NBA sezonas kulminācija – vai debitante “Raptors” finālā sarūgtinās pieredzējušo “Warriors”?

30/05/2019 16:49
Nokopēts
Stefans Karijs, Kavai Lenards, www.sportazinas.com

Naktī uz piektdienu Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) tiks aizvadīta pirmā finālsērijas spēle, kurā spēkiem mērosies Austrumu konferences čempione Toronto “Raptors” un Rietumu konferences uzvarētāja Goldensteitas “Warriors”.

Spēles sākums paredzēts plkst. 4:00 pēc Latvijas laika, bet tiešraidē to varēs vērot televīzijas kanālā “Best4Sport TV”. Pirmie divi dueļi risināsies Toronto, bet pēc tam sērija pārcelsies uz Oklendu.

Vēsture

“Raptors” kluba pastāvēšanas vēsturē vēl nekad nav spēlējusi NBA finālā, kamēr “Warriors” šis būs jau piektais fināls pēc kārtas. Pēdējo gadu dominējošākajai NBA komandai no iepriekšējām četrām reizēm uzvarēt izdevies trijās.

Atskatoties vēl tālākā vēsturē, “Warriors” finālos spēlējusi kopumā desmit reizes un šī būs vienpadsmitā. “Warriors” finālā debitēja 1947. gadā, kad komanda vēl bāzējās Filadelfijā, bet toreiz finālā zaudēja Čikāgas “Stags” komandai.

Attēlu rezultāti vaicājumam “warriors champions 2018”

“Warriors” finālos spēlējusi 1947., 1948., 1956., 1964., 1967., 1975., 2015., 2016., 2017. un 2018. gadā, uzvarot sešas reizes. “Warriors” vienība ir dalītā trešajā vietā visā NBA vēsturē, ņemot vērā izcīnīto titulu skaitu. Vēl sešas trofejas ir Čikāgas “Bulls”, bet līderes ar 17 un 16 triumfiem ir Bostonas “Celtics” un Mineapolisas/Losandželosas “Lakers”.

“Warriors” kopš kluba dibināšanas 1947. gadā ir krietni bagātīgāka vēsture nekā Kanādas vienībai “Raptors”, kas tika izveidota 1995. gadā. Toronto komanda 11 reizes spēlējusi izslēgšanas spēlēs, sešas reizes izstājusies pirmajā kārtā, trīs reizes zaudējusi otrajā kārtā, vienreiz sacensības noslēgusi konferences finālā un vēl vienu reizi tikusi līdz finālam.

Viena no “Raptors” visu laiku talantīgākajām komandām bija laikā no 1998. līdz 2000. gadam, kad tās rindās kopā spēlēja tā brīža jaunās zvaigznes Vinss Kārters un Treisijs Makgreidijs. Abiem basketbolistiem gan tobrīd neizdevās komandu aizvest tālāk par izslēgšanas spēļu pirmo kārtu 2000. gadā. Tobrīd šo vienību pārstāvēja arī visu laiku īsākais NBA spēlētājs Magsijs Bogss un pašreizējais Bruklinas “Nets” ģenerālmenedžeris Šons Markss.

Tāpat vienīgo reizi, kad komanda iepriekš spēlēja konferences finālā, bija 2016. gadā. Toreiz tika atzīts Klīvlendas “Cavaliers” pārākums, bet vienības līderi bija citi – Kails Laurijs un Demars Derozans. Laurijs arī šosezon ir vienības sastāvā, tad viņu šobrīd vairs nevar uzskatīt par komandas galveno vilcējspēku.

Attēlu rezultāti vaicājumam “raptors carter”

Lenarda faktors

“Raptors” zvaigzne Kavai Lenards izslēgšanas spēļu laikā apliecina to, kādēļ viņš šobrīd tiek dēvēts par vienu no NBA labākajiem spēlētājiem. Viņam šī ir pirmā sezona Toronto komandā, jo pirms šīs sezonas viņš tika aizmainīts, pametot Dāvja Bertāna pārstāvēto Sanantonio “Spurs”.

Ja regulārajā sezonā Lenards pat netika iekļauts diskusijā par MVP balvu, tad situācija izslēgšanas spēļu laikā liek domāt par pretējo. Regulārajā sezonā uzbrucējs aizvadīja vien 60 mačus, jo periodiski cīnījās ar savainojumiem. Lai arī viņš vidēji guva 26,6 punktus un sakrāja 7,3 atlēkušās bumbas, MVP balvai tika izvirzīti trīs cilvēki – Jannis Adetokunbo (Milvoki “Bucks”), Pols Džordžs (Oklahomsitijas “Thunder”) un Džeimss Hārdens (Hjūstonas “Rockets”).

