Porziņģis, pat nespēlējot, saceļ vētru – vai tiešām “Knicks” riskē zaudēt savu zvaigzni?

Kristaps Porziņģis, sportazinas.com
Kristaps Porziņģis | Foto: Adam Hunger-USA TODAY Sports/Scanpix/LETA

Kamēr Latvijas basketbola spožākā zvaigzne joprojām turpina atgūties pēc pagājušā gada februārī gūtā ceļgala krustenisko saišu plīsuma, nelielu vētru liepājnieka karjeras nākotnes plānos pagājušajā nedēļā sacēla “New York Daily News” ziņojums, vēstījot, ka Kristapa un Ņujorkas “Knicks” sadarbība arī turpmākajos gados nemaz nav akmenī kalta.

Konkurenci cīņā par Porziņģa pakalpojumiem labprāt sastādītu arī otra Ņujorkas vienība Bruklinas “Nets” (un ne tikai), turklāt 23 gadus vecā uzbrucēja un “Knicks” attiecības nemaz nav tik rožainas kā līdz šim varēja šķist.

“Knicks” piesardzība un finansiālā prātība var maksāt dārgi

2015. gadā ar ceturto numuru draftā izvēlētajam Kristapam vasarā noslēgsies četrus gadus ilgušais debitanta līgums, un, ņemot vērā, ka “Knicks” vadība pirms šīs sezonas sākuma neizmantoja iespēju priekšlaicīgi pagarināt vienošanos ar kluba nākotnes stūrakmeni, Kristaps gaidāmajā vasarā kļūs par ierobežoti brīvo aģentu.

Ja sākotnēji šāds solis tika sagaidīts ar sapratni, un “Knicks” vadības piesardzība pat tika apsveikta, Stefans Bondijs no “New York Daily News”, atsaucoties uz saviem avotiem līgas iekšienē, ziņoja ka Porziņģa nometnē līguma piedāvājuma nesaņemšana tika uzņemta ar zināmu neapmierinātību.

Protams, savas korekcijas ieviesa Kristapa smagais savainojums, kas, ļoti iespējams, pārvilks strīpu visai latvieša ceturtajai sezonai NBA, tāpēc Ņujorkas kluba nesasteigšana ar jaunas vienošanās priekšlaicīgu panākšanu līgas gaiteņos tika uztverta kā signāls pozitīvām pārmaiņām “Knicks” organizācijā. Tāpat tika atzīmēta kluba vēlme līdz nākamajai vasarai pataupīt līdzekļus, lai sastāvam piesaistītu vēl citus meistarīgus brīvos aģentus.

Foto: knicks.com

Slavenā vienība tomēr jau gadiem bija izcēlusies ar neadekvāti lielu un apšaubāmu līgumu piešķiršanu jau rietošām zvaigznēm, kas vēlāk savus dolārus tā arī nespēja atstrādāt (pēdējais spilgtākais piemērs – Žoakims Noā, vēl senāk – arī Amarijs Stademairs). Tomēr Kristapa gadījums nav gluži liekams vienā plauktiņā nedz ar Noā un Stademaira, nedz arī pat Karmelo Entonija, kurš šobrīd ir bez kluba, taču turpina pārtikt no “Knicks” 2014. gada vasarā piešķirtā 124 miljonus dolāru (108,2 miljoni eiro) vērtā līguma.

Porziņģis tomēr ir līdz šim pēdējais kluba draftētais spēlētājs, kurš, pārstāvot “Madison Square Garden” īrniekus (vienus no), kļuvis par liela mēroga NBA zvaigzni. Grozies kā gribi, bet, izejot cauri kluba pēdējo 30+ gadu draftu vēsturei, pēdējais “Knicks” pašu “audzētais” spīdeklis meklējams 1985. gadā, kad ar pirmo numuru tika izvēlēts neviens cits kā leģendārais Patriks Jūings. Kristaps ir pelnījis attiecīgu novērtējumu no jaunās kluba vadības ar ģenerālmenedžeri Skotu Periju un prezidentu Stīvu Milzu priekšgalā. Šie vīri, protams, medijos saka pareizos vārdus (“Porziņģis ir mūsu nākotnes galvenais stūrakmens”; “Kristapa veselība ir mūsu prioritāte”), taču vienlaikus ne jau tāpat vien līdz medijiem nonāca informācija, ka “Knicks” nemaz nav gatava nākamvasar dot latvietim maksimālo līgumu, kas licis sarosīties citām komandām ar savu piedāvājumu sagatavošanu mūsu “vienradzim”.

Stīvs Milss, sportazinas.com
Stīvs Milzs
Foto: AP

Porziņģis pēc šīs sezonas kļūs par ierobežoti brīvo aģentu, kas nozīmē, ka pirmā roka jauna līguma noslēgšanā joprojām būs “Knicks”, turklāt tikai ņujorkieši būs tiesīgi galdā likt kontraktu ar maksimālo piecu gadu termiņu, kamēr ar pārējām komandām Kristaps varēs slēgt vienošanos uz četrām sezonām. Tāpat jāņem vērā, ka jebkuru piedāvājumu no cita NBA kluba “Knicks” būs tiesīga 48 stundu laikā pielīdzināt, tādējādi paturot Porziņģi savā sastāvā. Runājot par finansiālo pusi, maksimālā summa, ko KP var saņemt no sava esošā kluba, ir 158,1 miljons ASV dolāru (138,9 milj. eiro), kamēr citas pretī var likt “tikai” 122 miljonus “zaļo” (106,5 miljoni eiro).

Izvēle it kā vienkārša, taču vai “Knicks” vispār Kristapam gatavo maksimālā līguma piedāvājumu?

“New York Daily News” žurnālists Bondijs pagājušajā nedēļā rakstīja, ka “Knicks” vadība apsver iespēju, ka nākamajā līgumā ar Porziņģi varētu tikt iekļauti dažādi punkti, kas ļautu vienībai nodrošināties pret naudas zaudēšanu gadījumā, ja latvietis iedzīvosies vēl kādā smagā savainojumā: “Pastāv iespēja, ka “Knicks” Kristapam nepiedāvās maksimālo līgumu. Cilvēki līgas gaiteņos tic, ka klubs jaunajā kontraktā centīsies atrunāt punktus par pilna atalgojuma saņemšanu tikai gadījumā, ja Porziņģis sezonas laikā būs spējīgs aizvadīt konkrētu spēļu skaitu,” pauž Bondijs.

Līdzīgu līgumu 2017. gada vasarā saņēma Filadelfijas “76ers” centrs Žoels Embīds. Kamerūnietis 2014. gada NBA draftā tika izvēlēts ar trešo numuru, taču savainojumu dēļ debiju “76ers” kreklā piedzīvoja tikai, sākot ar 2016./2017. gada sezonu. Ceļgala meniska traumas dēļ talantīgais Žoels gan piedalījās tikai 31 mačā, taču 2017. gada vasarā klubs ar Embīdu vienojās par piecus gadus ilgu un 148 miljonus ASV dolārus vērtu (130 miljoni eiro) līgumu.

Žoels Embīds, sportazinas.com
Žoels Embīds
Foto: Sixers.com

Tiesa, ņemot vērā centra savainojumu vēsturi, garantēti ir tikai 84,2 miljoni (73,5 miljoni eiro), pārējo summu Embīdam saņemot tikai, ja viņš iksezonu būs spējīgs aizvadīt konkrētu daudzumu spēļu. Gājiens attaisnojās, jo Žoels pērn jau piedalījās 63 no 82 pamatturnīra mačiem, savukārt šosezon 24 gadus vecais spēlētājs līdz šim izlaidis tikai divas spēles no 41.

Vai vilcināšanās ar līguma piedāvājumu ir pabojājusi attiecības starp “Knicks” un Porziņģi?

Iespējams, turklāt par labu arī nenāk Ziemeļamerikas medijos parādījusies informācija, ka liepājnieks nav līdz galam apmierināts ar Ņujorkas komandas vadības darbu, bet pārredzamā nākotnē izmaiņas šajā kluba “sektorā”, visticamāk, nav sagaidāmas. Tāpat Kristapam vēl labā atmiņā palikušas ne visai pozitīvās attiecības ar komandas bijušo prezidentu Filu Džeksonu, kurš savulaik neizslēdza iespēju aizmainīt jauno latviešu zvaigzni. Porziņģis alkstot spēlēt komandā, kas ir gatava cīnīties par augstiem mērķiem, taču ar pašreizējo “Knicks” sastāvu tas būtu sarežģīts uzdevums. Tāpat Ņujorka arī pēdējos gados nav tik vilinošs galamērķis citām NBA zvaigznēm, lai arī kas tiktu runāts par Kevina Duranta iespējamo pievienošanos “Knicks”.

Kavai Lenards, Sportazinas.com
Kavai Lenards vēl “Spurs” kreklā
Foto: REUTERS/LETA

Porziņģa gadījumā paralēles var vilkt ar citu NBA zvaigžņu Kavai Lenarda un Gordona Heivorda pieredzi ar maksimālo līgumu slēgšanu. Kā atminas ESPN televīzijas raidījuma “The Jump” vadītāji, gan Sanantonio “Spurs”, gan Jūtas “Jazz” savulaik (attiecīgi 2014. un 2013. gadā) neizmantoja iespēju priekšlaicīgi noslēgt jaunas vienošanās ar savām zvaigznēm, to izdarot sekojošajās vasarās. Šādi klubu vadības soļi, iespējams, pabojāja attiecības ar spēlētājiem, kas vēlāk noveda pie tā, ka Heivords 2017. gada starpsezonā Soltleiksitijas vietā izvēlējās Bostonas “Celtics”, bet Lenards ar “Spurs” sakašķējās tiktāl, ka Teksasas vienībai nekas cits neatlika kā šovasar aizmainīt divkārtējo sezonas labāko aizsardzības spēlētāju uz Toronto “Raptors”.

Vai „Knicks” un Porziņģa attiecības sagaida līdzīgs liktenis? Šobrīd vēl grūti spriest, taču saņemtajiem signāliem par latvieša neapmierinātību ar pašreizējo situāciju, iespējams, ir zināms pamats.

Neguļ arī citi – kādi ir rezerves plāni?

Kamēr “Knicks” bremzē, pastiprinātu interesi par Kristapu it kā izrādot arī otrs Ņujorkas klubs “Nets”, kas ar ģenerālmenedžeri Šonu Marksu priekšgalā par KP esot augstās domās. “New York Daily News” raksta: “Drošā likme būtu, ka “Knicks” un Porziņģis vienosies par jaunu kontraktu šovasar, taču būtu muļķīgi uzskatīt, ka šis darījums ir tikpat kā kabatā. Atsaucoties uz pieejamiem avotiem, Šons Markss, Bruklinas kluba ģenerālmenedžeris, ir augstās domās par Porziņģi. Viņam jau ir pieredze ar lielas naudas piedāvāšanu ierobežoti brīvajiem aģentiem.” Vai tiešām Latvijas līdzjutēji var sagaidīt Rodiona Kuruca un Porziņģa spēlēšanu vienā klubā? Katrā ziņā šī sapņa realizēšanai “Nets” naudas Kristapa piesaistīšanai nākamvasar būs gana.

Rodions Kurucs, sportazinas.com
Rodions Kurucs
Foto: Brock Williams-Smith/NBAE

“Nets” vienībā garantētie līgumi uz nākamo sezonu bez Kuruca ir vēl arī komandas kodolu veidojošajiem D’Andželo Raselam, Spenseram Dinvidijam, Kerisam Levertam, Džeretam Alenam, Džo Herisam, kā arī augstāk par Rodionu šovasar draftētajam bosnietim Džananam Musam. Kopumā algās nākamsezon Bruklinas vienībai pagaidām paredzēts tērēt aptuveni 54,3 miljonus dolāru (47,9 miljoni), tādējādi klubam vēl būs gana daudz brīvo līdzekļu, lai sastāvam piesaistītu Porziņģi vai kādu citu līgas zvaigzni. Paredzams, ka NBA “algu griesti” nākamsezon sasniegs 109 miljonus dolāru (95,9 miljoni eiro).

Kaut arī “Nets” jau izsenis tiek uzskatīts par “Knicks” mazo brāli, kas allaž palicis Manhetenā mājojošā kluba ēnā, šobrīd Bruklinai par labu spēlē vairāki faktori. Tā var piedāvāt stabilu organizāciju ar galveno treneri Keniju Atkinsonu, kurš NBA gaiteņos ir ne mazāk respektēts par Deivu Fizdeilu. Tāpat “Nets” jau šobrīd cīnās par vietu Austrumu konferences “play-off” un kluba līderi ir gados jaunie un jau šobrīd meistarīgie Rasels, Alens, Holiss-Džefersons un Leverts. Par sliktu nenāk arī “Latvijas saikne” jeb 20 gadus vecā cēsinieka Kuruca daudzsološā debijas sezona Bruklinā. Taču – ko Ņujorkai nozīmētu Kristapa pārcelšanās uz Manhetenas tilta otru pusi? Visticamāk, “Knicks” līdzjutēji šādu soli viņam nekad nepiedotu, taču vienlaikus ir jāsaprot – NBA ir un paliek bizness, un lojalitāte ir tikai apzīmējums, ko spēlētāji lieto, lai iemantotu īslaicīgu līdzjutēju atbalstu.

Sagadīšanās vai nē, bet savukārt otrdien medija “The Ringer” žurnālists Kevins O’Konors jau ziņoja, ka sarunas par iespējamo Porziņģa piesaistīšanu notiek arī pie “Spurs” vadības sarunu galdiem. Sanantonio klubu, protams, pārstāv arī trešais letiņš Dāvis Bertāns, tomēr pieckārtējiem čempioniem nākamsezon algās paredzēts tērēt vairāk nekā simts miljonus dolāru, kas nozīmē – ja “Spurs” patiešām ir noskaņoti iegūt liepājnieku, prom būtu jādodas vienam vai pat diviem no komandas lielākajiem pelnītājiem (Lamarkus Oldridžs, Demārs Derouzans, Patriks Milzs, Pau Gazols). Tāpat, pieņemot, ka vienības ilggadējais galvenais treneris Gregs Popovičs, iespējams, nākamsezon (vai jau šosezon) liks punktu karjerai pie Sanantonio kluba stūres, Porziņģim iespēja spēlēt Teksasā varbūt varētu vairs nešķist tik vilinoša.

Porziņģa palaišana prom būtu muļķīga 

Lai arī kā atrisināsies šobrīd Latvijas sporta lielākās zvaigznes nākamā līguma jautājums, skaidrs ir viens – jo tuvāk nāks vasara, jo lielāks skaits komandu sāks mest aci uz vēl pagājušosezon šķietami neaizskaramo “Knicks” īpašumu. Ņujorka gaidāmajā vasarā kārtējo reizi būs visas līgas uzmanības centrā, jo bez Porziņģa noturēšanas klubs arī medīs Goldensteitas “Warriors” superzvaigzni Durantu.

Porziņģis, Durents, sportazinas.com
Reklāmas plakāts Ņujorkā, aicinot Durantu pievienoties “Knicks”
Foto: ekrānšāviņš

Lai “Knicks” vispār pietiktu nauda abu spīdekļu sapulcēšanai, visticamāk, maiņas darījumā būtu jāiesaista aizsargi Kortnijs Lī un Tims Hārdavejs juniors, kuriem nākamsezon kopā paredzēts atalgojumos saņemt teju 31 miljonu dolāru (27 miljoni eiro). Protams, kamēr Kristaps vai Durants nav nākuši klajā ar publiskiem paziņojumiem par saviem nākotnes plāniem (domājams, to arī nedarīs), izvērtēt ir pamats teju ikvienu lielāku un mazāku ziņu “no līgas iekšienes avotiem”. Galu galā, kad gan vēl iepriekš par kādu Latvijas sportistu savstarpējos cīniņos ir iesaistījušies vairākus miljardus vērti un visā pasaulē populāri un atpazīti klubi?

Nav pārspīlēti teikts, ka “Knicks” īpašumā šobrīd ir savas paaudzes viens no spožākajiem NBA dārgakmeņiem, kas jau savā pagaidām īsajā NBA karjerā kļuvis par vienu no līgas sejām un atpazīstamākajiem sportistiem Ņujorkā. Ja “Knicks” vadība to neredz, tad būtu pamats izvērtēt komandas priekšniecības kompetenci un spriestspēju, jo Kristapa līmeņa talants draftos, ļoti iespējams, pārredzamā nākotnē kluba rokās neiekritīs. Līdz nākamajam Porziņģim vai Jūingam var nākties atkal gaidīt vairākus gadus.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par