Vai Ņujorkas “Knicks” ir uzvarējusi Porziņģa maiņas darījumā?

06/02/2019 21:29
Nokopēts
Kristaps Porziņģis, www.sportazinas.com

Ir pagājušas sešas dienas kopš latviešu basketbola superzvaigzne Kristaps Porziņģis atvadījās no pasaules basketbola lielpilsētas Ņujorkas un pievienojās Dalasas “Mavericks” komandai. Tajā viņš jau ticis oficiāli prezentēts un saņēmis arī formas kreklu ar sev ierasto “#6” uz tā.

Bezjēdzīgi atkārtot jau iepriekš izskanējušās frāzes, ka tas bija “šokējoši”, “negaidīti”, “riskanti” un tamlīdzīgi. Protams, ka tas bija ļoti riskanti no abu komandu puses, tomēr jāsaka, ka Latvijas basketbola līdzjutēji jau ir nomierinājušies un sagremojuši faktu, ka “Knicks” komandai vairs nav nekādas saistības ar Porziņģi.

Taisnības labad gan jāsaka, ka vēl dažas dienas pēc maiņas veikšanas to bija pagrūti apjēgt, jo bija pilnīgi skaidrs, ka “Knicks” ar viņu rēķinās ilgtermiņā. Ņujorkā gan situācija ir citādāka. Ja Latvijā šāda maiņa pat tiek uztverta pozitīvi, tad Ņujorkā neviens viņu vairs nemīl un atsevišķi “līdzjutēji” latvietim sociālajos tīklos novēlējuši neveiksmīgu karjeras turpinājumu, traumas, utt. Klasiski “Knicks” basketbola “fani”..

Atgādinot iespaidīgās maiņas detaļas – “Knicks” šķīrās no Porziņģa un trīs aizsargiem – Tima Hārdeveja juniora (26 gadi), Treja Bērka (26) un Kortnija Lī (33), bet Dalasas “Mavericks” pretējā virzienā nosūtīja Deandrē Džordanu (30), Vesliju Metjūzu (32) un Denisu Smitu junioru (21), kā arī divas nākotnes drafta izvēles.

Pēc tam klajā nākuši vairāki situācijas raksturojumi, bet pašreizējā informācija liecina, ka Porziņģis un viņa brālis, kurš ir arī Kristapa aģents, Jānis Porziņģis, pieprasīja maiņu un nolika uz galda “sarakstu” ar komandām, kurās vēlas nokļūt, uz ko “Knicks” reaģēja atsaucīgi, jo jau iepriekš Ņujorkas klubam bija sarunas ar “Mavs” par citām iespējamām maiņām. Interesanti gan ir tas, ka Porziņģu ģimenes vēlamo komandu sarakstā neesot figurējis “Mavericks” nosaukums.

Neskatoties ne uz ko, galvenais varonis šajā maiņā bija Porziņģis, kurš arī īsti neesot bijis apmierināts ar notiekošo komandā. “Knicks” viņu būtībā iemainīja pret algu resursiem nākamajai starpsezonai, jo komplektā ar latvieti bija arī ļoti dārgie Hārdevejs un Lī. Principā viņi abi ļāva Ņujorkas klubam atbrīvoties no vairāk nekā 30 miljonu vērtiem līgumiem, jo šāda summas viņiem būtu jāsamaksā nākamajā sezonā un Hārdeveja gadījumā, iespējams, 18 miljoni būtu jāmaksā arī vēl vienu sezonu pēc tam.

Maz ticams, ka “Mavs” būtu uzņēmusies Hārdeveja un Lī “smagumu”, ja maiņā nebūtu iekļauts Porziņģis. Tāpat “Knicks” ieguva arī divas nākotnes pirmās kārtas drafta izvēles, kas arī nav sliktākais, ko iegūt pretī.

Līdz ar to “Knicks” nākamajā starpsezonā, visticamāk, būs lielākie algu resursi starp visām NBA vienībām – aptuveni 74 miljoni, ņemot vērā “Spotrac” datus. Līdzīgā situācijā var nonākt Losandželosas “Clippers”, kas var iegūt līdzvērtīgus algu resursus jeb vairāk nekā 70 miljonus, ja iemainīs Lū Viljamsu vai Danilo Galinari.

Šāda summa ļaus “Knicks” nākamajā starpsezonā parakstīt līgumus ar divām superzvaigznēm, kas teorētiski varētu papildināt Ņujorkas klubu. Iespējamie spēlētāji, kuri varētu nonākt “Knicks” – Kemba Vokers, Kairijs Ērvings, D’Andželo Rasels, Džimijs Batlers, Klejs Tompsons, Kriss Midltons, Kavai Lenards, Kevins Durants, Džūliuss Rendls, Nikola Vučevičs, Demarkuss Kazinss un citi.

Tāpat Ņujorkas klubam nākamo piecu sezonu laikā būs septiņas pirmās kārtas drafta izvēles un iespēja “izzvejot kādu gardu kumosu”. It sevišķi jau nākamā gada draftā – “Knicks” šobrīd mērķtiecīgi “tanko”, lai uzlabotu savas iespējas tikt pie pirmās izvēles jeb Ziona Viljamsona, kurš tiek uzskatīts par talantīgāko spēlētāju, kurš izraudzīts ar pirmo numuru, kopš Entonija Deivisa 2012. gadā.

Atgriežoties pie Porziņģa. Protams, viņš tika uzskatīts par “Knicks” nākotni un spēlētāju, kurš ilgus gadus būs komandas līderis un ap kuru tiks būvēts komandas spēlētais basketbols. Viņš tika salīdzināts ar leģendāro Patriku Jūingu, kurš arī bija “Knicks” produkts – izraudzīts 1985. gada draftā. Cerības bija milzīgas.

Latvietis NBA nospēlējis trīs sezonas, un statistikas rādītāji liecina par to, ka Porziņģis bez šaubām ir “All-Star” līmeņa basketbolists. Tomēr arī citi statistikas rādītāji liecina par zināmām tendencēm. Piemēram, ik katru sezonu latvietis aizvadījis arvien mazāk spēļu. No maksimālajām 246 regulārā čempionāta spēlēm viņš šobrīd aizvadījis 186.

2015/16 – 14,3 punkti, 7,3 atlēkušās bumbas, 1,9 bloki (72 spēles)
2016/17 –
18,1 punkts, 7,2 atlēkušās bumbas, 2,0 bloki (66 spēles)
2017/18 –
22,7 punkti, 6,6 atlēkušās bumbas, 2,4 bloki (48 spēles)

Skaidrs, ka tās ir “tikai” trīs sezonas un Porziņģa tālāko nākotni nav iespējams prognozēt, tomēr nevar nerēķināties ar viņa savainojumu problēmām līdzšinējās karjeras laikā, kas noteikti arī radīja bažas “Knicks” organizācijai.

Porziņģa savainojumu listē trīs sezonās ir virkne traumu. Ja pirmās sezonas ievadā viņam bija vairāki nebūtiski iemesli, kādēļ latvietis izlaida mačus, kā ikdienišķas saslimšanas un sasitumi, tad turpinājumā bija jau nopietnākas problēmas.

Porziņģis 2016. gada martā sezonas izskaņā iedzīvojās pleca traumā. Šī paša gada oktobrī viņam bija kreisā cirkšņa savainojums, bet 2017. gada janvārī Porziņģim sākās problēmas arī ar Ahilleja cīpslu kreisajā kājā.

Tāpat jau pēc nepilna mēneša Kristapam bija labās potītes trauma, bet aprīlī viņš iedzīvojās muguras lejasdaļas savainojumā, kas lika izlaist atlikušo sezonu. Porziņģis laukumā atgriezās nākamās sezonas sākumā, tomēr atkal sekoja potītes problēmas un 2018. gada sākumā viņam bija indikācijas par problēmām kreisajā ceļgalā.

2018. gada februārī viņš guva smagāko traumu savā karjerā, pārplēšot šī paša ceļgala krusteniskās saites un no basketbola atvadoties līdz pat šodienai. Šī iemesla dēļ viņš izlaidīs arī visu pašreizējo sezonu. Porziņģis nevienu no savām sezonām nav spējis pabeigt, jo viņš guvis dažādus savainojumus.

Neskatoties uz to, ka viņa potenciāls ir milzīgs, latvietis ir traumatisks. Iespējams, viņš pa šo sezonu savedīs kārtībā savu veselību un būs spējīgs pilnvērtīgi spēlēt NBA vismaz nākamos desmit gadus, taču to var tikai minēt. Skaidrs, ka ar augumu 221 centimetri ir tikai loģiski, ka traumu risks diemžēl ir lielāks nekā augumā mazākiem spēlētājiem. Līdz ar to līdzšinējā Porziņģa traumu vēsture, iespējams, spēlēja zināmu lomu “Knicks” sarunās par latviešu aizmainīšanu.

Konkrētajā momentā “Knicks” zaudēja savu lielāko zvaigzni ar savainojumu bagāžu, tomēr ieguva iespaidīgus algu resursus un papildus pirmās kārtas drafta izvēles. Ņujorkiešiem joprojām ir jauno spēlētāju plejāde – Frenks Nilikinā, Kevinss Nokss, Mičels Robinsons, Deniss Smits un Alonzo Trīrs, bet ja izdosies tikt pie vismaz vienas superzvaigznes, piemēram, Duranta, nākamajā starpsezonā, kā arī drafta pirmā numura, būs grūti noliegt, ka “Knicks” izdarīja pareizo soli, aizmainot Porziņģi. Nerunājot nemaz par situāciju, ja tās būs divas superzvaigznes.

Tomēr ņujorkieši var palikt arī bešā, netikt pie nevienas superzvaigznes, neiegūt Viljamsonu un pamatīgi izgāzties. Tādā gadījumā noteikti būs gaidāmas nozīmīgas pārmaiņas klubā ar vairākām amatpersonu atlaišanām. Līdz ar to Ņujorkai šis ir riskants darījums, tomēr risks noteikti var atmaksāties ar zināmu uzviju.

Savukārt Dalasa ar Porziņģa darījumu var izvilkt lielo lozi, jo principā ir iemainījusi divas pirmās drafta izvēles un vēl īsti nezināmo talantu Smitu pret potenciālo līgas superzvaigzni Porziņģi.

Ja latvietis vēlēsies palikt Dalasā arī pēc nākamās sezonas un noslēgt ilgtermiņa līgumu, kā arī viņam izdosies savest kārtībā veselību, “Mavs” iegūs super-duetu Porziņģi un Luku Dončiču jeb Dirka Novicka un Stīva Neša uzlaboto versiju.

Tādā gadījumā to noteikti varēs uzskatīt par rezultatīvu maiņu, tomēr tas neizslēdz iespēju, ka Porziņģim var turpināties savainojumu likstas vai arī viņš gluži vienkārši var nākamsezon izvēlēties pamest “Mavericks”, kas Dalsasas klubam būtu visai liels fiasko.

Komentāri

  • Aron
    07/02/2019 00:00

    Uzskaitīt traumas un teikt ka ir ļoti traumatisks, vienkāršota pieeja. Cik no šīm traumām bija no parslodzēm, cik no pašatdeves un centieniem izdarīt maksimumu konkretā situācijā. Plecs, potīte, ahilejs, mugura… Ar krustiem vienkārši nepaveicās, kad grieķu frīks neīstā brīdī no sāna uztriecās kājai kura atradās zem slodzes un galīgi tam negatava. Tam pašam Dāvim krusti plīsa bez kontakta. Tātad fizioloģija vai apstākļu sakritība?! Arī par visu maiņas darījumu un tā iemesliem tikai daži apskatnieki iedziļinās būtībā, pārējie tikai analizē Kniks izteikumus un versiju, kura ir tendencioza.

Komentāri ir slēgti

TOP notikumi
1
X
2
2.43
4.65
2.54
3.9
5.27
1.74
1.71
-
1.97
1.88
-
1.79
2.49
4.59
2.49
4.8
3.75
1.72
1.12
-
6.5
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām