Neveiksmes Pekinā un Tamperē, sadarbība ar Somiju un Lietuvu, Jāgrs joprojām spēlē – kāds bija 2022. gads hokejā?

31/12/2022 12:03
Nokopēts
Latvijas hokeja izlase, Zemgale/LLU, Jaromīrs Jāgrs

2022. gads jau tuvojas beigām un šodien “Sportazinas.com” piedāvā atskatīties uz spilgtākajiem notikumiem hokejā gan Latvijā, gan pasaulē. Jāpiemin, ka šī ir noslēdzošā daļa no trīs rakstu sērijas. Vakar tika publicēts basketbola apskats, bet aizvakar – futbola apskats.

Latvija raksta PK vēsturi, NBA latviešu maiņa un leģenda aiziet – kāds bija 2022. gads basketbolā?

Pārmaiņas Latvijā un pasakains noslēgums Katarā – kāds bija 2022. gads futbolā?

Latvija izgāžas Pekinā un neveiksmīgi nospēlē Tamperē

Pagājušā gada augustā Latvijas hokeja izlase, iegūstot jaunu galveno treneri, savā laukumā izcīnīja tiesības piedalīties Pekinas olimpiskajās spēlēs, šajā turnīrā atgriežoties pēc astoņu gadu pauzes – 2018. gadā Latvijas hokejisti olimpiādē nepiedalījās. Ķīnas galvaspilsētā Harija Vītoliņa vadītā vienība zaudēja visus trīs mačus grupu turnīrā – 2:3 pret Zviedriju, 1:3 pret Somiju un 2:5 pret Slovākiju, savukārt cīņā par iekļūšanu ceturtdaļfinālā tika zaudēts arī Dānijai.

Rezultātā Latvija ieņēma 11. vietu, apsteidzot tikai mājinieci Ķīnu, bet uzreiz pēc pēdējās spēles “Latvijas Televīzijas” tiešraide par karjeras beigām valstsvienībā paziņoja tās ilggadējie līderi Lauris Dārziņš un Kaspars Daugaviņš. Martā kļuva zināms, ka izlasē vairs nespēlēs arī Gints Meija.

Sezonas turpinājumā izlase ar atjaunotu sastāvu devās uz Tamperi, kur arī nospēlēja neveiksmīgi un neiekļuva ceturtdaļfinālā. Komandai gājis dažādi – kāds atcerēsies briesmīgu pirmo trešdaļu pret Čehiju vai ar grūtībām izmocītu uzvaru pret Lielbritāniju, kādam citam atmiņā palikusi negaidīti stabila Artūra Šilova spēle un tas, ka Somijai un Zviedrijai zaudēts ar vienu vārtu pārsvaru, kaut gan, kā zināms, par to punktus nedod. Lai vai kā, bet izlases spēlē noteikti trūka stabilitātes, kā arī palika daudzi jautājumi par to, cik komanda ir konkurētspējīga ar Vītoliņu pie stūres.

Latvijas hokeja izlase

Latvijas hokeja izlase | Foto: LHF

Rīga neplānoti iegūst otro pasaules čempionātu trīs gadu laikā

Februāra beigās Krievijas veiktais uzbrukums Ukrainai ietekmēja daudzas sfēras un daudzu cilvēku dzīves visā pasaulē. Par izņēmumu nekļuva arī sports, tajā skaitā hokejs, kaut gan Starptautiskajā hokeja federācijā (IIHF) krieviem allaž bija diezgan spēcīgas pozīcijas. 2023. gadā pasaules čempionātam bija jānotiek Sanktpēterburgā, taču bija acīmredzami, ka, pat ja karš beigtos uzreiz, diez vai kāda izlase piekristu braukt uz Krieviju, izņemot tās kaimiņi Baltkrieviju, un, iespējams, Kazahstānu.

Risinājums bija jāmeklē ātri, jo PČ rīkošana prasa lielu laiku un resursus. Rezultātā tika pieņemts lēmums, ka turnīrs tiks sadalīts starp Somiju un Latviju, proti, Rīga ieguva tiesības rīkot vienu grupas turnīru un divus ceturtdaļfinālus, savukārt otrās grupas mači un pārējās “play-off” cīņas notiktu Tamperē. Lēmums tika uzņemts ar entuziasmu, kas gan vēlāk noplaka, kad līdzjutēji uzzināja biļešu cenas. Proti, uz Latvijas izlases maču lētākā ieejas karte maksā 49 eiro par vietu, no kuras hokeja laukums ir aptuveni sērkociņu kārbas izmērā.

“Twitter” un “Facebook” ir redzami aicinājumi vietējiem faniem boikotēt turnīru un neļaut rīkotājiem uzdzīvoties uz parasto cilvēku rēķina. Arī Edgars Buncis atklājis, ka pagaidām 70% no biļetēm iegādājušies ārzemnieki. Pagaidām gan nepamet sajuta, ka Latvijas izlases mačos tribīnes tāpat būs pilnas, vienkārši cilvēki pēc savu dusmu izgāšanas visu izdarīs (t.i. nopirks biļetes) pēdējā brīdī.

“Nepamet sajūta, ka mani čakarē” – ko “Twitter” raksta par biļešu cenām uz PČ spēlēm Rīgā

U20 hokeja izlase atgriežas elites divīzijā un sagādā pārsteigumu

Kad Krievija un Baltkrievija tika izmesti no visām starptautiskām sacensībām, atbrīvojās viena vieta U20 pasaules čempionāta elites grupā. Ņemot vērā rezultāts pirmajā divīzijā, negaidītu paaugstinājumu saņēma Latvija, kurai uz turnīru bija jādodas visai neierastā laikā – augustā. Parasti U20 PČ notiek gadumijā, taču iepriekšējais turnīrs Covid-19 izplatības dēļ netika aizvadīts līdz galam un IIHF nolēma nevis vienkārši to atcelt, bet aizvadīt vēl vienu reizi.

Arta Ābola vadītā vienība PČ sāka ar zaudējumu Somijai (1:6) un Kanādai (2:5), iepriecinot dīvāna kritiķus. Pret Slovākiju izdevās tikt pie punkta, savukārt galvenais pārsteigums tika atstāts uz grupu turnīra noslēdzošo maču, kurā uz lāpstiņām tika nolikta Čehijas komanda, kas ļāva pirmo reizi Latvijas U20 izlases vēsturē iekļūt PČ ceturtdaļfinālā. Tajā gan viss bija diezgan tipiski (diemžēl) mūsu komandām – 1:2 pret Zviedriju.

Latvijas U20 hokeja izlase

Latvijas U20 hokeja izlase | Foto: IIHF

Jaunas vēsmas Latvijas hokejā – “Zemgale/LLU” spēlē “Mestis” līgā

Pēc “Dinamo” aiziešanas no KHL un HK “Rīga” – no MHL, vietējie hokeja vadītāji aizdomājās par to, ka valstij vajag spēcīgu klubu, kurā jaunie spēlētāji varētu iegūt praksi. Kamēr “Kurbads” savus jauniešus jau otro gadu audzina Igaunijas čempionātā, “Zemgale/LLU” kļuva par Somijas pēc spēka otrās līgas (“Mestis” dalībnieku).

Pirms sezonas sākuma neviens īsti neapzinājās līmeni, kas komandu sagaida Somijā. Uzreiz kļuva skaidrs, ka viegli nebūs – 52 spēles “Mestis” līgā plus 32 mači OHL un vismaz trīs Kontinentālajā kausā, dažos gadījumos komandai deviņu dienu laikā aizvadot sešus mačus. Rezultātā OHL bieži vien spēlē rezervisti vai jauktā komanda, tikmēr “Mestis” līgā rezultāti vispār neiepriecina – sešas uzvaras 22 spēlēs un pēdējā vieta līgā.

Te gan jāpiebilst, ka jārunā ne tikai par rezultātiem – jaunieši gūst labu pieredzi labā līmenī, un cerams, ka viņiem tas palīdzēs nākotnē izsisties uz spēcīgākiem čempionātiem un palielināt konkurenci izlasē.

Latvijas hokeja čempionu budžets gaidāmajā sezonā būs vairāk nekā pusmiljons eiro

NHL atgriežas Eiropā un pulcē pilnas tribīnes

Nacionālā hokeja līga (NHL) ir pasaules spēcīgākais klubu hokeja turnīrs pasaulē. Taču Eiropas līdzjutēju iespējas tam sekot ir diezgan apgrūtinātas, jo mači notiek naktī, ar retiem izņēmumiem brīvdienās. Vienu reizi sezonā līgas vadība iepriecina arī Eiropas līdzjutējus, atvedot uz Veco kontinentu vairākas NHL komandas. Tā tas bija arī 2019. gadā, kad spēles bija iespējas vērot Prāgā un Stokholmā, tā tam bija jānotiek arī nākamgad, taču sākās Covid-19 pandēmija un šie plāni, gluži kā daudzi citi, tika atcelti.

Tā pagāja vairāki gadi, līdz 2022. gadā NHL atgriezās Eiropā – oktobrī divi mači starp Sanhosē “Sharks” un Nešvilas “Predators” norisinājās Prāgā, kamēr novembrī Tampere uzņēma divus dueļus starp Kolorado “Avalanche” un Elvja Merzļikina pārstāvēto Kolumbusas “Blue Jackets”. Diez vai kāds ir pārsteigts, ka šie mači pulcēja pilnas tribīnes milzīgās arēnās, tikmēr NHL neplāno apstāties un jau plāno nākamās “Global Series” spēles.

Novērojumi no “Blue Jackets” treniņa – Merzļikins ķer ripas un joko, komanda lēnāka nekā “Avalanche” (VIDEO)

Hokejisti (ne visi) atsakās no Krievijas naudas un nedodas uz KHL

Krievijas uzsāktais karš Ukrainā noveda pie tā, ka šajā līgā strauji samazinājās leģionāru skaits. Ārzemnieki bija gatavi spēlēt Eiropā par krietni mazāku naudu, lai tikai viņu vārds neasociētos ar šo turnīru. Diemžēl ne visi izturēja pārbaudījumu ar naudu un KHL klubu pieteikumos joprojām ir atrodami ārzemnieki, pārsvarā tie gan ir nevis eiropieši, bet ziemeļamerikāņi.

Bez tādiem neiztika arī mūsu pusē, jo pēc Krievijas rubļa devušies Nikolajs Jelisejevs un Jānis Kalniņš. Pēc pieņemtajām izmaiņām Sporta likumā šie hokejisti vairs nevarēs pārstāvēt Latvijas izlasi, savukārt Viktors Ignatjevs nevarēs būt viens no tās treneriem. Par vēl vienu mūsu hokejistu Krievijā varēja kļūt Miks Indrašis, taču izskatās, ka pēdējā brīdī viņš tomēr pārdomāja.

Kalniņš: Par Latvijas izlasi vairs nedomāju un gribēju spēlēt tikai KHL

Leģendārais Jāgrs arī 50 gadu vecumā vēl dodas laukumā

Ar abu roku pirkstiem nepietiks, lai saskaitītu visas Jaromīra Jāgra individuālās balvas un izcīnītas trofejas. Taču viens no viņa lielākajiem sasniegumiem ir tas, ka 50 gadu vecumā čehu uzbrucējs joprojām ir konkurētspējīgs Čehijas līgas līmenī. Šosezon veterāns neplānoja doties laukumā sev piederošā kluba Kladno “Rytiri” sastāvā, taču savainojumu vilnis noveda pie tā, ka komandas īpašniekam bija jāglābj situācija.

Pašam Jāgram šosezon ir piecas rezultatīvas piespēles piecos mačos ar spēles laiku ap 14 minūtēm. Divu latviešu pārstāvētajai “Rytiri” tas gan ne īpaši palīdz, jo komanda ieņem pēdējo vietu Čehijas līgā. Jāgrs arī veica simbolisko iemetienu pirms NHL spēlēm Prāgā un grūti aprakstīt tās ovācijas, kādas viņš saņēma no skatītājiem. Karjeras beigas gan tuvojas visai strauji, jo arī pats Jāgrs jau sāk par to domāt. Iespējams, Kristaps Sotnieks un Oskars Cibuļskis varēs pēc daudziem gadiem stāstīt, ka viņi bijuši laukumā kopā ar Jāgru Čehijas leģendas pēdējās spēlē.

Hokeja leģenda Jāgrs apsver karjeras beigšanu

Pasaules kauss hokejā tiek pārcelts

NHL allaž meklē iespējas, kā palielināt ienākumus, un viens no veidiem to izdarīt bija uz 2024. gadu ieplānotais Pasaules kauss, kas pēdējo reizi norisinājās 2016. gadā. Līgas vadītāji visu gadu vairījās komentēt situāciju, izņemot standarta frāzes par to, ka notiek darbs un pagaidām būtu agri par kaut ko runāt.

Tomēr novembrī kļuva skaidrs, ka 2024. gadā turnīrs nenotiks. NHL vadība pat īpaši neslēpa, ka iemesls esot Krievijas hokejisti, proti, līga nav gatava rīkot Pasaules kausu bez Krievijas izlases, savukārt eiropieši nav gatavi piedalīties turnīrā ar Krievijas dalību. Pagaidām tas izskatās pēc apburtā loka un nav nekādu garantiju, ka arī 2025. gadā Pasaules kauss varēs notikt.

NHL komisārs Betmens par Putina fanu Ovečkinu, PK bez Krievijas un Stenlija kausa saspringto grafiku

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām