OS 14. diena: Rosa/Klainmena izcīna zeltu pludmales volejbolā, Lietuva iegūst pirmo medaļu Tokijā

06/08/2021 23:02
Eiprila Rosa / Aliksa Klainmena

Pludmales volejbols

ASV pludmales volejbolistes Eiprila Rosa/Aliksa Klainmena piektdien Tokijā uzvarēja olimpisko spēļu turnīrā. Finālcīņā amerikānietes ar rezultātu 2-0 (21:15, 21:16) pārspēja Austrālijas dueti Mariafi Artaho del Solaru/Taliku Klensiju. ASV sportistes olimpisko spēļu turnīrā bija izsētas ar otro numuru, bet viņu pretinieces – ar piekto.

Rosas kontā tagad ir visus trīs kalumu medaļas, kas izcīnītas kopā ar dažādām pāriniecēm –  2012.gadā Londonā viņa izcīnīja sudrabu, bet četrus gadus vēlāk Riodežaneiro guva bronzas godalgu. Klainmena piektdien izcīnīja savu pirmo olimpisko medaļu.

Jau ziņots, ka pirms tam cīņā par bronzu Tīna Graudiņa/Anastasija Kravčenoka (16.) ar rezultātu 0-2 (19:21, 15:21) zaudēja Šveices pārim Joanai Heidrihai/Anukai Veržē-Deprē (12.). Vīriešu turnīrā godalgas tiks sadalītas sestdien, bronzas duelī laukumā dodoties Mārtiņam Pļaviņam/Edgaram Točam.

Modernā pieccīņa

Laura Asadauskaite piektdien Lietuvai izcīnīja pirmo medaļu Tokijas olimpiskajās spēlēs, modernās pieccīņas sacensībās atpaliekot tikai no britu sportistes Keitas Frenčas.

Piecu disciplīnu kopvērtējumā Frenča iekrāja 1385 punktus, kas ļāva izcīnīt zelta medaļu. Asadauskaitei summā 1370 punkti un sudraba medaļa, bet bronzas medaļu ar 1368 punktiem ieguva Šarolta Kovāča no Ungārijas. Pēdējo disciplīnu – skriešanas un šaušanas kombināciju – Frenča sāka kā piektā, bet pirmajā aplī izvirzījās vadībā, ar lāzerpistoli sašaujot 20 no 22 mērķiem.

Pēc paukošanās britu sportiste bija sestā, kamēr Asadauskaite ierindojās 25.vietā, bet uzvarētāja bija vāciete Annika Šleija, kura sasniedza jaunu olimpisko rekordu šajā disciplīnā. 200 metru brīvā stila peldējumā Frenča palika astotā, bet lietuviete atkal ieņēma 25.vietu. Šajā disciplīnā labākā bija Guļnaza Gubajduļina no Krievijas Olimpiskās komitejas komandas.

Jāšanā, kur sportistēm dotas tikai 20 minūtes, lai iepazītos ar jaunu zirgu, uzvarēja Asadauskaite, bet otrajā vietā palika viņas tautiete Gintare Venčkauskaite, savukārt Frenča bija ceturtajā vietā. Skriešanas un šaušanas disciplīnā ar jaunu olimpisko rekordu uzvarēja Asadauskaite, bet Venčkauskaite ierindojās otrajā vietā. Frenča bija ceturtā. Venčkauskaitei kopvērtējumā 1343 punkti un 7.vieta.

Pirms pieciem gadiem Riodežaneiro Frenča palika piektajā vietā, bet šogad uzvarēja Pasaules kausa sacensībās. Modernā pieccīņa pirmo reizi tika iekļauta olimpisko spēļu programmā 2000.gadā, bet Riodežaneiro bija pirmās spēles, kurās britu sportistes neizcīnīja medaļu. Tokijā pirmo reizi olimpiskajās spēlēs sacensības visās pieccīņas disciplīnās notika vienā vietā.

Modernā pieccīņa ir vienīgais sporta veids, kas īpaši izveidots mūsdienu olimpiskajām spēlēm, to 1912.gadā Stokholmā ieviešot baronam Pjēram de Kubertēnam.

Sieviešu basketbols

ASV sieviešu basketbola izlase piektdien iekļuva Tokijas olimpisko spēļu finālā. ASV basketbolistes pusfinālā ar rezultātu 79:59 (25:12, 16:11, 17:16, 21:20) uzvarēja Serbiju. Ar 15 punktiem un 12 atlēkušajām bumbā uzvarētājām atzīmējās Britnija Grainere, 12 punkti un desmit bumbas zem groziem bija Brīenai Stjuartei, bet 14 punktus guva Čelsija Greja.

Serbijas izlasē 15 punktus guva Ivonne Andersone. ASV basketbolistes uzvarējušas astoņās no pēdējām deviņām olimpiskajām spēlēm, vien 1992.gadā samierinoties ar bronzu. Toreiz pusfinālā amerikānietes piekāpās NVS komandai.

Vēlāk otrā pusfinālā tiksies Francijas un Japānas izlases. Olimpiskajā turnīrā piedalījās 12 izlases, kas vispirms bija sadalītas trīs apakšgrupās pa četrām komandām katrā. Ceturtdaļfinālā iekļuva katras grupas divas labākās komandas, kā arī divas no trim trešo vietu ieguvējām. Sestdien notiks cīņa par bronzu, bet svētdien – fināls.

Bokss

Kubas bokseris Hulio la Kruss piektdien tika kronēts par Tokijas olimpisko spēļu čempionu smagā svara kategorijā (no 81 līdz 91 kilogramam). Finālcīņā la Kruss pēc punktiem ar 5:0 uzvarēja Krievijas Olimpiskās komitejas bokseri Muslimu Gadžimagomedovu.

Divi tiesneši lēma, ka kubietis uzvarējis ar 30:27, bet trīs piešķīra uzvaru ar 29:28. Pirms pieciem gadiem la Kruss uzvarēja pussmagā svara kategorijā, kur karjeras laikā kļuvis par četrkārtēju pasaules čempionu. 31 gadu vecais bokseris titulus izcīnījis par spīti tam, ka 2014.gadā laupīšanas laikā tika sašauts gurnā.

Bronzas godalgas šajā kategorijā izcīnīja pusfinālu zaudētāji Abners Teišeira no Brazīlijas un Deivids Njika no Jaunzēlandes. Kuba uz zelta medaļu pretendēs arī vieglā svara kategorijā, kur šīs valsts bokseris Endijs Kruss pusfinālā ar 5:0 uzvarēja austrālieti Heriju Gersaidu. Sertificētais santehniķis un baleta cienītājs Gersaids Austrālijai nodrošināja pirmo olimpisko medaļu boksā pēdējo 33 gadu laikā.

Finālā Krusam pretī stāsies talantīgais amerikānis Keišons Deiviss, kurš savā pusfinālā ar 5:0 uzvarēja armēni Hohvannesu Bačkovu. ASV pēdējo reizi olimpisko zeltu boksā izcīnīja 2004.gadā, kad par čempionu pussmagā svara kategorijā kļuva Andrē Vords.

Piektdien notika pusfināli arī otrā smagā svara kategorijā sievietēm. Kādreizējā Velsas izlases futboliste, Lielbritānijas pārstāve Lorēna Praisa spraigā cīņā ar 3:2 uzvarēja nīderlandieti Nučku Fonteinu, bet ķīniete Cjaņa Li ar 5:0 bija pārāka pār Krievijas Olimpiskās komitejas bokseri Zenfiru Magomedalijevu. Nedēļas nogalē tiks sadalīti astoņi medaļu komplekti.

Riteņbraukšana

Lielbritānijas riteņbraucēja Lora Kenija piektdien Tokijā treka riteņbraukšanā izcīnīja savu piekto olimpisko zelta medaļu, kopā ar Keitiju Arčibaldu izcīnot uzvaru pirmajās medisona sacensībās olimpisko spēļu vēsturē.

Kenija un Arčibalda, kura tagad ir divkārtēja olimpiskā čempione, uzvarēja desmit no 12 sprinta finišiem un sacensības beidza ar 78 punktiem, par 43 punktiem apsteidzot Dānijas komandu, kas ieguva sudrabu. Trešajā vietā ierindojās Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) vienība ar 120 apļos sapelnītiem 26 punktiem.

Kenijas sestā medaļa olimpiskajās spēlēs viņai ļauj nostāties līdzās jāšanas sporta pārstāvei Šarlotei Dižardēnai, kura sešas medaļas nopelnījusi iejādes sacensībās, kā Lielbritānijas olimpiskajām medaļām bagātākajai sportistei.

Kenija kļuvusi arī par pirmo britu sportisti, kura ieguvusi piecas zelta medaļas, pievienojoties riteņbraucējam Bredlijam Viginsam un airētājam Stīvam Redgreivam un tikai par vienu zelta medaļu atpaliekot no citiem treka riteņbraucējiem – sava vīra Džeisona Kenija un Krisa Hoja. 29 gadus vecā sportiste sacensības arī noslēdza ar uzvaru, par to iegūstot desmit punktus.

Citviet Harijs Lavreisens no Nīderlandes treka riteņbraukšanā sprinta sacensību finālā apsteidza tautieti Džefriju Hoglandu, izcīnot čempiona titulu. Pirmo fināla braucienu uzvarēja Hoglands, bet divos nākamajos pārāks bija Lavreisens.

Bronzu divos braucienos izcīnīja brits Džeks Kerlins, kurš apspēlēja Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) komandas braucēju Denisu Dmitrijevu. Kerlins komandu sacensībās jau bija ieguvis sudrabu Lielbritānijas komandas sastāvā. Nīderlandes duets Tokijā kopā jau izcīnīja zeltu komandu sprinta sacensībās. Nīderlande treka riteņbraukšanā Tokijā ieņem pirmo vietu medaļu tabulā, uzvarot trijās no astoņām līdz šim aizvadītajām sacensībām.

Soļošana

Antonella Palmizāno piektdien Tokijas olimpiskajās spēlēs uzvarēja favorītes no Ķīnas, svinot panākumu 20 kilometru soļošanā un izcīnot Itālijai ceturto zeltu šajās spēlēs vieglatlētikā. 30 gadus vecā Palmizāno sacensībās Saporo aizbēga no atlikušās līderu grupiņas četrus kilometrus pirms distances beigām.

Pirms pieciem gadiem Riodežaneiro viņa bija ieņēmusi ceturto vietu, bet 2016.gada pasaules čempionātā izcīnījusi bronzu. Viņa Odori parkā Saporo finišēja pēc trasē pavadītas stundas 29 minūtēm un 12 sekundēm, par 25 sekundēm apsteidzot kolumbieti Sandru Lorenu Arenasu un par 45 sekundēm – labāko no Ķīnas soļotājām –  2016.gada uzvarētāju un trīskārtējo pasaules čempioni Honu Liu.

Palmizāno Itālijai ieguva pirmo olimpisko zelta medaļu soļošanā sievietēm. Dienu iepriekš 20 kilometru distancē vīriešiem bija uzvarējis viņas tautietis Masimo Stano. Svētdien zeltu Itālijai 100 metru distancē izcīnīja Lamonts Marsels Džeikobss un augstlēkšanā pirmo vietu dalīja Džanmarko Tamberi.

Sacensības soļošanā notika aptuveni 700 kilometru attālumā no Tokijas, organizatoriem cenšoties izvairīties no karstajiem un mitrajiem laika apstākļiem, taču soļotājiem vienalga nācās sacensties karstumā ar temperatūru virs 30 grādiem pēc Celsija skalas.

Futbols

Meksikas vīriešu futbola izlase piektdien izcīnīja Tokijas olimpisko spēļu bronzas medaļas. Cīņā par trešo vietu turnīrā Meksika ar rezultātu 3:1 (2:0) pārspēja olimpisko spēļu saimnieci Japānu.

Meksikas futbola izlasi 13.minūtē vadībā izvirzīja Sebastjans Kordova, kurš realizēja 11 metru soda sitienu. Deviņas minūtes vēlāk pēc Kordovas brīvsitiena bumbas lidojuma virzienu vārtu priekšā pakoriģēja Hoans Vaskess, panākot 2:0. Spēles 58.minūtē pēc stūra sitiena nekļūdīgi ar galvu sita Aleksis Vega – jau 3:0 Meksikas izlases labā. Kad līdz pamatlaika beigām bija palikušas 12 minūtes, Kaoru Mitoma soda laukumā tika galā ar vairākiem pretiniekiem un trieca bumbu zem pārliktņa. Taču atspēlēšanās nesekoja un bronzas medaļas sev nodrošināja meksikāņi.

Meksikas futbolisti ir 2012.gada Londonas olimpisko spēļu čempioni. Sestdien par olimpisko spēļu zelta medaļām cīnīsies Spānijas un Brazīlijas izlases.

Olimpiskajā turnīrā 16 izlases sadalītas četrās apakšgrupās pa četrām komandām katrā. Katras grupas divas labākās komandas pēc viena apļa turnīra iekļuva ceturtdaļfinālā. Tokijas olimpiskajās spēlēs piedalās U-24 izlases, kurās var iekļaut trīs spēlētājus, kas ir virs vecuma limita.

2016.gada Riodežaneiro olimpisko spēļu turnīrā zelta godalgas izcīnīja Brazīlija, kas Marakanas stadionā notikušajā finālā pēcspēles sitienu sērijā pārspēja Vāciju. Brazīliešiem talkā devās futbola superzvaigzne Neimars.

