PČ pirmā nedēļa – krievu preses histērija, dārgākais alus pasaulē un Dānijas cīņa par “play-off”

20/05/2022 15:18
Nokopēts
Somijas un Zviedrijas hokeja izlases

Somijā notiekošajā Pasaules čempionāta hokejā aizvadīta viena nedēļa. Pagājušas jau 32 spēles un līdz pamatturnīra beigām palikušas piecas dienas. Pirmajā pēckovida turnīrā netrūkst gan interesantu notikumu, gan arī problēmu. Ņemot vērā iepriekšējo gadu nedienas, varam priecāties par to vien, ka turnīrs notiek, skatītāji tiek laisti tribīnēs un Covid-19 vairs praktiski neietekmē hokeja pavasari.

Nevarētu teikt, ka iepriekšējo septiņu dienu laikā Helsinku vai Tamperes ledus laukumos noticis kāds pārsteigums. Austrija atņēma vienu punktu ASV, Francija, kurai šeit nemaz nebija jābūt, tikusi pie pieciem punktiem četrās spēlēs, Dānija svinēja lielāko uzvaru komandas vēsturē pasaules čempionātos elites divīzijā, ar 9:1 sagraujot Kazahstānu. Neviens no šiem rezultātiem gan nevelk uz sensāciju. Kāds varbūt ir pārsteigts ar Slovākijas izlases neveiksmēm (mazāk punktu nekā Francijai), taču arī slovāku sniegums nepārsteidz – komandā ir daudz jauno hokejistu, bet otrajā (un ik pa laikam arī pirmajā) maiņā spēlē 18 gadus vecais talants Slavkovskis, kurš vēl nav nobriedis līdz galam. Tas gan nenozīmē, ka turnīrs nav interesants, jo tas izraisa ažiotāžu gan Somijā, gan ārpus tās.

Neacīmredzama “play-off” pretendente – Dānijas izlase

Ja tomēr vēlamies atrast kādu sensāciju, tad par tādu varētu nosaukt Dānijas izlases vietu A grupas četriniekā. Pie mums joprojām pieņemts smieties par dāņiem, kaut gan pēc Pekinas olimpiskajām spēlēm šai komandai bijis krietni vairāk iemeslu smaidīt nekā Latvijai. Dāņi turnīra sākumā pārbrauca pāri Kazahstānai ar 9:1, kā arī paņēma trīs punktus pret Itāliju. Pret Šveici viss sanāca diezgan bezcerīgi, pret Vāciju gan bija visas izredzes, spēlei noslēdzoties ar 0:1.

Stabilu sniegumu rāda Dānijas izlases pamatvārtsargs Sebastjans Dams, kurš atvairījis 93% metienu un vidēji ielaidis 1,21 ripu. Uzbrukumā rezultatīvākais ir Matiass Bau Hansens ar pieciem (1+4) punktiem, vēl trīs spēlētāji sakrājuši pa četriem punktiem. Šai komandai ir potenciāls iekļūt ceturtdaļfinālā – sastāvā ir daudz hokejistu ar pieredzi labās Eiropas līgās, kas to padara par reāli pretendenti uz iekļūšanu labāko astoņniekā.

Ar lielu varbūtību Dānijas liktenis izšķirsies pamatturnīra pēdējā dienā, kad tai paredzēta spēle pret Kanādu. Līdz tam mačam dāņiem jāuzvar Francija un, iespējams, jātiek pie punktiem pret Kanādu, kas gan neizskatās pārāk iespējami. Ja seko numeroloģijas tendencēm, tad šis varētu būt Dānijas gads – “play-off” turnīrā komanda spēlēja 2010. un 2016. gadā. Pagājuši vēl seši gadi un varbūt šajā turnīrā dāņiem izdosies paveikt nelielu brīnumu.

Dānijas hokeja izlase

Dānijas hokeja izlase | Foto: IIHF

Histēriskās konvulsijas Krievijas presē

Atceramies, ka šīs turnīrs notiek bez Krievijas un Baltkrievijas dalības. Un ja Somijas pilsētu ielās diez vai kāds par to skumst un vispār to ir pamanījis, tad kaimiņzemē norisinās īsta histērija. Šeit mēs neņemam tā sauktos hokeja veterānus, kuri dzīvo atrauti no realitātes, tikpat kā Krievijas prezidents. Sporta mediji ar visiem spēkiem mēģina pierādīt, ka turnīrs bez abām Latvijas kaimiņvalstīm ir nepilnvērtīgs un nav uzmanības cienīgs, kas gan netraucē tiem katru dienu par to rakstīt un atspoguļot notikumus čempionātā. Tiesa, diezgan savdabīgā manierē.

“Vai grūti vākt kasi bez Krievijas izlases? Somijas PČ ir tuvu fiasko”, “Čehi runā par medaļām, jo nav atbraucis viens no pretendentiem”, “Somiem jābūt pateicīgiem Krievijai par ASV pieveikšanu” – tie ir daži no virsrakstiem, nevienu no tiem neesmu izdomājis, visi paņemti no portāla “Championat”. Neviens (!) raksts par Pasaules čempionātu nav izticis bez Krievijas pieminēšanas, bieži vien tas tiek darīts jau virsrakstā vai pirmajā rindkopā. Mans mīļākais ir šis – “Šahs un mats, IIHF. Krieviju izolēja, bet tā tāpat uzvar starptautiskā arēnā” – šāds virsraksts bija materiālam par pārbaudes spēlēm pret Baltkrieviju.

No sportiskā viedokļa pasaules čempionāts reti kad bijis perfekts, jo tas notiek vienlaicīgi ar Stenlija kausu. Esam pieraduši, ka ne visas lielākās zvaigznes ir pieejamas. Iespējams, ja piedalītos Krievijas izlase, tai palīgā brauktu Ovečkins, Malkins un daži citi hokejisti. Bet, kā nesen precīzi atzīmēja UEFA prezidents Aleksandrs Čeferins, dažu desmitu krievu futbolistu intereses nav svarīgākas par veselu ukraiņu tautu. Tas pats arī hokejā. Var daudz ko teikt un rakstīt, bet diez vai kāds no Somijā esošiem līdzjutējiem pārdzīvo, ka Krievija ir diskvalificēta.

Latviešu fani piepilda Tamperi

Pēc četrām aizvadītajām spēlēm Latvijas izlase ir otrā apmeklētākā komanda turnīrā – katru no mūsējo mačiem apmeklējuši vidēji 8410 cilvēki – kopā 33 642. Pat ja atņem spēli pret Somiju, kura bija gandrīz izpārdota, skaitļi joprojām ir diezgan iespaidīgi. To varēja novērot arī, piemēram, vakardienas spēlē pret Čehiju, kurā latviešiem piederēja pārsvars gan skaitā, gan skaļumā. Žēl, ka komanda nevar viņus pienācīgi iepriecināt, bet tas jau ir pavisam cits stāsts.

Apmeklētākā izlase, likumsakarīgi, ir Somija – vidēji 11 536 skatītāji spēlē. Daudzi pamanījuši, ka mājinieku mačos Tamperes arēnā nav tik skaļi, kā tas varētu būt. Runā, ka daudzas biļetes izpirkuši cilvēki, kuriem došanās uz hokeju nav ikdienas parādība, tādēļ brīžiem rodas tāda teātra sajūta. Himnu gan dzied krietni vairāk cilvēku, un dzirdēt vairāku tūkstošu kori dzīvajā tiešām ir visai iespaidīgi.

Trešajā vietā pēc apmeklētības ir Norvēģija, ceturtajā – ASV, arī šīm komandām palīdzējuši mači pret mājiniekiem. Interesanti, ka pirmās astoņas vietas ieņem B grupas komandas, pat tās, kuras vēl nav spēlējušas pret Somiju. A grupa jeb Helsinku grupa ar tādu apmeklētību nevar lepoties – Vācija ar vidēji 3560 skatītājiem ir vien devītajā vietā. Saraksta pašā lejā ir Francijas komanda – vidēji 2431 skatītājs.

Latvijas izlases fani

Latvijas izlases fani | Foto: LHF

Dārgākais alus pasaulē?

Alus allaž bijis hokeja līdzjutēju iemīļotais dzēriens. Iedzert glāzīti, vērojot notikumus hokeja laukumā ir svētā lieta ne tikai latviešiem, bet arī čehiem, vāciešiem, šveiciešiem un citiem līdzjutējiem. Spēļu starplaikos arēnās lielākās rindas ir tieši pēc alus, un fanus pat neatbaida tas, ka cenas parasti ir krietni augstākas. Jo tomēr PČ notiek vienu reizi gadā un maijs parasti ir mēnesis, kad cilvēki gatavi par alu maksāt vairāk nekā parasti.

Somija gan nepatīkami šokējusi latviešu fanus, jo piedāvājums ir mazs, ko nevar teikt par cenām. Mazais alus (330 mililitri) Helsinku arēnā maksā 8,70 eiro, arī Tamperē ir līdzīgas cenas, savukārt dažos bāros apkārt arēnām tas maksā vēl dārgāk. Tas gan nemazina līdzjutēju vēlmi izdzert vismaz vienu glāzīti, lai hokejs būtu interesantāks. Tiesa, vakardienas mačā pret Čehiju tieši alus dzeršana varētu būt tas interesantākais pasākums arēnā.

Cik labi, ka ir NHL spēlētāji

Lai ko teiktu par 2018. un 2022. gada ziemas olimpisko spēļu hokeja turnīru, to nevar uzskatīt par pilnvērtīgu bez Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājiem. Uz Pasaules čempionātu viņi atbraukuši, uzreiz paceļot turnīra līmeni. Ne vienmēr viņi ir tie pamanāmākie, taču Kanādas izlase no NHL spēlētājiem un Kanādas izlase no Eiropā spēlējošiem hokejistiem ir divas dažāda līmeņa komandas. Arī daudzu citu Eiropas izlašu sastāvi izskatās krietni jaudīgāk, savukārt Dāvida Pastrņāka līmeni vakar varējām ieraudzīt visā krāšņumā.

Bez Pastrņāka, kurš aizvadījis tikai vienu spēli, varētu izcelt kādreizējo Elvja Merzļikina komandas biedru Pjēru Liku Dibuā, kurš ir viens no Kanādas izlases līderiem. No eiropiešiem tie noteikti ir soms Mikaels Granlunds un Zemgus Girgensona komandas biedrs Rasmuss Asplunds, šveicietis Piu Saters un daudzi citi. Vienā no dienām sanācis pavērot Kanādas izlases treniņu, un tā ir pavisam cita komanda nekā bija Pekinā. Hokejisti no NHL vēl turpina papildināt komandas, kas padara Pasaules čempionātu par vēl pievilcīgāku turnīru.

Rasmuss Asplunds

Rasmuss Asplunds | Foto: IIHF

Ugunsgrēks un Latvijas līdzjutēju peldēšanas prasmju pārbaude

Neiztiek arī bez starpgadījumiem. Ceturtdien, 19. maijā dažas stundas pēc tam, kad atstāju Helsinku arēnu, tā tika evakuēta, jo nostrādāja signalizācija, kad līdz mačam bija palicis mazāk par vienu stundu. Uz vietas atbrauca arī ugunsdzēsēji, kuri ātri tika galā ar uguns avotu vienā no arēnas virtuvēm. Starp evakuētajiem bija arī Dānijas un Vācijas izlašu hokejisti, kuri tajā brīdī atradās pilnā ekipējumā. Par laimi izmaiņas kalendārā nebija nepieciešamas, abām paredzētajām spēlēm notiekot tajā pašā dienā ar dažu stundu nobīdi.

Arī Tampere ne viss gāja gludi – vienā no ezeriem apgāzās laiva ar Latvijas līdzjutējiem. Par laimi, arī šeit iztika bez cietušajiem. Trešdien, 18. maijā daži Latvijas fani ar kanoe laivām devās pāri Villilensalmi ezeram uz tikšanos ar valstsvienības hokejistiem. Apmēram 100 metrus pirms krasta stiprs vējš apgāza vienu no laivām. Ūdenī nonākušie līdzjutēji līdz krastam spēja tikt saviem spēkiem, paspējot arī satikties ar izlases hokejistiem.

TOP notikumi
1
X
2
1.73
4.61
4.45
1.22
6.5
13
1.33
5.5
8.5
2.4
3.25
2.95
2.9
3.7
2.25
1.24
6.25
11.5
1.75
3.8
4.5
1.98
3.5
3.8
TOP notikumi
1
X
2
1.73
4.61
4.45
1.22
6.5
13
1.33
5.5
8.5
2.4
3.25
2.95
2.9
3.7
2.25
1.24
6.25
11.5
1.75
3.8
4.5
1.98
3.5
3.8
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām