Šneps: Skandāls ar “Tagad vai nekad” izlasi bija vajadzīgs, lai Latvijā sāktos basketbola atdzimšana

02/07/2020 19:04
Nokopēts
Edgars Šneps, www.sportazinas.com

Latvijas basketbola savienības (LBS) bijušais ģenerālsekretārs Edgars Šneps sarunā ar
“Latvijas Televīzijas” raidījuma “Sporta Studija” žurnālistu Raimondu Rudzātu atskatījās uz organizācijā 11 pavadītajiem gadiem.

Jautāts par 2009. gadu un skandālu ar “Tagad vai nekad” izlasi, kad ambiciozā valstsvienība piedzīvoja trīs zaudējumus Eurobasket grupu turnīrā, bet par komandu vairāk runāja režīma pārkāpumu sakarā, Šneps atbild, ka šī situācija bija vajadzīga Latvijas basketbolam. “Uz 2009. gadu atskatos kā uz tādu Latvijas basketbola atdzimšanas laiku, eksploziju, kas bija nepieciešama, lai pārvērtētu, kas ir basketbols, kā mēs sevi pozicionējam. Tas bija laiks, kad dzeltenā prese par basketbolu rakstīja tikpat bieži, kā sporta prese. Basketbola imidžs jau bija nograuts un mākslīgiem pasākumiem nebija ilgtspējas.”

Šneps uzskata, ka par iemeslu 2009. gada notikumiem ir strauja situācijas maiņa pasaulē. “Mana paaudze uzauga laikā, kad mēs spēlējam priekam un neko nepelnījām. Nākamās paaudzes jau varēja nopelnīt, kapitalizēt uzmanību. Es 27 gadu vecumā spēlēju Latvijā, biju izlases pamatsastāva spēlētājs un pelnīju 500 latus mēnesī. Nākamā paaudze jau bija uzmanības centrā, kam tā nebija gatava,” viedokli pauž bijušais LBS ģenerālsekretārs.

Tāpat Šneps nepiekrita viedoklim, ka Latvijas basketbols klubu līmenī ir degradējis. “Desmit gadu laikā basketbola klubu skaits, kuri iesaistīti dažādās sacensībās, ir ievērojami audzis. Skaidrs, ka LBL ir ekonomikas spogulis. Šobrīd iespējas ir mazākas nekā tās bijušas iepriekš. Lai basketbols veiksmīgi attīstītos, nav obligāti jābūt ļoti spēcīgajai vietējai līgai, it sevišķi tādā mazajā valstī. Šobrīd vairākās pašvaldībās LBL2 komandas ir galvenais sporta notikums un piramīdas virsotne savās teritorijās.

Jebkurš klubs, kas pastāv uz ekonomiskiem pamatiem, vai tas ir “Saldus”, “Jelgava”, “Jēkabpils”, ir daudz vērtīgāks nekā mākslīgi uzpūsts klubs, kurā kaut kādu iemeslu dēļ investējuši naudu. Ilgtspējīgs projekts ir daudz vērtīgāks nekā īstermiņa komanda, lai cik jaudīga tā būtu.

Lietuvā ir cita situācija – tur pašvaldība var atbalstīt vietējo klubu ar 400 tūkstošiem eiro un par to nesaņemt pārmetumus no vēlētājiem. Latvijā tas nav iespējams. Teorētiski tas var mainīties, bet tad basketbolam jākļūst par mūsu identitātes daļu. Pagaidām tas neizskatās reāli, jo arī hokejs ir visai populārs,” atklāja bijušais izlases spēlētājs.

Atceroties valstsvienības kapteiņa Jāņa Blūma interviju pēc liktenīgā mačā pret Melnkalni Pasaules kausa kvalifikācijā, Šneps joprojām ir pārliecināts, ka konfliktu bija iespējams atrisināt citā veidā. “Esmu audzis apstākļos, kad tādas lietas cilvēki risina ģērbtuvē. Nezinu, kādā situācija tapusi tā intervija. Domāju, ka [intervijas] iemesls ir vilšanās par netikšanu uz PK (gluži kā visai basketbola sabiedrībai) plus personīgais aizvainojums.”

Tāpat Šneps pieskarās tēmai ar Arņa Vecvagara nozīmēšanu izlases galvenā trenera amata. Toreiz speciālistam bija visai maza pieredze kā galvenajam trenerim, tomēr pēc izlases iepriekšējā stūrmaņa Ainara Bagatska rekomendācijas, viņš tika iecelts amatā.

“Varbūtība, ka būtu sliktāk, ir lielāka nekā varbūtība, ka ar citu treneri būtu labāk, kaut vai spriežot pēc tā, kur mēs pašlaik esam Eiropas čempionāta kvalifikācijā (pēdējā vieta grupā ar diviem zaudējumiem). Uz sevi noteikti varu uzņemties atbildību par to, ka es līdz galam nenovērtēju sabiedrības un kvalitatīva dialoga nozīmi, lai gan laiks [trenera izvēlei] bija visai ierobežots. Tā bija viena no retajām reizēm, kad mēs šo jautājumu neapspriedām treneru komisijā. Ļoti iespējams, ka pēc divu mēnešu diskusijām mēs tāpat paņemtu Vecvagaru, bet izvairītos no visādām spekulācijām,” atzīst Šneps.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām