Sava veiksmes stāsta meklējumos – Mārtiņš Dzierkals

Foto: Dzierkals cīņā ar pretspēlētāju.
AHL

Šādi latvietis noteikti nebija iztēlojies savu profesionālās karjeras sākumu. Pierādot sevi ar lielu ātrumu un augstu spēles tempu, Mārtiņš kļuva par vienu no redzamākajiem hokejistiem Toronto “Maple Leafs” jauno spēlētāju nometnē un vēlāk jauno spēlētāju turnīrā septembrī. Latvietis savu jauno karjeras jauno nodaļu bija iztēlojies sākt AHL komandā Toronto “Marlies”.

Tomēr profesionālās karjeras priekšvārds Mārtiņam izvērtās garākā formā. Iesākumā pie spēlēšanas latvietis netika, bet gan strādāja viens pret viens sesijās, tas gan bija īsu laiku, līdz treniņiem pievienojās NHL veterāns Ēriks Fērs, kas pārvērtās vingrinājumos 2:1, kopā ar attīstības konsultantu Maiku Elisu un citiem komandas attīstības speciālistiem.

Sezonā, pirms kuras viņš cīnījās ar nopietnām potītes traumām [vairākkārtīgi], uzbrucējam bija jāaprod ar vairākiem neglaimojošiem lēmumiem. Svaru zālē pavadītais laiks, lai pastieptos līdz 180 cm un palielinātu masu uz 82 kg [pirms tam 78 kg], Mārtiņam palīdzēja pārvarēt starpposmu starp junioriem un pieaugušo hokeju. Individuālais darbs latviešu hokejistam palīdzēja sagatavot savu ķermeni un uzlabot iemaņas, lai pieaugušo hokejā izskatītos jau pēc pieredzējuša aktiera.

Tomēr līdz debijas brīdim bija jāuzgaida. Sezonai ritot pirmo mēnesi, kad šaipus krastam latvieša uzvārdu cilāja Rīgas “Dinamo” kontekstā, Mārtiņš bija pacietīgs. 16. novembrī Dzierkals profesionālo karjeru uzsāka ECHL komandas Orlando “Solar Bears” sastāvā. Saprotams, tas prasīja viņam kādu laiku, lai atrastu savu spēli. Iesākums nebija viegls, debijas maču viņš noslēdza ar negatīvu lietderības koeficientu -3. Arī otrajā spēlē Dzierkals punktus neguva, viņš atzīmējās ar četrām soda minūtēm par augstu paceltu nūju, un spēli noslēdza ar negatīvu lietderības koeficientu -1.

Bet tad lietas sāka nokārtoties. Pēc pirmajām divām izbraukuma spēlēm Dzierkals kļuva par komandas bīstamāko ieroci, sakrājot 13 rezultativitātes punktus un 31 metienu 11 spēlēs, to skaitā viņa kontā seši vārtu guvumi.

AHL komandas Toronto “Marlies” sastāvu veido daudzi jaunie talanti, tāpēc Dzierkalam kā debitantam izkarot vietu komandā bija praktiski neiespējami. Tomēr savu kvalitātes zīmi latvietis apliecināja, spēlējot apstākļos, kādus viņš nebija plānojis. Jaunais somu uzbrucējs Kasperi Kapanens, saņemot izsaukumu uz NHL komandu, deva iespēju 20 gadus vecajam latvietim izpelnīties izsaukumu un vietu “Marlies” pirmajā maiņā. Pagājušajā otrdienā, pēc vingrinājuma 1:1 atsvaidzināšanas ar komandas attīstības treneriem, Dzierkals trenējās ar “Marlies” vienību otro reizi sezonā.

“Es jau sezonas sākumā pavadīju treniņus ar attīstības treneriem un tagad atkal, viņi vienmēr man palīdz iemācīties ko jaunu,” interneta medijā theathletic.com citēts Mārtiņš Dzierkals. “Trenējoties atsevišķi ar treneriem pirms es devos uz ECHL, viņi ļoti palīdzēja manai spēlei un esmu spējīgs izmantot šīs iemaņas praksē. Es cenšos smagi strādāt. Es domāju, ka esmu ātrs spēlētājs, tāpēc varu atrast vietu sev, saviem komandas biedriem, un spēju viņiem izveidot vārtu gūšanas iespējas.”

Viņa jaunie komandas biedri un treneri ir jau pamanījuši Dzierkala unikālo un atšķirīgo spēles stilu.

“Tas viņa ātrums. Viņš [Dzierkals] strādā, lai ātri izpildītu savu spēles uzdevumu, vai tas būtu forčekings, vai dzīšanās pakaļ savam pretspēlētājam,” par Dzierkalu izteicās “Marlies” galvenais treneris Šeldons Kīfs. “Viņam ir arī labas meistarības iemaņas, kas palīdz labāk pārvaldīt ripu un izveidot bīstamas situācijas uzbrukuma zonā. Mums patīk šīs lietas viņa spēlē. Ir labi papildināt komandas sastāvu izaicinošai nedēļas nogalei, tas mums nāk par labu.”

Izsaukumu uz “Marlies” saņēma arī Dzierkala ECHL komandas maiņas biedrs Džīns Dupuī, kurš treniņos strādā kā rezerves uzbrucējs. Savukārt latvietim loma atvēlēta pirmajā virknējumā ar Miro Āltonenu [25 sp. 4+10] un Benu Smitu [26 sp. 11+10]. Iespējams, ka līdz spēlēm būs atveseļojies Andreas Junsons, ja nē, tad viena no līdera lomām būs jāuzņemas Dzierkalam. Savu pirmo spēli AHL komandas rindās latvietis gan aizvadīja trešajā virknējumā.

“Viņš ir meistarīgs un smagi strādā. Patīkami redzēt tādu jauno hokejistu, kurš ir jaunāks par mani!,” smejoties sacīja, potenciālais Dzierkala maiņas biedrs Smits. “Viņš ieradās šeit un veiksmīgi pierāda savu varējumu. Spēle ir kļuvusi ātrāka, visi šeit prot slidot un viņš ir ātrs, viņš smagi strādā, viņam piemīt laba roku tehnika, tāpēc viņš noteikti būs labs hokejists.”

Dzierkals izbaudīja savu laiku Orlando, kur spēlētāji un treneru kolektīvs bija pārsteigti, cik ātri viņš pielāgojas pieaugušo hokejam. Toronto Mārtiņš joprojām ir jauns puisis, iespēlējoties vienā maiņā ar Āltonenu un Smitu, kuri palīdz treniņos izskaidrot vingrinājumus, kurus Dzierkals nav pildījis. Viņš neizskatās apjucis un treniņos pieci pret pieci, vairākkārtīgi ir pārspējis abus komandas vārtsargus, saņemot uzmundrinošus saucienus un nūjas sitošas skaņas pret ledu.

“Viņš sevi ir labi pierādījis līmeni zemāk [ECHL], tas ir skaidrs,” sacīja Dzierkala maiņas biedrs no Orlando komandas Dupuī. “Viņš rada labas vārtu gūšanas iespējas komandas biedriem, lieliski darbojas ar ripu, tāpēc ar Dzierkalu bija viegli spēlēt. Esmu pārliecināts, ka savu meistarklasi viņš nodemonstrēs arī šeit.”

“ECHL ir labs līmenis, tas bija jautri,” sacīja Dzierkals. “Tā ir mana pirmā pieredze profesionālajā hokejā, vērtīgs laiks priekš manas attīstības. Līmenis ir pavisam cits, salīdzinājumā ar junioriem un tā ir Amerika [Orlando – pilsēta Floridas štatā]. Laikapstākļi bija jauki, par to es nevaru sūdzēties – tur bija daudz jautrības.”

Latviešu uzbrucējs pēc 15 spēlēm Orlando radīja patīkamu iespaidu “Solar Bears” galvenā trenera Dreika Berehovska acīs.

“Viņš ir ļoti dinamisks spēlētājs. Viņš veido daudz uzbrukumus,” sacīja “Solar Bears” galvenais treneris Berehovskis. “Jebkurā brīdī jūs varat izmantot šos spēlētājus, jo viņi vienmēr palīdzēs. Komandas puišiem patīk viņa attieksme un es domāju, ka viņš izbaudīja savu laiku, kamēr bija pie mums. Viņš ir ātrs, bet lielākais ieguvums ir tas, ka viņš visu dara ar pilnu ātrumu. Ar ripu viņš ir pilnā ātrumā un vienmēr meklē brīvo ledu, komandas biedram vai pats izveidot vārtu gūšanas iespēju.”

Patlaban Dzierkals maksimāli koncentrējas, lai pēc iespējas labāk debitētu AHL. Toronto “Marlies” galvenais treneris Kīfs sacīja, ka izsaukšana darbojas kā uzticības funkcija spēlētājiem, kuri palīdzēja atjaunot pārliecību “Solar Bears” vienībai. Treneris arī norāda uz veiksmes stāstiem Meisona Marčmenta izskatā, kurš pagājušajā sezonā “Solar Bears” rindās 42 spēlēs sakrāja 25 punktus, bet šosezon AHL 18 mačos atzīmējies ar 12 (5+7) rezultativitātes punktiem. Dzierkalam ir tāda pati iespēja sevi pierādīt un izcīnīt vietu AHL komandas sastāvā.

“Orlando ir laba organizācijas sastāvdaļa gan mums, gan puišiem tur lejā, [Dreiks] Berehovskis un viņa treneru sastāvs ir paveicis patiešām labu darbu. Tā ir laba iespēja puišiem doties tur un spēlēt, kad AHL komandas sastāvā viņiem vēl nav iespēja tikt. Tas arī parāda, ja jūs veicat savu darbu, un darāt to labi, tad iespēja vienmēr atnāk. Tas nav atšķirīgs gadījums, ja skatāties uz Kapanenu, kurš ir nokļuvis “Leafs” komandā, tā ir tāda pati lieta. Tāpēc mums ir papildus komandas, kuras bāzējas zem Amerikas hokeja līgas, jo visiem spēlētājiem neatradīsies vieta sastāvā, bet, joprojām, var strādāt attīstības virzienā,” Kīfs bilda.

2015. gada trešā raunda izvēlei Mārtiņam Dzierkalam vajag iegūt iespēju spēlēt AHL, kas ļaus viņam turpināt iespaidīgi iesākto profesionālo karjeru augstākā līmenī.

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar