Tagad vai tagad – Girgensona Bufalo “Sabres” uzsāk kārtējo jauno ceļu

22/09/2019 11:43
Nokopēts

Straujiem soļiem tuvojoties jaunajai Nacionālās hokeja līgas (NHL) sezonai, apskatīsim latviešu spēlētājus, kuri ar abām kājām staigā pa mekas gaiteņiem, bet kuri raugās caur atslēgas caurumu. Līdz ar plašo tautiešu pārstāvniecību, augusi arī mūsu interese par līgā notiekošo. Šosezon iespēja uzvilkt NHL komandas kreklu būs pieciem latviešiem.

Pirms diviem gadiem pie rīta kafijas NHL sadaļa simpātiska bija tikai viena latvieša Zemgus Girgensona sakarā, kurš pie lielajiem aikpuikām uzsāks jau savu septīto sezonu. Ievadrakstu par tautiešu pārstāvniecību NHL jāsāk tieši ar latviešu lokomotīvi.

Zemgus pārstāvētā Bufalo “Sabres” vienība astoņas sezonas pēc kārtas nav spējusi kvalificēties izslēgšanas spēlēm, un sešās sezonās nomainījušies pieci galvenie treneri. Bardaks būtu labākais vārds, kā raksturot komandu, kas atkal uzsākusi rehabilitācijas procesu. Arī šajā reizē nav simtprocentīga pārliecība, ka operācija būs veiksmīga, bet cerības ir augstas.

Treneris ar pasaules ekonomikas foruma pieredzi

Vasarā par komandas galveno treneri kļuva ģenerālmenedžera Džeisona Boterila paziņa Ralfs Krīgers. Šajā reizē to nevar nosaukt par savējo iebīdīšanu labā amatā, lai gan te ir daļa patiesības. Boterilam bija izvēle turpināt uzticēties neizteiksmīgajam debitantam galvenā trenera postenī Filam Hauslijam vai speciālistam, kurš starp līgas treneriem ir godā un cieņā.

Pēdējos piecus gadus Krīgers bija Anglijas Premjerlīgas kluba „Southampton” direktors, pirms tam 2012./13. lokauta gadā vadījis Edmontonas “Oilers”. 2016. gadā Krīgers bija Eiropas izlases pelnrušķītes stāsta galvenais treneris pasaules kausā hokejā, kur viņam palīdzēja pašreizējais Vinipegas “Jets” treneris Pols Morīss. Abiem speciālistiem vasarnīcas ir viena ezera krastā, tāpēc draudzība ir gana cieša. Tāpat Krīgers ir labās attiecībās ar Toronto “Maple Leafs” treneri Maiku Bebkoku, kura vadītās Kanādas olimpiskās izlases konsultants 2014. gadā bija Krīgers.

Jaunais “Sabres” treneris gadu laikā hokeja zināšanas ir uzturējis tonusā, kaut vai katru rītu pieceļoties, pirmais medijs, kuru viņš apmeklēja bija nhl.com, lai apskatītu aizvadītās nakts labākos momentus. Skaistās izspēles un vārtu guvumi teorijas līmenī ir krietni par maz, lai pēc to noskatīšanās kļūtu par treneri, bet Krīgera artilērijā ir daudz citu paņēmienu, kā motivēt spēlētājus.

Ralfs Krīgers dod norādījumus “Sabres” spēlētājiem. | Foto: buffalonews.com

Treniņnometnes sākumā Krīgers visu komandu iepazīstināja ar savu vīziju, kas ietver koncentrēšanos “spēlēt vienoti”. Pēc 20 minūšu prezentācijas komandas veterāns Kails Okposo, apstiprinot savus pirmos iespaidus ar citiem spēlētājiem, medijā buffalonews.com sacīja: “Ikviens no viņiem sacīja, ka gribēja izskriet caur sienu [run through a wall – tulk.], kad Krīgers bija pateicis savu runu. Viņš noteikti piesaistīja puišu uzmanību un zina, kā nodot ziņojumu.”

Krīgeram svarīga ir konstruktīva kritika, un hokejisti viņā ieklausās. Neapdomīgus komentārus sniegušas, Sems Reinharts, kurš aizvadītajā sezonā pēc vienas no spēlēm kritizēja komandas vārtsargu, smējās, ka paspējis saņemt daudz ieteikumus no jaunā trenera.

