Sāpīgi… Latvijas izlase zaudē divu vārtu pārsvaru un piekāpjas ASV

13/05/2017 15:35

Latvijas hokeja izlase pasaules čempionāta piektajā mačā sestdien nenoturēja divu vārtu pārsvaru, ielaida ripu trīs minūtes pirms pamatlaika beigām un ar 3:5 (1:0, 2:3, 0:2) piekāpās spēcīgajai ASV valstsvienībai.

Cīņas gaitā Latvijas izlase bija vadībā ar 2:0 un 3:1, tomēr neilgi pirms pamatlaika izskaņas amerikāņiem izdevās izraut uzvaru. Latvijai šajā mačā paliekot bez punktiem, ir gandrīz droši skaidrs, ka vietu ceturtdaļfinālā komanda varēs garantēt vien noslēdzošajā cīņā, kad otrdien būs jātiekas ar pastiprinājumu piedzīvojušo mājinieci Vāciju.

Aizvadītajā mačā rezultātu pirmās trešdaļas 12.minūtē pretuzbrukumā pēc Māra Bičevska piespēles atklāja Teodors Bļugers, bet otrajā trešdaļā jau pēc septiņām sekundēm Latvijas pārsvaru dubultoja Kaspars Daugaviņš.

Savukārt otrās trešdaļas vidū amerikāņiem pirmo reizi izcēlās Džozefs Teilors Komfers, tomēr divas ar pusi minūtes vēlāk pretuzbrukumā vairākumā divu vārtu pārsvaru Latvijai atjaunoja Oskars Cibuļskis. Pēc nieka 67 sekundēm amerikāņiem izcēlās Niks Bjugstads, Latvijai gan saglabājot vadību ar 3:2, bet trešdaļas beigās izlīdzinājumu 3:3 panāca Džonijs Gudro.

Tomēr trīs minūtes pamatlaika beigām amerikāņus pirmoreiz mačā izvirzīja Endrū Kops, bet noslēgumā amerikāņi jau ieraidīja ripu tukšos vārtos, kad atzīmējās Dilans Larkins.

Komandas spēli sāka aktīvi un ļoti agresīvi, jau pirmajās minūtēs izveidojot vairākus ļoti labus vārtu gūšanas momentus, no kuriem bīstamākie izdevās Latvijas uzbrucējiem Mārim Bičevskim un Kasparam Daugaviņam. Kopumā ripu trešdaļas pirmajā pusē vairāk kontrolēja Latvijas izlase.

Spēles 12.minūtē arī Latvijas izlasei izdevās atklāt rezultātu, kad amerikāņi aizrāvās uzbrukumā un latviešiem izdevās noķert viņus uz pretuzbrukumu – ripu panāca Bičevskis, kurš iespēlēja Bļugeram vārtu priekšā un viņš nekļūdījās. Ļoti drīz pēc vārtu guvuma Latvijas izlase palika mazākumā, noteikumus pārkāpjot komandas kapteinim Daugaviņam, tomēr komandas biedri šīs divas minūtes samērā droši izturēja.

Arī pēc tam pāris minūtes ASV izlasei bija diezgan izteikts pārsvars, bet Latvija dažbrīd centās atbildēt ar pretuzbrukumiem, savukārt trešdaļas beigas atkal ritēja līdzvērtīgi, Latvijai saglabājot vadību ar 1:0.

Lieliski Latvijas izlase iesāka otro periodu un jau pēc septiņām sekundēm panāca 2:0 – uz vārtiem uzmeta Andris Džeriņš, ripa tika atsista un Daugaviņš iestūma ripu vārtos. Pirmās minūtes beigās Latvijas izlase arī ieguva vairākumu, tomēr šoreiz prieki bija īsi, jo 16 sekundes vēlāk uzbrukuma zonā pretinieku bortā iegrūda Andris Džeriņš, kas nozīmēja, ka komandām spēle jāturpina formātā “četri pret četri”. Tomēr gandrīz visu šo laiku Latvija nospēlēja ļoti pārliecinoši, turot ripu pretinieku zonā un uzbrūkot vārtiem.

Latvijas izlase turpināja spēlēt pārliecinoši un sestajā minūtē nopelnīja vēl vienu vairākumu, kad noteikumi tika pārkāpti pret Rihardu Bukartu. Pēc astoņām spēlētām minūtēm šajā trešdaļā metienu attiecība bija 7:0 Latvijas labā, tomēr drīz pēc tam amerikāņiem izdevās atklāt rezultātu, kad no asa leņķa nelielu šķirbiņu Elvja Merzļikina sargātajos vārtos atrada Komfers.

Tomēr Latvijas izlase nenolaida rokas un drīz vien vēlreiz ieguva vairākumu. Kaut ilgstoši amerikāņi labi aizsargājās, viņi arī aizrāvās ar uzbrukumu un dueļa 32.minūtē Latvijas izlase atkal aizskrēja pretuzbrukumā, kad Mika Indraša metiens tika atvairīts, tomēr Cibuļskis nekļūdījās, rezultātam kļūstot 3:1. Ātri vien gan Latvija atkal samazināja deficītu līdz minimumam – Latvijas vārtu priekšā bija neliels bardaks un tika veikti vairāki metieni, Bjugstadam nekļūdoties.

Drīz vien Latvija nopelnīja vēl vienu vairākumu, ko amerikāņi izturēja, bet trešdaļas pēdējās minūtes notika ar ātru, atklātu un abpusējiem uzbrukumiem bagātu hokeju. Lielisks moments bija Robertam Bukartam, kura metiens trāpīja pa amerikāņu vārtsarga Konora Hellebaka plecu, tad vārtu pārliktni un vārtsarga pakausi, tomēr izlidoja atpakaļ laukumā, bet pusotru minūti pirms trešdaļas beigām ASV panāca 3:3, kad vārtu priekšā sekmīgākais pie ripas bija Gudro.

Ja otrajā trešdaļā vienubrīd metienu attiecība bija 7:0 Latvijas labā, trešdaļā kopā Latvija tomēr metienos piekāpās lieliskas noslēdzošās minūtes aizvadījušajiem pretiniekiem ar 9:12.

Trešās trešdaļas ievadā pārsvars bija amerikāņiem, tomēr Latvija droši aizsargājās un vidusdaļā jau arī pati izveidoja vairākus momentus. Kaut Latvijas izlase darbojās droši, nepilnas septiņas minūtes pirms pamatlaika beigām tika pieļauta rupja kļūda un komanda saņēma divas soda minūtes par sešiem laukuma spēlētājiem.

Tomēr mazākumā labākā iespēja bija Latvijas izlasei, kad izdevās izskriet divatā pret vārtiem. Abas komandas turpināja aktīvi uzbrukt un trīs minūtes pirms pamatlaika beigām amerikāņi tomēr izrāva uzvaru, kad Merzļikinam neizdevās tvert Endrū Kopa metienu. Savukārt 62 sekundes pirms cīņas beigām punktu jau mačam pielika Dilans Larkins, ieraidot ripu tukšos vārtos.

Par labākajiem spēlētājiem mačā tika nosaukti Cibuļskis un Kops.

Šai spēlei Latvijas izlases sastāvā nebija pieteikti uzbrucēji Vitālijs Pavlovs un Frenks Razgals, bet pieteikumā bija astoņi aizsargi. Savukārt vārtus arī turnīra ceturtajā cīņā sargāja Elvis Merzļikins.

Nākamajā mačā Latvijas izlase pirmdienas vakarā sacentīsies ar Krieviju, bet grupu turnīra noslēgumā otrdien tiksies ar mājinieci Vāciju, visticamāk, izšķirošajā duelī par vietu ceturtdaļfinālā.

A apakšgrupas kopvērtējumā par līderi ar 12 punktiem piecās spēlēs kļuvusi ASV izlase, kam ar 11 punktiem četrās cīņās seko Krievija, bet pie desmit punktiem piecos dueļos tikusi Zviedrija.

Latvija ar deviņiem punktiem joprojām ir ceturtā, tai ar sešiem punktiem seko Vācija, bet pa četriem punktiem ir Slovākijai un Dānijai. Tikmēr Itālija piecās spēlēs tikusi tikai pie viena punkta.

Latvijas hokeja izlase šo turnīru iesāka kā nevienu citu pasaules čempionātu, pirmajās trijās izcīnot trīs uzvaras pirmajās trijās spēlēs. Vispirms ar 3:0 tika pārspēta Dānija, pēcāk ar 3:1 pieveikta arī Slovākija, bet otrdien grūtā cīņā ar 2:1 uzvarēta arī A apakšgrupas vājākā komanda Itālija. Tomēr ar ceturto kārtu Latvijai pretī nāk spēcīgāki pretinieki, un pirmajā šādā mačā ceturtdien ar 0:2 cienīgā cīņā nācās piekāpties olimpiskajai vicečempionei Zviedrijai.

ASV valstsvienība pasaules čempionāta pirmajā mačā negaidīti ar 1:2 piekāpās mājiniecei Vācijai, kamēr pēc tam sekojušas tikai uzvaras – 7:2 pār Dāniju, 4:3 pār Zviedriju un 3:0 pār Itāliju.

Atjaunotās Latvijas laikā izlase ar ASV tikās 12.reizi. Latvija tikusi pie trim uzvarām, astoņas reizes zaudējusi un vienreiz spēlējusi neizšķirti. Iepriekšējo reizi abas komandas tikās 2014.gadā planētas meistarsacīkstēs Minskā, kad aizraujošā mačā Latvija izcīnīja uzvaru ar 6:5.

Kā jau vairākus gadus ierasts, ASV uz pasaules čempionātu ved gados jaunu komandu, turklāt tās sastāvā regulāri ir hokejisti no Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) čempionāta. Tiesa, lielāko daļu no šīs valstsvienības veido Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētāji.

ASV izlases lielākā zvaigzne ir Kalgari “Flames” līderis Džonijs Gudro, kurš šajā sezonā 72 spēlēs izcēlās ar 18 vārtiem un 43 rezultatīvām piespēlēm, kamēr četrās Stenlija kausa cīņās viņa rēķinā divas rezultatīvas piespēles. Viens no komandas līderiem ir arī Zemgus Girgensona komandas biedrs Bufalo “Sabres” vienībā Džeks Aikels, kuram 61 spēlē šajā sezonā 24 vārti un 33 piespēles. Savukārt Ņujorkas “Islanders” uzbrucējs Anderss Lī šosezon izcēlās ar 34 precīziem raidījumiem.

Šī gada pasaules čempionāta rezultatīvāko spēlētāju sarakstā ASV hokejisti nav plaši pārstāvēti, bet rezultatīvākais vienībā ar septiņām rezultatīvām piespēlēm ir Detroitas “Red Wings” uzbrucējs Dilans Larkins.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā, bet pēdējos čempionātos labākais sasniegums ir desmitā vieta, kas iegūta 2012.gadā.

Latvijas izlase pasaules čempionātā Ķelnē piedalījās arī 2001.gadā, kad Haralda Vasiļjeva vadībā tika ieņemta 13.vieta.

Latvijas hokeja izlases sastāvs spēlē ar ASV:

vārtsargi – Elvis Merzļikins (Ivars Punnenovs);

aizsargi – Kristaps Sotnieks – Artūrs Kulda, Oskars Cibuļskis – Guntis Galviņš, Ralfs Freibergs – Uvis Balinskis, Kristofers Bindulis – Jānis Jaks;

uzbrucēji – Kaspars Daugaviņš – Andris Džeriņš – Roberts Bukarts, Jānis Sprukts – Rihards Bukarts, Miks Indrašis, Gunārs Skvorcovs – Zemgus Girgensons – Ronalds Ķēniņš, Teodors Bļugers – Gints Meija – Māris Bičevskis.

ASV hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātā:

vārtsargi – Džimijs Hovards (Detroitas “Red Wings”, NHL), Konors Hellebaks (Vinipegas “Jets”, NHL);

aizsargi – Konors Mērfijs (Arizonas “Coyotes”, NHL), Daniels Briklijs (Minesotas Štata universitāte, NCAA), Džeikobs Truba (“Jets”), Čārlijs Makevojs (Bostonas “Bruins”), Noā Henifins (Karolīnas “Hurricanes”, NHL), Trevors van Rīmsdaiks (Čikāgas “Blackhawks”, NHL), Denijs Dikaizers (“Red Wings”), Breidijs Šejs (Ņujorkas “Rangers”, NHL);

uzbrucēji – Džozefs Teilors Komfers (Kolorado “Avalanche”, NHL), Endrū Kops (“Jets”), Andersons Bjorks (“Notre Dame” Universitāte, NCAA), Džordans Grīnvejs (Bostonas universitāte, NCAA), Džonijs Gudro (Kalgari “Flames”, NHL), Niks Bjugstads (Floridas “Panthers”, NHL), Džeks Aikels (Bufalo “Sabres”, NHL), Niks Šmalcs (“Blackhawks”), Kristians Dvoraks, Kleitons Kellers (abi – Arizonas “Coyotes”, NHL), Dilans Larkins (“Red Wings”), Anderss Lī, Broks Nelsons (abi – Ņujorkas “Islanders”, NHL), Kevins Heiss (“Rangers”).