Unikāls stāsts autosportā – turku puisis, spēlējot F-1 videospēli, piepildījis sapni un kļuvis par F-2 pilotu

15/01/2022 11:02
Nokopēts
Džems Bolukbaš

Kāds turku puisis Džems Bolukbaši kļuvis par jaunāko autosporta sensāciju, jo stāsts, kā viņš nokļuvis FIA rīkotajās Otrās formulas (F-2) sacīkstēs, ir kaut kas iepriekš vēl neredzēts. 23 gadus vecais Stambulā dzimušais autosportists šonedēļ parakstīja līgumu ar “Charouz Racing System” komandu un kļuva par oficiālu F-2 nākamās sezonas dalībnieku.

2017. gadā Bolukbaši bija sasniedzis pietiekami augstu līmeni “Electronic Arts” veidotajā F-1 videospēlē, viņam iekļūstot tobrīd dibinātajās “Formula One eSports Series” sacīkstēs. Tā ir profesionāla esporta programma, kurā spēlētāji aizvada oficiālu F-1 virtuālo sezonu un noskaidro čempionu. Ideja ir tāda pati kā tradicionālajās sacensībās, taču “Formula One eSports Series” viss notiek datorā.

Bolukbaši šajās sacensībās piedalījās no 2017. līdz līdz 2019. gadam. Pirmajā sezonā viņš izcīnīja piekto vietu 20 braucēju konkurencē, tad 2018. gadā ieņēma 12. pozīciju starp 24 pilotiem, bet 2019. gadā viņš atradās vien 21. vietā 28 braucēju starpā. Katru gadu esporta turnīram pievienojās arvien jauni un meistarīgi braucēji, taču Bolukbaši nolēma karjeru netrupināt datorkrēslā, bet gan īstā spēkratā.

Lai arī turks jaunībā bija startējis, piemēram, motokrosa sacensībās un ātrums viņu saistīja no mazotnes, tikai 2019. gadā viņam radās iespēja piedalīties savās pirmajās profesionālajās sacensībās “GT4 European Series”, pārstāvot “Borusan Otomotiv Motorsport” komandu un pilotējot “BMW M4 GT4” spēkratu divos posmos. Pusprofesionāļu klasē viņš jau otrajā posmā spēja ielauzties TOP3 un uzkāpt uz goda pjedestāla otra augstākā pakāpiena. “Sākums bija diezgan labs, tāpēc viņi man piedāvāja kļūt par pilna laika braucēju nākamajā sezonā,” atzina Bolukbaši, kurš 2020. gadā vairākkārt kāpa uz pjedestāla, trīsreiz arī uzvarot posmos. “Finišējām otrajā vietā kopvērtējumā,” sacīja Bolukbaši.

GT4 Avrupa Şampiyonası: Cem Bölükbaşı, Imola'da pole pozisyonunda!

“Es vienmēr esmu vēlējies būt profesionāls braucējs,” pērn februārī sacīja Bolukbaši. “Iepriekš piedalījos dažos testos, taču man nebija pietiekami daudz naudas 2016. un 2017. gadā, tādēļ pārslēdzos uz esportu. Vienmēr cerēju atgriezties autosportā, tas bija mans mērķis un es tam ticēju, taču biju ļoti pārsteigts, kad tas tiešām notika,” sacīja Bolukbaši, kurš pagājušajā gadā tika pie iespējas startēt F-3 Āzijas Čempionātā.

2019. gadā Bolukbaši piedalījās arī “Formula Renault Eurocup” sacensībās, pirmo reizi karjerā ar formulu aizvadot oficiālu braucienu. Viņš aizvadīja vienu posmu, to noslēdzot 16. pozīcijā. Pēc vairākiem testiem ar formulām un augstvērtīgas 2020. gada sezonas ar “BMW M4” automašīnu, viņš piesaistīja savu uzmanību “BlackArts Racing” komandai, kas viņu uzaicināja piedalīties 2021. gada F-3 Āzijas Čempionātā. Turks tika pie punktiem 13 no 15 sezonas posmiem, viņa labākais rezultāts bija piektā vieta, bet kopvērtējumā kādreizējais esportists ieņēma devīto pozīciju. Pēc sezonas F-3 Āzijas Čempionātā Bolukbaši vasarā startēja “Euroformula Open Championship” ar “Van Amersfoort Racing” komandu, uzvarot jau pirmajā posmā un kļūstot par pirmo profesionālo esportistu, kurš to paveicis. “Euroformula Open Championship”  viņš pabeidza piektajā vietā.

2021. gada oktobrī Bolukbaši saņēma uzaicinājumu uz F-2 treniņiem. Tajos viņš brauca ar “Dallara GP2/11” mašīnu, kas tika pielietota 2017. gada F-2 čempionātā, bet pirmo oficiālo sesiju ar F-2 formulu viņš aizvadīja 2021. gada izskaņā, pārstāvot “Van Amersfoort Racing” oficiālajos pēcsezonas testos. Bolukbaši izrādījās pietiekami talantīgs, lai viņš piepildītu savu sapni un kļūtu par oficiālu F-2 braucēju 2022. gada sezonā. Līgumu ar Bolukbaši parakstīja “Charouz Racing System” komanda.

It's getting more real every day' – Bölükbaşi on achieving his F2 dream and how he plans to tackle the challenge

“Man nav bijis laika, lai to sagremotu,” F-1 mājaslapā citēts sajūsminātais turku braucējs. “Apzināšanās, kas ir noticis, paliek arvien lielāka ar katru stundu. Tas bija liels sapnis, kas patiešām ir noticis, tādēļ man ir grūti to ietērpt vārdos. Nevaru sagaidīt sezonu un esmu ļoti priecīgs.”

2017. gadā Bolukbaši bija ieradies Abū Dabī F-1 posmā kā esporta pārstāvis, jo paralēli notika virtuālās formulu sacensības, bet 2021. gadā viņš tajā pašā trasē piedalījās F-2 testos. “Atgriezties šeit pēc četriem gadiem kā F-2 pilotam ir kaut kas neticams, ja tā padomā. Skatījos klātienē F-1 finālu, aizvadīju testus un dienu vēlāk sēdēju F-2 formulā. Tas ir kā izdzīvot sapni! Ja es nekad nebūtu bijis esportā, nekad netiktu pie iespējas stūrēt reālu mašīnu. Ir ļoti svarīgi būt pirmajam geimerim, kurš to paveicis, jo tas cilvēkiem dod cerību. Ja cilvēki redz, ka kāds to ir paveicis, viņi arī noticēs, ka to spēj. Ja es spēju no “F1 Esports” aizkļūt līdz F-2, domāju, to var jebkurš.”

“Domāju, ka katrs esporta F-1 čempionāts ir svarīgs, jo, ja tu spēj sevi apliecināt uz simulatora, tev ir potenciāls to pierādīt realitātē,” sacīja Bolukbaši. “Man paveicās, ka biju pareizajā laikā un pareizajā vietā. Zinu, ka autosporta esporta komandas kļūst arvien lielākas Ķīnā un no šīs valsts parādās arvien vairāk esportistu. Domāju, ka tad, kad F-1 esports kļūs vēl populārāks, spēlētājiem būs vēl lielākas iespējas kļūt par reāliem pilotiem. Vienkārši nevajag padoties un iet uz saviem mērķiem.”

Bokukbaši ir pirmais cilvēks uz planētas, kurš kļuvis par F-2 pilotu, karjeru sākot datorspēlē. Taču jāatzīmē ne tikai turku autosportista talants, bet arī fakts, ka mūsdienās F-1 videospēle ir tik reālistiska, ka tā spēj sagatavot cilvēkus mašīnas vadīšanai reālajā dzīvē, tādēļ uzslavas ir pelnījis ne tikai Bolukbaši, bet arī konkrētās spēles izstrādātājs “Electronic Arts”.

Komentāri - 1

 • Koninklijke
  17/01/2022 07:50

  Helmutam Rodkem žoklis gan jau atkārās! =D

  Bet nu jā- kaut kas nereāls!
  Futbola komandā tā neiekļūt.

  PS. Kad būs iespēja spēlēt futbolu VR? Izliksim visus! 😉

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
1.66
4.66
4.97
4.5
3.9
1.72
3.64
3.85
2.06
1.26
5.75
11.5
1.26
6.5
9.75
4.57
3.84
1.85
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām