Tiks izdotas pastmarkas par godu šķēpmetējam Jānim Lūsim

21/09/2021 12:50

VAS “Latvijas pasts” 24.septembrī izdos pastmarku bloku par godu izcilajam šķēpmetējam Jānim Lūsim, aģentūru LETA informēja uzņēmumā. Pastmarku bloks “Latvijas sporta leģendas – Jānis Lūsis” izdots 4500 eksemplāru tirāžā, un tā nominālvērtība ir 2,69 eiro, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā no 21 līdz 100 gramu uz valstīm, kas atrodas 4.zonā.

Līdz ar pastmarku bloku izdota arī īpaša aploksne 800 eksemplāru tirāžā. Jauno filatēlijas izdevumu dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. Lūsis bija četru olimpisko spēļu dalībnieks, kā arī triju olimpisko medaļu – zelta, sudraba un bronzas – ieguvējs. Viņš bija četrkārtējs Eiropas čempions, divpadsmitkārtējs PSRS čempions, desmitkārtējs Latvijas čempions un divkārtējs pasaules rekordists šķēpa mešanā.

1987.gadā Starptautiskā Vieglatlētikas federāciju asociācija (IAAF) savā 75 gadu jubilejā Lūsi atzina par pasaules visu laiku izcilāko šķēpmetēju. 2014.gadā IAAF iekļāva Lūsi IAAF Slavas zālē. Kā vēsta vieglatlētikas statistiķis Andris Staģis, Lūsis šķēpa mešanā startējis 274 reizes un tikai 75 reizes atzina kāda no pretiniekiem pārākumu.

15 reizes Latvijas izcilākajam šķēpmetējam šķēps lidoja tālāk par 90 metru robežu un vēl 147 sacensībās – tālāk par 80 metriem. Viens no labākajiem 20.gadsimta pasaules šķēpmetējiem Lūsis mūžībā aizgāja pērn pavasarī 80 gadu vecumā. Lūša dzimtajā pilsētā Jelgavā viņa vārdā nosaukts Zemgales Olimpiskā centra stadions.

Latvijas šķēpmešanas leģenda bija precējies ar 1960.gada olimpisko čempioni, Eiropas eksčempioni un pasaules eksrekordisti šķēpa mešanā Elvīru Ozoliņu. Dēls Voldemārs Lūsis arī kļuva par šķēpmetēju un 2000.gada olimpiskajās spēlēs Sidnejā atklāšanas parādē nesa Latvijas karogu. Kā atklāja “Latvijas pastā”, nākamais filatēlijas izdevums plānots 1.oktobrī.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Ģirts Ankipans, Normunds Sējējs un Artis Ābols
18/10/2021 11:02

Kur tagad strādā kādreizējie “Dinamo” galvenie treneri?

Rīgas “Dinamo” Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) aizvada savu 14. sezonu. Iepriekšējos 13 gados komandu vadījuši speciālisti no dažādām valstīm ar dažādu pieeju, un arī līdzjutēju atmiņas par viņiem ir visai…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…