandas atstāt jau kādu laiku (Entonijs jau no pagājušās sezonas vidus) un beidzot tas notika, pie tam, abiem nonākot vienā vietā – Vestbruka Oklahomsitijas “Thunder” vienībā.

Paskaļa likās arī Džimija Batlera aizmainīšana uz Minesotu. Pretī talantīgais soms Markanens, Zeks Lavīns, Kriss Dans un drafta izvēles. Principā, “Bulls” var justies apmierināti, jo publiski tā deklamēja – mēs pārbūvējamies.

Tad vēl Brūks Lopezs pret D’Andželo Raselu un pārmaksāto (16 miljoni par septiņiem punktiem vidēji spēlē)  Mozgovu (“Nets” <-> “Lakers”).

Un brīvo aģentu migrācija – Lebrons Džeimss kā ierasts pasaucis augstas klases spēlētājus pie sevis – apvienošanās ar Veidu un Rouza piesaistīšana, abus pierunājot spēlēt par sviestmaizi (veterāna minimumu 2,3 miljoni). Gordons Heivards uz “Celtics”, Pols Milsaps uz “Nuggets”. Jāpiemin vēl divu Eirolīgas spīdekļu migrāciju pāri okeānam – Milošs Teodosičs uz “Clippers” un Bogdans Bogdanovičs uz “Kings”.

Un Džoela Emdība teju 150 miljonu vērtais kontrakts par 31 aizvadīto spēli NBA.

Par Durenta ziedošanos komandas labā, atsakoties no astoņiem miljoniem algas čekā un vairāku elites līmeņa spēlētāju milzu līgumiem parunāsim kādā citā reizē.

Sezonas intrigas

Kristaps Porziņģis Sportazinas.com
Kristaps Porziņģis lej sviedrus vasarā

Kā nospēlēs “Sixers” ar vairākām pēdējo gadu draftu TOP5 izvēlēm uz laukuma? Kāds būs Aizeja Tomass? Kurš būs gada pirmgadnieks? Vai Kristaps Porziņģis būs All Star līmeņa spēlētājs jau šosezon? Kurš būs MVP? Vai “Warriors” tiks gāzti no troņa?

Jauno talantu plejāde

Jaunie talanti Lonzo Bols, Markels Fulcs un D’Ārons Fokss priekšplānā

Aizvadītās vasaras drafta iesaukums uzskatāms (potenciāla ziņā) kā viens no pēdējo gadu spēcīgākajiem. Markels Fulcs (“Sixers”), Lonzo Bols (“Lakers”), Džeisons Teitums (“Celtics”), Džošs Džeksons (“Suns), D’Ārons Fokss (“Kings) – pirmais piecinieks, par kuriem runā, ka jau šogad viņi šo to varētu parādīt. Pieskaitam Lauri Markanenu, kurš EČ Somijas izlases sastāvā sevi apliecināja kā līderi, gūdams 20+ punktus vidēji spēlē, Denisu Smitu no “Mavericks”, kurš starpsezonā bijis labs. Tāpat Donovans Mičels (#13) no “Jazz” jau pārbaudes spēlēs izpildījis visvairāk metienus no spēles komandā. Tad pieskaitam Kailu Kuzmu, kam aizvien biežāk pievieno birku “steal of the draft” (tā teikt, drafta ķēriens), kuru “Lakers” draftēja vien ar 27. numuru, bet starpsezonā viņš sevi pieteicis skaļi. Un neaizmirstam Benu Simonsu, kurš ir 2016. gada drafta pirmais numurs, bet debitēs vien šogad “Sixers” rindās. Eksperti liek uz viņu kā “Rookie of the year”. Bet ar jaunuļiem kā ar bitēm…

Kurš būs MVP?

Lebrons Džeimss

Aizvadītajā sezonā šo titulu izcīnīja Rasels Vestbruks, kurš aizvadīja fenomenālu sezonu, vidēji iekrājot triple-double un sasniedzot rekordu visvairāk spēļu ar to. Arī šogad eksperti liek uz eksplozīvo aizsargu, neskatoties uz to, ka “Thunder” pievienojušies Džordžs un Entonijs.

Pēc Īrvinga aiziešanas tiek runāts arī par Džeimsa kandidatūru šajā kategorijā. Pats ironiskākais – Džeimss tiek uzskatīts par labāko spēlētājo NBA jau kādu laiku, bet pēdējo reizi viņš MVP balvu, kas tiek uzskatīta par augstāko individuālo sasniegumu, ieguva 2013. gadā. Atlētiskajam uzbrucējam šosezon paliks 33 gadi. Tikai trīs spēlētāji NBA vēsturē šajā dzīves posmā ir spējuši izcīnīt MVP godu (Melouns 2x un Džordans). Piedevām, tam nepieciešama 60+ uzvaru sezonu (vai tikpat fenomāls sniegums kā Vestbrukam), bet “Cavaliers” šobrīd pat netiek atvēlēta pirmā vieta savā konferencē pēc regulārās sezonas… Protams, arī bez Heivarda “Celtics” ir spēcīgi, jo, ja tā padomā – jau pagājušogad Austrumu konferencē triumfēja “Celtics” un bez Heivarda. Komandā Tomasa vietā ir Īrvings + skaļi sevi pieteikuši otrgadnieks Brauns ar pirmgadnieku Teitumu. Tāpēc par Lebronu šajā sakarā jāizsakās piesardzīgi. Pie tam, viņš pats pēdējos gados vairākkārt uzsvēris, ka viņam viss sākas tikai aprīlī (play-off). Tiesa, sezonas atklāšanas spēlē Džeimss pieradīja, ka ir gana jaudīgs, bet par to vēljoprojām šaubās vien retais.

Tāpat tiek piesaukti Kevina Durenta un Stefana Karija vārdi kā potenciālajiem konkurentiem cīņā par šo atzīnību. It kā nedrīkst aizmirst arī grieķu nezvēru Janni Andetokumpo, bet “Bucks” arī šosezon būs vidēja līmeņa NBA komanda un uz atlētiskā basketbolista spēju rēķina tā iegūs maksimums piecas ekstra uzvaras. Šajā sarakstā tiek pieminēts arī Kavaī Lenards. Bet, visticamāk, balvas liktenis izšķirsies starp Durentu (ja “Warriors” būs tuvu 70 uzvaru atzīmei), Džeimsu un Vestbruku.

Komandu spēka rangs un kas uzvilks kroni?

Goldensteitas “Warriors”

93% no komandu ģenerālmenedžeriem ikgadējā apjautā apgalvoja, ka, viņuprāt, par čempioniem atkal kļūs Goldensteitas “Warriors”. Tā domā gandrīz visi.

Interesanti, ka šīs vasaras pāreju iespaidā Rietumu konference kļuvusi vēl spēcīgāka. Ja izņemam “Warriors” no NBA, tad kā titula pretendentes kotējas “Rockets”, “Spurs”, “Thunder” un labs sastāvs ir arī “Timberwolves” (Taunss, Viginss, Batlers, Tīgs). Tāpat arī vidējais slānis “Trail Blazers”, “Clippers”, “Grizzlies”, “Pelicans”, “Nuggets” un “Jazz” izskatās gana labi, kamēr Austrumos ir “Cavaliers”, kam kaut cik nopietnu konkurenci sastāda vien “Celtics”, neskatoties uz Heivarda izkrišanu, komanda ir stipra vēl aizvien un “Wizzards” ar Volu priekšgalā.

“Warriors” tiek prognozēta +- 65 uzvaru sezona, tuvākajiem sekotājiem esot “Rockets”, “Celtics”, “Cavaliers” un “Spurs”, kuriem prognozē 50-55 uzvaru sezonu.

Ja “Warriors” sasniedz 67 uzvaras, tā pārspēs Džordana 90to gadu “Bulls” par sezonu skaitu, kurās pārsniegta šī atzīme. Un visi kā viens no komandas jau izteikušies, ka viņus motivē rekordu pārspēšana. Viņi vēlas būt 21.gs “Bulls” un likt aizmirst par Džordana ēru.

Šogad mazāk kā ierasts tiek runāts par Goldensteitas “negodīgo spēli”. Laikam jau pierasts un pēc vasarā pārslēgtajiem līgumiem, kura centrālie notikumi bija Karija visu laiku ienesīgākais līgums NBA un Durenta astoņu miljonu ziedošanās, tāpat arī melnā darba darītāja Igudalas novērtēšana (14 miljoni), pēc kā visiem skaidrs, ka šis kodols ir kopā uz palikšanu. Džeimss atbildējis ar izmisīgiem palīgā saucieniem Rouza un Veida izskatā, kas gan neizskatās iespaidīgi, ja kaut vai paskatāmies, kas noticis citās Rietumu konferences vienībās.

Prognoze: Čempions paliks vecais.

Protams, šie visi ir tikai pieņēmumi un atskats uz iepriekš paveikto, bet tieši ieskatoties atpakaļ, varam mēģināt prognozēt un redzēt indikācijas gaidāmajai sezonai. Līdz šim, vidējam NBA fanam par nožēlu, pārsteigumu bijis maz – “Warriors” pārliecinoši rullē uz priekšu, Vestbruks kā gaidīts kļuva par MVP, komandu sadalījums sezonas beigās bez lieliem pārsteigumiem. Šogad būs pat absolūti vienalga kādi darījumi būs notikuši vasarā, ja čempions un fināls būs tas pats. Iespējams, visinteresantākais, ko vērot, būs cīņa Rietumu konferencē, kurš iegūs iespēju dabūt pa pakaļu no “Warriors”. Tas pats Austrumos. Bet sports ir neprognozējams (šādam apgalvojumam NBA sakarā gan paliek aizvien mazāk piekritēju) un tāpēc tas ir tik skaists!

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar