Rīgā notiekošajā PČ atjaunots pasaules rekords jūdzes skrējienā

01/10/2023 14:18
Hobss Keslers

ASV skrējējs Hobss Keslers svētdien Rīgā ar jaunu pasaules rekordu trīs minūtes un 56,13 sekundes pasaules čempionātā Rīgā uzvarēja jūdzes skrējienā.

Iepriekšējais pasaules rekords četras minūtes un 1,21 sekunde tika sasniegts 25.aprīlī ASV pilsētā Demoinā, izceļoties citam amerikāņu skrējējam Semjuelam Preikelam. Arī nākamo 19 vietu ieguvēji sasniedza personiskos rekordus, bet 15 skrējēji distanci veica ātrāk nekā iepriekšējais pasaules rekords.

Keslers cīņā par zelta medaļu apsteidza britu skrējēju Kelamu Elsonu, kurš distanci veica 0,28 sekundes lēnāk nekā uzvarētājs, un bijušo pasaules rekordistu Preikelu (3:56,43). No diviem Latvijas skrējējiem trasi ātrāk veica Ņikita Bogdanovs, finišējot pēc četrām minūtēm un 18,90 sekundēm un ieņemot 30.vietu 35 skrējēju vidū.

Divas vietas zemāk finišēja Jānis Razgalis, kura rezultāts ir četras minūtes un 23,08 sekundes.

Sievietēm etiopiete Diribe Veltedži ar jaunu pasaules rekordu četras minūtes un 20,98 sekundes pasaules čempionātā Rīgā uzvarēja jūdzes skrējienā. Veltedži par 6,99 sekundēm pārspēja amerikānietes Nikijas Hilcas 25.aprīlī ASV pilsētā Demoinā sasniegto rekordu. Nākamās sešas vietas ieņēma skrējējas, kuras sasniedza jaunus personiskos rekordus.

Otro vietu, uzvarētājai zaudējot 3,08 sekundes, ieņēma uzvarētājas tautiete Frevejni Hailu, bet trešā bija sacensību galvenā favorīte kenijiete Feita Kipjegona, kura Hailu piekāpās finiša metros. Viņas rezultāts ir četras minūtes un 24,13 sekundes.

15 gadus vecā Latvijas skrējēja Sibilla Vanadziņa ierindojās 28.vietā 30 skrējēju konkurencē, finišējot ar jaunu personisko  rekordu piecas minūtes un 18,28 sekundes.

Pusmaratons

Kenijiete Peresa Jepčirčira trešo reizi uzvarēja individuālajā vērtējumā pusmaratonā, bet labākā no Latvijas sportistēm bija Jeļena Ābele, ieņemot 57.vietu. Jepčirčira finišēja ar jaunu čempionātu rekordu stunda septiņas minūtes un 25 sekundes. Viņas kontā ir arī pasaules čempiones tituls 2016.gadā Kārdifā komandu sacensībās.

Visas trīs vietas uz goda pjedestāla ieņēma Kenijas skrējējas, otro vietu ar rezultātu 1.07:26 izcīnot Margaretai Čelimo Kipkemboi, bet trešo ar rezultātu 1.07:34 – Katerina Rilaina Amanang’Ole. Labākā no Latvijas skrējējām bija Ābele, kura ar rezultātu stunda 18 minūtes un 13 sekundes ieņēma 57.vietu 72 skrējēju konkurencē.

64.vietu izcīnīja Ilona Marhele (1.21:28), 65.vietu – Anna Kļučņika (1.21:52), bet 68.vietu – Agata Strausa (1.26:28).

Piecu kilometru skrējiens

Kenijiete Beatrise Čebeta un Etiopijas skrējējs Hagoss Gebrhivets svētdien Rīgā kļuva par pasaules čempioniem piecu kilometru skriešanā, Latvijas skrējējam Uģim Jocim sasniedzot jaunu Latvijas rekordu 14 minūtes un 14 sekundes. Piecu kilometru distancē, kurai starts tika dots pie Akmens tilta, Čebeta pavadīja 14 minūtes un 35 sekundes.

Piecu kilometru distancē elites grupā vīriešiem ar rezultātu 12 minūtes un 59 sekundes uzvarēja etiopietis Gebrhivets. Viņš par trim sekundēm apsteidza tautieti Jomifu Kedželču un par 17 sekundēm – personisko rekordu sasniegušo kenijieti Nikolasu Kipkoriru. Jocis ierindojās 37.vietā, finišējot par sešām sekundēm labojot Dmitrija Serjogina pagājušajā gadā Barselonā sasniegto rekordu, bet Edgars Šumskis ar rezultātu 15 minūtes un viena sekunde ieņēma 40.vietu 41 skrējēja konkurencē.