“Thunder” spēlē netīru spēlīti? Bertāna nelaišana laukumā, iespējams, nav saistīta ar sportisko pusi

15/11/2023 12:52
Nokopēts
Dāvis Bertāns

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) pirmais mēnesis ir gandrīz aizritējis un šajā laikā Latvijas basketbola fanus ir priecējis Kristaps Porziņģis, kurš kopā ar Bostonas “Celtics” apliecina to, kas no šīs komandas tika gaidīts pirms sezonas, uzvarot teju katrā spēlē. Taču par otru latvieti NBA – Dāvi Bertānu – nekas daudz nav dzirdēts, jo viņš laukumā iziet reti.

Bertāns šosezon piedalījies trijās no 11 spēlēm, vidēji laukumā pavadot 8,3 minūtes un gūstot 3,0 punktus. 31 gada vecumā viņš ir pieredzes bagātākais spēlētājs Oklahomasitijas komandas rindās un ārpus laukuma nešaubīgi ir labs padomdevējs gados jaunajām “Thunder” zvaigznēm.

Par Oklahomasitijas komandas rezultātiem arī nav grēks sūdzēties. Lai arī domas par čempiontitulu šai komandas šosezon vēl noteikti nav reālas, tomēr septiņas uzvaras 11 spēlēs un piektā vieta Rietumu konferencē otrai jaunākajai komandai līgā ir atzīstams sniegums. Vēsture gan liecina, ka demonstrētais sezonas sākumā var būt maldinošs rādītājs, domājot par “lielo bildi”, bet tas nemaina faktu, ka ievads  ir labs.

Šī var izrādīties Bertāna pēdējā NBA sezona

Bertāns šajā sezonā ir otrs lielākais pelnītājs komandā aiz Šeja Džildžesa-Aleksandra, saņemot 17 miljonus dolāru pirms nodokļu nomaksas. Dāvja līgumā ir noteikums, ka viņam šosezon ir jānospēlē 75% jeb 62 regulārā čempionāta spēles, lai garantētu kontraktu uz nākamo sezonu. Ja šis spēļu skaits netiks sasniegts, tad Bertāns nākamajā sezonā iegūs piecus miljonus, bet “Thunder” būs tiesīga lauz ar viņu līgumu priekšlaicīgi.

Pašreizējā trajektorija liecina par to, ka Bertāns šajā sezonā nesasniegs 62 spēļu atzīmi. Ko tas nozīmē? Pirmkārt, “Thunder” tādā gadījumā var lauzt līgumu pirms 24/25 sezonas, latvietim kļūstot par neierobežoti brīvo aģentu. Tad parādītos liela iespēja, ka Dāvis atgriežas Eiropā, nevis paliek NBA, jo pēc saraustītas sezonas, kurā nav izdevies sevi pierādīt, ir ļoti grūti tikt atpakaļ pasaules spēcīgākajā līgā, ņemot vērā, ka tajā šobrīd ir tik daudz talantīgu basketbolistu kā nekad.

Taču, ja notiek pagrieziena punkts un pēkšņi Bertāns piedalās teju katrā mačā šosezon un sasniedz 62 spēles, viņš garantē 16 miljonu līgumu uz nākamo sezonu un nodrošina sev vēl vismaz vienu sezonu NBA.

Kādēļ “Thunder” ir izdevīgi nelaist latvieti laukumā?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, jāatgriežas mazliet tālākā pagātnē, proti, līdz brīdim, kad Bertāns nokļuva Oklahomasitijā.

“Thunder” uz Dalasas “Mavericks” aizmainīja 12. drafta piku pret 10. izvēli un Bertānu. Oklahomasitija izvēlējās aizsargu Keisonu Volesu, kuru jau bija noskatījuši iepriekš un, iespējams, mazliet baidījās, ka viņš ar 12. numuru vairs varētu nebūt pieejams. Tas gan ir visai mazticami, jo “Mavericks” tik un tā bija ieinteresēti draftēt centru Dereku Laivliju, kamēr ar 11. numuru “Magic” izvēlējās tās pašas pozīcijas spēlētāju Džetu Hovardu.

Šis bija tipisks “Thunder” pēdējo gadu darījums – uzņemties spēlētāju, kuram drīz beigsies liels līgums un par to saņemt drafta kompensācijas. No komandas būvēšanas skatupunkta doma ir laba, bet no spēlētāja acīm raugoties, var sanākt diezgan nepatīkami.

“Thunder” kodolu veido gados jaunas zvaigznes. Vienīgais basketbolists, kurš ir ticis pie maksimālā līguma ir Džildžess-Aleksandrs, kamēr lielākā daļa pārējo spēlētāju vēl atrodas savos debitantu kontraktos. Bertāns ir cits stāsts. Viņa līgums ir salīdzinoši iespaidīgs pret pienesumu laukumā un komandai nebūtu izdevīgi uz nākamo sezonu iegrāmatot vēl papildus 16 miljonus par spēlētāju, ar kuru klubs tik un tā ilgtermiņā nerēķinās.

Tādējādi diezgan skaidri var noprast, ka Bertāna nelaišana laukumā ir “Thunder” vēlme tikt vaļā no viņa pēc šīs sezonas, lai atbrīvotu papildus vietu zem algu griestiem un vai nu piesaistītu kādu citu spēlētāju, vai veiktu kādu līdzīgu maiņas darījumu un iegūtu vēl drafta kapitālu. “Thunder” vēl pagaidām nav jāuztraucas par līguma pagarinājumiem ar tādiem atslēgas spēlētājiem kā Četu Holmgrenu, Džošu Gidiju un Džeilenu Viljamsu un kopumā visiem “Thunder” pamatsastāva spēlētājiem, izņemot Alekseju Pokuševski un Bertānu, ir garantēti kontrakti arī uz nākamo sezonu.

Sniegums šosezon

Divas spēles ir pārāk mazs atskaites punkts, lai kaut ko varētu secināt, taču redzētais laukumā parāda, ka pretinieki Dāvi joprojām respektē un viens pats uz tālmetiena līnijas viņš nekad nepaliek. Bertāns šosezon nav izdarījis nevienu brīvu tālmetienu, jo allaž viņam pretī lido spēlētājs ar paceltām rokām. Redzams, ka pretspēlētāji pret Bertānu arī pārkāpj noteikumus, kas viņam ļauj stāties uz soda metiena līnijas un ne reizi vien izpildīt pa trīs sodiņiem. Tāpat Dāvis aktīvi strādā aizsardzībā un lai arī agrāk ticis kritizēts, gan sniegums Pasaules kausā, gan īsajā laikā šosezon liecina, ka viņš aizsardzībā atdod sirdi un dvēseli.

“Thunder”, protams, ir vēl arī otrs ceļš – dot Bertānam salīdzinoši lielu spēles laiku un cerēt, ka viņš uzspīdēs, lai maiņu termiņa izskaņā varētu latvieti aizmainīt pret vērtīgiem drafta aktīviem, taču tas ir daudz riskantāks variants un liecina par to, ka komanda īsti netic latvieša spējām.

Kopsavilkums

Dāvis šajā sastāvā ārā nekrīt un mierīgi varētu iet laukumā kaut katrā mačā, lādējot trīspunktu metienus, taču “Thunder” nav izdevīgi, ka viņš nospēlē 62 spēlēs, jo tad nākamsezon latvietim būtu jāmaksā 16 miljoni. “Thunder” ir izdevīgāk, ja šī vieta zem algu griestiem atbrīvojas un lai viņu rocība būtu fleksiblāka. Tad, piemēram, var veikt līdzīgu maiņu kā Bertāna gadījumā, paņemot kādu, angliski sakot, “expiring contract” un iegūstot drafta kaptiālu. Vai parakstīt līgumu ar kādu augstāka līmeņa spēlētāju, kurš palīdzētu pieteikt “Thunder” kā nopietnu spēku un regulāru “play-off” dalībnieku. Īsāk sakot, atbrīvojoties no latviešu spēlētāja nākamajā sezonā, “Thunder” paver sev plašākas iespējas sastāva veidošanā un lai arī to var saprast no komandas puses, tas diemžēl ir mazliet netaisnīgi pret pašu Bertānu.

TOP notikumi
1
X
2
1.72
-
2.15
3.18
4.25
2.12
1.17
8
15.5
5.02
4.75
1.64
1.14
8.75
19
1.51
4.76
6.73
1.24
6.5
11
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām