Viedoklis: Žagars atsauks savu kandidatūru NBA draftā

Artūrs Žagars, sportazinas.com
Foto: FIBA

Sestdienas rītā Latviju pāršalca ziņa, ka pašmāju jaunais basketbola talants pieteicies 2019. gada Nacionālās basketbola līgas () draftam, kas 20. jūnijā norisināsies Ņujorkā. Vai pastāv reāla iespēja, ka Žagars savu kandidatūru neatsauks un ies līdz galam?

Domājams, ka nē. Žagars ar savu komandu veicis triku, ko savulaik izpildījuši gan Kristaps Porziņģis, gan Rodions Kurucs. Proti, mērķis ar pieteikšanos draftam ir viens – pārbaudīt NBA tirgu, radīt par sevi interesi, bet vēlāk atsaukt savu kandidatūru, lai jau nākamajā gadā uz to dotos ar daudz drošākām pozīcijām, tēmējot uz, t.s., “loterijas izvēli” (top4).

Gan Porziņģis, gan Kurucs gadu pirms viņu izvēlēšanas draftā figurēja top 20 potenciālajās izvēlēs. Ja Porziņģa gadījumā tas atmaksājās ar uzviju, jo nākamajā gadā viņš tika draftēts ar augsto ceturto numuru, tad Kurucam pēc neveiksmīgas sezonas Spānijā nācās samierināties ar otro kārtu un 40. kopējo izvēli.

Basketbola sabiedrībā Kuruca sakarā raisījās diskusijas – ja esi spēlētājs, kuram tiek prognozēta vieta pirmajā kārtā, kāpēc vēl atlikt draftu uz gadu? Vai gada laikā var kļūt tik ievērojami labāks? Ja piepildītos ar “Barcelona” iepriekš notikušās sarunas, kad Kurucam tika solītas 10-15 minūtes ACB līgā, kurās viņš sevi varētu pierādīt – izcils solis.

Bet te jāskatās arī no otras puses – neviens klubs Kurucam nebija teicis 100% “jā”, ka nosauks viņa vārdu.

Cita lieta, kā viņš sevi pēc tam apliecināja NBA laukumos. Viņa talants gan tika novērtēts uzreiz pēc drafta, kad Bruklinas “Nets” ar viņu noslēdza četru gadu līgumu. Arī viņa sniegums laukumā, pat ne attaisnoja, bet pārspēja uz viņa liktās cerības kā pirmgadniekam.

Kāpēc Žagaru salīdzinām ar Kurucu un Porziņģi? Apzināti. Lai arī iepriekš nosauktie talanti nav ne pirmie, ne pēdējie, kas rīkojušies līdzīgi, Žagars talanta un izaugsmes iespēju ziņā ir vērtējams kā viens no pēdējo gadu spožākajiem dārgakmeņiem Latvijas basketbola saimē.

Bet Žagars šobrīd ir pavisam citās pozīcijās. Viņš izlaida lielāko daļu aizvadītās sezonas potītes traumas dēļ. Tiesības uz talantīgo saspēles vadītāju pieder ACB līgas klubam Badalonas “Joventut”, bet ikdienā viņš spēlē pēc spēka otrajā Spānijas līgas komandā “Prat”, kur šosezon 11 mačos caurmērā guvis 8,9 punktus un atdevis 2,4 rezultatīvas piespēles. 11 spēles otrajā līgā – šķiet, varētu būt pārāk mazs arguments NBA skautu acīs, lai viņu jau šogad izvēlētu pirmajā kārtā. Savukārt otrā būtu par maz…

Vēl viens salmiņš, pie kā pieķerties, lai pieteiktu pretenzijas uz pirmo kārtu draftā, varēja būt šogad Grieķijā, Krētas salā notiekošais U19 Pasaules čempionāts. Bet ir viens “bet” – tas norisinās pēc drafta…

Taču atsauksmes par Žagaram potenciālu ir dzirdamas arī otrpus okeānam. “Latvijas basketbola nākotne izskatās ļoti cerīga. Artūrs Žagars spēlē kā pieredzējis veterāns ar lielisku nosvērtību laukumā. Ir bauda uz viņu skatīties,” raksta ESPN drafta analītiķis Džonatans Givonijs.

Viņš arī minējis: “Pēc Eiropas U18 čempionāta domāju, ka viņš būs stabila pirmās kārtas izvēle, taču traumas dēļ Žagars bija spiests izlaist visu sezonu.”

Un vēsturiskais U18 EČ Žagaram bija lielisks – 18,9 punkti un 6,3 rezultatīvas piespēles un iekļauts arī turnīra simboliskajā pieciniekā.

Tikmēr cits respektabls basketbola analītiķis Maiks Šmits par Žagaru iepriekš izteicies: “Ir vērojams liels progress viņa attīstībā. Viņam ir lieliskas prasmes un teicams radošums. Vienīgais viņam jāpieliek fiziskajos rādītājos.”

Runājot par tiem, tautā ir teiciens – nav ļaunuma bez labuma. Ja iepriekš vairāki skauti norādījuši uz latvieša kalsno augumu, kas pieaugušo basketbolā viņam traucējis sevi apliecināt ātrāk, tad traumas dziedēšanas laikā viņš ievērojami “pielicis” svarā, vienlaikus nezaudējot savas tehnikas un ātruma īpašības. Arī auguma centimetri ir pietiekami – 192cm.

Atcerēsimies, ka vēl aizpagājušajā sezonā Žagars sev atvēlētajās epizodēs ACB līgā parādīja, ka prasmes viņam ir, lai sevi pieteiktu arī “lielajā” basketbolā.

Debija par Eiropas spēcīgāko vietējo čempionātu uzskatītajā ACB līgā parādīja, ka Žagaram ir viss nepieciešamais, lai kļūtu par augstas klases spēlētāju.

Jāatgādina arī, cik labi viņš sevi pieteica NBA jauno talantu nometnē “Global Camp”, kas norisinājās 2018. gada maijā.

Arī tur redzētais daudziem lika veltīt komplimentus tehniskajam latvietim. “Žagars ar savu sniegumu ievērojami pacēla savu vērtību, jo laukumā parādīja sevi kā vienu no visgudrākajiem, vispusīgākajiem un fundamentāli attīstītākajiem spēlētājiem.  Viņam piemīt lieliska bumbas kontrole, spēja darboties dažādos ātrumos un iemaņas radošu piespēļu izpildīšanā “pick ‘n roll” situācijās, kā arī meistarīgi atstrādāts Eurostep gājiens. Redzams, ka vairākus spēles elementus viņš veic līdzīgi kā Kairijs Ērvings,” rakstīja ESPN.

Vēl viena lieta, kas runā par labu Žagaram – viņš sarunās ar medijiem atstāj iespaidu, ka ir ļoti dzīves pieredzējis spēlētājs. Viņa retorika ir skaidra, pamatota un inteliģenta. Kā saka tautā – viņš prot runāt. Un Ziemeļamerikā skatās arī uz to.

Pagaidām nav skaidri zināmi jaunā latvieša plāni vasarā. Pavisam droši var teikt, ka redzēsim viņu “Basketball Without Borders” (BWB) jauno talantu nometnē Rīgā, kas no 9.-12. jūnijam notiks Elektrum Olimpiskajā sporta centrā. To kopīgi rīko NBA, FIBA un LBS.

Runājot par atrādīšanos NBA klubiem – viss atkarīgs no to intereses.

Prognoze: Žagars dosies uz ASV un jauno talantu nometni, lai radītu interesi skautiem. Lai parādītu, ka ir atguvies pēc smagās potītes traumas. Neilgi pirms drafta sākuma atteiks savu kandidatūru, veiksmīgi sevi pierādīs U19 pasaules čempionātā, ja tajā piedalīsies (pagaidām par to gan vēl nav 100% pārliecības), bet vēlāk iegūs spēles laiku “Joventut” rindās un nākamgad NBA draftā būs iekarojis stabilas pozīcijas.

Vienlaikus nevar izslēgt iespēju, ka Žagars kāda NBA kluba skautus pārliecina jau šovasar, un tad jau jāvadās pēc principa – dzelzs jākaļ kamēr karsta!

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par