NBA pelnošākais treneris ar traģisku fonu – Montija Viljamsa stāsts

23/06/2023 12:16
Nokopēts
Montijs Viljamss

Bērnībā uzaudzis kriminālās aprindās, pēc tam traģiski zaudējis savu sievu un šogad kļuvis par Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) visu laiku vislabāk apmaksāto treneri. Ar šādiem kontrastiem sadzīvo Detroitas “Pistons” galvenais treneris Montijs Viljamss, kurš no vienas puses savu dzīvi finansiāli ir nodrošinājis, bet no otras ir piedzīvojis ļoti smagus brīžus, kuri turpina viņu vajāt joprojām.

Kā Viljamss kļuva par pelnošāko basketbola treneri pasaulē?

51 gadu vecais speciālists galvenā trenera amatā bijis aptuveni deviņus gadus – piecus Ņūorleānas “Hornets”/”Pelicans” un četrus Fīniksas “Suns” komandās. Tāpat viņš bijis asistents Portlendas “Trail Blazers”, Oklahomasitijas “Thunder” un Filadelfijas “76ers”. Kā viņam izdevās no “Pistons” iegūt neticamo 78,5 miljonu dolāru līgumu sešos gados, kas ir aptuveni 13,1 miljons sezonā jeb visu laiku lielākā alga NBA trenerim?

Šogad pēc izslēgšanas spēlēm Viljamss tika atlaists no “Suns”, taču neilgi pēc tam saņēma piedāvājumu no “Pistons”. Bija grūti saprast, kādēļ Detroitas kluba vadība pasniedza Viljamsam tādu naudas maisu, pieņemot, ka viņš nemaz netiek uzskatīts par vienu no labākajiem treneriem līgā (Viljamss gan par tādu tika atzīts 2022. gadā). NBA apskatnieki uzsvēruši to, ka Viljamsam novērota līdzīga tendence kā Maikam Budenholzeram, proti, viņš nespēj spēles laikā tik labi pielāgoties dažādām situācijām un mainīt spēles plānus kā to dara, piemēram, Ēriks Spolstra vai Tairons Lū, ko eksperti uzskata par būtisku mīnusu.

Taču Viljamsa izteikti stiprās puses ir komunikācija, empātiska pieeja un spēja izveidot lieliskas attiecības ar spēlētājiem, radot vidi, kurā basketbolisti jūtas cienīti, novērtēti un visādi citādi laimīgi. Viņš ir respektēts visā līgā un zināms kā “spēlētāju treneris”, kurš spēj labi sastrādāties ar gados jaunu komandu – gluži kā “Pistons”. Ņemot vērā, ka Detroitai šobrīd svarīgāk par visu ir izveidot kultūru starp vienības talantīgajiem jauniešiem un augsti rezultāti vismaz dažus turpmākos gadus nav prioritāte, Viljamss šim darbam šķiet lieliski piemērots.

Ja organizācija piešķir visu laiku lielāko trenera līgumu NBA vēsturē, tad vadība ir pilnīgi pārliecināta, ka viņš ir īstais šim darbam. Jāpiebilst, ka iepriekš lielākais pelnītājs ar 13 miljoniem sezonā bija Gregs Popovičs, kurš gan ir kategorijā starp NBA visu laiku labākajiem treneriem, ja ne pat visu laiku labākais. Viljamsam līdz šādam statusam vēl ir ļoti tāls ceļš ejams.

Jaunais iespaidīgais līgums var krasi mainīt treneru klimatu NBA. Ir pilnīgi reāli, ka var rasties situācija, kurā kāds panākumiem bagātāks treneris dodas pie sava kluba vadības un uzsāk diskusijas par algas palielināšanu, kā argumentu minot, ka NBA apmaksātākajam trenerim, kuram nav tik daudz panākumu kā viņam, tiek maksāta daudz lielāka summa… Tas ir hipotētisks pieņēmums, bet ne nereāls un var gadīties, ka daudziem treneriem līgā pēkšņi sāks palielināties algas.

Traģēdija 2016. gadā

Viljamss pirms septiņiem gadiem piedzīvoja briesmīgu traģēdiju – auto avārijā 44 gadu vecumā gāja bojā viņa sieva un piecu bērnu māte Ingrida Viljamsa. Pēc sadursmes ar pretī braucošo auto Ingridas dzīvību ārsti vēl centās glābt, tomēr par spīti mediķu centieniem, tas diemžēl neizdevās. Montijs palika viens ar pieciem bērniem, nonākot ļoti skumjā un sirdi plosošā situācijā.

Automašīnā tobrīd bija arī trīs bērni, kuri visi par laimi izdzīvoja. Montijs bija sagrauts. Ar viņu sazinājās visa NBA sabiedrība, sākot ar viņa tā brīža trenētās komandas spēlētājiem Entoniju Deivisu un Raienu Andersonu un beidzot ar Gregu Popoviču un Doku Riversu, kurš bija pat atcēlis savu atvaļinājuma braucienu, lai dotos pie Viljamsa, tomēr treneris gribēja būt viens, viņam vajadzēja pabūt mierā ar savām domām.

Montijs un Ingrida iepazinās 1989. gadā, pēc sešiem gadiem apprecējās un nodzīvoja laulībā 21 gadu. Pēc sievas nāves Montijs nekrita panikā, bet saglabāja racionālu domāšanu. Viņš apzinājās notikušo un saprata, ka mūžīgi sērojot nevienam labāk nepaliks. “Mana sieva man iesistu, ja redzētu, ka es sēžu, gaužos un neko nedaru,” sacīja treneris. “Tas, protams, nemazina sāpes, bet tu nevari vienkārši apstāties un padoties.”

Uzauga sarežģītā vidē, bet sirds bija īstajā vietā

Bērnība Viljamsam nebija viegla, jo viņu vienatnē audzināja viņa mamma Džoisa. Viņa jau tad novēroja, ka Montijam ir laba sirds, jo skolas laikā mēdza būt situācijas, kad viņš visu savu pusdienu naudu bija atdevis kādam, kuram naudas nebija nemaz un pats pēc tam nāca mājās izsalcis. Viņam svarīgākais bija palīdzēt tiem, kam dzīvē iet sliktāk, neskatoties uz to ka pašam nācās upurēties. Tas viņam sagādāja gandarījumu.

Montijs uzauga netālu no Vašingtonas rajonā, kur, kā viņš pats saka “tu vari vai nu pelnīt naudu, tirgojot narkotikas vai arī palikt bez nekā”. Viņš atzīst, ka savas dzīves laikā nav bijis nekādās attiecībās ar savu tēvu, jo vecāki izšķīrās, kad Montijam bija septiņi gadi. Viņa bērnība nebija viegla, taču basketbols un pareiza dzīves uztvere ļāva Montijam kļūt par slavenu un veiksmīgu treneri.

Dzīve pēc 2016. gada

2017. gadā Viljamss uzsāka jaunas attiecības ar Lizu Kītu un ar viņu pēc tam apprecējās. Kad likās, ka dzīve ir nostabilizējusies, šī gada izslēgšanas spēļu laikā, kad Viljamss bija Fīniksas “Suns” treneris, Lizai tika atklāts krūts vēzis. Pēc sezonas viņa un “Suns” ceļi šķīrās un treneris bija plānojis paņemt pauzi no basketbola, lai būtu kopā ar sievu, tomēr Liza uzzināja, ka vēzis ir atklāts laicīgi un tas ir ārstējams.

Šis fakts ļāva Viljamsam būt mierīgākam, turklāt “Pistons” grandiozais piedāvājums un labvēlīgie nosacījumi viņas sievas ārstēšanai, lika pārdomāt. Detroitas organizācija solīja nodrošināt visu nepieciešamo, lai Lizai tiktu nodrošināta labākā iespējamā ārstēšana.

“Mēs saņēmām lieliskas ziņas, ka slimība ir atklāta ļoti laicīgi,” medijs “The New York Post” citē Viljamsu, kurš pateicās arī “Pistons” īpašniekam Tomam Goresam un ģenerlāmenedžerim Trojam Vīveram, jo viņu sākotnējo piedāvājumu treneris noraidīja, pamatojoties uz sievas diagnozi, bet klubs bija gatavs pagaidīt līdz kļūst lielāka skaidrība par Lizas veselību un līdz tas notika, Viljamss atsāka sarunas ar klubu, vienojoties par sadarbību. Viņš bija pateicīgs, ka “Pistons” bijuši tik pacietīgi.

    Pagaidām neviens nav komentējis

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
1.94
4.24
3.71
2.33
4.13
2.86
2.3
3.5
2.95
2.4
3.3
2.9
2.45
3.2
2.9
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām