Neveiksmju sērija, taču ne laukumā

Kristapa Porziņģa, sportazinas.com
Kristaps Porziņģis | Foto: Dallas Mavericks

Latvijas populārākajam sportistam pēdējie divi gadi ir skumjām un pārdomām tīti. Kristapa Porziņģa dzīvē šobrīd ir tumšā līnija, kas aizsākās jau pērn. Latvietis guva smagu savainojumu, izlaida visu sezonu, pēc tam tika iesaistīts lielā maiņas darījumā, kam sekoja apsūdzība izvarošanā un asiņains kautiņš Liepājā. To nevēlētos piedzīvot neviens – vēl jo mazāk, ja tu esi pasaules mēroga sporta zvaigzne.

Porziņģis pēdējos gados ir pārdzīvojis plašu emociju spektru. Pērn viņš saplēsa ceļgala krusteniskās saites, kas viņam bija mazāk fizisks, bet mentāls trieciens. Vēlāk šī gada sākumā viņš tika aizmainīts uz Dalasas “Mavericks”, kas no sportiskā viedokļa bija parasts biznesa gājiens, taču no otras puses viņš bija īpašs spēlētājs Ņujorkas “Knicks” komandā un pilsētā, kur profesionāli sportisti par kļūdām netiek žēloti.

Nevarētu teikt, ka šī maiņa bija kļūda no komandu vai Porziņģa puses. Drīzāk riskants gājiens no “Mavericks” un “Knicks” skatpunkta. Cirkulē runas, ka pats latvietis pieprasīja maiņu, taču tā ir normāla parādība basketbolā, ka spēlētāji var būt nepamierināti ar notiekošo klubā, par ko līdzjutējiem nav tiesību izteikt rupjus apvainojumus basketbolistu virzienā.

Porziņģis nekad nav publiski runājis, kā bija iespējams tas, ka iespaidīgā maiņa notika nepilnas stundas laikā, taču apsolījis, ka nākotnē par to pastāstīšot sīkāk. Grūti gan viņam nepiekrist, jo Ņujorkas klubs pēdējos gadus tiešām neizcēlās ar pārdomātiem ilgtermiņa risinājumiem, runājot par sastāva komplektēšanu.

Porziņģis pēc maiņas saņēma tik daudz apvainojumus sociālajos tīklos no Ņujorkas “Knicks” faniem, ka viņam nācās uz īsu brīdi pat atslēgt savu “Instagram” kontu un liegt iespēju komentēt pie viena no saviem attēliem, kur viņš atzinīgi izteicās par “Mavs” faniem. Ja zem katra tava “Instagram” ieraksta tevi sauc par nodevēju, vienā brīdī pat visspēcīgākie raksturi var salūzt.

Gluži kā dāvana “Knicks” faniem bija ziņa, ka Porziņģis tiek apsūdzēts izvarošanā. Kas gan no šīs komandas līdzjutēju skatpunkta var būt patīkamāk, kā dzirdēt ko tādu par spēlētāju, kurš pēc viņu domām ir pievīlis visu organizāciju? Tagad Kristapam sociālajos tīklos ir jāsaņem komentāri ne tikai par to, ka viņš esot nodevējs, bet nu arī viņu sauc par izvarotāju. Vai ir apstiprināts, ka viņš bija vainīgs šajā skandālā? Protams, ka nē, taču heiteriem tas neinteresē.

Svētdien pasauli pāršalca video, kur Porziņģis redzams Liepājā pie kāda kroga ar asiņainām ķermeņa daļām un saplēstu kreklu. Viņa vārdi kādas incidentā iesaistītas personas virzienā bija šādi – “Man ir pied*āzt na*uj – tu dabūsi tā pi*dā na*uj! Es tevi aizsūtīšu atpakaļ na*uj uz Krieviju.”

Pēc tam internetā noplūda arī Porziņģa komentārs par šo – “Man karoče piečakarējās. Man uzkrāmēja pirmo un tad es sāku maukt atpakaļ. Mazliet norimās vienu brīdi, bet divus manējos uzreiz kaut kādi karostnieki noguldīja. Viens no viņiem meta ar krēslu un trāpīja man un čomam pa galvu. Lidoja vairāki krāsli. Vienu es noķēru reāli, noguldīju un sadauzīju normāli seju. Pēc tam mani kaut kā nogrūda nost, es cēlos, kāpos atpakaļ un vienu man labi uztrāpīja un pieri pārsita, tāpēc seja bija asiņaina. Roku bišķi sačakarēju, bet viss būs labi.”

Skaidrs, ka satraumēt roku, kādam sitot pa seju, nav tas, ko varētu vēlēties ne pats Porziņģis, nedz arī “Mavericks” pārstāvji. Šajā gadījumā šis noplūdušais ieraksts nespēlē par labu pašam Kristapam.

Mūsdienās ikviens ir reportieris un publicēt internetā video ir vieglāk nekā jebkad. Šādi skandāli internetā izplatās ļoti ātri un mūsdienās izraisa daudz plašāku uzmanību nekā agrāk. Ja savulaik sportisti kāvās pie bāriem un lielākā daļa tautiešu to pat neuzzināja, tad šobrīd ir jābūt krietni vien uzmanīgākam, it sevišķi, ja esi šāda mēroga zvaigzne. Interesanti, ka vien dažas stundas pēc notikušā “Whatsapp” noplūda gan aculiecinieku komentāri, gan arī Porziņģa sakāmais.

Šīs noteikti ir lietas, ko Porziņģis nevēlējās pieļaut, taču viss notika pārāk ātri. Acīmredzot, kāds Kristapa “čoms” gluži vienkārši pārsūtīja audio ierakstus it kā uzticamām personām un ar to arī viss sākās – liela daļa tautiešu saņēma ekskluzīvu situācijas atstāstu no paša Porziņģa.

Porziņģis nav vienīgais sportists, kurš iekūlies nepatikšanās, jo savulaik ne viens vien latviešu basketbolists nodarbojies ar nakts uzdzīvi, turklāt atzinies narkotiku lietošanā. Porziņģis gan līdz narkotiku “līmenim” nav nonācis, vismaz publiski tādas informācijas nav un cerams arī nebūs.

Tomēr neviens latviešu sportists nekad nav bijusi tāda slavenība kā Porziņģis un nevienam basketbolistam nav bijis kaut tuvu tāds statuss kā viņam. Šajā gadījumā ir daudz jautājumu.

Vai tiešām viņam bija jāapmeklē mazpazīstams bārs Liepājā, ņemot vērā sava vārda lielumu pasaules sportā? Vai lielā nauda gados jaunam puisim sagroza prātu un dažkārt liek pieņemt neadekvātus lēmumus? Vai ir pareizi agresīvi izturēties pret sievietēm, neskatoties uz emociju uzplūdi? Vai vispār šāda kalibra zvaigznei pa nakti būtu jāstaigā pa Liepājas ielām bez apsargiem? Iepriekšējās vasarās Porziņģis savā dzimtenē bija manīts ar apsargiem, bet kādēļ apsargu nebija šoreiz?

Cilvēki publiskajā telpā steidz apgalvot, ka Porziņģa darbības publiskajā telpā radot sliktu iespaidu jaunajai paaudzei. Bet, vai tiešām viņš pie tā visa ir vainīgs? Vai cilvēki ir aizmirsuši, ka Porziņģis NBA nokļuva, pateicoties smagam darbam un tam, ka spēja realizēt savu potenciālu, kas būtu lietas, ko jaunie spēlētāji tieši varētu no viņa mācīties?

Te gan gribētos atzīmēt, ka šobrīd neviens, izņemot situācijām pietuvinātus cilvēkus, nezina, vai tiešām Porziņģis bija izvarojis sievieti un vai tiešām viņš ir vainīgs kautiņa norisē. Pagaidām tie ir tikai ziņu virsraksti bez konkrētiem faktiem. No otras puses – arī viņš ir tikai cilvēks, kurš vēlas atpūsties kā parasts mirstīgais. Šobrīd dažādi pieņēmumi tiek izteikti bez jebkādiem faktiem, balstoties tikai uz savām personīgajām sajūtām.

“Mavericks” komanda ir sākusi lietas izmeklēšanu. Sodu Porziņģim var piešķirt arī pati līga, jo video bija skaidri redzams, ka viņš pagrūda kādu sievieti. Šāda spēlētāju rīcība NBA tēlam noteikti nenāk par labu, neskatoties uz to, kāds ir konteksts.

Porziņģis starpsezonā būs ierobežoti brīvais aģents un viņš ir galvenā “Mavs” prioritāte šajā starpsezonā, ko atklājis arī vienības ģenerālmenedžeris Donijs Nelsons. Dalasa viņam varēs piedāvāt dažādas līguma opcijas, taču tajā pašā laikā līgumus varēs piedāvāt arī citas komandas.

Vai viss, kas pēdējā laikā noticis ar Porziņģi, ietekmēs “Mavericks” plānus saistībā ar latvieti? Diez vai. Pirmkārt, Porziņģis ir unikāls un talantīgs spēlētājs. Otrkārt, nav pierādījumu, ka viņš būtu bijis vainīgs nedz izvarošanā, nedz kautiņa izraisīšanā Liepājā. Treškārt, “Mavs” jau ir zaudējusi divas nākotnes pirmās kārtas izvēles un talantīgo Denisu Smitu, lai tikai iegūtu Porziņģi. Uz spēles ir likts daudz, tādēļ Porziņģa zaudēšana Dalasi no sportiskās puses var dārgi maksāt tuvākajos gados.

Tas, kas notiek pēdējā laikā, nenozīmē, ka Porziņģis ir slikts puisis, taču skaidrs, ka viņam būs jāsniedz paskaidrojumi un jādara viss, lai uzlabotu savu reputāciju, kas šobrīd ir zināmā veidā pasliktinājusies.

1
Tavs viedoklis

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kaža Recent comment authors
  Subscribe  
jaunākie vecākie vērtētākais
Paziņot par
Kaža
Viesis
Kaža

Kristapa Porziņģa dzīvē šobrīd ir tumšā līnija..
——–
ei nu Bruno, tiešām tik tumša tā līnija gada garumā? un to, ka līga piešķirs sodu par pagrūšanu ir tikpat droši, kā, ka espn pārpublicēs tavu gara darbu. tāda sajūta, ka uzcepts raksts raksta pēc, kkas pilnīgi bezjēdzīgs, ne autors kko zin vai saprot vairāk par jebkuru. Nevajag ļaut tīņiem tēlot žurnālistus vai expertus.