Vai 2013. gada NBA drafta pēdējā izvēle var lepoties ar labāku karjeru nekā pirmā?

19/12/2021 14:30
Nokopēts
Jānis Timma un Entonijs Benets

2013. gada Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) drafts ir vien no dīvainākajiem līgas vēsturē. Lai arī tajā tika izvēlētas tādas zvaigznes kā Kristians “CJ” Makolums, Jannis Adetokunbo un Rūdijs Gobērs, pirmās izvēles lielākoties bija katastrofālas un neviens no spēlētājiem, kurš tika paņemts TOP 9, nav bijis pat tuvu, lai attaisnotu uz viņiem liktās cerības.

2013. gada gada drafts vēsturisks bija Latvijai, jo tajā tika izvēlēts Jānis Timma. Viņš kļuva par tikai trešo latvieti, kurš tika paņemts NBA jauno spēlētāju izvēles ceremonijā, jo iepriekš to bija iespējuši tikai Andris Biedriņš un Dāvis Bertāns. Timmu draftēja Memfisas “Grizzlies” ar 60. jeb pēdējo numuru, kas tiesības uz viņu laika gaitā aizmainīja uz Orlando “Magic”.

Lai arī latvietis NBA nav nospēlējis nevienu maču, ir pamats uzdot interesantu jautājumu, vai viņa karjera ir bijusi veiksmīgāka nekā tā gada pirmajai izvēlei Entonijam Benetam? Protams, ka Klīvlendas “Cavaliers” skauti viņā saskatīja lielu talantu, tomēr viss, kas notika pēc tam, bija katastrofa. “Entonija sakarā mēs nevarējām zināt, ka puisim nav nekādas vēlmes pārvarēt likstas,” medijs “Bleacher Report” pirms pāris gadiem citēja tā laika “Cavaliers” basketbola operāciju prezidentu Deividu Grifinu. “Visu dzīvi viņš bija lielāks un talantīgāks par pārējiem, taču līdzko Benetam palika grūti, viņš bija ārā.”

Anthony Bennett's former coaches insist his NBA career isn't over | Las Vegas Review-Journal

“Cavaliers” augstākstāvošie darbinieki bija nobalsojuši 9 pret 1, ka Benets ir jāņem ar pirmo numuru. Vienīgais, kurš iebilda, bija ģenerālmenedžeris Kriss Grants. “Man ir žēl Krisa, jo viņš tika padarīts par vainīgo, tomēr tieši viņam nebija pārliecības par Benetu,” atzina Grifins, atsaucoties uz to, ka Grants 2014. gadā jeb gadu pēc drafta tika atlaists no amata. Jāatzīst, ka arī Granta vēlamais spēlētājs nebija pirmā numura vērts, jo viņš gribējis draftēt Benu Maklemoru.

Tas viss noveda pie tā, ka Benets, kuram šobrīd ir tikai 28 gadi, NBA nospēlēja četras sezonas, laukumā izejot 151 mačā (četri pamatsastāvā), vidēji spēlējot 12,6 minūtes, gūstot 4,4 punktus un sakrājot 3,1 atlēkušās bumbas. Viņa NBA karjera beidzās 2017. gadā, to turpinot G Līgā un Eiropā. G Līgā viņš spēja vidēji iekrāt vairāk nekā 12 punktus un četras atlēkušās bumbas. Viņš 2017. gadā kļuva par Eirolīgas čempionu kopā ar Stambulas “Fenerbahce” , taču Beneta loma bija niecīga, jo viņš piedalījās tikai 10 mačos un guva 1,2 punktus, spēlējot 6,3 minūtes. Rupji sakot, Stambulas klubs būtu kļuvis par čempionu arī bez Beneta.

Pēc sezonas Eirolīgas klubam Benets vairs nebija vajadzīgs un uz pāris sezonām sekoja atgriešanās G līgā. Šogad viņš kļuva par Izraēlas vienības Jeruzalemes “Hapoel” spēlētāju, tomēr šajā vienībā, kas ikdienā spēlē Izraēlas čempionātā un FIBA Čempionu līgā jeb turpat kur “VEF Rīga”, aizvadīja tikai 11 mačus. Izraēlas līgā, kas nav starp Eiropas spēcīgākajiem čempionātiem sešus mačus, un piecas spēles Čempionu līgā, kas ir aptuveni trešais spēcīgākais starptautiskais Eiropas klubu turnīrs aiz Eirolīgas un Eirokausa, proti kaut kas līdzīgs UEFA Konferenču līgu futbolā.

Benets būtībā nespēja noturēties Eiropas vidusmēra komandā un šobrīd ir brīvais aģents. Viņa karjerai neviens nepievērstu lielu uzmanību, ja vien viņš nebūtu NBA drafta pirmais numurs. Šis “slogs” viņam ir vilcies līdzi visu karjeru un tieši tādēļ par viņu runā kā lielāko draftu izgāšanos. Līdz ar to ir izveidojusies situācija, kad varam paspekulēt, vai ar 60. numuru izvēlētais Timma nav aizvadījis labāku karjeru nekā pirmais numurs Benets.

Pirmais – Spēles NBA. Četras vājas sezonas pasaules spēcīgākajā līgā nav nopietns arguments, lai Benetu uzskatītu par labāku spēlētāju nekā Timmu. Salīdzinoši tik ilgi kanādietis NBA noturējās tikai tāpēc, ka viņam tika dotas iespējas, un klubi gaidīja, ka varbūt tomēr viņš izšaus. Jebkuram bija grūti padoties uz pirmo numuru un apzināties, ka viņš būs liela izgāšanās, tāpēc NBA klubi cerēja līdz pēdējam, taču beigās saprata, ka nekas vairs nav glābjams. Ja Benets tiktu draftēts kaut kur otrās kārtas beigās, viņš visai garantēti NBA spēlētu ļoti maz vai nemaz, jo uz viņu nebūtu nekādu ekspektāciju.

Otrais – Benets nespēja sevi apliecināt pasaules otrajā spēcīgākajā turnīrā – Eirolīgā, kur savukārt Timma gadiem ilgi ir bijis pieprasīts un stabils spēlētājs, šajā turnīrā aizvadot nepilnas piecas sezonas. Pirmajā sezonā Maskavas apgabala “Khimki” latvietis bija kluba viena no lielākajām zvaigznēm. Benets Eirolīgā ir bijis tikai uz pāris spēlēm kā dziļš rezervists.

Trešais – Timmam ir bijuši piedāvājumi no NBA un viņš tur mierīgi varēja spēlēt. To pats basketbolists kādā no intervijām atklāja pirms pāris gadiem, tomēr viņš atzina, ka Orlando “Magic” piedāvātais viņu neapmierināja, tādēļ krāslavietis karjeru turpināja Eirolīgā. Timma varēja mierīgi doties uz Orlando, spēlēt 5-10 minūtes un saņemt NBA debitanta minimālo algu gluži tāpat kā Benets, taču kādēļ viņam tas bija vajadzīgs, ja Pirejas “Olympiacos” apsolīja gan lielāku spēles laiku, gan lielāku naudu? Tas bija loģisks gājiens, Timmam izvēloties drošāko variantu. Mīts, ka neliels NBA pieraksts tevi padara par kaut kādā mērā labāku spēlētāju, piemēram, par Madrides “Real” vai Maskavas CSKA līderi, ir absurds, kam Benets ir spilgts apliecinājums. NBA piedāvājumi ir bijuši arī Jānim Strēlniekam, taču viņš tāpat kā Timma izvēlējās stabilitāti un līdera lomu augsta līmeņa Eiropas klubā.

Ceturtais – Timma 2017. gadā bija Latvijas izlases viens no līderiem sastāvā, kurā spēlēja tādas zvaigznes kā Kristaps Porziņģis, Dāvis Bertāns, Jānis Strēlnieks un Dairis Bertāns. Timma bija komandas otrs rezultatīvākais spēlētājs, otrs labākais atlēkušo bumbu vācējs, trešais labākais piespēlētājs un līderis pārtvertajās bumbās. Pat neskatoties uz augstvērtīgo statistiku, “uz aci” bija redzams, ka Timma ir izteikts komandas vilcējspēks un lielisks palīgs galvenajai zvaigznei Porziņģim. Timma parādīja savas līdera dotības nomināli visu laiku spēcīgākajā Latvijas izlasē vienā no planētas nozīmīgākajiem izlašu turnīriem. Benets pat ne tuvu nav bijis nozīmīga figūra Kanādas izlasē, kur nemaz nav spējis nostiprināties sastāvā.

Piektais – Secinājums ir viens. Timma var lepoties ar vienīgo situāciju NBA vēsturē, kad drafta pēdējais numurs spējis aizvadīt labāku karjeru nekā pirmais un tā ir pilnīga bezprecedenta situācija, kas nedara godu ne Benetam, ne “Cavaliers” tā laika skautinga departamentam. Savukārt visu cieņu Timmam, kurš karjeras laikā ir sevi apliecinājis gana labi, ņemot vērā viņa NBA drafta numuru. Aplūkojot citus 2013. gada drafta spēlētājus, var secināt, ka latvieša karjera ir bijusi labāka kā vairākiem no šī gada izlaiduma.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām