Stāsts par visu laiku gudrāko gājienu un dīvaināko spēli futbola vēsturē

29/04/2020 14:56

1994. gads. Karību jūras kausa izcīņa futbolā. Risinās izšķirošā spēle kvalifikācijas fāzē 1. grupā starp Barbadosu un Grenadu, kurā Barbadosas futbolisti izdara visu laiku dīvaināko un reizē arī gudrāko gājienu futbola vēsturē.

Par šo spēli un notikumiem mača izskaņā daudz nav ticis runāts, taču tā ir tik neordināra futbola izpratnei, ka ir vērts uz to atskatīties.

Šī bija piektā reize, kad tika rīkots Karību jūras kauss. Finālturnīrs risinājās Trinidadā un Tobago, bet kvalifikācija notika dažādās citās lokācijās Karību jūras apkārtnē.

Turnīra organizatori pirms sacensībām nolēma, ka tajās nebūs neizšķirtu, proti, neizšķirtu gadījumā katra turnīra spēle turpinājās papildlaikā, kurā pirmais vārtu guvējs pēc “golden goal” principa kļuva par uzvarētāju. Šeit sākās dīvainā daļa – organizatori bija nolēmuši, ka “golden goal” būs divu vārtu vērtē.

1.grupā, kurā spēlēja Barbadosa, Grenada un Puertoriko, bija atlikusi pēdējā spēle starp Barbadosu un Grenadu. Finālturnīrā iekļuva tikai pirmajā vietā esošā komanda un Barbadosai bija nepieciešams pārspēt savu konkurenti ar vismaz divu vārtu pārsvaru, lai tiktu tālāk.

Turnīra tabula pirms Barbadosas-Grenadas spēles

Komanda S U N Z GV ZV VA P
Grenada 1 1 0 0 2 0 +2 3
Puertoriko 2 1 0 1 1 2 −1 3
Barbadosa 1 0 0 1 0 1 −1 0

Līdz spēles 83. minūtei viss ritēja Barbadosas zīmē, jo rezultāts bija 2:0 un atlika vien nosargāt pārsvaru, taču tad Grenada guva vārtus un panāca 1:2. Spēlēt vēl bija atlikušas septiņas minūtes plus kompensācijas laiks, bet 87. minūtē Barbadosa saprata, ka divu vārtu pārsvaru pamatlaikā, visticamāk, nesasniegs, tādēļ apzināti iesita bumbu savos vārtos.

Barbadosa atstāja uz pauzes gan pretiniekus, gan līdzjutējus, tomēr šis bija izcils lēmums, jo tikai papildlaiks un dīvainie noteikumi bija pēdējā Barbadosas cerība. Rezultāts kļuva 2:2.

Barbadosa gāja uz pilnu banku un cerēja uz uzvaru papildlaikā, jo tādā gadījumā vienībai izdotos iekļūt finālturnīrā. Iesistais gols savos vārtos noveda pie vēl vienas futbolam pilnīgi neloģiskas epizodes.

Sākās 88. minūte un Grenada atlikušajā laikā centās iesist bumbu gan pretinieku, gan savos vārtos, jo abi rezultāti – 3:2 vai 2:3 – derētu, lai sasniegtu finālturnīru. Amizanti, bet Barbadosa veiksmīgi aizstāvēja gan savus, gan pretinieku vārtus.

Spēle turpinājās papildlaikā, kurā Barbadosai arī izdevās gūt “golden goal”, kas bija divu precīzu sitienu vērtē un līdz ar to rezultāts bija 4:2, nevis 3:2, kā tas būtu normālā pasaulē. Ar to pietika, lai pirms spēles turnīra tabulā pēdējā vietā esošā Barbadosa paceltos uz pirmo un tiktu tālāk.

Turnīra tabula pēc Barbadosas-Grenadas spēles

Barbadosa 2 1 0 1 4 3 +1 3
Grenada 2 1 0 1 4 4 0 3

“Jutos apkrāpts,” pēc spēles sacīja Grenadas galvenais treneris Džeimss Klārksons. “Cilvēks, kurš izdomāja šo noteikumu, var pa taisno doties uz trakonamu. Mūsu spēlētāji bija apstulbuši un viņiem pat nebija ne jausmas, kurā virzienā uzbrukt – mūsu vārtiem vai pretinieku. Nekad neko tādu neesmu redzējis… Futbolā tev ir jāsit bumbas pretinieku vārtos, lai uzvarētu, nevis savos!”

Dubultā “golden goal” noteikums tika izmantots piecas reizes 1994. gada Karību jūras kausa kvalifikācijā. Organizatori bez pārsteigumiem pēc turnīra atcēla šo noteikumu.

Finālturnīrā Barbadosai gan neizdevās izkļūt no A grupas, paliekot trešajā pozīcijā un sev priekšā palaižot Gvadelupi un Trinidadu un Tobago, kura pēc tam triumfēja sacensībās.