Strēlnieks un NBA? Tiešām?

Latvijas basketbola izlase, Jānis Strēlnieks, Sportazinas.com
Jānis Strēlnieks Foto: LETA

5. decembrī Eiropas basketbola ārēs izskanēja maza bauma, kas saspicēja daudzu interesentu ausis: Latvijas izlases saspēles diriģents Jānis Strēlnieks atteicis Nacionālās basketbola asociācijas komandai Sanantonio “Spurs”, kuras rindas pārstāv viņa labs draugs Dāvis Bertāns. Sociālajos tīklos komentāru diapazons bija plašs. Ja parasti klusais talsinieks ir pēdējais, kuru kāds atļaujas aiztikt, tad tagad vairāki pseidoeksperti veltīja kritiku, sakot, kā tas ir iespējams, atteikt NBA.

Bet vispirms… Lēnāk par tiltu. Sportando žurnālista Emiliano Karkijas publicētais ieraksts tviterī bija baltiem diegiem šūts. Skaidrs, ka iepriekš vairāki Karkijas ieraksti ir vēlāk guvuši oficiālu piegaršu, bet otrdienas tvītā “Olympiacos” aizsarga vārdu un uzvārdu droši varēja samainīt ar vismaz desmit Eiropā spēlējošiem saspēles vadītājiem.

Sanantonio komandas menedžments pēdējos mēnešos savas makšķeres izmeta Eiropas dīķī. Mērķis – noķert kādu gardu lomu un uzlabot komandas ārējo līniju saspēles vadītāja pozīcijā, bet gribot negribot starp kandidātiem parādījies Strēlnieka vārds. Oficiāls piedāvājums izpirkt Jāni no Grieķijas basketbola smagsvara neesot sekojis. Iespējams, bija maza flirtēšana. Jā, mēs redzam, zinām, ka tāds spēlētājs ir. Vai ir interese par došanos pāri okeānam? Drīzāk, ka nē. Šādās sarunās ar vairākiem basketbolistiem un to pārstāvjiem pēdējā mēneša laikā ielaidušies “Spurs” pārstāvji.

Latvijas basketbola publiskās domas smagsvars Valdis Valters tajā pašā tviterī norādīja, pat, ja piedāvājums bijis un noraidīts, tad tas bijas Strēlnieka stilā: basketbolistam nav ambīcija spēlēt augstākā līmenī.

Pirmkārt, veselība. Ja arī “Spurs” būtu gatavi izpirkt Jāni, tad, iemesls atteikties ir traumas. Strēlnieks pēdējā laikā cīnās ar vairākām mikrotraumām, bet tagad negatavam doties uz NBA, lai pasildītu soliņu saulainajā Teksasā, nebūtu prāta darbs. Prioritāte ir izkarot minūtes Deivida Blata vadītajā komandā.

Otrkārt, līgums. Nav noslēpums, bet nav arī publiski pieejama informācija, bet droši var apgalvot, ka Strēlnieks ir viens no vislabāk apmaksātajiem latviešu basketbolistiem uz planētas. Ar labu sniegumu kontu sezonas laikā varot papildināt teju ar miljonu. Salīdzinot ar pārējo ASV, pat simpātiskā Sanantonio nodokļu sistēma viņam liktu atteikties no ļoti lielas summas. Vai eksperiments būtu tā vērts?

Treškārt, statuss. Strēlniekam ir 29 gadi un viņš labi apzinās, ka viņam visaugstākajā līmenī atlikušas pāris sezonas. Protams, ir arī tāds Jānis Blūms, kurš vieš optimismu, ka arī pēc 30 dzīve basketbolā nebeidzās. Bet šajā kontekstā kā mēraukla ir runa par Eirolīgas gaisu. Būsim godīgi, Strēlnieks ir pēc savas būtības Eirolīgas, ne NBA, basketbolists. Redzot, kas Losandželosā notika ar Eirolīgas grandu Milošu Teodosiču, nešķiet, ka Strēlniekam pat uz galda esoša piedāvājuma dēļ būtu jākrāmē koferi. Ir sasniegts zināms līmenis, lai būtu komfortā. Un arī te ir jānostiprinās, jo veiksmīgiem mačiem seko mazāk veiksmīgi un traumas. Jādomā par veiksmīgu sezonas otrās daļas aizvadīšanu un jauna līguma nopelnīšanu turpmākajiem gadiem, lai tiktu saglabāts “ap viena miljona vērta Eiropā” spēlētāja statuss. “Olympiacos” pamešana varētu kalpot kā nepareizs signāls Eiropas klubu kases turētājiem. Un ja nu Amerikas iekarošana neizdotos – ko tad?

Sportazinas.com sazinājās ar basketbolista aģentu Artūru Kalnīti, kurš bija lakonisks – baumas komentēt nav viņa stilā. Iespējams, kāds viņa aroda brālis iespēju būtu izmantojis, sakot, ka interese par Jāni NBA pastāv un ne tikai no “Spurs”, bet šobrīd tiek respektēta pēdējā līguma sezona Pireju komandā. Tomēr arī šeit var atgriezties pie Strēlnieka uzbūves – piezemēts, ar prieku spēlē Eiropas augstākajā līmenī, labprāt paliktu “Olympiacos”. Kādēļ taisīt vētru ūdens glāzē, ja nekādi eksperimenti nav un nebūs gaidāmi. Tas nav vajadzīgs…

Tā kā tie, kuri pamatīgi no šīs ziņas uzvilkās, var nomierināties. Ja Strēlnieks to pēkšņi ļoti ļoti negribēs, uz NBA viņš nedosies. Ne viņam, ne Latvijas basketbolam tas nav vajadzīgs, jo ieguvējs no tā nebūs neviens.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par