Samoilovs un Šmēdiņš skaidro iemeslus, kādēļ pēc septiņiem gadiem nomainījuši treneri

Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš, sportazinas.com
Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš | Foto: FIVB

Jau vēstīts, ka Latvijas pludmales volejbola pāris un pirmdien preses konferencē paziņoja, ka pāri turpmāk vadīs Itālijas speciālists Marko Solustrī.

“Sportazinas.com” šo pasākumu apmeklēja klātienē. Piedāvājam jums komandas menedžera Edgara Buļa, trenera, kā arī sportistu komentārus.

“Lai arī izcīnījām uzvaras divos starptautiskos turnīros – Maskavā un Jūrmalā – uzskatījām, ka kopumā sezona nav mums bijusi pārāk veiksmīga, līdz ar to nolēmām, ka komandā nepieciešamas pārmaiņas un jaunas vēsmas. Daudz speciālistu, kas atbilstu mūsu līmenim un ambīcijām nav, tāpēc esam priecīgi, ka panācām vienošanos ar Solustri,” preses konferences ievadā sacīja Buļs.

Viņš turpināja: “Ar Solustri pirmās pārrunas tika veiktas jau pērnā gada augustā, līdz tika panākta vienošanās par sadarbību uz pārbaudes laiku, lai abas puses saprastu kā ir strādāt kopā. Lai arī turnīrs Meksikā no sportisko rezultātu viedokļa neizvērtās pārāk veiksmīgs, abas puses par kopīgo darbu palika apmierinātas, tāpēc vienojāmies strādāt kopā pilnu sezonu.”

Iepriekš duetu septiņas sezonas vadīja Aleksandra tēvs Genādijs. “Protams, tas ir grūts lēmums, gan man, gan manam tēvam. Bet sportā bieži ir situācijas, kad sportistam ir jāpārrauj “nabas saite” ar vecākiem, lai progresētu,” sacīja Samoilovs. “Atklāti sakot, viņš līdz šim bija mans pirmais un vienīgais treneris pludmales volejbolā, izņemot īsu brīdi, kad tika strādāts kopā ar Aigaru Birzuli. Pēc neveiksmīgas iepriekšējās sezonas runājām ar Jāni un nonācām pie secinājuma, ka nepieciešamas pārmaiņas, jaunas idejas, cilvēks, kurš no malas visu redz citādāk un nāktu ar jaunu redzējumu un ieteikumiem. Lai redzētu kādas nianses mēs varētu uzlabot.”

“Vēlējāmies, lai mēs esam trenera galvenā prioritāte. Sākotnēji bija plāns piesaistīt kādu profesionāli konsultanta statusā, taču pēc pirmās sarunas ar Marko komunikācija izvērtās ļoti laba un ātri vienojāmies kopā aizvadīt treniņnometni. Tā arī aizgāja un sapratām – ja strādājam, tad strādājam “all in” režīmā, no A līdz Z, kad viņš kontrolē visu treniņu procesu,” par jaunā trenera piesaistīšanu izteicās Samoilovs, kurš piebilda: “Marko pazīstu jau kopš 2005. gada, kad sāku startēt tūrē. Pludmales volejbola “ģimene” nemaz nav tik liela un visi viens otru pazīst. Vēl kad spēlēju kopā ar Mārtiņu Pļaviņu mēs daudz komunicējām ar Krievijas komandu, kuru Marko trenēja. Biju viņu iepazinis. Daudz esmu redzējis, kā viņš strādā un trenē. Viņš ir ļoti fanātisks un prasīgs treneris tieši tā pat kā mans tēvs, tāpēc nebija divu domu vai viņš mums būtu piemērots.”

Savu viedokli izteica arī Šmēdiņš: “Lēmuma iemeslus Saša jau izskaidroja, bet cik daudz spēļu galotnes mēs bijām uzvarējuši iepriekšējos gados, varbūt visi neseko mums līdzi un redz tikai uzvaras, bet tie bija 95% gadījumu, tad pērn praktiski visas zaudējām. Kādi septiņi mači noteikti bija tādi, kur izlaidām uzvaru. Piedevām jau ejot uz treniņu zinājām pa minūtēm, ko darīsim. Septiņus gadus darījām vienu un to pašu, taču tas vairāk nenesa tos augļus, kurus gribējām redzēt laukumā. Protams, ne jau jaunais treneris mums tagad iemācīs spēlēt, bet viņš noteikti palīdzēs ieraudzīt kādas jaunas nianses un detaļas. Mums nepieciešami papildus divi trīs punkti trešajā setā, kas pērn ļoti pietrūka, un uz to mēs arī ejam. Ceram, ka šāds solis palīdzēs to sasniegt.”

Šmēdiņš arī minēja lietu, kurai iepriekš duets nebija pievērsis pastiprinātu uzmanību: “Treniņos ir interesanti, jo ir daudz kā jauna. Piemēram – pēc katra cēliena ir jāskrien un jāpiesedz savs partneris. Iepriekš bija tā – spēlējam, viens otram vienkārši uzmetam un sakam “tagad tava kārta cīnīties, normālu “pasiņu” iedevu un viss kārtībā”. Tagad ja tā izdari, uzreiz no malas dzirdēsi norādījumus, ka tas nav tas stils, kā mēs tagad strādājam. Visas mazās lietas, ko Marko mums māca, ja spēsim pareizi izpildīt, noteikti varētu palīdzēt.”

Samoilovs piebilda: “Piekrītu Jānim, ka treniņprocesā ļoti svarīgas ir arī emocijas. Mēs ar Jāni pludmales volejbolu spēlējam jau teju 20 gadus un treniņos tiek pavadīti pieci, seši mēneši gadā, savukārt sacensības ir kā saldais ēdiens. Tāpēc nepieciešams noķert labās emocijas arī treniņos, lai tajos būtu augstākā iespējamā produktivitāte. Līdz ar to jaunā trenera pieeja, vingrinājumi, u.t.t., mums to dod.”

Tikmēr Marko Solustri sacīja: “Man ir patiess prieks pieņemt jaunu izaicinājumu un darboties ar tāda līmeņa sportistiem kā Samoilovs un Šmēdiņš. Trenējot man svarīgi ir ne tikai izcīnīt uzvaras, bet izzināt arī jaunu kultūru un valsti. Pirmie iespaidi par Latviju ir ļoti pozitīvi. Te ir laipni cilvēki un labs ēdiens. Mums ir arī fantastiski gatavošanās apstākļi – “Palms Beach” ir pasaules līmeņa iekštelpu treniņu arēna. Atceros kā savulaik, strādājot ar Krievijas komandu, mums bija vairāku nedēļu treniņu nometne Anapā ziemas laikā. Ir tikai bāze, ārā auksts un viss vienā krāsā. Tas ir morāli grūti, tāpēc svarīga ir apkārtējā vide, tāpēc jau pēc nedēļas dosimies trenēties ārpus Latvijas, lai turpinātu gatavoties sezonai jau brīvā dabā. Ar nepacietību gaidu treniņnometnes sākumu, lai varētu sākt kārtīgi strādāt. Sezonas gaitā astoņu nedēļu laikā mums būs septiņi turnīri, tāpēc bāze ir jāieliek pamatīga.”

Treneris arī piebilda: “Vēl svarīgāka par spēli laukumā ir attieksme ārpus tā un kopējā atmosfēra. Mēs visi esam dažādi cilvēki ar atšķirīgiem raksturiem, tāpēc mans uzdevums ir atrast balansu. Bet tas, ko esmu pagaidām redzējis treniņos un sadzīvē, mani ļoti apmierina.”

Samoilovs/Šmēdiņš gatavošanos jaunajai sezonai uzsāks janvāra vidū Riodežaneiro, kur pavadīs mēnesi, bet pēc tam dosimies uz Romu. Gada pirmais turnīrs paredzēts marta sākumā Irānā, tiesa, par dalību šajā turnīrā vēl tiks lemts, vadoties pēc situācijas valstī.

Solustri arī atklāja, kādu valstu pārstāvji būs latviešu pāra sparinga partneri: “Riodežaneiro treniņnometnē strādāsim ar Adriānu Karambulo/Enriko Rosi [Itālija, rangā šobrīd 21. vieta], kā arī brazīliešiem Evandru/Bruno [rangā šobrīd 5. vieta], tāpat ar divām komandām no Francijas [pazīstamākais duets no tiem ir Pedro Solbergs un Vitors Felipe, kas rangā atrodas 34. vietā]. Tāpat pastāv iespēja, ka mums pievienosies austrieši. Tā ir laba zīme, ka būsim kopā ar tik spēcīgiem partneriem un tas mūs vairāk tuvinēs pasaules kausa tūres atmosfērai.”

Duetam plānots startēt visos   četru un piecu zvaigžņu turnīros, kā arī dažos zemāka līmeņa, tostarp, zvaigžņu, Jūrmalā. Tāpat tika atklāts, kamēr komanda nav nebūs kvalificējusies olimpiskajām spēlēm, spēlēts tiks arī kontinentālajos kausos.

Samoilovs/Šmēdiņš pērn zaudēja Latvijas vadošā pāra godu, jo šobrīd FIVB (Starptautiskās Volejbola federācijas) rangā ierindojās 20. vietā, kamēr Mārtiņš Pļaviņš un Edgars Točs ieņem dalītu 18. vietu un ir izcīnījuši olimpisko ceļazīmi uz Tokiju.

Olimpiskās kvalifikācijas ieskaite noslēgsies 15. jūnijā, pēc kā arī tiks noskaidroti visi 24 pāri, kuri piedalīlies olimpiskajā turnīrā.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par