Tāpat piektdien Kanādas futbolistes Tokijā pirmo reizi uzvarēja olimpiskajās spēlēs, pēcspēles sitienos pārspējot Zviedriju. Kanāda pārspēja Zviedriju ar 1:1 (0:1, 1:0, 0:0, 11 m – 3:2). Izšķirošos vārtus guva Džūlija Andžela Groso.

Zviedrija, kas 2016.gada Riodežaneiro finālā piekāpās Vācijai, izvirzījās vadībā 34.minūtē ar uzbrucējas Stīnas Bleksteniusas sitienu. 67.minūtē ar 11 metru soda sitienu izlīdzinājumu panāca kanādiete Džesija Fleminga. Zviedrijai gandrīz izdevās uzvarēt pamatlaikā, taču mačs turpinājās arī 30 papildlaika minūtēs, kurās skandināvietēm atkal bija divas labas iespējas gūt vārtus, Līnai Hurtigai ar galvu abas reizes sitot garām. Arī Džordina Hutīma Kanādas rindās arī sita pāri vārtu stabam.Pēcspēles sitienos zviedriete Kosovare Asllani trāpīja pa vārtu stabu, bet Fleminga savu iespēju izmantoja, panākot 1:0 Kanādas labā.

Otrajā sērijā Natālije Bjērna panāca neizšķirtu, Ešlijas Lorensas vāju sitienu ķerot zviedru vārtsardzei Hedvigai Lindālai – 1:1. Olīvia Skaua panāca 2:1 Zviedrijas labā, bet Kanādai nerealizētu sitienu sēriju līdz trim pagarināja Vanessa Gilesa, kura trāpīja pa vārtu stabu, un Eidriana Leona, kuras sistā bumba nonāca pie vārtsardzes. Tomēr pēc diviem trāpījumiem arī Zviedrijai iestājās “sausais” periods triju sitienu ilgumā, nespējot pārspēt vārtsardzi Stefāniju Labē, kas noveda pie zaudējuma finālā. Tikmēr Diāna Rouza piektajā sērijā izlīdzināja rezultātu – 2:2, bet Groso iesita sestajā sērijā – 3:2.

Kanāda izcīnīja zelta medaļas pēc bronzas divās iepriekšējās spēlēs. Jau ziņots, ka ASV ceturtdien izcīnīja bronzas medaļas, uzvarot Austrāliju ar 4:3.

Lauka hokejs

Nīderlandes sieviešu izlase piektdien Tokijā uzvarēja trešajās no pēdējām četrām lauka hokeja sacensībām olimpiskajās spēlēs. Finālā ar 3:1 (3:1) tika pieveikta Argentīna. Vadībā trešajā minūtē pēc Augustīnas Gorselani metiena izvirzījās Argentīna, taču nīderlandietes atbildēja ar trim vārtiem. 23.minūtē pēc stūra sitiena izspēles izcēlās Margota van Gefena, bet 26. un 29.minūtē divus vārtus guva Kaja Žaklīna van Māsakera.

Nīderlandietes kļuva par pirmo izlasi, kas sieviešu olimpiskajās sacensībās izcīnījušas četras uzvaras, apsteidzot austrālietes, kurām ir trīs tituli. Neviena cita valsts nav uzvarējusi vairāk par vienu reizi.

Dienvidamerikānietes pēc pārtraukuma vairāk kontrolēja bumbiņu, taču nīderlandietes viegli nosargāja ceturto titulu pēc uzvaras spēlēs 1984., 2008. un 2012.gadā. 2016.gada čempione Lielbritānija nodrošināja bronzas medaļu, ar 4:3 (2:3) pārspējot Indiju.

Zaudētājām nelīdzēja arī Gurdžitas Kauras divi gūtie vārti. Viņa izlīdzināja rezultātu ar diviem precīziem metieniem 25. un 26.minūtē. Pēc Vandanas Katarijas “gola” trīs minūtes vēlāk indietes pat izvirzījās vadībā, taču otrajā puslaikā vārtus guva tikai Lielbritānijas sportistes.

Skriešana

Ugandas skrējējs Džošua Čeptegei piektdien Tokijas olimpiskajās spēlēs vieglatlētikā uzvarēja 5000 metru distancē. Čeptegei izvirzījās vadībā pēdējā apļa sākumā un neļāva sevi nevienam apdzīt, beigās pārsvaru vēl palielinot. Viņš finišēja pēc 12 minūtēm un 58,15 sekundēm.

Par 0,46 sekundēm atpalika Somālijā dzimušais Kanādas skrējējs Mohameds Ahmeds, bet trešo vietu kritienā uz priekšu finišā izcīnīja Riodežaneiro sudrabu šajā distancē ieguvušais Kenijā dzimušais ASV skrējējs Pols Čelimo. Viņš finišēja pēc 12 minūtēm un 59,05 sekundēm, par 0,12 sekundēm apsteidzot kenijieti Nikolasu Kipkoriru Kimeli.

Citviet Šona Millere-Uibo no Bahamu salām vieglatlētikā aizstāvēja olimpiskās čempiones titulu 400 metru distancē, kamēr bronzu izcīnīja ASV skrējēja, kas viņai bija jau desmitā olimpiskajās spēlēs. 27 gadus vecā sprintere vadību pārņēma simts metrus pirms finiša, sasniedzot jaunu personisko rekordu – 48,36 sekundes. Viņa uzvarēja diennakti pēc tautieša Stīvena Gārdinera titula izcīnīšanas šajā distancē vīriešiem.

Savukārt viņas vīrs igauņu desmitcīņieks Maicels Uibo Tokijā ar 8037 punktiem ierindojās 15.vietā. Dominikānas Republikas pārstāve Marileidija Paulino ieguva sudrabu ar jaunu valsts rekordu (49,20), bet bronzas godalgu izcīnīja ASV sprintere Elisone Fēliksa, kura kļuva par medaļām bagātāko vieglatlēti olimpisko spēļu vēsturē. Tā viņai ir tikai pirmā bronza, sešreiz izcīnot zeltu un trīsreiz – sudrabu.

Deviņas olimpiskās medaļas ir Jamaikas sprinteres Merlīnas Otijas kontā. Viņai trīs sudraba un sešas bronzas medaļas. Desmit medaļas, no kurām deviņas ir zelta un viena – sudraba, ir arī leģendārajam amerikāņu sprinterim un tāllēcējam Karlam Lūisam.

Tāpat piektdien Tokijas olimpisko spēļu vieglatlētikas sacensībās 1500 metru skrējiena finālā Kenijas pārstāve Feita Kipjegona pēdējā aplī apsteidza Etiopijā dzimušo Nīderlandes skrējēju Sifanu Hasanu, kura izcīnīja bronzu. Kenijas skrējēja atkārtoja savu 2016.gada olimpisko spēļu panākumu šajā distancē, finišējot pēc trim minūtēm un 53,11 sekundēm, kas ir jauns olimpiskais rekords.

Sudrabu ieguva britu staiere Lora Muira, kura ar jaunu valsts rekordu no uzvarētājas atpalika par 1,39 sekundēm. Hasana zeltam 5000 metros pievienoja bronzu ar rezultātu trīs minūtes un 55,86 sekundes. Pasaules čempione 1500 un 10 000 metru distancēs Hasana pārsteidza ar vadības uzņemšanos jau no skrējiena sākuma, taču visticamāk tas, kā arī nogurdinošais Tokijas spēļu grafiks viņai patraucēja iegūt augstāka kaluma medaļu.

Pirmdien viņa uzvarēja 5000 metru distancē, priekšskrējienu veicot pirms nedēļas. Tagad viņas kontā ir trīs skrējieni 1500 metros, bet vēl paredzēts skriet 10 000 metrus sestdien, kas kopā ir 24,5 kilometri.

Tāpat piektdien Tokijas olimpiskajās spēlēs vieglatlētikā 4×100 metru stafetē uzvarēja Jamaikas sprinteres. Jamaikas komanda ar Brīenu Viljamsu, Šeriku Džeksoni, Eleinu Tompsoni-Heru un Šelliju-Annu Freizeri-Praisu sastāvā sasniedza jaunu valsts rekordu – 41,02 sekundes.

Tompsonei- Hērai tā bija jau trešā zelta medaļa Tokijā un sestā olimpiskā medaļa, Riodežaneiro izcīnot uzvaru 100 un 200 metros, kā arī sudrabu 4×100 metru stafetē. Savukārt Freizere-Praisa savu olimpisko medaļu skaitu palielināja līdz astoņām. Viņas kontā tagad ir trīs zelta, četras sudraba un viena bronzas medaļa. Tokijā viņai arī sudrabs 100 metros un ceturtā vieta divreiz garākā distancē.

