Potenciālais NHL spīdeklis izgāžas U20 čempionātā – kas notika?

Jaroslavs Askarovs
Jaroslavs Askarovs | Foto: Jason Franson/The Canadian Press

Kerijs Praiss, Andrejs Vasiļevskis un Marks-Andrē Flerī.. tie ir vieni no izcilākajiem hokeja vārtsargiem, no kuriem ik gadu tiek sagaidīti paši augstākie rezultāti. Līdzīgu likteni piedzīvoja arī 18 gadīgais ripu ķērājs Jaroslovs Askarovs, uz kura pleciem tika “uzkrauts” Krievijas izlases zelta medaļu liktenis nesen aizvadītajā pasaules junioru čempionātā. Kā veicās talantīgajam vārtsargam un kāpēc par viņu smējās visa Ziemeļamerika?

Askarovs – topošā superzvaigzne?

Askarovu 2020.gada Nacionālās hokeja līgas (NHL) draftā ar augsto 11.numuru izvēlējās Nešvilas “Predators”, talantīgajam prospektam kļūstot par visaugstāk izraudzīto krievu vārtsargu līgas vēsturē. Iepriekš rekords piederēja Tampabejas “Lightning” vārtu vīram Vasiļevskim, kuru komanda savulaik draftēja ar 19.numuru.

“Viņš ir reti talantīgs vārtsargs, kurš viens pats var izšķirt spēles likteni,” par Askarovu rakstīja viens no NHL skautiem. “Viņš ir garš, elastīgs un ātrs. Viņam ir izcili refleksi, lieliska hokeja izjūta un elites līmeņa vārtos pārvietošanās iemaņas. Viņš ir tuvākais, ko esmu redzējis Markam-Andrē Flerī. ”

Nešvila talantīgo prospektu izvēlējās ar nolūku, jo jau nākamgad līgumi beidzas abiem komandas pamatvārtsargiem – 38 gadus vecajam somu veterānam Pekam Rinnem un viņa 25 gadus vecajam aizstājējam Jūse Sarosam. Jau drīzumā, kad karjeru noslēgs vienības pirmais numurs, Askarovam pavērsies ļoti reālas izredzes pacīnīties par vietu komandas vārtos.

Jaroslavs ir ne vien talantīgs, bet arī savam vecumam pietiekami pieredzējis. Debiju Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) ripu ķērājs piedzīvoja jau 17 gadu vecumā, 2019.gada 27.novembrī palīdzot līgas grandam Sanktpēterburgas SKA pārspēt “Sochi” ar 4:2.

Karjeras turpinājumā tika lauzti vēl vairāki rekordi. Tā, piemēram, aizvadot 144 minūtes un 41 sekundi bez ielaistiem vārtiem, Askarovs laboja 37 gadus vecu kluba “sauso” spēļu rekordu vārtsargiem, kas jaunāki par 19 gadiem. Tāpat, dodoties laukumā Krievijas izlases sastāvā “Karjala” kausā, Askarovs kļuva par jaunāko vārtsargu, kas jebkad debitējis Krievijas pieaugušo izlasē – Jaroslavs tobrīd bija tikai 18 gadus, četrus mēnešus un 20 dienas vecs.

Vārtsargs, kurš kļuva par apsmieklu

Taču kas notika ar Askarovu 2021. gada U20 pasaules hokeja čempionātā, kuram vajadzēja kļūt par talantīgā krievu prospekta zvaigžņu stundu?

Pirmo neveiksmi vārtsargs piedzīvoja jau sacensību trešajā dienā, Krievijas valstvienībai ar rezultātu 0:2 atzīstot Čehijas junioru pārākumu. Lai arī pārējos grupu turnīra mačos tika svinētas uzvaras, Latvijas austrumu kaimiņam veiksmīgi izkļūstot no grupu turnīra, Askarovs ar savu sniegumu nepārsteidza.

Ceturtdaļfinālā ar rezultātu 2:1 ne bez grūtībām tika pieveikta sīkstā Vācijas izlase, bet jau nākamajā mačā piedzīvots apkaunojums pret hokeja dzimteni Kanādu, proti, sagrāve ar rezultātu 0:5. Arī cīņa par trešo vietu, kurā Krievijas izlase bija izteikti favorīti, noslēdzās negaidīti – ar 1:4 tika zaudēts somiem, pirmo reizi valstsvienības vēsturē piedzīvojot zaudējumu cīņā par bronzas medaļām junioru pasaules čempionātos.

Pusfinālā, kad talantīgais krievu vārtsargs izlasei bija vajadzīgs kā nekad agrāk, viņš burtiski izgaisa. Askarovs pieļāva lērumu kļūdu, ielaida ātrus vārtus jau pirmajā spēles minūtē, ar grūtībām tvēra kanādiešu metienus un slikti pārvietojās vārtos, nespēdams atvairīt atlēkušās ripas. Protams, atbildība jāuzņemas arī uzbrucējiem, kas pretinieku vārtsargu atstāja “sausā”, taču grūti ir cerēt uz uzvaru, ja no vārtu tīkliņa tiek izvilktas piecas ripas.

Askarova sniegumu pusfinālā, iespējams, vislabāk raksturo viņa spēle ar nūju.. vai drīzāk spēle bez nūjas. Talantīgais vārtsargs mačā pret sacensību rīkotājvalsti pamanījās četras reizes pazaudēt nūju, trim epizodēm noslēdzoties ar kanādiešu vārtu guvumu.

Kopumā piecu spēļu laikā vienu no svarīgākajiem hokeja aprīkojumiem Askarovs pazaudēja veselas 15 reizes – četrās no tām vārtsargam nūju padeva aizsargi, bet piecās epizodēs tika ielaisti vārti. Kas tāds tik augsta kalibra vārtsargam vienkārši nav piedodams.

“Askarovs paņēma nūju no laukuma spēlētāja. Ja esat vārtsargs, NEKAD, NEKAD, NEKAD neņemiet spēlētāja nūju, ja esat pazaudējis savu,” viedokli pauda bijušais vairāku NHL komandu vārtu vīrs Martins Bīrons. “Daudz svarīgāk ir, lai visi laukuma spēlētāji būtu ar pilnu aprīkojumu, varētu rīkoties ar ripu un aizsargāties. Vārtsargs kādu laiku var tikt galā arī bez nūjas.”

Kaut arī Krievijas izlases izgāšanās ir visas komandas nopelns, nevar noliegt, ka lielu lomu valstvienības neveiksmēs spēlēja tieši jaunā vārtsarga nepārliecinošais sniegums. Askarovs nespēja attaisnot uz sevi liktās cerības, sarūgtinot ikvienu, kurš pēdējo gadu laikā sekojis talantīgā prospekta gaitām.

Askarovs ne vien izgāzās, bet arī kļuva par izsmieklu. Īpaši kritiski uz vārtsarga sniegumu noreaģēja pasaules čempionāta vērotāji no Ziemeļamerikas, kas sociālajos tīklos izsmēja vārtsarga pagalam neveiksmīgo spēli ar nūju. “Varbūt Askarovam vajadzētu uzģērbt otru ķērājcimdu? Spēlēt ar nūju viņam tāpat nepadodas,” teikts vienā no neskaitāmajiem “Twitter” ierakstiem.

“Askarovam jāpārstāj iesmērēt savu nūju ar vazelīnu,” smīķņāja cits līdzjutējs.

“Gadu gaitā esmu daudz vērojis Askarovu. Jau iepriekš esmu redzējis, kā viņš zaudē nūju, bet nekad tik daudz, cik šodien,” atklāja Ziemeļamerikas medija ESPN žurnālists un prospektu analītiķis Kriss Peters. “Vai nu viņš nav kārtībā fiziski, vai arī problēma ir galvā. Satraucoši.”

Tāpat par vārtsargu tapa arī neskaitāmi joki..

Tāpat neilgi pēc sagrāves mačā pret Kanādu twitterī tika izveidots vārtsarga nūjai veltīts profils “Yaroslav Askarov’s Stick”. “Jaroslavs mani nav nometis jau 25 minūtes, jūtos tik mīlēta,” vēsta ironisks ieraksts.

Askarovs, kurš pirms čempionāta tika uzskatīts gandrīz par tā galveno zvaigzni, ilgi paliks Ziemeļamerikas līdzjutēju atmiņā, taču ne tajā labākajā ziņā. Vārtsarga karjerai tas, protams, diez vai nāks par labu.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par