Vai spēcīgā Krievija un Šveici sarūgtinājusī Kanāda iekļūs PČ finālā?

25/05/2019 07:00

Pasaules čempionātā hokejā šodien tiks aizvadītas pusfinālu cīņas. Pirmajā pusfināla pārī zvaigžņotā Krievija pulksten 16:15 tiksies ar pasaules čempionus zviedrus izslēgušo Somiju (tiešraide ”360 TV” kanālā), bet otrajā pusfināla mačā A apakšgrupas uzvarētāja Kanāda pulksten 20:15 mērosies spēkiem ar līdzjutēju ļoti atbalstīto Čehiju (tiešraide LTV7 kanālā).

[post_bet]

Krievija uzvarēja visās grupu turnīra spēlēs (5:2 pret Norvēģiju, 5:0 pret Austriju, 3:0 pret Čehiju, 10:0 pret Itāliju, 3:1 pret Latviju, 3:0 pret pasaules vicečempioni Šveici un 7:4 pret iepriekšējo divu gadu pasaules čempioni Zviedriju) un pārliecinoši triumfēja B apakšgrupā, kļūstot par vienīgo komandu, kas grupu turnīrā nezaudēja nevienā mačā un ieguva maksimālo 21 punktu.

Lai gan krievi uzvarēja savā apakšgrupā, ceturtdaļfinālā viņiem bija jātiekas ar amerikāņiem un nopietni jāpapūlas, lai iekļūtu pusfinālā. Krievija pret ASV trīsreiz izvirzījās vadībā ar divu vārtu pārsvaru, taču nespēja nosargāt panākto vadību un izcīnīja panākumu tikai ar 4:3. Uzvaru nepilnas 13 minūtes līdz pamatlaika beigām krieviem nodrošināja bijušais Zemgus Girgensona komandas biedrs Bufalo ”Sabres” rindās Mihails Grigorenko.

Grigorenko (3+1) gan nebūt nav Krievijas izlases rezultatīvāko spēlētāju un lielāko zvaigžņu vidū šajā turnīrā. Līdz šim aizvadītajās astoņās cīņās visrezultatīvākais krievu hokejists ir bijis Ņikita Kučerovs (6+10), kurš visa pasaules čempionāta rezultatīvāko spēlētāju sarakstā ieņem otro vietu un atpaliek tikai no turnīru jau noslēgušā zviedra Vīljama Nīlandera (8+10). Kučerova tuvākais sekotājs Ņikita Gusevs ir sakrājis 15 (4+11) punktus un ierindojas ceturtajā pozīcijā pasaules čempionāta labāko bombardieru sarakstā. Savukārt Jevgeņijs Dadonovs (7+4) kopā ar pieciem hokejistiem dala turnīra labākā vārtu guvēja godu un noslēdz rezultatīvāko spēlētāju desmitnieku.

Krievija uz pasaules čempionātu Slovākijā ir atbraukusi ļoti spēcīgā sastāvā, jo lielākā daļa no valstsvienību pārstāvošajiem hokejistiem aizvadītajā sezonā spēlēja Nacionālajā hokeja līgā (NHL). Turklāt krievu sastāvā ir iekļautas daudzas zvaigznes – Andrejs Vasiļevskis (sešās spēlēs atvairīti 93,8% pretinieku metienu un vidēji ielaistas tikai 1,67 ripas), Dmitrijs Orlovs (2+4), Jevgeņijs Kuzņecovs (2+4), Jevgeņijs Malkins (1+5), Artjoms Aņisimovs (3+2), kā arī Iļja Kovaļčuks (2+3) un Aleksandrs Ovečkins (2+1).

Tikmēr Somija, grupu turnīrā izcīnot piecus panākumus un piedzīvojot divus zaudējumus (3:1 pret A apakšgrupas uzvarētāju Kanādu, 4:2 pār mājinieci Slovākiju, 2:3 papildlaikā pret ASV, 3:1 pār Dāniju, 5:0 pār Lielbritāniju, 3:0 pār Franciju un 2:4 pret Vāciju), ieguva 16 punktus un A apakšgrupā ierindojās otrajā vietā.

Ceturtdaļfinālā somus gaidīja ļoti nopietns pārbaudījums, jo, lai iekļūtu pusfinālā un lai turpinātu cīņu par medaļām, viņiem bija jāpieveic iepriekšējo divu gadu pasaules čempionus zviedrus. Kaut gan Somija izvirzījās vadībā jau pirmajā minūtē, Zviedrija līdz otrās trešdaļas beigām guva četrus vārtus un lielāko daļu spēles atradās vadībā. Tiesa pamatlaika izskaņā, nomainot vārtsargu Kevinu Lankinenu pret sesto laukuma spēlētāju, somi panāca izlīdzinājumu un vēlāk papildlaikā izrāva uzvaru ar 5:4. Par mača galveno varoni kļuva Sakari Maninens, kurš pagarinājumā Somijai nodrošināja uzvaru un nopelnīja četrus (1+3) punktus.

Tieši Maninens (2+8) līdz šim aizvadītajās astoņas spēlēs ir bijis rezultatīvākais somu spēlētājs. Otro un trešo vietu Somijas izlases bombardieru sarakstā ieņem attiecīgi 18 gadus vecais uzbrucējs Kāpo Kako (6+1), kuru šī gada NHL draftā, visticamāk, izvēlēsies ar otro numuru, un aizsargs Miko Lehtonens (1+6). Ceturtais rezultatīvākais somu hokejists ar sešiem (3+3) punktiem ir Hari Pesonens, kuram seko aizsargs Niko Mikola (2+3) un Toni Rajala (1+4).

Krievija pret Somiju pasaules čempionātā savā starpā cīnīsies pēc viena gada pārtraukuma. Iepriekšējo reizi abas izlases mērojās spēkiem pirms diviem gadiem Ķelnē, kur spēlē par bronzas godalgām krievi guva piecus vārtus un svinēja panākumu ar 5:3. Uzvarētāju rindās toreiz ar trim punktiem izcēlās divi hokejisti – viens no šī pasaules čempionāta rezultatīvākajiem spēlētājiem Gusevs (2+1) un Valērijs Ņičuškins (0+3). Tikmēr zaudētāju sastāvā pie diviem punktiem tika Miko Rantanens (1+1) un Sebastians Aho (0+2). Vēl gadu pirms tam Krievijā notiekošajā pasaules čempionātā somi, pieminētajam Aho gūstot divus vārtus, pārspēja krievus pusfinālā ar 3:1 un iekļuva finālā, kurā zaudēja kanādiešiem (0:2), kas šovakar otrā pusfināla cīņā tiksies ar čehiem.

Kanāda pasaules čempionāta pirmajā spēlē ar 1:3 zaudēja Somijai, taču apakšgrupu turnīra turpinājumā nodemonstrēja ļoti pārliecinošu sniegumu un nākamajās sešās cīņās svinēja sešus panākumus (8:0 pret Lielbritāniju, 6:5 pret mājinieci Slovākiju, 5:2 pret Franciju, 8:1 pret ceturtdaļfinālā iekļuvušo Vāciju, 5:0 pret Dāniju un 3:0 pret savu principiālo pretinieci ASV), izcīnot 18 punktus un pēc somu neveiksmes pret vāciešiem nodrošinot pirmo vietu A apakšgrupā.

Lai gan kanādieši triumfēja savā apakšgrupā un ceturtdaļfinālā tikās pret B grupas ceturtās vietas ieguvēju Šveici, viņi tikai par mata tiesu izglābās no zaudējuma pašreizējai pasaules vicečempionei. Nomainot vārtsargu Metu Mareju pret sesto laukuma spēlētāju, Deimons Seversons palīdzēja Kanādai 0,4 sekundes līdz pamatlaika beigām panākt 2:2 un izraut papildlaiku. Turklāt Maks Stouns, gūstot savus otros vārtus mačā un nopelnot trešo punktu, jau pagarinājuma septītajā sekundē izrāva kanādiešiem uzvaru ar 3:2 un nodrošināja vietu pusfinālā.

Stouns astoņās spēlēs ir savācis 12 (7+5) punktus un šobrīd dala pirmo vietu Kanādas izlases rezultatīvāko hokejistu sarakstā ar Antonī Mantu (7+5), kurš iepriekšējo cīņu izlaida viena mača diskvalifikācijas dēļ un kurš ir aizvadījis par vienu spēli mazāk nekā Stouns. Viņi abi šobrīd ir ne vien rezultatīvākie kanādiešu spēlētāji, bet ar vēl četriem spēlētājiem arī dala labāko pasaules čempionāta vārtu guvēju godu. Tikmēr pa deviņiem punktiem nopelnījuši ir Džonatans Marčeso (3+6) un Kails Turis (3+6).

Čehija grupu turnīrā arī izcīnīja sešas uzvaras un ieguva 18 punktus (5:2 pār iepriekšējo divu gadu pasaules čempioni Zviedriju, 7:2 pār Norvēģiju, 0:3 pret B apakšgrupas uzvarētāju Krieviju, 6:3 pār Latviju, 8:0 pār Itāliju, 8:0 pār Austriju un 5:4 pār Šveici), taču bija spiesta samierināties ar otro vietu B apakšgrupā.

Šoreiz gan čehiem palikšana otrajā vietā nāca par labu, jo, vāciešiem grupu turnīra noslēgumā pārspējot somus (4:2), Čehijai izdevās izvairīties no tikšanās ceturtdaļfinālā ar ASV un bija jāspēkojas ar Vāciju, ko viņi sakāva ar 5:1. Lai gan pēc pirmajām 40 minūtēm uz tablo bija tikai 1:1, čehi pēdējā trešdaļā iemeta četras ripas pretinieku vārtos un panāca izšķirošo pārsvaru. Uzvarētāju sastāvā ar trim (2+1) punktiem izcēlās Jans Kovāržs, bet izšķirošos vārtus trešā perioda ievadā guva Čehijas izlases kapteinis Jakubs Vorāčeks.

Vorāčeks līdz šim aizvadītajās astoņās spēlēs ir savācis 16 (4+12) punktus, būdams čehu rezultatīvākais spēlētājs un visa turnīra trešais labākais bombardieris. Čehijas izlases kapteiņa tuvākais sekotājs ir Mihaels Frolīks, kurš nopelnījis par diviem punktiem mazāk (7+7) un dala pasaules čempionāta labākā vārtu guvēja godu ar pieciem hokejistiem. Vēl par diviem punktiem mazāk ir sakrājis Teodora Bļugera komandas biedrs Pitsburgas ”Penguins” sastāvā Dominiks Simons (4+8). Tikmēr pie 11 punktiem ir tikuši Dominiks Kubalīks (5+6) un aizsargs Filips Hroneks (3+8). Savukārt iepriekšējā mača varonis Kovāržs savācis deviņus (5+4) punktus.

Arī Kanāda pret Čehiju pasaules čempionātā tiksies pēc viena gada pārtraukuma. Pirms diviem gadiem Parīzē abu izlašu ceļi krustojās grupu turnīrā, kurā kanādieši svinēja panākumu pār čehiem ar 4:1 un triumfēja savā apakšgrupā. Uzvarētāju rindās toreiz ar diviem punktiem toreiz izcēlās trīs hokejisti – Džefs Skiners (1+1), aizsargs Taisons Berijs (1+1) un Klods Žirū (0+2). Tikmēr Čehijas labā vienīgos vārtus guva Lukašs Radils, kuram asistēja iepriekš jau pieminētie Vorāčeks un Kovaržs.

Tās komandas, kuras šodien zaudēs, rīt pulksten 16:45 aizvadīs cīņu par bronzas godalgām. Savukārt pusfinālu uzvarētājas rīt pulksten 21:15 tiksies finālā un noskaidros 2019. gada pasaules hokeja čempioni.