Jamaikietēm bija problēmas pirmajā stafetes maiņas posmā, vēlāk pārliecinoši esot vadībā. Otro vietu ar rezultātu 41,45 sekundes ieņēma ASV, trešo ar 41,88 sekundēm – Lielbritānija.

4×100 metru stafete

Itālijas sprinteri piektdien Tokijā pirmoreiz olimpisko spēļu vēsturē vieglatlētikā uzvarēja 4×100 metru stafetē. Stafetes skrējiens piektdien beidzās negaidīti. Pēdējā taisnē izskatījās, ka zeltu iegūs Lielbritānija, kurai pēdējo posmu skrēja Neteniels Mičels-Bleiks, taču Fillipo Tortu, kuram personiskais rekords ir tāds pats kā britam (9,99 sekundes), apdzina sāncensi un uzvaru pirmo reizi spēļu vēsturē nodrošināja Itālijai ar jaunu valsts rekordu – 37,50 sekundes.

Pārējos posmos Itālijas vienībā skrēja Lorenco Pata, Tokijas spēļu čempions 100 metros Lamonts Marsels Džeikobss un Ezeoza Fostine Desalu. Sudraba medaļas Lielbritānija ieguva ar rezultātu 37,51 sekunde, bet bronzu Kanādai nodrošināja Tokijas spēļu čempions 200 metros Andrē de Grase, pakāpdamies no piektās pozīcijas uz trešo.

Salīdzinot ar Riodežaneiro, savas pozīcijas saglabāja tikai Kanāda. Čempioni Brazīlijā jamaikieši finišēja vien piektie, bet sudraba medaļnieki japāņi pirmajā stafetes kociņa maiņā to paveica jau pēc koridora beigām, izstājoties. Diskvalificēti tika arī ganieši, ceturto vietu ar jaunu valsts rekordu (37,79) ieņemot Ķīnas sprinteriem. Sestā finišēja Vācija.

Brīvā cīņa

Tokijas olimpisko spēļu brīvās cīņas sacensībās piektdien savās svara kategorijās uzvarēja Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) pārstāvis Zaurbeks Sidakovs, amerikānis Geibls Deivs Stīvsons, kā arī japāniete Maju Mukaida. Svara kategorijā līdz 74 kilogramiem finālā Sidakovs ar 7:0 pieveica baltkrievu Mahamedhabibu Kadzimahamedovu.

Savukārt bronzas medaļu šajā svara kategorijā ieguva Kails Duglass Deiks no ASV, kurš ar 5:0 uzvarēja Franku Kamico-Markesu no Itālijas, kā arī uzbeks Bekzods Abdurahmonovs, kurš ar tehnisko uzvaru (13:2) uzvarēja Danijaru Kajsanovu no Kazahstānas.

Svara kategorijā līdz 125 kilogramiem fināla cīņā ar 10:8 Stīvsons bija pārāks par Geno Petriašvili no Gruzijas. Bronzas medaļa nokļuva pie Irānas sportista Amira Hoseina Zares, kurš ar 5:0 uzvarēja Dživei Denu no Ķīnas. Otru bronzas medaļu izcīnīja Taha Akgils no Turcijas, kurš ar 5:0 pieveica Lhagvagerelu Munhturu no Mongolijas.

Sievietēm svara kategorijā līdz 53 kilogramiem mājiniece Mukaida ieguva zelta medaļu, ar 5:4 uzvarot Cjaņjui Panu no Ķīnas. Tokijas olimpisko spēļu bronzas medaļu šajā svara kategorijā ieguva baltkrievu sportiste Vanesa Kaladzinska, kura, rezultātam esot 4:0, guva tīru uzvaru pār Džakaru Gvenišu Vinčesteru no ASV. Otrā bronzas cīņā ar tehnisko pārākumu (14:4) uzvarēja Mongolijas brīvās cīņas sportiste Bolortuja Bata-Očira, kuras pārsvaru atzina Džozefa Emiljēne Esombe-Tiako no Kamerūnas.

Cīņas sporta veidos septiņas medaļas – trīs zelta, vienu sudraba un trīs bronzas – izcīnījuši ASV sportisti. Trīs zelta un pa vienai sudraba un bronzas medaļai ir Japānai, bet OKR komandai ir trīs zelta un trīs bronzas medaļas. Tokijas olimpisko spēļu sacensības cīņas sporta veidos noslēgsies sestdien.

Galda teniss

Ķīna piektdien Tokijā ceturtajās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas galda tenisā uzvarēja vīriešu komandu sacensībās. Ķīnas sieviešu komanda ceturtdien cīņās par zeltu apspēlēja Japānu, un Ķīnas vīriešu izlase to pašu dienu vēlāk izdarīja ar Vāciju, uzvarot finālā ar 3-0.

Ķīnas izlasē par čempioniem kļuva Sjiņs Sjiu, Džeņdons Faņs un Lons Ma, kurš Tokijā bija uzvarējis arī vienspēlē, izcīnot savu piekto zelta medaļu. Ma un Sjiu ar 3-0 (11:7, 11:3, 11:9) uzvarēja Patriku Francisku un Timo Bollu. Tad Džeņdons Faņs ar 3-2 (3:11, 11:6, 9:11, 11:5, 11:3) pieveica Dimitriju Ovčarovu, bet izšķirošajā spēlē Ma ar 3-1 (11:5, 11:9, 11:13 11:7) apspēlēja Bollu.

Kopš vīriešu komandu sacensības 2008.gadā tika iekļautas olimpisko spēļu programmā, nemainīgi uzvarētāji ir bijuši ķīnieši. Olimpisko spēļu saimniece Japāna izcīnīja bronzu, uzvarot Dienvidkoreju ar 3-1.

Uzvara nodrošināja Japānai otro bronzas medaļu galda tenisa turnīrā. Tāpat Japānas kontā arī zelts par uzvaru jauktajā dubultspēlē un sudrabs sieviešu komandu sacensībās. Ķīna galda tenisa sacensības Tokijā beidza ar četrām zelta un trim sudraba medaļām. Sudrabs un bronza tika Vācijai, vēl pa bronzai – Taivānai un Honkongai.

Volejbols

Tokijas olimpisko spēļu sieviešu volejbola turnīra finālā sacentīsies ASV un Brazīlijas komandas. Pirmajā pusfināla spēlē ASV volejbolistes ar 3:0 (25:19, 25:15, 25:23) uzvarēja sāncenses no Serbijas. ASV izlases rindās rezultatīvākā bija Andrea Drūsa, kura guva 17 punktus, bet 15 punkti Džordanas Lārsones kontā. Serbietēm 19 punktus guva Tijana Boškoviča un sešus punktus – Mina Popoviča.

Finālā amerikānietēm pretī stāsies Brazīlijas izlase, kas arī ar 3:0 (25:16, 25:16, 25:16) pārspēja Dienvidkorejas volejbolistes. Uzvarētājām Fernāndai Rodrīgešai 17 punkti, bet Gabriēlai Bragai-Gimaraišai 12 punkti, savukārt Dienvidkorejas izlasē pa desmit punktiem guva Jangjana Kima un Čona Paka.

2016. gada Riodežaneiro olimpisko spēļu vicečempione Serbija ar Dienvidkorejas volejbolistēm par bronzas medaļām un pirms pieciem gadiem bronzas medaļas ieguvusī ASV izlase un Londonas olimpisko spēļu čempione Brazīlija par zelta medaļu Tokijā cīnīsies svētdien.

Handbols

Tokijas olimpisko spēļu sieviešu handbola turnīra finālā spēlēs Francijas un Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) komandas. Piektdien pusfinālā krievu handbolistes ar 27:26 (14:11) uzvarēja pirms pieciem gadiem bronzas medaļas ieguvušo Norvēģiju. OKR komandas rindās Anna Vjahireva no 13 mēģinājumiem trāpīja deviņus, bet Norvēģijas komandā desmit no 12 savām iespējām realizēja Nora Mērka.

Francija, kura Riodežaneiro olimpisko spēļu finālā piekāpās tolaik ar savu karogu spēlējošajai Krievijas izlasei, Tokijas spēļu pusfinālā piektdien ar 29:27 (15:14) pārspēja Zviedrijas volejbola izlasi. No Francijas volejbolistēm Grāsa Zaadi-Deuna realizēja septiņus no saviem 13 mēģinājumiem, bet Poleta Fopa precīza bija visos piecos savos mēģinājumos. Zviedrijas izlasē pa sešiem precīziem mērķējumiem Juhannai Vestberjai un Jennijai Kārlsonei.

Tādējādi par Tokijas olimpisko spēļu bronzas medaļu cīnīsies Norvēģija un Zviedrija, bet OKR un Francija spēlēs par zelta medaļu. Abas šīs spēles notiks svētdien.

Sporta kāpšana

Slovēnijas sportiste Janja Garnbreta piektdien Tokijā kļuva par pirmo olimpisko čempioni sporta kāpšanā sievietēm, aiz sevis atstājot divas Japānas sportistes. 22 gadus vecā Garnbreta pirmajā disciplīnā uz ātrumu uzrādīja piekto labāko laiku no astoņām finālistēm.

Tomēr pārliecinošu sniegumu viņa parādīja boulderinga disciplīnā, un arī grūtās kāpšanas disciplīnā viņa uzkāpa visaugstāk. Summā slovēniete saņēma piecus punktus, krietni pārspējot pretinieces. Otrās vietas ieguvējai Miho Nonakai no Japānas kopvērtējumā bija 45 punkti, kas ļāva apsteigt tautieti Akijo Noguči, kura summā ieguva 64 punktus. Ar startu Tokijas olimpiskajās spēlēs Noguči pabeidza savu sportistes karjeru. Aleksandra Miroslava no Polijas kopvērtējumā ieņēma ceturto vietu, lai gan finālā kāpšanas uz ātrumu disciplīnā sasniedza jaunu pasaules rekordu – 6,84 sekundes.

Olimpiskajā formātā uzvarētājs tiek noteikts, reizinot katra dalībnieka finišā ieņemto vietu trīs disciplīnās. Uzvarētājs ir dalībnieks ar zemāko punktu skaitu. Slovēniete Garnbreta ir seškārtējā pasaules čempione un bija olimpisko spēļu sacensību favorīte.

Ceturtdien par pirmo olimpisko čempionu kāpšanas sportā vīriešiem kļuva Alberto Hiness no Spānijas. Kāpšanas sports ir viens no četriem sporta veidiem, kas Tokijā pirmo reizi iekļauti olimpisko spēļu programmā. Parīzes olimpiskajās spēlēs 2024.gadā līdzās kāpšanas sporta kombinētajām sacensībām atsevišķi medaļu komplekti tiks sadalīti arī starp sporta kāpšanas uz ātrumu dalībniekiem sieviešu un vīriešu konkurencē.

Karatē

Tokijas olimpisko spēļu zelta medaļu karatē “kumite” sacensībās svara kategorijā līdz 61 kilogramam piektdien izcīnīja Jovana Prekoviča, kļūstot par tikai otro olimpisko čempioni neatkarīgās Serbijas vēsturē.

Milica Mandica teikvando sacensībās zeltu Serbijai izcīnījusi gan Londonas olimpiskajās spēlēs, gan Tokijā. Prekoviča fināla cīņā ar “hantei” jeb tiesnešu lēmumu uzvarēja Sjaojaņu Jiņu no Ķīnas. Bronzas medaļu šajā disciplīnā ieguva Džana Loftija no Ēģiptes un Merve Kobana no Turcijas.

Savukārt vēsturē pirmajā olimpiskajā finālā vīriešiem “kata” jeb bezkontakta sacensībās triumfēja Japānas karatists Rjo Kijuna, kurš uzveica trīskārtēkjo pasaules čempionu Damiānu Kvintero no Spānijas. “Kata” sacensībās vīriešiem Tokijas olimpisko spēļu bronzas medaļu mājās vedīs Ali Sofuoglu no Turcijas un Eriels Torress-Gutjerress no ASV. “Kumite” sacensībās svara kategorijā līdz 75 kilogramiem vīriešiem triumfēja Luidži Busa no Itālijas, kurš pārspēja divkārtējo pasaules čempionu Rafaelu Agajevu no Azerbaidžānas. Bronzas godalgas saņēma Kārojs Gābors Harspataki no Ungārijas un Staņislavs Horuna no Ukrainas.

Karatē kopā ar sērfošanu, klinšu kāpšanu un skeitbordu ir viens no četriem sporta veidiem, kas debitē Tokijā, Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai mēģinot uzrunāt jaunāku auditoriju.

Tokijas olimpiskajās spēlēs karatē sacensības ir noslēgušās. Kopumā tika sadalīti seši medaļu komplekti un izteiktu līderu šajās sacensībās nebija. Medaļu rangā līderes ir Spānija un Japāna, kuru sportisti izcīnīja vienu zelta un vienu sudraba medaļu karatē, bet Itālijai ir viena zelta un viena bronzas medaļa. Pa vienai zelta medaļai ir Bulgārijai, Francijai un Serbijai, bet Turcijas karatisti ieguva vienu sudraba un divas bronzas medaļas. Ukrainai ir pa vienai sudraba un bronzas godalgai, bet Azerbaidžānai un Ķīnai ir pa vienai sudraba medaļai. Vienu bronzas medaļu izcīnīja sportisti no Austrijas, Ēģiptes, Honkongas, Ungārijas, Jordānas, Kazahstānas, Taivānas un ASV.