Slavenais treneris Blats jau gadu sirgst ar neizārstējamu slimību

Deivids Blats, sportazinas.com
Deivids Blats | Foto: Eurohoops

Slavenais amerikāņu basketbola treneris jau gadu sirgst ar neizārstējamu slimību – primāro progresējošo multiplo sklerozi, kuru nevar izārstēt pilnībā, taču ir iespējams mazināt tās simptomus.

Grieķijas kluba Pirejas “Olympiacos” galvenajam trenerim Blatam slimība tika atklāta pagājušajā sezonā, bet publiski viņš par to runājis tikai tagad. “Dažkārt dzīve pamet lietas, kurām nav nekāda izskaidrojuma,” komentēja Blats. “Tādējādi rodas brīži, kad patiešām ir jāizdara izvēles, kas pārbauda cilvēka īsto būtību.”

Multiplās sklerozes izraisīšanas iemesli vēl pilnībā nav noskaidroti. Tās ietvaros paša cilvēka imūnsistēma uzbrūk centrālajai nervu sistēmai, izraisot iekaisuma procesus galvas un muguras smadzeņu mielīna apvalkā, kas vietām daļēji vai pilnīgi noārdās.

Šo procesu sauc par demielinizāciju, kā rezultātā samazinās nervu spēja pārvadīt impulsus uz un no smadzenēm, kas izsauc multiplās sklerozes simptomus – piemēram, uztveres orgānu traucējumus vai kustību traucējumus, kas ir atkarīgs no bojājuma vietas. Katram slimība progresē individuāli. Lielākai daļai pacientu vidējais dzīves ilgums neatšķiras no populācijas vidējā dzīves ilguma.

“Kad tiku pāri šokam, sapratu, ka man ir jāpielāgo dzīvesveids, lai varētu dzīvot, cik vien labi iespējams,” turpināja Blats. “Atgriezos pie savas basketbola metodoloģijas problēmu risināšanā un uzdevu sev jautājumus – Kāda ir problēma? Kādēļ tā notika? Kā to salabot?”

Blats norādīja, ka viņa ikdienā visvairāk traucē kāju vājums un līdz ar to balansa noturēšana. Viņš apmeklē speciālas procedūras ūdenī, lai uzlabotu ķermeņa fizisko kondīciju. “Cenšos būt aktīvāks, veicot vienkāršas kustības, kas lielākai daļai cilvēku nerada grūtības, bet man daudz palīdz.”

Blats karjeras laikā trenējis tādas Eiropas komandas kā “Olympiacos”, Stambulas “Darussafaka”, Telavivas “Maccabi”, Maskavas “Dynamo” un citas, bet Nacionālās basketbola asociācijas () līmenī bijis Klīvlendas “Cavaliers” galvenais treneris.

2016. gada janvārī “Cavaliers” atlaida Blatu no galvenā trenera amata, bet viņu aizstāja Tairons Lū. Pēc tam klubs triumfēja NBA, bet Blatam tika nosūtīts čempiona gredzens. Sākotnēji viņš nepieņēma balvu, taču vēlāk mainīja savu lēmumu, tādēļ tehniski Blats ir uzskatāms par NBA čempionu.

Pagājušajā sezonā viņš trenēja latviešu vadošos basketbolistus Jāni Timmu un Jāni Strēlnieku, kuri gan vairs nespēlē “Olympiacos” sastāvā. Blats ir arī 2014. gada ULEB Eirolīgas čempions ar “Maccabi” komandu, turklāt šajā gadā viņu atzina par Eirolīgas labāko treneri.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par