“TTT Rīga” savā laukumā centīsies pagarināt Eirolīgas sezonu

08/03/2019 09:58

TTT basketbolistes piektdien Eirolīgas sezonas pēdējā mājas spēlē uzņems Jekaterinburgas UGMK. Ceturtdaļfināla sērijā līdz divām uzvarām rīdzinieces atrodas iedzinēju lomā ar 0-1.

Latvijas čempiones pirmajā “play-off” spēlē cīnījās deviņu spēlētāju sastāvā – savainojumu dēļ ierindā nebija Dita Rozenberga un Aivija Slotere. Amerikāņu spēka uzbrucēja nav spēlējusi kopš 13. februāra, kad izbraukuma cīņā pret Stambulas “Fenerbahce” ieplēsa ceļgala mediālo saiti.

Rīdziniecēm pirmajā puslaikā neizdevās apturēt UGMK priekšējo līniju, bet otrajā puslaikā nobremzēt Krievijas labāko centra spēlētāju Mariju Vadejevu. Otrkārt, pieticīga diena uzbrukumā bija ārējai līnijai – piecas mazās spēlētājas guva tikai 13 punktus (metieni no spēles 5/31).

Ceturtdaļfināla sērijā punktu starpībai nav nekādas nozīmes. Jau pirms sērijas sākuma bija zināms, ka 8. martā rīdzinieces aizvadīs šosezon pēdējo mājas spēli Eirolīgā. Teorētiski vēl pastāv iespēja sērijā pieveikt UGMK un pieteikties “Četru fināla” rīkošanai – pieteikums jāiesniedz līdz 18. martam, taču TTT rīcībā nav tādu finanšu resursu.

TTT ir vienīgais klubs valstī, kas uz Latviju atvedis tik daudz pasaules mēroga zvaigžņu, sākot ar 2018. gada Pasaules kausa vērtīgāko spēlētāju Breanu Stjuarti (Dynamo Kursk) un viņas tautieti, visu laiku rezultatīvāko NCAA basketbolisti Kelsiju Plamu (Fenerbahce).

Pretinieču sastāvā spēlē astoņas pašreizējās Eirolīgas čempiones – Britnija Grainere, Emma Mēsemana, Alba Torensa, Nika Bariča, Raisa Musina, Jevgeņija Beļakova, Jeļena Beglova un Nataļja Vjeru.

UGMK klāt nākusi Krievijas labākā spēlētāja un 2017. gada Eirolīgas čempione Kurskas “Dynamo” sastāvā Marija Vadejeva (viņa arī Mārtiņa Zībarta audzēkne), četru NCAA čempionāta “Četru finālu” dalībniece Keila Makbraida (Notre Dame), viena no pasaules labākajām saspēles vadītājām Kortnija Vanderslūta un Eiropas U20 čempione Tatjana Petrušina.

TTT rindās pirms 2019. gada sezonas vairāk par vienu gadu Eirolīgā bija aizvadījušas tikai Gunta Baško (49 spēles) un Aija Brumermane (47). Ieva Pulvere, Kristīne Vītola un Karlīne Pilābere trijatā iekrāja 37 spēles, kamēr pārējām septiņām rīdziniecēm ir debijas sezona.

Klāt nācis solīds individuālais veikums – Šeja Pedija četras un Kristīne Vītola divas reizes nopelnīja vietu nedēļas simboliskajā pieciniekā. Spilgtas spēles bija Aijai Brumermanei, Katei Krēsliņai, Baibai Eglītei, Aivijai Sloterei un Ievai Kūlītei.

Jekaterinburgā par lielāko patīkamo pārsteigumu kļuva Kūlītes sniegums. Iepriekš sešās spēlēs viņa tika pie 19 minūtēm laika un sešiem punktiem, savukārt Urālos 26 minūtēs izcēlās ar 15 punktiem. Kūlīte pārsteidza pretinieces, iemetot 3 no 4 trīspunktu metieniem (iepriekš turnīrā 2/4).

Pretinieču sastāvā ir arī vairākkārtējā WNBA “All Star” dalībniece Keila Makbraida (2015, 2018). Makbraida 2017. gadā ar Turcijas superklubu “Yakin Dogu” izcīnīja Eiropas kausu, kamēr Grainere uzskatāma par visu laiku labāko metienu bloķētāju un dankotāju. Viņas rēķinā ir pieci WNBA “All Star” starti (2013-2015, 2017, 2018), divi Pasaules kausi (2014, 2018) un uzvara Rio olimpiskajās spēlēs (2016).

Universālā spāniete Alba Torensa ir desmitgades spilgtākā Eiropas basketboliste. Četrkārtējā Eirolīgas čempione (2011, 2014, 2016, 2018) divreiz atzīta par “Četru fināla” vērtīgāko spēlētāju. Spānijas rindās kļuvusi par divkārtēju Eiropas čempioni (2013, 2017), kā arī Olimpisko spēļu un Pasaules kausa finālisti.

Jekaterinburgas ierindā ir Eiropas pašreiz labākā garā spēlētāja Emma Mēsemana. Divas no viņas trīs sezonām Urālos beigušās ar Eirolīgas titulu. No 2013. gada viņa pārstāv WNBA klubu “Washington Mystics”, bet pēdējās vasarās pakārto startus Beļģijas valstsvienības interesēm.

Starta piecinieku noslēdz saspēles vadītāja Kortnija Vanderslūta – WNBA rekordiste sezonas laikā izdarīto rezultatīvo piespēļu skaita ziņā. Pārstāvot “Gonzaga” vienību, viņa tika atzīta par NCAA labāko mazo spēlētāju augumā līdz 173 centimetriem. Vanderslūta trijās WNBA sezonās izdarījusi visvairāk piespēļu (2014, 2017, 2018).

Eirolīgas ceturtdaļfināli sērijās līdz divām uzvarām notiek 5., 8. un, ja nepieciešams, 13. martā. TTT un UGMK pāra uzvarētājas pusfinālā spēlēs pret “Sopron Basket” un “Bourges Basket” dueļa stiprāko komandu. “Četru fināls” risināsies 12. un 14. aprīlī.