Problēmas ar saspēles vadītājiem un aizsardzībā – kas Latvijas izlasi sagaida spēlēs pret Beļģiju?

23/02/2022 11:18
Nokopēts
Latvijas basketbola izlase

Latvijas basketbola izlase galvenā trenera Lukas Banki vadībā uzsākusi gatavoties gaidāmajiem mačiem 2023. gada pasaules kausa kvalifikācijā. Februāra nogalē valstsvienībai paredzētas divas spēles pret Beļģiju – 25. februārī plkst. 21:30 izbraukumā un 28. februārī plkst. 19:30 Rīgā.

Salīdzinājumā ar pirmo sabraukumu šajā kvalifikācijā, kurā Latvijas komanda izbraukumā zaudēja Serbijas izlasei (100:101), bet Rīgā pārspēja Slovākijas izlasi (82:74), izlases sastāvs piedzīvojis dažas izmaiņas. Mačos pret Beļģiju valstsvienībai nepalīdzēs Anžejs Pasečņiks, Aigars Šķēle, Mārtiņš Laksa un Artūrs Žagars. Tāpat uz lielas jautājuma zīmes ir Kristera Zorika dalība šajos dueļos un, visticamāk, jārēķinās, ka nāksies iztikt bez “VEF Rīga saspēles vadītāja. Neskaidra joprojām ir centra Mārtiņa Meiera situācija, kurš ir iekļauts kandidātu sarakstā, taču pēc “Sportazinas.com” pieejamās informācijas komandai vēl nav pievienojies un pastāv iespēja, ka tas arī nenotiks. Ir arī pozitīva ziņa un cīņās pret beļģiem varēs palīdzēt Artūrs Strautiņš, kurš ikdienā visai sekmīgi spēlē Itālijas A sērijā, pārvalda itāļu valodu un varētu būt viens no Banki atslēgas spēlētājiem, kā arī basketbolists, kuram itāļu speciālista vadībā tiks dotas iespējas sevi pierādīt.

Pēdējā laikā ļoti sekmīgi Paņevežas “Lietkabelis” rindās spēlē 36 gadus vecais Kaspars Bērziņš, kurš acīmredzami ir ļoti labā fiziskajā formā un arī varētu būt viens no spēlētājiem, kuram varētu uzticēt lielāku lomu nekā mačos pret Serbiju un Slovākiju, it īpaši, ja Meiers nebūs ieradies. Tāpat garajā galā jāturpina labi spēlēt būs Andrejam Gražulim, Marekam Mejerim un Klāvam Čavaram. Tikmēr uzbrucēju pozīcijās galveno lomu spēles 1998. gadā dzimušie Strautiņš un Rodions Kurucs. Šajās pozīcijās nekas ārkārtējs nav mainījies un ir visai stabilas, bet saspēles vadītāja postenī gan šajā FIBA “logā” Latvijas izlasi sagaida problēmas.

Pirmajā kvalifikācijas posmā saspēles vadīšana lielākoties uz saviem pleciem bija jāuzņemas Zorikam, kurš to darīja diezgan veiksmīgi. Savas 10 minūtes mačā tika dotas arī Aigaram Šķēlem, bet epizodiski bumbu pāri laukumam pārvirzīja Dairis Bertāns un Rihards Lomažs. Paredzams, ka tieši šiem basketbolistiem gaidāmajās spēlēs būs visvairāk jāuzņemas saspēles organizēšanas pienākumi. Protams, ka 16 basketbolistu lokā ir iekļauti arī Mārcis Vītols, kurš izlasē nospēlējis vien trīs mačus, kā arī Toms Leimanis, kurš vēl nav debitējis nacionālajā izlasē, tāpēc visai apšaubāmi, ka Banki šajos atbildīgajos mačos liks lielu uzsvaru uz šiem spēles veidotājiem. Epizodiski iesaistīt, kāpēc gan nē, bet noteikti, ka viņi nebūs atslēgas spēlētāji cīņā pret Beļģiju. 

Izlases preses konferencē abi aizsargi pauda gatavību darboties saspēles vadītāja pozīcijā, tomēr tā nav viņu pamata pozīcija, lai gan Lomažs atzina, ka pēdējos dueļos sava kluba Denizli “Yukatel Merkezefend” rindās viņš ir spēlējis kā pirmais numurs. Tajā pašā laikā valstsvienībai vērtīgāk būtu Lomaža spēle uzbrūkošā aizsarga postenī, kur viņa galvenais uzdevums ir gūt punktus. Pieredzējušais Bertāns jau iepriekš krīzes situācijās spējis aizstāt saspēles vadītājus, taču nelielas bažas rada tas, ka šajā sezonā Seviljas “Real Betis” sastāvā Dairis visbiežāk uzbrukumā gaida metienus, vai izpilda tos pēc dažādiem izskrējieniem, ar bumbu īsti nedarbojoties “pick-and-roll” situācijās. Protams, ka Bertāns var pielāgoties šādai situācijai, bet arī viņam tas radīs papildus sarežģījumus un viņš būs spiests paiet malā no saviem pamatpienākumiem laukumā. 

Tajā pašā laikā parādījusies simpātiska un nebijuša tendence Banki vadībā, proti, treneris uz gatavošanās periodu valstsvienības treniņu procesā ļauj piedalīties jaunajiem spēlētājiem. Šoreiz pie šāda goda tikuši Roberts Bērziņš, Rodijs Mačoha un Mārcis Šteinbergs. Sagaidāms, ka visi šie basketbolisti netiks iekļauti pieteikumā uz kādu no spēlēm pret Beļģiju un, ja arī tiks, tad noteikti īsti netiks pie iespējas sevi apliecināt laukumā, taču tāpat šī jaunajiem talantiem ir vērtīga pieredze. Tāpat Latvijas basketbola savienības (LBS) publicētajās fotogrāfijās pamanāmi arī Anrijs Miška un Dāvids Vīksne, kuri piedalās valstsvienības treniņu procesā, bet nemaz nav iekļauti kandidātu sarakstā dueļos pret Beļģiju. Šajā ziņā visa cieņa trenerim Banki par uzdrīkstēšanos un laicīgu jauno basketbolistu iekļaušanu izlases darbā, kas var ļoti labi noderēt tuvākajā nākotnē.

Šobrīd Latvijas izlase tikusi pie vienas uzvaras divās kvalifikācijas spēlēs. Abi iepriekšējie mači savstarpēji ļoti atšķīrās. No īstas basketbola izrādes uzbrukumā Serbijā līdz neizteiksmīgai spēlei Rīgā pret Slovākiju. Pēc pirmajām cīņā uzbrukums lielus jautājumus nerada, jo arī mazrezultatīvākajā duelī pret Slovākiju piekliboja metienu precizitāte, taču iespējas realizēt savas izdevības bija visai labas. Lielākas neskaidrības ir par izlases spēli un koncentrēšanos aizsardzībā. Pret Serbiju savā grozā tika ielaisti 101 punkts, bet pret nosacīti “netalantīgajiem” slovākiem tikai vienā ceturtdaļā izdevās nezaudēt vismaz 20 punktus. 

Pēc panākuma pret Slovākiju kļūmes aizsardzībā sarunā ar mediju “Sportazinas.com” atzina arī Pasečņiks. ““Nebūtu Lomažs sametis metienus, nedomāju, ka spēles iznākums būtu tik labs. Mēs pieļāvām nereāli daudz kļūdas aizsardzībā. Viņi no 75 punktiem, aptuveni 45 iemeta brīvus metienus no apakšas. Tā nevar spēlēt basketbolu un noteikti nākamajos posmos pie tā būs jāpiestrādā. Mēs it kā zinājām, kas jādara, bet neuzmanības kļūdas noveda mūs pie uzvaras, bet neapmierinošas uzvaras,” pēc novembra uzvaras izteicās centrs. Arī gaidāmajos mačos pret beļģiem svarīgs elements būs tieši aizsardzība, lai gan Beļģijas basketbolisti iepriekšējās cīņās nav izcēlušies ar negaidītu rezultativitāti, tomēr basketbolistu līmenis ļauj viņiem izmantot katru pretinieku kļūdu aizsardzībā.

Par gaidāmajiem pretiniekiem runājot, tad Beļģijas izlase šobrīd ir A grupas līdere ar diviem panākumiem divos dueļos. Beļģijas valstsvienība tika pie uzvaras izbraukumā Slovākijā ar 83:57 un savā laukumā pret Serbijas izlasi ar 73:69. Uzreiz jau iezīmējas acīmredzamā atšķirība Beļģijas un Latvijas ielaistajos punktos – pret Serbiju 69 pret 100 un pret Slovākiju 57 pret 74 beļģu labā. Šī tik vienkāršā statistikas ailīte labi norāda uz Latvijas un Beļgijas komandu atšķirībām aizsardzībā. 

Taču, ne jau tikai spēlējot aizsardzībā, var pārspēt pretiniekus. Arī uzbrukumā Beļģija darbojas visai stabili, pateicoties izteiktiem līderiem un spēles veidotājiem. Galvenais spēks un līderis Beļģijas valstsvienībā neapšaubāmi ir 35 gadus vecais saspēles vadītājs Sems Van Rosoms, kurš līdz šim vidēji izcēlies ar 17 punktiem un četrām rezultatīvām piespēlēm. Ikdienā Spānijas basketbola klubu “Valencia” pārstāvošais Van Rosoms izcili nodrošina Beļģijas izlases spēles veidošanu, kas līdz ar to neliek beļģiem saskarties ar tādām problēmām kā latviešiem. Van Rosomam teicams palīgs ir otrs aizsarga pozīcijā spēlējušais Retins Obasohans, kurš izceļas ar spēcīgu un atlētisku spēli gan uzbrukumā, gan aizsardzībā. Ja Latvijai lieli zaudējumi ir saspēles vadītāja vietās, tad Beļģijai būs jāiztiek bez galvenā spēka groza apakšā – “Manresa” centra Ismaela Bako, kurš pirms šīm spēlēm iedzīvojies rokas savainojumā. Kopumā Beļģijas izlase var lepoties ar diezgan sabalansētu sastāvu, kuru pārsvarā sastāda basketbolisti no Francijas, Beļģijas līgām.

Kas jāizdara Latvijas izlasei, lai apspēlētu Beļģiju? Galvenokārt, jāsakārto spēle aizsardzībā, jo, ja netiks uzlabota aizsardzība, tad jebkuru maču būs grūtības uzvarēt. Kas to būtu domājis, ka iemetot 100 punktus pret Serbiju var piedzīvot zaudējumu? Bez šaubām, ka daudz kas būs atkarīgs arī no Riharda Lomaža, kurš pašlaik ar vidēji 30,5 gūtajiem punktiem ir rezultatīvākais spēlētājs PK kvalifikācijā. Tajā pašā laikā arī citiem basketbolistiem būs jābūt gataviem uzņemties iniciatīvu, jo Lomažam tiks pievērsta pastiprināta uzmanība, kā arī ik pa laikam viņam būs jāpilda saspēles vadītāja funkcijas. Kopumā liela ietekme spēļu iznākumos būs abu komandu aizsargu duetiem Lomažam un Bertānam, kā arī Van Rosomam un Obasohanam, kuri spēs nospēlēt veiksmīgāk un labāk, tie arī atvieglos dzīvi savām vienībām.

    Pagaidām neviens nav komentējis

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
6.73
4.66
1.52
1.55
4.5
5.25
3.51
3.82
2.11
1.23
6.5
12
4.1
3.8
1.8
4.49
3.73
1.89
1.27
5.75
10.5
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām