Sanantonio “Spurs” Vanagacs – Dāvis Bertāns

06/03/2019 12:25
Nokopēts
Dāvis Vanagacs Bertāns, www.sportazinas.com

Mēdz teikt, ka supervaroņu filmās ir daudz vairāk dzīves patiesību un atziņu, nekā pirmajā mirklī varētu šķist. Ja par to mazliet padomā, tad Dāvja Bertāna karjera Sanantonio “Spurs” sastāvā arvien vairāk atgādina Klinta Bārtona jeb Vanagacs (“Hawkeye”) personāža attīstības arku populārajā “Marvel” “Atriebēju” (“Avengers”) filmu sērijā.

Vistiešākā līdzība, protams, ir abu personāžu spēja no absurda attāluma un bez īpašas piepūles trāpīt mērķī. Kam — bumbu, kam — bultas. Dāvis savā neilgajā NBA karjerā trejačus līdz šim lādējis ar precizitāti, kas ietiecas 40% zonā, nošķirot vienkārši labus metējus no īstiem snaiperiem. Kā arī Dāvis to dara gana pienācīgos apjomos, vidēji spēlē (NBA karjerā) izpildot 3,3 tālmetienus, lai rezultātus nevarētu noniecināt ar “pārāk mazs izmesto metienu skaits” (“sample size”) argumentu.

Abi līdz šim bijuši organiska, taču ne tā būtiskākā savu komandu sastāvdaļa, uzturot labas attiecības, atmosfēru un ik pa brīdim sagādājot kādu “Āvvv, cik jauki!” momentu. Bet 2019. gads sola pārmaiņas.

Ja var ticēt baumām un pirmajam ieskatam “Atriebēji: Bezgalības karš” turpinājumā “Atriebēji: Beigas” (“Avengers: Endgame”), kas uz kino ekrāniem parādīsies šī gada aprīlī, tad Vanagacs beidzot ir izcīnījis daudz lielāku lomu filmā un Atriebēju stāstā kopumā. Kamēr par Klinta Bārtona lomu un nozīmi varam tikai spekulēt, tikmēr Dāvis jau ir ielicis stabilus pamatus savai platformai, no kuras atsperties nākamajā līmenī.

Dāvis šogad aizvada ne vairāk, ne mazāk kā savu labāko sezonu karjerā. Vidēji 59 aizvadītājās spēlēs, no kurām starta pieciniekā izgājis 12 reižu, latviešu Vanagacs laukumā atradies 21,4 minūtes, kas ir septiņu minūšu pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu. Daudzi prognozēja, ka jau aizvadītajā sezonā, ņemot vērā izmaiņas “Spurs” kodolā un Kavai Lenarda sāgu, Dāvis varētu iemantot lielāku lomu “Spurs” spēlētāju rotācijās, taču tas nenotika. Jāatzīmē, ka pat šīs sezonas ietvaros ir vērojama būtiska Bertāna lomas palielināšanās komandas rotācijās. Dāvja minūtes vidēji spēlē posmā no oktobra līdz februārim — 15,8, 16,6, 21,8, 26,0 un 25,8.

Arī citas Bertāna statistikas ailītes liecina par to, ka Dāvis no “lietderīgo satiksmes konusu un dārza rūķu” kārtas Popoviča sistēmā ir kļuvis par “cilvēktiesību subjektu”. Vidēji spēlē Dāvis gūst astoņus punktus, savāc 3,5 atlēkušās bumbas, 1,2 reizes asistē komandas biedriem, kā arī caurmērā reizi divās spēlēs kādu nobloķē vai atņem bumbu. Taču Dāvja galvenā specialitāte un pretinieku bieds, protams, ir spēja lādēt trīņus no ekvatoriālās klimata joslas — tālus, karstus un precīzus.

Bērtāns vidēji spēlē izmet 4,2 trīspunktu metienus, tos realizējot ar 46,7% precizitāti, kas dod otro pozīciju visā līgā starp spēlētājiem, kas spēlē gana bieži un met gana daudz (vismaz divi izmesti trīspunktu metieni spēlē un vismaz 30 nospēlētās spēles), piekāpjoties vien aizvadītā talmetienu konkursa uzvarētājam Džo Harisam no Bruklinas “Nets”.

Nevienam nav šaubu, ka Dāvja primārā loma un uzdevums ir vienkārši būt draudīgam no perimetra. Tas atspoguļojas arī metienu sadalē — 74% no visiem metieniem, ko Dāvis izpilda, ir tālmetieni. Kā arī 67,4% ir metieni uzreiz pēc piespēles (“catch and shoot”), kamēr 86,1% gadījumā bumba Dāvja rokas atstāj pirms ir pagājušas divas sekundes.

Visas iepriekš minētās lietas lielākajai daļai NBA fanu nav jaunums, taču ļaujiet to visu ielikt kontekstā.

Pirmkārt, Dāvja izcilā efektivitāte — 1,39 punkti uz katru izpildīto metienu — ne vien ierindo viņu līgas augšgalā, top 5% spēlētāju vidū, bet arī ir tieši tas, kādu spēles stilu pieprasa modernais NBA. Komandas šogad vidēji izpilda par 2,7 tālmetieniem vairāk nekā gadu iepriekš un par 4,7 vairāk nekā 2016./2017. gada sezonā.

Otrkārt, “Spurs”, acīm redzami, šogad lielāku fokusu liek tieši uz efektīvu spēli uzbrukumā. Tas skaidrojams gan ar pieejamajām personālijām sastāvā, gan Popoviča spēju un nepieciešamību pielāgoties modernajam basketbolam, kaut arī no pirmā acu uzmetiena tas nemaz tā nešķiet.

Ja “Spurs” kopš cilvēces pirmsākumiem ir bijusi komanda, kas vienmēr aizsardzības ziņā apgrozās līgas galvgalī, tad šogad iekrāsojas pavisam cita bilde. Sanantonio ar aizsardzības reitingu 111,3 (ielaistie punkti uz 100 pretinieku uzbrukumiem) atrodas 23. vietā līgā. Neraksturīgi, bet arī saprotami, zaudējot tādus spēlētājus kā Manu Džinobili, Deniju Grīnu un Kavai Lenardu, par tālāku pagātni nemaz nerunājot. Taču, ņemot vērā apstākļus, Gregs Popovičs savus čipus ir pārlicis uz uzbrukuma lauciņu, jo komanda šogad uzrāda septīto labāko uzbrukuma reitingu līgā — 112,1 punkts uz 100 uzbrukumiem. Šādā situācijā Dāvja pakalpojumi ir vairāk nekā noderīgi. Kā arī Dāvis gluži vienkārši ir vairāk piemērots uzbrūkošam basketbolam, jo nekad īsti nav izcēlies ar sensacionālu aizsardzību.

Ja paskatāmies sausu statistiku, tad “Spurs” ir absolūti pēdējā vietā līgā trejaču ailē — 24,8 izmesti trīspunktu metieni vidēji spēlē. Tas, maigi izsakoties, šķiet mazliet neizprotami, ņemot vērā iepriekš aprakstīto situāciju. Taču, ja paskatāmies vairāk uz efektivitātes rādītājiem, tad ir redzams, ka ar “Spurs” joki mazi — 40% 3pt precizitāte (pirmā vieta līgā), FG% 47,7% (ceturtā vieta līgā), EFG% 53,3% (septītā vieta līgā). Jā, tikai 28,1% no “Spurs” metieniem ir tālmetiens, bet tas parāda tikai daļu no “Spurs” patiesās sejas.

Ir saprotams, ka komanda, kurā pēc spēles stila ir divi arhaiski dinozauri — Lamarkuss Oldridžs un Demārs Derozans — , slieksies vairāk izpildīt divpunktu metienus no pustālās distances un groza apakšas, jo šis diemžēl ir tas gadījums, kad labāk veciem suņiem jaunus trikus nemācīt. Tipisks piemērs, kurā Popovičs efektivizē to, kas viņam ir, nevis tiecas pēc tā, kā nav, bet varbūt gribētos. Taču, kā izpētījis “The Ringer” basketbola apskatnieks Kevins O’Konors, spēlēs var novērot divas pavisam krasi atšķirīgas “Spurs” komandas — ar abām galvenajām zvaigznēm laukumā, bez neviena no diviem, kā arī dažādās variācijās. Tādēļ, ka komandā ir tādi spēlētāji kā Dāvis Bertāns, Brins Forbss, Petijs Milzs un Marko Belinelli, Popovičs spēj saglabāt praktiski vienādu uzbrukuma produktivitāti — vidēji ap 112 punktiem uz 100 uzbrukumiem — neatkarīgi no tā, kas atrodas laukumā. Tā ir liela bagātība, ņemot vērā, ka parasti šie rādītāji komandām krītas, kad zvaigznes dodas atpūsties.

Dāvis ir pierādījis sevi kā īstu emulatoru, spējot iejusties visdažādākajos sastāva virknējumos. Par to liecina arī fakts, ka septiņi no desmit labāko piecu cilvēku kombinācijās, kas kopā laukumā pabijuši vismaz desmit spēlēs, atrodams arī Dāvja vārds, spēlējot gan ar starta piecinieka spēlētājiem, gan rezervēm.

Vienmēr prieks vērot Dāvja organisko saspēli ar vienu no līderiem Derozanu. Šis tandēms arī veido simbolisku “vecās” un “jaunās” skolas mijiedarbību, Derozanam uz sevi uzvelkot vairākus spēlētājus groza tuvumā un no burzmas izspēlējot Dāvim uz brīvu trejaci.

https://giphy.com/gifs/WyjrXz1Q8zxZMOYsPo

Bertāna loma komandā tiek novērtēta arī spēles elementu dēļ, kas pēcspēles protokolā neuzrādās  –  spēja novietot savu ķermeni īstajā vietā un īstajā brīdī, lai atbrīvotu vietu citiem komandas snaiperiem netraucētam trīspunktu metienam.

https://giphy.com/gifs/25HHVonn4HKPUztrWV

Fakts, ka “Spurs” sastāvs objektīvi no zvaigžņu jaudas viedokļa ir kļuvis plānāks (atceramies “Atriebēji: Bezgalības karš”), kā arī vecmodīgajā un uz spēku balstītajā spēlē reizi pa reizei nepieciešams injicēt arī ātrumu un precizitāti, Dāvi padara par, burtiski, neaizstājamu komandas modeļa sastāvdaļu. Dāvis gluži vienkārši ir labs džeks, kurš nebaidās darīt melno darbu, ar vislielāko rūpību izpildīt savus pamatuzdevumus un izlīdzēt komandai, kad lielajiem dūžiem slikta diena. Gluži kā Klints Bārtons.

Tādējādi ir pamats cerēt, ka šī gada izslēgšanas spēlēs redzēsim Dāvi iesaistāmies un spēlējam ilgāk par 8-12 minūtēm spēlē. Jā, sezonas pirmajā pusē uz brīdi varēja rasties pamatotas bažas par to, ka “Spurs” izslēgšanas spēļu slieksni varētu arī nepārkāpt, tad šobrīd Sanantonio vienībai tiek projicēta 94% (avotos: Fivethirtyeight.com) iespējamība iekļūt izslēgšanas spēlēs, kas, visticamāk, parasto cilvēku valodā nozīmē to, ka “Spurs” redzēsim izslēgšanas spēlēs arī 22. sezonu pēc kārtas.

Tā vien šķiet, ka Popovičs reizi pa reizei atstrādā arī izspēlēs, kuru īstā vieta ir izslēgšanas spēļu izšķirošajos mirkļos. Un Dāvim tiek atvēlēta galvenā loma.

https://giphy.com/gifs/4HpApRjzzS66Gwn5rQ

Dāvis ir pareizajā vietā, laikā un formā, un šī var būt būtiska sezona viņa karjerā. Dāvis šobrīd ir svarīgākais Bertāns līgā.

 

    Pagaidām neviens nav komentējis

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
5.5
4.5
1.53
6.75
4.75
1.44
5.5
4.5
1.55
1.33
5.25
9
4.75
3.75
1.72
3.5
4.1
1.9
1.6
3.9
5.75
3.6
3.75
1.95
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām