Vai Hārdens kļūs par pirmo basketbolistu aiz Čemberleina, kurš sezonu noslēgs ar vidēji 40 punktiem?

Džeimss Hārdens, sportazinas.com
Džeimss Hārdens | Foto: NBA

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandas Hjūstonas “Rockets” superzvaigzne šosezon var kļūt par pirmo basketbolistu aiz leģendārā Vilta Čemberleina, kurš sezonas laikā vidēji guvis vismaz 40 punktus.

Hārdens šosezon pirmajās 15 spēlēs iekrājis 38,4 punktus, kas ir augstākais rādītājs līgā. Viņa tuvākie sekotāji ir Vašingtonas “Wizards” līderis Bredlijs Bīls (30,3 punkti) un Milvoki “Bucks” superzvaigzne Jannis Adetokunbo (30,1 punkts).

Līdz šim NBA un Amerikas Basketbola asociācijas (ABA) vēsturē tikai divreiz kāds spēlētājs vidēji spējis gūt vismaz 40 punktus mačā regulārajā sezonā. To 1961./62. un 1962./63. gada sezonās paveica leģendārais Vilts Čemberleins. Viņš attiecīgi sakrāja vidēji 50,4 un 44,9 punktus.

Čemberleins ieņem arī trešo un ceturto vietu topā, jo viņš izcili rezultatīvi spēlēja arī 1960./61. un 1959./60. gada sezonās, gūstot attiecīgi 38,4 un 37,6 punktus. 1986./87. gada sezonā iekrāja 37,1 punktu, bet Hārdena rekords ir vidēji 36,1 punkts mačā, ko viņš paveica aizvadītajā sezonā.

Vilts Čemberleins, sportazinas.com
Slavenais attēls pēc 1962. gada spēles starp Filadelfijas “Warriors” un Ņujorkas “Knicks”. Vilts Čemberleins ir vienīgais spēlētājs NBA vēsturē, kurš viena mača laikā spējis gūt 100 punktus.

“Hārdens šosezon gūst vidēji vairāk punktus nekā aizvadītajā sezonā un, manuprāt, tas ir mazliet šokējoši,” komentēja medija “The Ringer” apskatnieks Kevins O’Konors. “Man šķita, ka Maiks D’Antoni [“Rockets” galvenais treneris] ik pa laikam ļaus bumbu kontrolēt Vestbrukam, lai Hārdenam visu laiku nav jāuzņemas spēles veidotāja loma, bet tas tā nenotiek un redzam to pašu spēles stilu, kāds bijis iepriekš. Vienīgā atšķirība ir tā, ka šosezon stūrī stāv Vestbruks, nevis Kriss Pols, kurš noskatās uz Hārdena uzbrukumu noslēgumiem.”

Skeptiski gan uz to, ka Hārdens vēl vairāk varētu palielināt savu rezultativitāti, raugās O’Konora kolēģis un podkāsta “The Mismatch” vadītājs Kriss Vernons, kurš netic, ka tas varētu notikt. Līdz ar to tādējādi Hārdenam varētu būt grūtības vidēji sezonā iekrāt vismaz 40 punktus, taču skaitlis būtu tuvu tam.

Viedokli par Hārdenu izteica arī “USA Today” NBA apskatnieki Džefs Zilgits un Marks Medina. “Hārdens laukumā var izdarīt visu. No 15 spēlēm viņš septiņās ir guvis vismaz 40 punktus vai vairāk, taču vai tā tam būtu jābūt? Domāju, ka nē,” komentēja Medina. “Hārdena produktivitāte pēdējās trīs sezonās sāka noplakt uz izslēgšanas spēļu laiku un nekas neliecina, ka tas varētu mainīties. Vai gadījumā tāpēc “Rockets” nepastiprinājās ar Vestbruku? Viņam vajadzētu būt cilvēkam, kurš samazina Hārdena pienākumu nastu.”

“Tikai viens cilvēks NBA vēsturē ir spējis gūt vidēji vairāk par 40 punktiem sezonā un tas ir Čemberleins,” sacīja Zilgits, kurš ir pretējās domās. “Hārdenam ir visas iespējas būt otrajam spēlētājam, kurš to izdarīs. Viņš vidēji spēlē izdara 25 metienus, no kuriem 14,3 ir trīspunktnieki, kā izpilda vidēji 14,5 metienus, pēc kuriem tiek piešķirti sodi par labu “Rockets”. Atbilde ir vienkārša – ja “Rockets” spēlēs labi un Hārdens reizē spēs padarīt šādu darba apjomu uzbrukumā, viņam tas ir jāturpina darīt.”

Optimistiski uz to, ka Hārdens varētu vidēji sakrāt 40 punktus spēlē regulārajā sezonā, raugās arī “The Record” apskatnieks Kriss Aismens. “Viņš to noteikti var izdarīt, turklāt Hārdens ir līgas dominējošais punktu guvējs. Skaidrs, ja ir kāds spēlētājs, kurš varētu pietuvoties Čemberleinam, tas ir Hārdens un kāpēc, lai viņš to nemēģinātu? Hjūstona ir viena no labākajām Rietumu konferences komandām, Hārdenam paralēli rādot šādu sniegumu. Es nedomāju, ka tuvākajā laikā kaut kas varētu būtiski mainīties.”

“Rockets” zvaigzne Hārdens ir NBA līderis “usage rate” statistikā. Tā atspoguļo procentus, kas tiek izrēķināti, ņemot vērā basketbola esamību laukumā un to, cik daudz uz viņu tiek spēlēts. Hārdena “usage rate” ir 39,3%, kas ir pārliecinoši lielākais līgā, ņemot vērā basketbolistus, kuri nospēlējuši nozīmīgas minūtes. Viņa tuvākais sekotājs ar 34,9% ir Losandželosas “Clippers” līderis Kavai Lenards.

“Rockets” komandā visiem ir skaidrs, kāda ir Hārdena loma un par to nemaz nav jautājumu. Mazliet amizanta epizode, kas visai precīzi raksturo Hjūstonas komandu, bija vērojama nesenajā mačā pret Minesotas “Timberwolves”. Kādā no uzbrukumiem Hārdens vairākas sekundes uz vietas driblēja bumbu un rādīja māņkustības, pēc kurām realizēja trīspunktu metienu.

Visas šīs epizodes laikā stūrī atradās Entonijs Takers, kurš jau skaidri zināja, ka piespēle nesekos, tāpēc visu uzbrukuma laiku viņš sarunājās ar kādu līdzjutēju. Takers vairākas reizes pat novērsās no notikušā laukumā, lai komunicētu ar līdzjutēju. Īss un precīzs “Rockets” spēles stila raksturojums – lielākoties tas ir viena aktiera teātris, kas gan pagaidām nes uzvaras.

NBA kopvērtējums

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par