NBA gaida jaunos ”porziņģus” – TOP 10 Eiropas basketbola talanti

Luka Dončičs, sportazinas.com
Foto: FIBA

2018. gada vasarā jeb 21. jūnijā risināsies NBA drafts. Jauno spēlētāju atlases ceremonijā, kā ik gadu, tiks izvēlēti tobrīd labākie basketbola talanti pasaulē, kuri turpinās cīņu par iekļūšanu lielajā basketbola līgā, par kuru sapņo ikviens sevi cienošs basketbolists.

NBA draftā allaž dominē ASV spēlētāji, tomēr teju katru gadu ar augstiem numuriem tiek izraudzīti arī citu pasaules daļu pārstāvji. Ja pagājušajā gadā pirmie seši numuri bija no ASV, tad 2016. gada drafta pirmais numurs bija no Austrālijas (Bens Simonss) un ceturtais no Horvātijas (Dragans Benders).

2015. gada NBA drafts Latvijas sporta līdzjutējiem liekus komentārus neprasa. Todien, 25. jūnija naktī, tika pārrakstīta Latvijas basketbola vēsture, kad ar augsto ceturto numuru Ņujorkas ”Knicks” izraudzījās liepājnieku Kristapu Porziņģi.

Latvietis un pirmais numurs Karls Entonijs-Taunss ir kļuvuši par šī brīža lielākajām zvaigznēm no 2015. gada drafta, turklāt abi izpelnījās iespēju šogad piedalīties NBA Zvaigžņu spēlē. Diemžēl, tajā piedalījās tikai viens, jo Porziņģa sezona ir beigusies ceļgala krustenisko saišu plīsuma dēļ.

10. Arnolds Kulboka (Lietuva – 04.01.1998)

205 centimetrus garais lietuviešu talants Arnolds Kulboka šobrīd ir ULEB Eirolīgas komandas Bambergas ”Brose” īpašumā, taču ir izīrēts itāļu vienībai ”Orlandina Basket”. Trešā numura pozīcijas basketbolists agrā vecumā pameta Kauņas ”Žalgiris” basketbola skolu un savu talantu turpinājis attīstīt Vācijā un Itālijā.

Viņam pēc ”NBADraft” provizoriskajiem datiem tiek paredzēta vieta 2018. gada NBA drafta otrajā kārtā. Kulboka ir apveltīts ar labu tehnisko arsenālu un spējām gūt punktus no dažādām pozīcijām. Lietuvietim ir solīds metiens, taču viņš nav no atlētiskākajiem spēlētājiem, kurš varētu viegli pats sev izkārtot teicamas izdevības uzbrukumos.

9. Tads Sederskis (Lietuva – 17.01.1998)

Kulboka vienaudzis no Lietuvas, 200 centimetrus garais Tads Sederskis spēlē trešā vai ceturtā numura pozīcijā un šobrīd pārstāv ”Nevežis” vienību Lietuvā.

Lietuvietis 2016. gada Eiropas junioru čempionātā U-18 vecuma grupā guva vidēji 15,7 punktus, savāca 10,2 atlēkušās bumbas un padeva 2,3 rezultatīvas piespēles spēlē. Šajā turnīrā viņš palīdzēja Lietuvai izcīnīt otro vietu, turklāt pats tika iekļauts sacensību simboliskajā pieciniekā.

Sederskis nav basketbolists, kurš būtu izcils kādā konkrētā spēles elementā. Viņš ir daudzpusīgs spēlētājs, kurš labi pārredz laukumu un izprot spēli. Sederski raksturo inteliģence laukumā, turklāt līdz šim viņš ir nodemonstrējis, ka spējīgs prasmīgi darboties aizsardzībā, kā arī var gana veiksmīgi realizēt tālmetienus.

8. Kostja Mušidi (Vācija – 18.06.1998)

195 centimetrus garais vāciešu spēlētājs Kostja Mušidi ir atlētisks un multifunkcionāls spēlētājs, kurš var darboties no otrās līdz ceturtā numura pozīcijām. Mušidi nav tas ātrākais spēlētājs laukumā, turklāt pagaidām ”DraftExpress” prognozēs viņš netiek iekļauts starp iespējamajiem spēlētājiem, kuru varētu izraudzīties 2018. gada NBA draftā.

Mušidi ir visai plats roku izplētums (”wing span”) – 214 centimetri, turklāt viņš ir apliecinājis, ka visai veiksmīgi grozam spēj uzbrukt no tālmetienu līnijas. Iespējams, ja viņam izdosies attīstīt vēl labāku prasmi mest trīspunktniekus, Mušidi var kandidēt uz NBA draftu, tomēr pagaidām ”DraftExpress” eksperti norāda, ka viņa izredzes nav visai spožas.

7. Abdulajs Ndojē (Francija – 03.09.1998)

Francijas basketbolists Ndojē tiek uzskatīts par  vienu no talantīgākajiem Eiropas spēlētājiem. Viņa trumpis ir prasmīgā spēle aizsardzībā. 201 centimetru garais Ndojē ir pirmās līdz trešās pozīcijas spēlētājs.

Viņu šobrīd uzskata par vienu no labākajiem Eiropas talantiem pirmā līdz trešā numura pozīcijā, runājot tieši par spēli aizsardzībā. Tāpat viņš ir diezgan draudīgs spēlētājs caurgājienos, kurš apveltīts ar labu bumbas kontroli un spēju lieliski pārredzēt laukumu.

Tomēr Ndojē citos basketbola elementos nav tik izcils kā spēlējot aizsardzībā. Paradoksāli, bet viņam kā daļēji arī saspēles vadītājam uzbrukumu veidošana nav spēcīgākā īpašība, tomēr aizsardzībā franču spēlētājs ir pietiekami noderīgs. Jāpiebilst, ka arī Ndojē 2016. gadā piedalījās Eiropas jauniešu čempionātā U18 grupā.

6. Marko Simonovičs (Melnkalne – 15.10.1999)

211 centimetrus garais Melnkalnes spēlētājs piedalījās aizvadītā gada Eiropas U18 čempionātā, vidēji gūstot 17,7 punktus un savācot 8,4 atlēkušās bumbas.

Centra spēlētāja Simonoviča spēcīgākais aspekts viņa spēlē ir uzbrukums, bet aizsardzībā 19 gadus vecajam basketbolistam vēl ir, ko pielikt. Konkrētāk – ķermeņa fiziskās īpašības viņam vēl nav tik augstā līmenī, lai varētu zem groza pastumt malā pretiniekus un vieglāk savākt atlēkušās bumbas.

Zemāk pieejamajā video redzams, ka centrs pietiekami labi spēj realizēt trīspunktu metienus, taču, teiksim tā, – viņam vēl nav tik lielas muskuļu masas un atlētisko īpašību, lai pieaugušo basketbolā viņš varētu būt labs cīnītājs aizsardzībā.

Iespējams, padarot spēcīgākus muskuļus un uztrenējot atlētiskās īpašības, Simonovičs atrisinātu virkni problēmu un pretendētu uz vietu NBA draftā. Pagaidām reālākais variants ir tāds, ka melnkalnietis tam pieteiksies 2019. gadā.

5. Goga Bitadze (Gruzija – 20.07.1999)

Augumā raženais gruzīnu spēlētājs Bitadze tiek salīdzināts ar pašreizējo NBA talantu Nikolā Jokiču. 211 centimetrus garais centrs ir ļoti atlētisks savam augumam, turklāt ir visai meistarīgs pustālo metienu izpildītājs.

Bitadze gan nav starp tiem centriem, kurš varētu kļūt par regulāru tālmetienu izpildītāju. Šobrīd viņš pārstāv serbu vienību ”Smederevo 1953” un līdz šim vidēji mačā izpildījis 1,2 trīspunktu metienus, turklāt realizējis 17% no tiem.

Lai arī gruzīns nav biežs viesis uz tālmetienu līnijas, tomēr citos spēles aspektos ir gana kvalitatīvs. Viņš ir viens no labākajiem Adrijas līgas metienu bloķētājiem, turklāt laba līmeņa spēli aizsardzībā viņš spējīgs sasaistīt ar kvalitatīvām darbībām uzbrukumā.

Bitadzes mīnuss ir pasīvā spēle uz tālmetiena līnijas, taču jautājums – vai viņam kā centram tas vispār ir vajadzīgs? Gruzīns arī bez šī spēles elementa komandai spēj būt ļoti noderīgs.

4. Aizaks Bonga (Vācija – 08.11.1999)

Talantīgais vācietis Bonga tiek uzskatīts par Vācijas basketbola nākotni. Viņš šobrīd pārstāv Vācijas Bundeslīgas komandu Frankfurtes ”Skyliners” un sezonas laikā realizējis 32% tālmetienu un 95% soda metienu.

203 centimetrus garais saspēles vadītājs ir ļoti veikls un ātrs spēlētājs. Vācijas basketbola apskatnieki uzskata, ka viņš varētu būt visu laiku jaunākais Vācijas spēlētājs, kurš ielauzīsies NBA. Viņš ir pieteicies 2018. gada NBA draftam un, iespējams, var apsteigt leģendāro Dirku Novicki, kurš NBA debitēja 20 gados.

Bonga ir prasmīgs vairākos spēles aspektos un nav izcils vienā konkrētā. Viņa talants vēl ir jāslīpē, taču šim darbam ir lielisks materiāls. Vācietis ir apveltīts ar augstvērtīgu bumbas kontroli, tehniku, metienu un ātrumu, taču jautājums ir par to, kā viņš ar savām multifunkcionālajām prasmēm spēs adaptēties agresīvajā NBA basketbolā?

3. Rodions Kurucs (Latvija – 05.02.1998)

Viens no šī brīža talantīgākajiem Latvijas basketbolistiem Rodions Kurucs reizē ir arī viens no talantīgākajiem spēlētājiem Eiropas basketbolā. Kurucs pārstāv Spānijas augstākās līgas komandu ”Barcelona”, taču spēlē galvenokārt otrajā komandā.

Latvietis ir noslēpumains talants. Barselonā viņam tiek dotas niecīgas iespējas uzspēlēt augstākā līmenī jeb Barselonas pirmajā komandā. Tādējādi arī skautiem izvērtēt viņa prasmes augsta līmeņa pieaugušo basketbolā nav tik vienkārši. Kuruca lielākā problēma šobrīd ir traumatisms, ar kuru viņš agrā vecumā cīnās jau vairākus gadus.

Kurucam līgums ar Barselonu ir līdz 2019. gadam un 2018. gada draftu viņam, iespējams, pat var nākties izlaist. Arī Latvijas nacionālajā izlasē viņš starp kandidātiem parādījies tikai tad, kad tās rindās nebija tādu līderu kā Jāņa Timmas, Kristapa Porziņģa, Dāvja Bertāna, Jāņa Strēlnieka un citu. Turklāt aizvadītajā gadā savainojuma dēļ viņam nācās izlaist Eiropas U20 čempionātu.

Kurucam ir kvalitatīvs metiens, labas ātruma īpašības un starta uzrāviens, tomēr 206 centimetrus garais trešā numura pozīcijas spēlētājs pagaidām netiek pie iespējām spēlēt augstā līmenī pieaugušo basketbolā, kas mazina viņa iespējas tikt izvēlētam 2018. gada NBA draftā.

2. Džanans Musa (Bosnija – 08.05.1999)

Bosniešu trešā numura pozīcijas spēlētājs Džanans Musa pārstāv ULEB Eirokausa komandu Zagrebas ”Cadevita”. Šosezon viņš atzīmējies ar 57% precizitāti pustālo metienu rādītājā un 37% tālmetienos.

203 centimetrus garais spēlētājs spēj realizēt savas iespējas no dažādām pozīcijām. Viņam ir ļoti veikla kāju darbība, turklāt bosnietis ir apveltīts ar talantu gūt punktus ne tikai no brīvām pozīcijām, bet arī sarežģītākās spēles epizodēs. Kā piemēram, ”pick’n’roll” izspēlēs, ātros uzbrukumos un situācijās, kad tiek cieši segts.

Musa ir pierādījis, ka tikai 18 gadu vecumā spēj demonstrēt atzīstamu sniegumu Adrijas līgā un Eirokausā. Tas raisījis NBA komandu interesi un pagaidām prognozes par viņa iespējam tikt izraudzītam 2018. gada draftā ir visai pozitīvas.

1. Luka Dončičs (Slovēnija – 28.02.1999)

Slovēņu supertalanta Lukas Dončiča vārds basketbola līdzjutējiem liekus komentārus neprasa. 198 centimetrus garais otrās pozīcijas spēlētājs ir nodemonstrējis, ka ir viens no šī brīža lielākajiem basketbola talantiem ne tikai Eiropā, bet arī pasaulē.

Dončičam tiek prognozētas stabilas pirmās pozīcijas 2018. gada NBA draftā. Slovēnis ir apveltīts ar izcilu metienu, teicamu tehniku un prasmi pārredzēt laukumu ārkārtīgi augstā līmenī. Zemāk redzamajā video ir apkopotas skaistākās Dončiča epizodes Madrides ”Real” sastāvā, kuras ir patiešām iespaidīgas.

Dončičs jau 18 gadu vecumā ir pāraudzis visas jauniešu izlases un 2017. gada Eiropas čempionātā apliecināja, ka spēj būt līderis arī lielajā izlasē. Ne velti – Slovēnija triumfēja Eiropas čempionātā, kurā lielu lomu panākumā spēlēja izlases zvaigznes Gorans Dragičs un Dončičs.

Slovēņu talants sagādāja problēmas arī Latvijas izlasei, pret mūsējiem EČ 1/4 finālā svinot uzvaru 103:97. Šajā mačā Dončičs guva 27 punktus un savāca deviņas atlēkušās bumbas. Šobrīd slovēnis ir karsts kartupelis sarunās par NBA draftu un to, kā viņam veiksies, nokļūstot lielajā līgā.

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar