Spānija “nomētā” Franciju un triumfē “EuroBasket 2022”

18/09/2022 23:18
Huančo Ernangomess un Villijs Ernangomess

Spānijas basketbola izlase šodien triumfēja “EuroBasket 2022“. Finālmačā spāņi ar  rezultātu 88:76 pieveica Francijas valstsvienību. Šis Spānijai ir ceturtais Eiropas čempiontituls.

Spānijas panākumu kaldināja Huančo Ernangomess, kurš, realizējot septiņus tālmetienus, guva 27 punktus un tika atzīts par finālmača labāko spēlētāju, kamēr Villijs Ernangomess un Lorenso Brauns, kura kontā arī 11 rezultatīvas piespēles, pievienoja 14  punktus, un Haime Fernandess izcēlās ar 13 punktiem.

Franciju no neveiksmes neglāba Evana Furnjē 23 gūtie punkti. Vēl 16 punktus guva Tomā Ertels, bet Geršons Jabusele sakrāja 13 punktus un sešas rezultatīvas piespēles. Viens no fināla arbitriem bija arī Latvijas tiesnesis Mārtiņš Kozlovskis.

Spānija pašaizliedzīgi spēlēja aizsardzībā, pirmajā ceturtdaļā ielaižot vien 14 punktus, kas ļāva izvirzīties vadībā ar deviņu punktu pārsvaru. Savukārt otrajā ceturtdaļā Spānija uz brīdi bija vadībā ar 21 punktu, taču Francijai ceturkšņa pēdējās minūtēs izdevās atspēlēties, samazinot deficītu līdz desmit punktiem.

Tāpat spāņi jau pirmajās 20 spēles minūtēs piespieda Francijas basketbolistus kļūdīties desmit reizes, kas ļāva pēc tam gūt 22 punktus, kamēr pretinieki, izmantojot sešas spāņu kļūdas, guva vien septiņus punktus.

Otrais puslaiks sākās ar Francijas piecu punktu izrāvienu, sadeldējot deficītu līdz tikai pieciem punktiem. Trešās ceturtdaļas vidū francūži atkal pieļāva vairākas kļūdas, kā rezultātā Spānija iekrāja drošāku pārsvaru (58:46).

Noslēdzošajā ceturtdaļā vienu tehnisko piezīmi saņēma Spānijas galvenais treneris, kurš apstrīdēja tiesnešu pieņemto lēmumu, un sekojošo soda metienu iemeta Furnjē, taču otrā laukuma galā Huančo Ernangomess atbildēja ar precīzu tālmetienu, atjaunojot desmit punktu pārsvaru. Noslēdzošās piecas minūtes izvērtās neveiksmīgas francūžiem, un mačs noslēdzās ar rezultātu 88:76 par labu Spānijas basketbolistiem.

Francūžiem pirms pieciem gadiem nācās samierināties ar neveiksmi jau astotdaļfinālā, kamēr Spānija tika līdz trešajai vietai. Francija tikai trīsreiz spēlējusi finālā, 2013.gadā Slovēnijā kļūstot par čempioni mačā ar Lietuvu (80:66).Šogad Francija B grupā piecās spēlēs tika pie trim uzvarām, apspēlējot Lietuvu, Bosniju un Hercegovinu un Ungāriju, taču piedzīvoja neveiksmes pret Slovēniju un Vāciju un ieņēma trešo vietu. Astotdaļfinālā francūži pagarinājumā ar 87:86 pārspēja Turciju, ceturtdaļfinālā, vēlreiz pagarinājumā, ar 93:85 pieveica Itāliju, bet pusfinālā ar 95:54 sagrāva Poliju.

Tagad jau četrkartējā Eiropas čempione Spānija finālā spēlēja jau devīto reizi. Pirmajā čempionātā finālā tika zaudēts Latvijai, pēc tam vēl piecreiz finālā neizdevās uzvarēt, bet pēdējos piecos čempionātos uzvarēts trīsreiz, tai skaitā 2011.gadā Lietuvā – Francija (98:85). Spānijas basketbolisti A apakšgrupā Tbilisi uzvarēja Bulgāriju, Gruziju, Melnkalni un Turciju un zaudēja Beļģijai, taču ar bilanci 4-1 izcīnīja pirmo vietu. Astotdaļfinālā ar 102:94 papildlaikā tika uzveikta Lietuva, ceturtdaļfinālā ar 100:90 pārspēta Somija, bet pusfinālā ar 96:91 uzvarēta Vācija.

Jau ziņots, ka bronzas godalgas izcīnīja Vācijas basketbolisti, kuri ar rezultātu 82:69 uzvarēja Poliju.

Šī ir ceturtā reize, kad Eiropas čempionāta finālturnīra vīriešiem priekšsacīkšu spēles tika aizvadītas četrās dažādās valstīs. 2017.gadā par Eiropas čempioniem basketbolā kļuva Slovēnijas izlases spēlētāji, izcīnot savu pirmo titulu vēsturē. Slovēnija, kura ceturtdaļfinālā uzvarēja Latviju, finālā pieveica Serbiju. Cīņā par trešo vietu Spānija apspēlēja Krieviju.

Latvijas izlase Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā piedalījusies 14 reizes, taču šoreiz finālturnīram kvalificēties neizdevās, H grupā paliekot pēdējā vietā aiz Bosnijas un Hercegovinas, Grieķijas un Bulgārijas. Nākamais Eiropas čempionāts notiks pēc trim gadiem, vienu no apakšgrupām un izslēgšanas turnīru uzņemot Rīgai. Šim finālturnīram bija jānotiek 2021.gadā, taču tā kā Covid-19 pandēmijas dēļ par gadu tika pārceltas Tokijas olimpiskās spēles, gadu vēlāk pulcējas arī kontinenta spēcīgākie basketbolisti.