“Vilki” parāda raksturu un izcīna pirmo uzvaru kopš 2018. gada

19/11/2019 23:45

Latvijas futbola izlase šodien 2020.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas cikla pēdējā spēlē savā laukumā pārspēja Austriju, gūstot pirmos punktus šajā ciklā. Stadionā “Daugava” Latvija uzvarēja Austriju ar 1:0 (0:0).

Vārtus 65.minūtē guva Mārcis Ošs.

17.minūtē pēc stūra sitiena izpilde tuvējam vārtu stūrim bumbu garām raidīja Mihaels Gregoričs, taču pēc tam divas labas iespējas bija Latvijai. Vispirms 20.minūtē pēc labas piespēles no dziļuma bumbu, cīnoties ar diviem aizsargiem, apstrādāja Dāvis Ikaunieks, taču viņa sitienu atvairīja vārtsargs Pavao Pervans. Savukārt 27.minūtē pēc Roberta Savaļnieka izpildītā stūra sitiena viens pie tālā vārtu stūra bija Ošs, taču viņa sitiens ar galvu trāpīja pa vārtu pārliktni. Ar sitienu no soda laukuma vidus pāri vārtiem atbildēja austrieši, taču puslaiks noslēdzās bez gūtiem vārtiem – 0:0.

Arī otrajā puslaikā Latvija pārsvarā uz priekšu devās tad, kad bija tāda iespēja, bumbu pārsvarā kontrolējot austriešiem. 65.minūtē Ošs izdarīja to, kas nesanāca pirmajā puslaikā. Pēc Savaļnieka izpildītā stūra sitiena bumbu ar galvu aizskāra Roberts Uldriķis, tā nokrita pie kājām Ošam, kurš to trieca vārtu tīklā, gūstot pirmos Latvijas izlases vārtus šajā atlases cikla savā laukumā, – 1:0.

68.minūtē Uldriķis saņēma bumbu pretinieku soda laukumā un cīņā ar aizsargu netrāpīja vārtos, bumbu raidot paralēli vārtu līnijai. 76.minūtē labā pozīcijā nonāca Vladislavs Gutkovskis, taču viņa sitiens tika bloķēts. 83.minūtē pa pārliktni no soda laukuma trāpīja arī austrieši, to paveicot Gregoričam. 89.minūtē pēc stūra sitiena labā pozīcijā ar galvu vārtos netrāpīja Štefans Pošs. Austrieši turpināja vētraini šturmēt Latvijas valstsvienības vārtus arī četrās kompensācijas laika minūtēs, taču latvieši uzvaru neatdeva.

Abas komandas savā starpā tikās arī 6.septembrī Zalcburgā, kur Austrija svinēja graujošu uzvaru ar 6:0. Latvijas futbola izlasei tas bija atkārtots lielākais zaudējums pēc neatkarības atjaunošanas.

Jau ziņots, ka Rīgā nevarēja spēlēt Austrijas izlases līderi Dāvids Alaba, Marko Arnautovičs, Martins Hinteregers, Konrāds Laimers, Štefans Lainers un Marsels Sabicers. Arnautovičs šajā ciklā ar sešiem vārtiem ir Austrijas izlases pārliecinoši labākais vārtu guvējs, divi precīzi sitieni ir Sabiceram, bet pa vienam – pārējiem četriem futbolistiem, kuri nedevās uz Rīgu.

Latvija ar Austriju līdz šim bija spēkojusies astoņas reizes. Vienīgā uzvara tika izcīnīta 1995.gadā vienā no Eiropas čempionāta kvalifikācijas mačiem. Desmit gadus vēlāk turnīrā Kiprā tika nospēlēts neizšķirti, bet pārējos sešos dueļos, tajā skaitā līdz šīm pēdējā tikšanās reizē 2011.gadā, Latvija cietusi neveiksmes.

Latvijas futbolisti, ieskaitot pārbaudes spēles, pirms šodienas mača nebija uzvarējuši 17 mačos pēc kārtas, šajā neveiksmju joslā piedzīvojot 12 zaudējumus. Iepriekšējo uzvaru latvieši svinēja pērnā gada jūnijā Baltijas kausa mačā, bet starptautiskajos turnīros līdz šīm pēdējais panākums gūts vairāk nekā pirms diviem gadiem.

Par “vienpadsmit vilkiem” dēvētā komanda kvalifikācijas ciklā bija zaudējusi visās deviņās spēlēs. Martā Latvija viesos ar 1:3 piekāpās Ziemeļmaķedonijai, bet pēc tam cienījamā mačā ar 0:2 atzina Polijas pārākumu. Nākamās divas spēles notika savā laukumā, kur tika parādīts blāvs sniegums, kā rezultātā piedzīvots 0:3 zaudējums pret Izraēlu un 0:5 – pret Slovēniju. Septembrī viesos ar 0:6 tika piedzīvota sagrāve pret Austriju un savās mājās ar 0:2 zaudēts Ziemeļmaķedonijai. Savukārt oktobrī savā laukumā tika zaudēts 0:3 Polijai un viesos piedzīvota neveiksme 1:3 pret Izraēlu.

Latvijas valstsvienība Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) rangā atrodas necilajā 143.vietā, bet Austrija – 25.vietā.

Pārējās mūsu apakšgrupas spēlēs šodien Ziemeļmaķedonija ar 1:0 (1:0) uzvarēja Izraēlu, un Polija ar 3:2 (1:1) pieveica Slovēniju.

Kvalifikācijas turnīra G apakšgrupā pēc desmit spēlēm apakšgrupā ar 25 punktiem uzvarēja Polija, 19 punktus guvusi Austrija, 14 punkti ir Slovēnijai un Ziemeļmaķedonijai, 11 sakrāja Izraēla, bet Latvijai ir trīs pēdējā mačā nopelnītie punkti.

Martā par Latvijas izlases galveno treneri tika apstiprināts serbu speciālists Slaviša Stojanovičs. Pirms nepilna gada no izlases galvenā trenera amata nolēma atkāpties somu speciālists Miksu Pātelainens, kurš komandu vadīja vien kopš maija jeb mazāk nekā astoņus mēnešus.

Latvijas izlases sastāvs

vārtsargi – Andris Vaņins (“Zurich”, Šveice), Pāvels Šteinbors (Gdiņas “Arka”, Polija), Roberts Ozols (“Riga”);

aizsargi – Antonijs Černomordijs (“Riga”), Roberts Savaļnieks, Vitālijs Jagodinskis (abi – RFS), Kaspars Dubra (“Oleksandriya”, Ukraina), Mārcis Ošs (Neišateles “Xamax”, Šveice), Raivis Jurkovskis (“Liepāja”), Igors Tarasovs (Jūrmalas “Spartaks”), Vitālijs Maksimenko (Ļubļanas “Olimpija”, Slovēnija);

pussargi – Ritvars Rugins, Oļegs Laizāns, Vladimirs Kamešs (visi – “Riga”), Aleksejs Grjaznovs, Ēriks Punculs (abi – “Valmiera Glass”/ViA), Mārtiņš Ķigurs (“Liepāja”), Andrejs Cigaņiks, Dāvis Ikaunieks (abi – RFS), Ingars Sarmis Stuglis (“Ventspils”);

uzbrucēji – Vladislavs Gutkovskis (Ņidzicas “Termalica”, Polija), Roberts Uldriķis (“Sion”, Šveice), Vladislavs Fjodorovs (“Riga”).