“Viss sākas ārpus laukuma,” sacīja Krīgers, kad viņš tika taujāts par koncentrēšanos “spēlēt vienoti”. “Mums ir jāstrādā pie šīs vienotības, un tā nenotiks vienas dienas laikā. Komandā ir jauno spēlētāju mikslis. Tagad ir daudz jauninājumu, kas aizņems dažas nedēļas, līdz tās dabiski piezemēsies ērtā zonā.”

Jaunie spēlētāji vienotā dūrē

Starpsezonā pārmaiņas piedzīvoja ne tikai treneru korpuss, bet arī spēlētāju grozs, kurā sakrituši vairāki jauni āboli. Līgas kontekstā šie spēlētāji kaut ko spējuši paveikt, bet Bufalo komandā viņiem būs vēl lielāka loma.

Vārtsargi

Komandas pirmais numurs turpinās būt kanādietis Kārters Hatns, kurš aizvadītajā sezonā pirmo gadu nospēlēja kā vadošā vijole. Pats hokejists atzina, un statistikas rādītāji liecina, ka būt pirmajam numuram ir pavisam cita drēbe, kā skatīties spēles no soliņa. Sezonu iepriekš Sentluisas “Blues” rindās 32 spēlēs viņš vidēji ielaida 2,09 vārtus, bet pagājušajā sezonā 50 mačos vidēji trīs ripas spēlē un atvairīti 90,8% pretinieku metienu. Nav viegli būt vārtsargam līgas pastarītei, bet nekāda medus maize viņam nebūs arī šosezon.

Otrais numurs turpinās būt Līnus Ūlmarks, kurš savā postenī var justies pietiekami stabili, jo fārmklubā nav izteikta talanta, kas varētu ieņemt 26 gadus vecā vārtsarga posteni.

Aizsardzība

Pirms nometnes sākuma zem lielas jautājuma zīmes bija somu aizsarga Rasmus Ristolainena dalība komandā, bet pagaidām viņš ir sastāvā. Somu medijiem viņš sacīja, ka pieprasījis, lai komanda viņu maina prom, jo neesot apmierināts ar zaudējumu kultūru. Mazliet vairāk nekā piecus miljonus vērtais aizsargs pagājušo sezonu noslēdza ar sliktāko lietderības koeficientu līgā -41, bet iekrāja visvairāk punktus karjerā 43 (5+38). Ļoti iespējams, ka sezonas gaitā soms pametīs komandu.

Tomēr lielam uztraukumam nevajag būt, jo “Sabres” aizsardzības līnija izskatās perspektīva. Maiņas darījumu procesā no Anaheimas “Ducks” pievienojās Brendans Montūrs, bet starpsezonā no Čikāgas “Blackhawks” tika iegūts 20 gadus vecais 2017. gada 29. numurs Henri Jokiharju. Pasaules čempionātā ar Somijas izlasi viņš izcīnīja zelta medaļas, daudzi apskatnieki min, ka “Blackhawks” nenovērtēja viņa potenciālu, ko aizsargs varēs realizēt Bufalo.

Savukārt franšīzes viens no svarīgākajiem elementiem ir 2018. gada drafta pirmais numurs Rasmus Dalins. Savā debijas gadā zviedru aizsargs atzīmējās ar 44 (9+35) punktiem, bet šajā sezonā no viņa tiek gaidīts vēl labāks rezultāts. Krīgers būs labs skolotājs jaunajam spēlētājam, lai karjeras pašā sākumā ieliktu stabilus pamatus nākotnei.

https://www.facebook.com/hokejablogs.lv/videos/723428221415939/

Uzbrukums

Komandas kapteinis Džeks Aikels un vasarā līgumu pagarinājušais Džefs Skiners būs divi uzbrukuma pīlāri. Nav teikts, ka šie abi spēlētāji atkal spēlēs vienā maiņā, lai gan savstarpējā saspēle abiem hokejistiem bija sekmīga, bet abiem būs svarīga loma “Sabres” panākumos. Aikels atzina, ka viņš bija priecīgs par Skinera palikšanu komandā, kā arī pozitīvas emocijas kapteinim raisīja Krīgera stāšanās amatā.

“Sabres” pulku papildinājis arī hokejists, kurš pirms trim gadiem atteicās spēlēs kluba rindās. Pirmajā jūlijā maiņas procesa rezultātā no Ņujorkas “Rangers” pievienojās Džimijs Vīzijs, kura tiesības 2016. gadā no Nešvilas “Predators” dabūja Bufalo komanda. Pēcāk Vīzijs noraidīja “Sabres” piedāvājumu un devās uz Brodveju, kur uz sevi liktās ekspektācijas viņš nerealizēja. Profesionālās karjeras pirmie trīs gadi viņam izvērtās sekmīgi, bet uz Vīziju lika augstākas cerības. Pagājušajā sezonā uzbrucējs atzīmējās ar 35 (17+18) punktiem.

Sastāvu papildināja arī pagājušā gada finālists Bostonas “Bruins” sastāvā Markuss Jūhansons, kuram traumas pēdējās sezonās liegušas parādīt savu īsto spēli. Daudziem viņš palicis atmiņā no Vašingtonas “Capitals” laikiem, kā meistarīgs spēlētājs, kurš var pieturēt ripu un izveidot momentus partneriem. Šis ir labs papildinājums, jo Jūhansons varēs palīdzēt vēl labāk iejusties NHL savam tautietim Dalinam.

Rezultatīva sezona tiek gaidīta no Keisija Mitelstada, kurš arī līdz šim nav apstiprinājis kluba ekspektācijas. Pārmaksātais veterāns Okposo kalnus negāzīs, bet pienesums komandai ir gaidīts arī no viņa.

Latviešu lokomotīve

Zemgus Girgensons, www.sportazinas.com

Zemgus Girgensons. | Foto: NHL

Kādu sezonu paredz Zemgum Girgensonam? Bez lielām atšķirībām kā līdz šim. Vasarā pietauvojis laulības ostā latviešu uzbrucējs ir gatavs pierādīt, ka viņam vēl ir sauss pulveris. Galvenais treneris Krīgers var mainīt spēlētāju domāšanu, kā rezultātā aug hokejistu pārliecība. Nekādas lielas cerības ar Girgensonu netiek lolotas, tāpēc tieši tagad latvietim ir jārāda savs labākais hokejs. Ļoti iespējams, ka šī viņam var būt pēdējā iespēja Bufalo “Sabres” komandā.

Pie komandas durvīm sāk klauvēt jauni spēlētāji, kuri varētu izgrūst Girgensonu no sastāva. 25 gadus vecais uzbrucējs ir melnā darba darītājs – mazākums, pretinieku neitralizācija. Tomēr punktu raža jāspēj iekrāt un ar vidēji 16 punktiem 70 spēlēs pēdējās četrās sezonās varētu būt par maz, lai pēc šīs sezonas Girgensons pārstāvētu komandu.

Latviešu hokejists saņem diezgan daudz kritikas arī no faniem, kuri pirms četriem gadiem gandrīz, vai nēsāja uzbrucēju uz rokām. Tāda ir profesionālā sporta realitāte, ja esi sevi pierādījis, bet vairs neesi tajā pašā līmenī, tad gaidi samazgas uz galvas. Girgensonam ir potenciāls turpināt būt vadošajam klavieru nesējam, bet pagaidām nav skaidrība, cik ļoti Krīgeru simpatizē latvieša spēle. Ja izdodas sevi labi apliecināt un iejusties trenera zīmējumā, tad Girgensons būs zirgā, ja nē, tad var sekot došanās uz AHL.

Miglā tīta nākotne

Grūti izteikt secinājumus pirms sezonas sākuma, bet gribētos cerēt, ka Bufalo “Sabres” pēc astoņiem gadiem bez izslēgšanas spēlēm pietuvosies šim mērķim. Būtu liels pārsteigums, ja komanda uzreiz uzlēktu augstāk par savu vietu, bet Krīgers ir speciālists, kurš varētu veikt lielas izmaiņas. Cerēsim uz skanīgu Girgensona, Krīgera un pozitīva rezultāta mijiedarbību.

Komentāri - 1

  • Redaktors
    22/09/2019 12:46

    No kura cirkla izbēga žurnālists? 😀 ekspektācijas ( varbūt visu vārdnīcu pārlatviskojam? ) ??
    Kas ir Aikls? Es zinu Aikelu…

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām