Porziņģa ēras sākums Dalasā – vai panākumi nāks uzreiz?

Kristaps Porziņģis, Luka Dončičs, sportazinas.com
Kristaps Porziņģis un Luka Dončičs Foto: Smiley N. Pool/The Dallas Morning News

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) sācies viens no interesantākajiem laikiem – atvēries ir brīvo aģentu tirgus. Pie iespaidīgākā līguma ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas sporta vēsturē nule kā ticis , kuru Dalasas “Mavericks” atalgojusi ar 158 miljonu ASV dolāru (139 miljoni eiro) vērtu līgumu uz pieciem gadiem. Pat neskatoties uz to, ka viņš nav spēlējis jau pusotru sezonu un pēdējā laikā savu publisko tēlu ir pabojājis ar izvarošanas skandālu (notiek vēl izmeklēšana) un kautiņu Liepājā kādā no naktsklubiem.

“Mavericks”, kas ir viena no veiksmīgākajām organizācijām NBA 21. gadsimtā, likusi lielo kārti uz KP, bet komandas rindās ir vēl viena potenciālā superzvaigzne un aizvadītās sezonas labākais pirmgadnieks slovēnis Luka Dončičs. (komandas īpašnieks) bija kā apsēsts ar Eiropas dueta izveidošanu. Nu viņam tas ir izdevies, bet kādi ir pārējie puzles gabaliņi ap talantīgo Eiropas duetu, un ko varam sagaidīt no komandas nākamajā sezonā?

“Mavericks” vēsture

“Mavericks” izcīna titulu 2011. gadā

Klubs debiju NBA piedzīvoja 1980. gadā, bet ideja par tā izveidošanu dzima 1978., kad uzņēmējs no Kalifornijas Gārns Ekards satika advokātu no Dalasas Dagu Adkinsu izstāstot, ka viņš aktīvi meklē veidus kā savākt kapitālu komandas izveidei Dalasā.

Adkinss savukārt Ekardam ieteica aprunāties ar vienu no saviem klientiem miljardieri Donu Kārteru, kurš gan sākotnēji potenciālā kluba vadīšanu vēlējies uzticēt sievai kā dāvanu, jo viņa bija spēlējusi basketbolu koledžu čempionātā. Sarunās vēlāk piedalījās arī Bufalo “Braves” kluba, kas bija pārstājis eksistēt, īpašnieks Norms Sonju, kā rezultātā, iesaistoties vairākiem bagātiem vīriem, dzima klubs.

Taču “Mavericks” savus ziedu laikus piedzīvoja sākot ar 2000. gadu, kad tā vairākuma akciju kontroles paketi par 285 miljoniem ASV dolāru (aptuveni 253 miljoni eiro) iegādājās kolorītais biznesmenis Marks Kjūbans.

Kopš 21. gadsimta sākuma no 20 NBA čempioniem 13 reizes tā ir bijusi komanda no Rietumu konferences un arī tikai četru organizāciju izpildījumā – Losandželosas “Lakers” (5x), Sanantonio “Spurs” (4x), Goldensteitas “Warriors” (3x) un vienreiz to iespējusi arī Dalasa.

Kurš gan īstens NBA līdzjutējs neatminas “Mavericks” veterānu ar Dirku Novicki priekšgalā lielisko skrējienu pēc titula 2010./11. gada sezonā, kur finālā tika uzveikts tikko kā Lebrona Džeimsa izveidotais “Big Three” ar Dveinu Veidu un Krisu Bošu Maiami “Heat” rindās. Tiesa, kopš tā laika “Mavs” nav spējusi uzvarēt nevienu “play-off” sēriju, bet pēdējos trīs gadus vispār palikusi bez izslēgšanas spēļu turnīra.

Dalasa tuvu titula izcīnīšanai bija arī 2005./06. gada sezonā, kad finālsērijas ievadā tā bija vadībā ar 2-0, taču pēcāk zaudēts četrās spēlēs pēc kārtas, titulam aizceļojot tieši uz saulaino Maiami. Bet jau nākamajā gadā Dalasa piedzīvoja pamatīgu fiasko – pēc lieliskas regulārās sezonas, kurā tika izcīnītas 67 uzvaras, to jau pirmajā kārtā apstādināja ar astoto numuru izsētā “Warriors” vienība.

Tā pati “Warriors” ar saukli “We Believe”, kad savu karjeras augstāko pīķi bija sasniedzis Andris Biedriņš. Šī sērija aizvien tiek saukta par vienu no pārsteidzošākajām līgas vēsturē, bet līdzīgi atgadījumi, kad “play-off” pirmajā kārtā regulārās sezonas astotā vieta izslēdz pirmo, notikuši vien vēl tikai divas reizes.

Komandā ir spēlējuši tādi meistari kā Džeisons Kids un Stīvs Nešs, kuri uzņemti Slavas zālē un nav šaubu, ka tajā nokļūs arī tikko karjeru noslēgušais Dirks Novickis. Jāmin arī fakts, ka “Mavericks” bijusi viena no labākajām komandām līgā, kopš 2000. gada spējot izcīnīt 50 vai vairāk uzvaru 11 sezonās pēc kārtas! Tieši Kjūbana ēras laikā, jo pirms viņš pārņema vadību, Dalasa 20 gadu laikā bija uzvarējusi vien 40% spēļu.

11 50+ uzvaru sezonas bijušas Grega Popoviča vadītajai “Spurs” ar leģendāro Timu Dankanu priekšgalā (kopumā 18 tāda veida secīgas sezonas) un “Lakers” ar Maģisko Džonsonu (12x) – tas ir elitārs klubiņš.

Tirgū pagaidām bez skaļiem darījumiem

Kopš 1. jūlijā atvērās brīvo aģentu tirgus “Mavericks”, neskaitot Porziņģi, pagarinājuši līgumus ar vācieti Maksi Kleberu (33 miljoni un četri gadi), Dvaitu Pauelu (33 miljoni un trīs gadi), kā arī veterānu Hosē Huanu Bareju (veterāna minimums 2,5 miljoni). Sastāvam piesaistīts arī Stefana Karija brālis Sets (32 miljoni un četri gadi), kurš pagājušo sezonu noslēdza trīspunktu metienus realizējot ar 45% precizitāti (trešā vieta līgā).

Pie jauna kontrakta tika arī Dorians Finnijs – Smits (12 miljoni un trīs gadi). Tāpat piesaistīts augumā raženais centrs Bobans Marjanovičs (septiņi miljoni un divi gadi), tādējādi “Mavericks” sastāvā šobrīd atrodas abi līgas garākie vīri – viņš un Porziņģis – kuru augums oficiālajās vietnēs atzīmēts kā 221cm. “Mavericks” šī brīža sastāvu varat apskatīt ŠEIT.

Tāpat noskatīts ir NBA čempions Toronto “Raptors” rindās Denijs Grīns, kurš gan savu izvēli vēl nav izdarījis – tiek gaidīts Kavai Lenarda lēmums. Ja finālsērijas MVP un labs Grīna draugs Lenards nolems palikt Toronto, visticamāk, par šādu pašu soli izšķirsies arī Grīns.

Grīnam Dalasa varētu likties pievilcīga vairāku iemeslu dēļ – garantēta vieta starta pieciniekā un viena no komandas līderiem loma, galvenā loma aizsardzības sistēmu veidošanā, kā arī daudz labāki finansiālie nosacījumi nekā, piemēram, paliekot “Raptors”, vai pievienojies kādai citai titula pretendentei. Grīna vārds tiek locīts arī “Lakers” kontekstā.

“Pazīstu Marku Kjūbanu un Riku Kārlailu [“Mavs” galveno treneri] jau ilgu laiku. Viņi ir izrādījuši nopietnu interesi par mani,” sacījis Grīns. Tāpat viņš norādījis, ka izjūt spiedienu no Kjūbanu par ātru lēmuma pieņemšanu.

Ziemeļamerikas mediji arī daudz vēstījuši par it kā jau notikušas maiņas izgāšanos. Proti, “Mavericks” savā īpašumā vēlējās iegūt “Heat” spēlētājus Kelliju Oliniku un Deriku Džonsu junioru, kas abi būtu labi rotācijas spēlētāji. Pavīdēja arī saspēlnieka un Dončiča tautieša Gorana Dragiča vārds, bet “Heat” būtu ieinteresēta, jo vēlējās iegūt savā īpašumā Džimiju Batleru no Filadelfijas “76ers”, kas viņiem arī izdevās. Tiesa, ejot pa citiem ceļiem, kas nekrustojās ar “Mavericks”.

Zināms, ka sākotnēji bija paredzēts veiktu vairāku komandu maiņu, tostarp ar “Mavericks” dalību, jo tai ir pietiekami daudz vietas zem algu griestiem, savukārt “Heat” tas būtu izdevīgi, lai atbrīvotu vietu Batleram. “Mavericks” vadība, kurai jau licies, ka darījums ir teju noticis, bijusi šokā, ka pēdējā brīdī tā atstāta aiz borta, jo iespaidīgajai maiņai atrasti citi partneri. Tiesa, arī “Heat” uzskata, ka vainīgi pie tā ir tieši “Mavs” pārstāvji.

Jāmin arī, ka Maiami pārstāvji vienā sarunu brīdī jau bijuši pārliecināti, ka ir gatavi Dragiču sūtīt uz Dalasu. Pavīdēja arī Kortnija Lī vārds un viņa “smagais” kontrakts – atlikušajā sezonā viņa algas čeks sastāda 12 miljonus. Tomēr arī šobrīd netiek izslēgta iespēja, ka viņš varētu tikt aizmainīts uz komandu, kas vēlas iesaistīties “lielo zivju” zvejošanā nākamajā vasarā.

Jāpiemin arī darījums, kas tika veikts drafta naktī. “Mavericks” tajā bija palikusi ar tikai vienu izvēli (37.), taču nolēma no tās atteikties, pretī saņemot 45. izvēli un divas nākotnes otrā raunda izvēles. 37. izvēle pārtapa par uzbrucēju ar lietuvieši saknēm Deividu Sirvidi, kas tiek uzskatīts par spēlētāju ar solīdu potenciālu, bet pretī saņemts Aizeja Robijs, kuram gan pagaidām tiek atvēlēts regulārs maršruts “NBA – G-Līga” nākamajā sezonā.

Dalasas sakarā tika piesaukts arī melkalniešu centra Nikola Vuceviča vārds, taču vairāki apskatnieki uzskatīja, ka viņš neiederētos līdzās Porzee un Lukam – viņa lēnā spēles maniere neietu kopā ar eksplozīvajiem jauniešiem. Taču “Mavericks” ir ieinteresēta veterāna, trīskārtējā Andrē Igudalas iegūšanā, kurš tikko kā ticis aizmainīts no “Warriors” uz Memfisas “Grizlies”. Igudala lieliski iederētos starp abiem jauniešiem un varētu sniegt neatsveramu pieredzi abu attīstībā, vienlaikus stiprinot komandas aizsardzību.

Ko sagaidīt no Porziņģa & Dončiča dueta un CO?

Kristaps Porziņģis, sportazinas.com
Kristaps Porziņģis
Foto: SLAM Magazine

Skaidrs, ka galvenie akcenti tiks likti uz Porziņģa un Dončiča dueta prasmēm. Tieši tāds bija Kjūbana sapnis – izveidot ne tikai lieliski tandēmu uz laukumā, bet arī stāstu, jo abi ir daudzsološi eiropieši. Kādas ir “Mavericks” izredzes sacelt troksni jau nākamajā sezonā?

Pagaidām mazas. Vairāki eksperti prognozē, ka atraktīvu spēles stilu no komandas var gaidīt jau no pirmā mača, taču līdz rezultātiem būs nedaudz jāpagaida. Arī aktuālajā “spēka rangā” “Mavs” šobrīd atrodas vien 20. vietā starp visām līgas komandām (skatīt ŠEIT).

Tāpat vairāki apskatnieki pauž bažas vai slaidais latvietis, atgriežoties laukumā, turpinās spīdēt kā iepriekš. Tiesa, citi arī norāda, ka nedrīkst aizmirst, cik viņš labs bija pirms piedzīvotās traumas – 22,7 punkti un 2,4 bloki ir vairāk nekā iespaidīgs rādītājs, kā dēļ Kristaps nopelnīja vietu “All Star” spēlē, kas gan gāja secen savainojuma dēļ.

Komanda varētu piedzīvot straujus uzlabojumus, ja tai izdotos piesaistīt kādu veterānu – Grīns un/vai Igudala to noteikti izdarītu, it īpaši aizsardzībā, bet vai tas teksasiešus uzreiz padarītu par reālu “play-off” pretendenti? Visticamāk, ka nē, jo Rietumos aizvien solās iet karsti – neviena no vienībām nav ievērojami zaudējusi sastāva aprisēs, bet liela daļa no tām gluži pretēji ir kļuvušas pat spēcīgākas. Vismaz “uz papīra”.

Trešā opcija uzbrukumā būs Tims Hārdevejs, kurš nākamajā sezonā saņems 18,2 miljonus. Viņš sevi pierādījis kā labu uzbrukuma noslēdzēju no distances. It īpaši vēl Ņujorkas “Knicks” laikos, kad no ierindas bija izgājis Porziņģis. Savu pienesumu groza apakšā noteikti sniegs arī Pauels. Bet ja skatās kopējo ainu, “Mavericks” ir pārpludināta ar vairākiem vidēja līmeņa lomu spēlētājiem, nevis tādiem, kuri vakaros, kad spēle nevedīsies duetam KP-Dončičs, varētu vezumu iznest uz savām mugurām. Katrā ziņā ne regulāri.

Viens no faktoriem, kāpēc “Mavs” visus varētu pārsteigt jau šosezon, ir galvenais treneris Riks Kārlails, kurš 2002. gadā atzīts par NBA gada treneri, bet Dalasā strādā jau kopš 2008. gada. Viņam ir izveidojies lielisks kontakts ar jaunajiem talantiem Porziņģi un Dončiču, kurus viņš pat devās vasarā apciemot uz dzimtenēm.

Savukārt GM postenī ir Latvijā labi zināmā Dona Nelsona, kurš savulaik kā treneris saulītē izcēla Biedriņu, dēls Donijs. Šobrīd viņš savu ampluā nomainījis, bet ar tiešajiem darba pienākumiem ticis galā labi. Ticis galā ar lielo Harisona Bārnsa līgumu (teju 20 miljoni), viņu aizmainot, un ieguvis Porziņģi, kā arī Dončiču (drafta nakts maiņas darījumā).

“Porziņģis radīs pats savu nospiedumu un identitāti Dalasas organizācijā. Turklāt Kristaps transformēs pāris pozīcijas laukumā, kas jau notiek mūsu acu priekšā saistībā ar Luku Dončiču,” uzskata Nelsons.

Vai Nelsons ar Kārlailu pacels Porziņģi pavisam jaunā līmenī? Uz šiem jautājumiem Porziņģis varēs sākt atbildēt pēc pāris mēnešiem, kad tiks dots starta šāviens regulārajai sezonai.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par