Vai Bertāns ir patiesais “Wizards” līderis?

Dāvis Bertāns, sportazinas.com
Dāvis Bertāns cīņā ar Bostonas "Celtics" basketbolistiem | Foto: EPA/CJ GUNTHER/Scanpix/LETA

Vai Nacionālās basketbola asociācijas () komandas Vašingtonas “Wizards” patiesais līderis ir latviešu uzbrucējs un vai tieši viņš ir spēlētājs, kurš komandai atnes vislielāko pienesumu?

NBA piedāvā aplūkot ne tikai “sauso statistiku” ar vidēji gūtajiem punktiem, sakrātajām atlēkušajām bumbām un rezultatīvajām piespēlēm, bet arī advancētus rādītājus, kuri nereti ir precīzāks spēlētāja lietderības atspulgs nekā vidējie rādītāji.

Skaidrs, ka “Wizards” lielākā zvaigzne ir Bredlijs Bīls, kurš ir komandas līderis vidēji gūtajos punktos (28,7) un rezultatīvajās piespēlēs. Tikmēr Dāvis ir trešais rezultatīvākais “Wizards” spēlētājs ar vidēji 13,6 punktiem – viņam arī vidēji 4,5 atlēkušās bumbas.

NBA tiek atspoguļota tādi statistikas dati kā uzbrukuma reitings, aizsardzības reitings un abu šo rādītāju attiecība jeb “net” reitings. Visu šo rādītāju pamatā ir viens no svarīgākajiem NBA statistikas datiem “possesions” jeb tas, cik ilgi spēlētājs pietur bumbu līdz tā jebkādā veidā nonāk pretinieku komandas rīcībā.

NBA apskatnieku starpā valda viedoklis, ka šie rādītāji krietni precīzāk parāda spēlētāju patieso lietderību nekā “sausā statistika” ar vidēji gūtajiem punktiem, rezultatīvajām piespēlēm un atlēkušajām bumbām. Šo advancēto reitingu skaidrojums ir ļoti komplicēts, tomēr šeit ir īsā versija, kas ir aizsardzības un uzbrukuma reitingi.

Basketbolistu uzbrukuma reitings tiek izrēķināts pēc īpašas formulas. Tās ietvaros tiek noteikts tas, cik punktus gūst komanda vidēji 100 uzbrukumos jeb “possessions” ar konkrēto spēlētāju laukumā. Tikmēr aizsardzības reitings tiek izrēķināts, ņemot vērā, cik punkti ir ielaisti, kad basketbolists ir laukumā vidēji 100 pretinieku uzbrukumos jeb “possessions”.

Ņemot vērā “Wizards” duetus, kopā ar Bertānu citiem šīs komandas spēlētājiem sokas visai labi. Ja vērtējam nozīmīgas minūtes (minimums 150), Bertāns kopā ar dažādiem Vašingtonas kluba spēlētājiem uzrāda augstvērtīgus rādītājus.

Piemēram, uzbrukumā Bertāns un Rui Hačimura kopā ir spēlējuši 190 minūtes un uzrādījuši labāko uzbrukuma reitingu komandā (123,4), ja skatās spēlētājus, kuri nospēlējuši kopā vismaz 150 minūtes. Tomēr tas nav viss. Ja varētu padomāt, ka 190 minūtes ir maz, tad Bertāns kopā ar Bīlu ir spēlējuši 360 minūtes un tik un tā kopā uzrādījuši vienu no labākajiem reitingiem komandā, ko sasniedzis duets – 120,1.

Dāvim visai labi sokas arī kopā ar Aizeju Tomasu, jo viņu abu kopējais uzbrukuma reitings 184 minūtēs ir 121,4. Protams, šie nav labākie rādītāji komandā, taču ir svarīgi saprast, ka citi dueti, kam reitings ir, piemēram, 159,3 (Aizaks Bonga un Kelvins Mailss) ir nospēlējuši kopā nieka 12 minūtes. Līdz ar to, ja ņemam vērā, ka minimālais kopā nospēlēto minūšu skaits ir 150, tad Bertāns kopā ar dažādiem spēlētājiem dominē labāko trijniekā.

TOP3 uzbrukuma reitings duetiem (minimālais minūšu skaits kopā laukumā – 150)
1. Dāvis Bertāns + Rui Hačimura = 123,4
2. Dāvis Bertāns + Aizeja Tomass = 121,4
3. Dāvis Bertāns + Bredlijs Bīls = 120,1

Līdzīga situācija ir arī aizsardzības reitingā. Šajā gadījumā – jo mazāk skaitlis, jo labāk. Arī šeit Bertāns ir visai labs komandas biedrs. Viņa un vācieša Morica Vāgnera aizardzības rādītājs ir 107, viņiem kopā spēlējot 284 minūtes. Ņemot vērā nozīmīgas minūtes var izcelt arī Vāgneru un Bīlu, kuriem 149 minūtēs ir 103,8.

Ja par atskaites punktu ņemam kā minimums 149 minūtes, kuras sasnieguši Bīls un Vāgners, tad Bertāns kopā ar kādu komandas biedru ir ne tikai otrajā vietā, bet arī trešajā – latvietis kopā ar Džordanu Makreju spēlējuši 202 minūtes un iekrājuši reitingu 108,2. Šie trīs ir labākie rādītāji, ņemot vērā, ka divi basketbolisti kopā spēlējuši vismaz 149 minūtes.

Protams, arī aizsardzības reitingā ir vērojami tādi skaitļi kā 25, kuru sasnieguši Hačimura kopā ar Gerisonu Metjūzu, tomēr viņi kopā spēlējuši tikai divas minūtes. Šādi pārdabiski augsti skaitļi gan uzbrukuma, gan aizsardzības rādītājos ir vesela virkne, tomēr jebkurš no šiem duetiem kopā laukumā pavadījuši ļoti maz minūtes, tādēļ ir nepieciešams skatīties uz nozīmīgām minūtēm, lai objektīvi novērtētu basketbolistu lietderību.

TOP3 aizsardzības reitings duetiem (minimālais minūšu skaits kopā laukumā – 149)
1. Bredlijs Bīls + Morics Vāgners = 103,8
2. Dāvis Bertāns + Morics Vāgners = 107
3. Dāvis Bertāns + Džordans Makrejs = 108,2

Visbeidzot “net” reitings ir attiecība, kas parāda punktu attiecību 100 uzbrukumos jeb “possessions”. Tās ietvaros no uzbrukuma reitinga tiek atņemts aizsardzības reitings. Vienkāršiem vārdiem sakot – “net” reitings nosaka, cik ļoti komanda ar konkrētajiem spēlētājiem laukumā ir labāka vai sliktāka.

Daudzi dueti ne tikai “Wizards” komandā, bet arī citās, ir mīnusos un šeit skaitļi vairs nav tik lieli. Ja atkal ņemam vērā kā minimums 149 nospēlētas minūtes, tad līderi ir Bīls un Vāgners (14,1), bet aiz viņiem ir Bīls un Bertāns (4,1), kuriem kopā laukumā 360 minūtes. Trešajā pozīcijā savukārt ierindojas Vāgners un Išs Smits (3,7), kuri laukumā pavadījuši 217 minūtes, bet Bertāns atkal figurē ceturtajā pozīcijā, kur 284 minūtēs kopā ar Vāgneru viņu reitings ir 2,9.

Vērts aiziet arī nedaudz tālāk – piektajā vietā ar 2,2 reitingu ir Bīls un Smits (304 minūtes kopā laukumā) un sestie ir Bertāns ar Makreju – 1,1 kopumā 202 minūtēs. Tālāk teju visi pārējie iespējamie dueti ir mīnusos. Jāatzīmē, ka Bertānam un Hačimuram abiem duetā “net” reitings ir -4 kopā nospēlētās 190 minūtēs. “Net” reitingā ir svarīgi, lai basketbolisti ir plusos, jo tas nozīmē, ka viņi ir lietderīgi, abiem kopā esot laukumā.

TOP6 “net” reitings duetiem (minimālais minūšu skaits kopā laukumā – 149)
1. Bredlijs Bīls + Morics Vāgners = 14,1
2. Dāvis Bertāns + Bredlijs Bīls = 4,1
3. Išs Smits + Morics Vāgners = 3,7
4. Dāvis Bertāns + Morics Vāgners = 2,9
5. Išs Smits + Bredlijs Bīls = 2,2
6. Dāvis Bertāns + Džordans Makrejs = 1,1

Dāvis šosezon aizvada savu vidēji statistiski labāko sezonu karjerā un tieši tas savā pēdējā līguma gadā viņam arī ir nepieciešams, lai nākotnes sakarā runātu jau par nākamo kontraktu NBA. Viņa nonākšana “Wizards” rindās ir vērtējama vairāk nekā pozitīvi, jo ir audzis gan viņa spēles laiks, gan vidējie rādītāji.

Jāatzīmē, ka aizsardzības, uzbrukuma un “net” reitingi ir pieejami arī individuāli. Dāvim ir otrs labākais uzbrukuma reitings (113,7) aiz Bīla (114,2), bet trešais ir Hačimura ar 113. Tikmēr aizsardzībā Bertānam  starp nozīmīgas minūtes spēlējošajiem “Wizards” basketbolistiem ir sestā vieta (114,5), kamēr līderi ir Vāgners (106,1), Bonga (107,1) un Makrejs (109,8). Tikmēr “net” reitinga rādītājā individuāli Bertānam ir piektā vieta (-0,8), bet līderi šeit ir Vāgners (6,4) un Bonga, kuri, cita starpā, no nozīmīgas minūtes spēlējošajiem basketbolistiem ir vienīgie, kuriem rādītājs ir pozitīvs.

Svarīgākais, ko pēc šiem datiem var izsecināt, ir tas, ka Bertāns ir nozīmīgs spēlētājs gan “Wizards” uzbrukumā, gan aizsardzībā un kopumā viņš ir viens no lietderīgākajiem komandas basketbolistiem. Skaidrs, ka šeit ir apskatīti tikai dueti, tomēr arī Bertāna pozitīvie skaitļi tajā par kaut ko liecina. Vai viņš ir Vašingtonas komandas līderis? Visticamāk, ka nē, tomēr Dāvja pienesums ir nozīmīgs.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par