Slovākija negaidīti apspēlē Poliju

14/06/2021 21:07
Slovākijas futbola izlase

Slovākijas futbola izlase pirmdien Eiropas čempionāta finālturnīra mačā Sanktpēterburgā ar rezultātu 2:1 (1:0) uzvarēja Poliju. Slovākiem vārtus guva Roberts Maks ar pretinieku vārtsarga Vojceha Ščensnija palīdzību un Milans Škrinjars, bet poļiem – Karols Linetijs.

Par pirmo bīstamo momentu spēlē parūpējās slovāku uzbrucējs Ondrejs Duda, kurš mača 14.minūtē sita bumbu tikai nedaudz garām vārtiem. Ščensnijs gan to, visticamāk, būtu atvairījis. Tomēr četras minūtes vēlāk slovāki panāca savu. Polijas izlasei neveiksmīgi nospēlējot aizsardzībā, Maks tika galā ar vairākiem pretiniekiem, izdarīja sitienu pa vārtiem un bumba no Ščensnija nonāca tīklā. Slovāki turpināja spēlēt cieši aizsardzībā un izdarīja bīstamākus sitienus, nekā pretinieki. Poļiem gan bija laba iespēja 34.minūtē, kad spēcīgu tālsitienu izpildīja Gžegožs Krihovjaks, kurs raidītā bumba lidoja pāri vārtiem.

Otrā puslaika pirmajā minūtē pēc lieliskas kombinācijas pretinieku soda laukumā bumbu no tuvas distances vārtos raidīja Linetijs – 1:1. Linetija 32 sekundē gūtie vārti Eiropas čempionātā ir otrie ātrākie otrajā puslaikā. Poļi arvien vairāk sāka izdarīt spiedienu uz Slovākijas izlases vārtiem, tomēr 62.minūtē palika bez Krihovajaka, jo pussargs pēc otrās dzeltenās kartītes saņemšanas tika noraidīts no laukuma. Otrā puslaika vidū, 69.minūtē, slovāki atgriezās vadībā. Nedaudz pirms soda laukuma līnijas Škrinjars saņēma bumbu, vairāku poļu ielenkumā to apstrādāja un ar spēcīgu sitienu trieca vārtos.

Polijas futbolisti, spītējot tam, ka bija nonākuši desmit vīru sastāvā, centās turpināt izdarīt spiedienu. Kompensācijas laika pirmajā minūtē Jans Bednareks, izdarot sitienu no aptuveni 11 metriem, tikai mazliet sita bumbu garām vārtiem. Dažas minūtes vēlāk no soda laukuma līnijas sita Karols Šviderskis, taču slovāku vārtsargs Martins Dūbravka bija savā vietā un neļāva panākt 2:2. Polija spēlē savā ceturtajā finālturnīrā pēc kārtas – pirmajos divos neizdevās izkļūt no apakšgrupas, bet pirms pieciem gadiem tika sasniegts ceturtdaļfināls. Slovākija tikai 2016.gadā debitēja finālturnīrā, apstājoties izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā. Tāpat slovāku futbolisti deva savu artavu kādreizējās Čehoslovākijas panākumos.

Abas izlase pārbaudes spēlēs divreiz cīnījās neizšķirti – Polija 1:1 ar Krieviju un 2:2 ar Islandi, bet Slovākija 1:1 ar Bulgāriju un 0:0 ar Austriju. Polijas un Slovākijas izlases savā starpā nav spēlējušas pēdējos astoņus gadus, bet bilance astoņās aizvadītajās cīņās ir par labu slovākiem – četras uzvaras, viens neizšķirts un trīs zaudējumi. Polijas izlasi vada portugāļu speciālists Paulu Souza, kurš šī gada janvārī amatā nomainīja Ježiju Bženčeku, neskatoties uz to, ka poļu treneris savu valstsvienību ieveda finālturnīrā. Slovākus cīņā ved vietējais speciālists Štefans Tarkovičs.

Polijas izlases neapšaubāmi spožākā zvaigzne ir viens no pasaulē labākajiem futbolistiem Roberts Levandovskis, kurš valstsvienībā 115 spēlēs guvis 66 vārtus. Tālu aiz Minhenes “Bayern” uzbrucēja ir pēdējā brīdī traumas dēļ no izlases atskaitītais Arkadjušs Miliks, kurš guvis 15 vārtus. Tālāk ar septiņiem vārtiem seko pussargs Pjotrs Zeliņskis, bet sešreiz bumbu pretinieku vārtos iedabūjis aizsargs Kamils Gliks. Vārtsarga pozīcijā divi stabili palīgi – Vojcehs Ščensnijs un Lukašs Fabjanskis. Slovākijas izlasē vadošais spēlētājs ir Mareks Hamšīks, kurš gan šopavasar mocījies ar traumām, turklāt bijušo “Napoli” pussargu pēc spēlēšanas Ķīnā karjeras līkloči aizveduši uz salīdzinoši vājāko Zviedrijas čempionātu.

Dienas noslēdzošajā mačā plkst.22 Seviljā tiksies vēl divas E apakšgrupas komandas – Spānija un Zviedrija. Arī šis mačs būs vērojams kanālā TV6. 2021.gada Eiropas čempionāta finālturnīrs līdz 11.jūlijam norisināsies Eiropas 11 pilsētās. Kontinenta spēcīgākā komanda tiks noskaidrota Vemblija stadionā Londonā. Atjaunotais Vemblija stadions izlašu turnīru titula maču uzņems pirmo reizi vēsturē, bet tā priekštecī savulaik tika izspēlēts 1966.gada Pasaules kausa fināls un 1996.gada Eiropas čempionāta fināls.

Pirms pieciem gadiem par Eiropas čempioni tika kronēta Portugāle, kas Parīzē notikušajā finālmačā ar rezultātu 1:0 pagarinājumā pārspēja Franciju. Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas. Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle. Kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Polijas izlases sastāvs: Vojcehs Ščensnijs, Bartošs Berešinskis, Kamils Gliks, Jans Bednareks, Macejs Ribuss (Timoteušs Pohačs, 74.min.), Karols Linetijs (Pšemišlavs Frankovskis, 74.min.), Gžegožs Krihovjaks (62.min. noraidīts), Mateušs Klihs (Jakubs Moders, 85.min.), Kamils Jožvjaks, Pjotrs Zeliņskis (Karols Šviderskis, 85.min.), Roberts Levandovskis.

Slovākijas izlases sastāvs: Martins Dūbravka, Peters Pekarīks (Martins Koscelnīks, 79.min.), Ļubomīrs Šatka, Milans Škrinjars, Tomāšs Hubočans, Jurajs Kucka, Jakubs Hromada (Patriks Hrošovskis, 79.min.), Lukāšs Haraslīns (Mihals Durišs, 87.min.), Roberts Maks (Tomāšs Suslovs, 87.min.), Mareks Hamšīks, Ondrejs Duda (Jāns Gregušs, 90.min.).