Vai Dagestānas ērglis Nurmagomedovs atgriezīsies UFC salā?

27/10/2020 21:06

Naktī uz 25. oktobri Krievijas cīkstonis Habibs Nurmagomedovs izdarīja to, par ko sapņo visi cīņas sporta veidu pārstāvji – aizgāja nepārspēts. Cīņā pret Džastinu Geidži viņš kārtējo reizi apliecināja savu statusu vieglajā svarā, svinot 29. uzvaras tikpat cīņās. Emocionālā runā uzreiz pēc cīņas čempions paziņoja par karjeras beigām.

Pats Habibs to skaidroja ar to, ka mamma nevēlas, lai viņš cīnītos bez tēva. Pagājušas vien dažas dienas un, emocijām norimstoties, eksperti un citi cīkstoņi sāk apspriest, vai tiešam 29. cīņa bija Habiba galavārds? Viedokļi dalās un netrūkst arī pamatotu pieņēmumu par to, ka vismaz vēl vienu cīņu ar Dagestānas ērgļa dalību mēs tomēr ieraudzīsim.

Milzīga tēva loma

Jāsaprot, ka Dagestānā attiecības starp bērniem un vecākiem ir visai īpašas. Tēvs ir ģimenes autoritāte un viņa vārdi nekad netiek apšaubīti. Šī cieņa darbojas visās dzīves jomās, un Nurmagomedovu ģimene nav izņēmums. Kopš karjeras pirmsākumiem tēvs Abdulmanaps bijis blakus Habibam un palīdzējis viņam izaugt no puikas, kurš par cīņu saņēma 20 tūkstošus dolāru, līdz UFC zvaigznei ar vairāku miljonu honorāru.

Tas nav pārspīlējums, ka Habiba panākumu atslēga ir viņa tēva klātbūtne. Nurmagomedovs vecākais bija ne tikai treneris, bet arī mentors. Abdulmanaps virzīja dēlu mērķa virzienā, kad vajadzēja – runāja, kad nevajadzēja – klusēja. Bieži vien tieši tētis runāja ar medijiem komandas vārdā, bet tajā pašā laikā nav šaubu, ka arī pats Habibs piekrita visam, ko teica Adbulmanaps. Bieži vien liela nauda kļūst par strīdu iemeslu arī starp tuvākajiem radiniekiem, bet ne šajā gadījumā.

Abdulmanaps mira jūlija sākumā no koronavīrusa izraisītajām sekām, viņam bija vien 57 gadi. Pēc šāda trieciena nebija skaidrs, vai Habibs tuvākajā laikā būs redzams oktagonā, jo viņš palika ne tikai bez tēva – arī bez trenera, mentora, drauga…šo sarakstu varētu turpināt ilgi. “Kad saņēmu zvanu no UFC, aprunājos ar māti. Mēs domājām trīs dienas,” teica pats Habibs, kurš tomēr piekrita aizvadīt vēl vienu cīņu. Lai uzvarētu un aizietu.

Habibs Nurmagomedovs

Habibs Nurmagomedovs | Foto: REUTERS / Christopher Pike / Scanpix

“Māte ieraudzīs, ka viņam ir slikti bez sporta”

Habiba teiktais par mātes nevēlēšanos redzēt viņu cīnoties bez tēva nav vienkārši vārdi. Kā jau teicu, Dagestānas kultūrā cieņa pret vecākiem ir visaugstākajā līmenī. Lēmums necīnīties ir apliecinājums tam, ka pat titulētais cīkstonis, kurš par aizvadīto cīņu tikai no UFC saņēma trīs miljonus dolāru (vēl ir nauda no televīzijas un procents no maksas translāciju pārdošanas), respektē mātes velmi, pat ja pašam tas nav komfortabli.

“Nezinu, varbūt māte aicinās viņu atgriezties. Bet jāsaprot, ar kādu mērķi. Es neredzu jēgu, bet, ja gribēs, tad nekādu problēmu,” saka Krievijas cīkstonis Aleksandrs Šlemenko. Skaidrs, ka pats Habibs vienpersonīgi lēmumu par atgriešanos nepieņems un galavārds piederēs sportista mātei. Tikmēr viens no Krievijas populārākajiem sporta žurnālistiem Vasilijs Utkins uzskata, ka Habiba 30. cīņa ir tikai laika jautājums.

“Esmu pārliecināts, ka Habibs atgriezīsies. Tieši tādēļ, ka savu aiziešanu viņš skaidroja ar solījumu mātei. Visas mammas mīl savus dēlus. Pienāks diena, kad Habiba māte ieraudzīs – dēlam ir slikti bez cīņām, bet viņam, kā jau jebkuram sportistam, būs slikti. Un tad Nurmagomedovs aizvadīs, pēdējo, 30. cīņu – par godu tēvam. Domāju, tas nebūs drīzumā. Turklāt, to nevarēs saukt par lēmuma maiņu, gluži pretēji – tas būs ģimenes attiecību turpinājums, jo tās ir īpašas,” uzrakstīja žurnālists.

Nepiepildīts sapnis par cīņu dzimtenē

Vairāku gadu garumā Habibs un viņa komanda runāja, ka viņiem ir sapnis izcīnīt uzvaru savu līdzjutēju priekšā. Visas 13 cīņas UFC karjerā norisinājās citās valstīs un pārsvarā citos kontinentos – deviņas notika ASV, divas – Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE), un vēl pa vienai Brazīlijā un Kanādā. Viens no iemesliem, kādēļ UFC neaizvada Krievijā TOP-līmeņa pasākumus, ir visai vienkāršs – nauda. Proti, auditorija ASV un AAE ir krietni maksātspējīgāka.

Problēmas risinājumiem varētu būt cīņas aizvadīšana lielā stadionā, protams, kad to atļaus apstākļi. Viens no ietekmīgākajiem cilvēkiem Krievijas sportā, valsts titulētākā futbola kluba Maskavas “Spartak” īpašnieks Leonīds Feduns paudis gatavību piedāvāt Habibam aizvadīt savu 30. cīņu komandas mājas arēnā “Otkritie”. Tās ietilpība futbola mačos ir 45 360 cilvēku, loģiski, ka uz UFC cīņu vietu skaits būtu lielāks. Un nav nekādu šaubu, ka arēna būtu pilna, lai kādu cenu uzliktu organizatori.

Jāsaprot, ka UFC ir organizācija, kura ļoti labi prot skaitīt naudu. Tās vadītājs Dana Vaits nedara neko, kas nenesīs peļņu. “Es nedomāju, ka viņš atgriezīsies. Viņam vajadzīgs laiks, lai sadziedētu brūces. Es nerunāju par savainojumiem, bet par emocionālo stāvokli. Dosim viņam nedaudz laika,” – Vaita komentārs nav tik kategorisks, kā tas varētu šķist no malas. Ja Habibs izdomās atgriezties uz vienu cīņu, UFC nelaidīs garām monetizēt šo pasākumu un piekritīs uz jebkādiem nosacījumiem. Arī uz cīņas aizvadīšanu Krievijā.

Habibs Nurmagomedovs

Habibs Nurmagomedovs | Foto: AP / Mahmoud Khaled / Scanpix

Makgregors, Jemeļjaņenko un citi

Gan cīņu sportā kopumā, gan konkrēti UFC ir bijuši vairāki gadījumi, kad cīkstonis paziņo par karjeras beigām un vēlāk atgriežas. Arī pazīstamā Krievijas smagsvara Fjodora Jemeļjaņenko (36-9) brālis Aleksandrs uzskata, ka Habibs varētu atgriezties. “Viņš vēl ir jauns un vēl vairākas reizes varēs nosargāt savu titulu. Vairāki cīkstoņi aizgāja no sporta un vēlāk atgriezās. Pat Fjodors savulaik teica, ka vairs nedosies ringā, bet vēlāk tāpat to darīja.”

UFC cīkstonis Konors Makgregors veselas trīs reizes paziņoja par aiziešanu. Katru reizi iemesli bijuši dažādi, bet neoficiālā informācija liecina, ka īrs būs atpakaļ nākamā gada janvārī. No visiem Habiba pretiniekiem tieši Makgregors savu zaudējumu uztvēra vissāpīgāk. Vēl jo vairāk – īrs vairākkārt aicināja Krievijas pārstāvi uz revanšu, tomēr nesekmīgi. Domāju, ka, ja Habibs atgriezīsies, tad pretinieks diez vai būs Makgregors, lai arī šāda afiša noteikti atnestu UFC milzīgus ienākumus.

30-0 izskatās krietni skaistāk nekā 29-0. Habibs pat domās nekad nebija pieļāvis zaudējumu cīņā un, ja viņš tomēr pielicis punktu, tad tas nav dēļ tā, ka viņš baidās sabojāt savu statistiku. Un tomēr ir reāla iespēja, ka vismaz uz vienu cīņu viņš varētu atgriezties – lai godinātu tēvu ar vēl vienu uzvaru, iespējams, piepildītu sapni par cīņu Krievijā un kļūtu par UFC un Krievijas sporta ikonu. Gaidīsim un sekosim.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Gordons Heivords pret Kristapu Porziņģi
15/06/2021 12:19

Avots: “Hornets” apsver iespēju veikt darījumu, lai iegūtu Porziņģi

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komanda Šarlotas “Hornets” apsver iespēju veikt maiņas darījumu, lai savā paspārnē iegūtu Dalasas “Mavericks” uzbrucēju Kristapu Porziņģi, informē medija “NBA Analysis Network” apskatnieks Evans Meisijs. “Viens…