Attēlu rezultāti vaicājumam “kawhi leonard buzzer”

Uz labākā spēlētāja balvu Kavai nepretendē, taču skaitļi un sniegums izslēgšanas cīņā runā paši par sevi. “Play-off” cīņās viņam līdz šim 31,2 punkti, 8,8 atlēkušās bumbas un 3,8 rezultatīvās piespēles. Lenards ir padarījis lielu darba apjomu, lai “Raptors” pirmajā kārtā ar 4-1 uzveiktu Orlando “Magic” un vēlāk ar 4-3 un 4-2 apspēlēju Filadelfijas “76ers” un Milvoki “Bucks”.

Protams, neaizmirstams ir Lenardam fantastiskais metiens pret Filadelfiju sērijas septītajā un izšķirošajā mačā, kad viņš ar “buzzer-beater” palīdzību ļāva “Raptors” iekļūt konferences finālā. Pēc izpildītā metiena bumba nervozi vairākas reizes atsitās pret stīpu, taču iekrita tīklā un sagrāva Filadelfijas cerības.

Pēc tam sekoja Austrumu konferences grandu cīņa jeb “Raptors” pret “Bucks” ar galveno MVP kandidātu Adetokunbo priekšgalā. “Bucks” uzvarēja pirmās divas spēles, kam sekoja komandas garākā neveiksmju sērija šajā sezonā – četri zaudējumi pēc kārtas un sezona bija noslēgusies, kamēr “Raptors” līksmoja par vēsturē pirmo NBA finālu.

Lenarda basketbola IQ spilgti pierādījās sestajā mačā, kad viņš atrada pareizo pozīciju laukumā, nosedza Adetkounbo un savāca uzbrukuma atlēkušo bumbu, kas principā izdzēsa “Bucks” izredzes atspēlēties.

Lenards ir rezultatīvākais “Raptors” spēlētājs izslēgšanas mačos un atsevišķi eksperti viņa sniegumu pielīdzinājuši tam, ko savulaik spēja paveikt Maikls Džordans. Lenardam ir vidēji 31,2 punkti, bet viņam ar 18,7 punktiem mačā seko Paskāls Sjakams, kamēr 14,7 punkti ir Kaila Laurija rēķinā.

Komandas labākais piespēlētājs ar vidēji 6,4 rezultatīvām piespēlēm ir Laurijs, bet atlēkušajās bumbās labākais ar 8,8 ir Lenards, kurš arī vislabāk no visiem komandā realizē metienus no spēles, kur viņam ir 50,7% rādītājs.

“Warriors” sāk bez Duranta

No Goldensteitas komandas ir izkritis Kevins Durants, kurš guva savainojumu konferences pusfināla piektajā spēlē pret Hjūstonas “Rockets”. Viņš nav izgājis laukumā jau pēdējās piecās spēlēs. Tāpat komandas galvenais treneris Stīvs Kers ir apstiprinājis, ka Durants nespēlēs pirmajā mačā.

No “Warriors” skatpunkta gan pozitīvā ziņa ir tā, ka Duranta dīkstāves laikā “Warriors” tik un tā spējusi izcīnīt drošas uzvaras. Pēc uzvarām pirmajās divās kārtās ar 4-2 un 4-2 pret Losandželosas “Clippers” un Hjūstonas “Rockets” konferences finālā “Warriors” aizvadīja vieglāko sēriju izslēgšanas mačos, ar 4-0 sagraujot Portlendas “Trail Blazers”.

To “Warriors” paveica bez Duranta ierindā, apliecinot, ka komanda spēj uzvarēt arī bez viņa. Protams, “Warriors” vienmēr tiks uzskatīta par Stefana Karija komandu, kurš allaž bijis tās līderis, tomēr Duranta spējas nevar noniecināt. Viņš joprojām ir “Warriors” vidēji labākais punktu guvējs “play-off” mačos ar 34,2 punktiem, kamēr Karijs ir otrajā vietā ar 27,3 punktiem.

Citos rādītājos “Warriors” komandai ir citi līderi. Atlēkušajās bumbām dominē Dreimonds Grīns ar 9,9 bumbām zem groziem, kurš ir labākais arī rezultatīvajās piespēlēs, jo viņam tās vidēji ir 8,2 spēlē.

“Warriors” sēriju viesos uzsāks bez superzvaigznes Duranta ierindā. Lai arī Kers ir apstiprinājis, ka viņš nespēlēs tikai pirmajā mačā, basketbola apskatnieki spekulē, ka Durants izlaidīs arī otro spēli un, iespējams atgriezīsies uz trešo maču.

Traumu jau izslēgšanas spēļu otrajā mačā guva arī “Warriors” centrs Demarkuss Kazinss. Lai arī sākotnēji tika spekulēts, ka viņam sezona ir beigusies, tomēr Kers nav izslēdzis iespēju, ka viņš varētu atgriezties finālsērijā.

Kurš kuru?

“Warriors” pagaidām izslēgšanas spēlēs ir labākais uzbrukuma reitings līgā, kamēr “Raptors” šajā elementā ir tikai devītajā pozīcijā. Savukārt aizsardzības reitingā “Raptors” ir otrais labākais rādītājs, bet “Warriors” – devītais. Līdz ar to šajā sērijā aci pret aci tiksies viens no labākajiem līgas uzbrukumiem pret vienu no labākajām aizsardzībām.

Jautājums paliek atklāts par to, kurš pirmajā (-ās) sērijas spēlē (-ēs) segs “Warriors” zvaigzni Kariju un kurš būs tas, kurš mēģinās neitralizēt viņa uzbrukumus no tālās distances? Ņemot vērā, ka Karijs ir lielākais “Warriors” uzbrukuma drauds, pret viņu varētu tikt sūtīts labākais “Raptors” aizsardzības spēlētājs – Lenards.

Attēlu rezultāti vaicājumam “nba finals 2019”

Taktiskie risinājumi, lai paliek uz treneru sirdsapziņām, tomēr neviens “Raptors” komandā nespētu Kariju nosegt tik kvalitatīvi kā Lenards. Problēmas gan “Raptors” varētu sākt rasties ar Duranta atgriešanos, tomēr to, kā izvērtīsies šī sērija, rādīs laiks.

Nevarētu teikt, ka “Raptors” šajā sērijā nav izredžu. Gluži otrādi – šī komanda, iespējams, varētu būt divtik motivēta uzvarēt. Vairākiem tās spēlētājiem tā, iespējams, būs pēdējā reize karjerās, kad viņi spēlēs finālos. Piemēram, tādiem spēlētājiem kā Laurijam, Markam Gazolam vai Džeremijam Linam šāda iespēja otrreiz var arī nepienākt.

Tāpat Lenards pēc šīs sezonas, visticamāk, pametīs Toronto, par ko komandas līdzjutējiem nebūtu jābūt piktiem. No vienas puses – kā spēlētājs varētu aiziet no komandas, kas tikko spēlējusi NBA finālā? Bet no otras – Lenards Toronto nokļuva pret paša gribu un, iespējams, šī nav pilsēta, kur viņš vēlas dzīvot un spēlēt basketbolu. “Raptors” līdzjutēji jebkurā gadījumā viņam var pateikt “paldies” par to, ka viņš ir aizvedis komandu līdz vēsturē pirmajam finālam.

Līdzīga situācija ir arī Duranta gadījumā. Cilvēki daudz runā par to, ka basketbolists varētu aiziet no “Warriors” un pievienoties Ņujorkas “Knicks”, taču līdz šim tās bijušas tikai spekulācijas un patiesību mēs uzzināsim starpsezonā.

Konferenču fināli
Rietumi
Goldensteitas “Warriors” (1) – Portlendas “Trail Blazers” (3) 4-0

Austrumi
Milvoki “Bucks” (1) – Toronto “Raptors” (2) 2-4


Konferenču pusfināli
Rietumi
Goldensteitas “Warriors” (1) – Hjūstonas “Rockets” (4) 4-2
Portlendas “Trail Blazers” (3) –  Denveras “Nuggets” (2) 4-3

Austrumi
Milvoki “Bucks” (1) – Bostonas “Celtics” (4) 4-1
Filadelfijas “76ers” (3) – Toronto “Raptors” (2) 3-4


Pirmā kārta 
Rietumi

Goldensteitas “Warriors” (1) – Losandželosas “Clippers” (8) 4-2
Hjūstonas “Rockets” (4) – Jūtas “Jazz” (5) 4-1
Portlendas “Trail Blazers” (3) – Oklahomsitijas “Thunder” (6) 4-1
Denveras “Nuggets” (2) – Sanantonio “Spurs” (7) 4-3

Austrumi
Milvoki “Bucks” (1) – Detroitas “Pistons” (8) 4-0
Bostonas “Celtics” (4) – Indiānas “Pacers” (5) 4-0
Filadelfijas “76ers” (3) – Bruklinas “Nets” (6) 4-1
Toronto “Raptors” (2) – Orlando “Magic” (7) 4-1

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām