Viņam sekoja detektīvs, viņš sadauzīja savu “Bentley” – “Dinamo” papildinājums Žerdevs

27/09/2017 10:19

Viens no Krievijas skandalozākajiem hokejistiem, toties ar bagātu hokeja pieredzi, Nikolajs Žerdevs ieradies Rīgā nevis, lai atpūstos, bet gan pārstāvētu Rīgas “Dinamo” komandu. Lai gan, kas to lai zina? Varbūt uzbrucējs Rīgu izvēlējās ar mērķi atklāt jaunas ballīšu vietas. Šeit viņam būs ko izvēlēties.

Liela izvēle Žerdevam nebija, savu reputāciju hokejists ir sabojājis tik tālu, ka klubu vadības nevēlās viņu redzēt savā sastāvā. Pēdējo sešu gadu laikā Žerdevs ir nomainījis desmit komandas. Arī šajā starpsezonā uzbrucējs bija bez darba, līdz Ņižnekamskas “Ņeftehimik” galvenais treneris Andrejs Nazarovs deva iespēju hokejistam uzspēlēt. Tomēr pēc divām spēlēm uzbrucējs tika atbrīvots no komandas.

2002./03. gada sezonā uzbrucējs iemina pirmās takas uz profesionālo hokeju. 18 gadu vecumā uzbrucējs debitēja Maskavas CSKA sastāvā, pirmajā profesionālajā sezonā 44 mačos, atzīmējoties ar 24 (12+12) punktiem. Tajā sezonā Žerdevs ar labu spēli palīdzēja arī Krievijas U20 izlasei iegūt zelta medaļas. Pēc turnīra vairāku NHL skautu blociņos Žerdevs ierindojās top pozīcijās.

2003. gada NHL draftā Nikolaju Žerdevu ar ceturto kārtas numuru izvēlējās Kolumbusas “Blue Jackets” komanda. Augusta vidū hokejists noslēdza trīs gadu iesācēju līgumu ar komandu. Tika nolemts, ka Žerdevs Krievijā spēlēs līdz 2003. gada beigām un gadumijā dosies uz Ziemeļameriku, tomēr plāni mainījās. Jau septembrī uzbrucējs pameta CSKA treniņa bāzi, un pēc pāris dienām Žerdevs ieradās Kolumbusā. Krievijas komanda bija ļoti neapmierināta, komandas galvenais treneris Viktors Tihonovs draudēja ar kriminālprocesu, bet klubs iesniedza prasību starptautiskajā tiesā, kura pēcāk lēma par labu hokejistam.

Savā pirmajā sezonā NHL uzbrucējs 57 spēlēs sakrāja 34 (13+21) rezultativitātes punktus. Tomēr jau Ziemeļamerikas karjeras sākumā, Žerdevam pārmeta par disciplīnas neievērošanu. “Blue Jackets” ģenerālmenedžeris Dags Maklīns nolīga privāto detektīvu, kurš izsekoja Žerdevu, kad hokejists devās brīvsolī. Klubs pēcāk ierobežoja krievu hokejista patvaļību.

2006./07. gada sezonā “Blue Jackets” uzreiz nespēja vienoties ar hokejistu par jaunajiem līgu nosacījumiem, tāpēc sezonas ievaddaļu Žerdevs pavadīja Mitišču “Himki” komandas rindās. Žerdevs vēlējās ievērojamu algas pielikumu. Tika mēļots, ka hokejista aģenti vēlas Žerdevu padarīt par vienu no vislabāk apmaksātājiem hokejistiem līgā, kas savukārt ne tuvu nesaskanēja ar “žaketnieku” redzējumu.

Pirms paša sezonas sākuma abas puses panāca vienošanos (3 gadi, kopējā summa 7,5 miljoni) un uzbrucējs atgriezās Kolumbusā. “Blue Jackets” nevēlējās zaudēt ieguldīto naudu, līguma parakstīšana uzskatāma par biznesa lēmumu, jo kluba īpašnieki bija nolēmuši ar spurainu krievu vairs neauklēties. Tuvāko divu sezonu laikā regulāri parādījās informācija, ka Žerdevs atkal pārkāpis režīmu, bet kluba vadība gaidīja pareizo brīdi, lai veiktu maiņas darījumu, jo saprotams, ka hokejista spēletprasme, neskatoties uz grūto raksturu, nekur nebija pazudusi.

2008.gada jūlijā, kamēr Žerdevs laiski baudīja atvaļinājumu, viņa aģents viņam paziņoja, ka turpmāk hokejists piederēs Ņujorkas “Rangers” klubam. Žerdevu tas apmierināja, jo Ņujorka salīdzinājumā ar Kolumbusu ir kā diena pret nakti, ja uzmanība tiek pievērsta nakts uzdzīves opcijām.

“Rangers” sastāvā uzbrucējs guva 58 punktus. Foto: GCobb.com

Arī metropolē Žerdevs turpināja būt rezultatīvs, veidojot pirmo uzbrucēju trijnieku ar Skotu Gomezu un Denu Fritču. Sezonai noslēdzoties, Ņujorkas komanda piedāvāja kvalifikācijas līgumu 3,25 milj. dolāru apmērā, bet caur arbitrāžas tiesu hokejists līguma kopējo summu palielināja uz 3,9 milj. dolāru, bet arī tas neapmierināja Žerdevu, kurš spītīgi atteicās likt parakstu uz līguma ar NHL komandu. “Rangers” izskatīja vairākus maiņas darījumus, bet uzzinot hokejista finansiālās ambīcijas, gribētāji ātri vien pazuda. Tajā skaitā Otavas “Senators”, kuri uz Ņujorku bija gatavi sūtīt pašu Deniju Hītliju.

Žerdevs izvēlējās naudu. Vairākas KHL vienības bija gatavas pārtrumpot “Rangers” piedāvājumu. Skandalozajam hokejistam bija svarīgi, kāda summa ienāk kontā, nevis kas ir rakstīts līgumā. Zināms, ka no Ņujorkas piedāvātajiem četriem miljoniem, vismaz divi aizietu garām Žerdeva maciņam, jo par to parūpētos nodokļu iekasētāji.

Mitišči talantīgajam hokejistam spēja samaksāt vairāk kā Ņujorkas komanda, savu varējumu KHL viņš arī spēja pierādīt. 53 mačos Žerdevs atzīmējās ar 40 (16+24) rezultativitātes punktiem, bet 12 izslēgšanas spēlēs guva trīs vārtus un atdeva vienu piespēli.

Žerdevs nolēma atgriezties NHL un pievienojās Filadelfijas “Flyers”, tomēr mīlas stāsts bija tikai vienas sezonas garumā, jo hokejists jau atkal skuma pēc Maskavas, bet Filadelfijā viņam netika piešķirtas komandas pirmās zvaigznes privilēģijas, kā to bija gaidījis pats hokejists.

Hokejists atgriezās Maskavā un parakstīja līgumu ar visu piedodošajiem “Atlant” saimniekiem. Pirms 2012./13. gada sezonas izslēgšanas spēlēm Žerdevs pameta “Atlant” komandu un devās uz spēcīgo “Ak Bars”, lai izcīnītu savu pirmo Gagarina kausu. Tomēr šāds solis viņam vēlāk smagi atmaksājās. Kazaņas komandai Žerdevs izrādījās nevajadzīgs, bet pats hokejists vēlējās atgriezties “Atlant”.

Žerdeva akcijas bija strauji kritušās, lūpu uz hokejistu bija uzmetusi arī “Atlant” komandas vadība, kura nevarēja piedot, ka uzbrucējs piekrāpa gandrīz vai dzimto klubu ar Kazaņas izbraucienu. “Atlant” beigās gan piekrita ar Nikolaju parakstīt jaunu līgumu, tomēr cilvēki, kas gadiem bija viņam maksājuši miljonus, nolēma atriebties un nosūtīt Žerdevu uz Vladivostoku. “Admiral” paplašināšanās draftā viņu tomēr neizvēlējās, bet līgums ar “Atlant” tika lauzts. Mitiščiem arī beidzās nauda…

Pēc līguma laušanas Žerdevs atrada jaunu komandu, līgums tika panākts ar Prāgas “Lev”, kas vēl nenojauta par hokejista pēdējo mēnešu plostu. Kontrakta parakstīšanu krievu hokejists atzīmēja elitārā Piemaskavas viesnīcā, vairākas dienas Žerdevs numuriņā kārtīgi ālējies ar dažādām sievietēm. Pamanījās sēsties pie savas 150 tūkstošus eiro vērtās “Bentley” stūres alkohola reibumā, viņam arī izdevās mašīnu sasist, bet viesnīcas kaimiņi, nekulturālās Žerdeva uzvedības dēļ, uz spēkrata ar naglu ieskrāpēja rupjus izteicienus. Ballītes beigās uzbrucējs attapās bez pases un uzreiz nevarēja pievienoties komandai treniņnometnē.

Arī Prāgas komanda nebija apmierināta ar hokejista attieksmi un pēc mēneša teica paldies. Pēc šī atgadījuma, toreizējais KHL prezidents Aleksandrs Medvedevs piedāvāja hokejistam doties uz alkohola atkarības ārstēšanas iestādi.

Nikolajs Žerdevs “Torpedo” sastāvā.

2013./14. gada sezonu Žerdevs aizvadīja divās komandās – Maskavas “Spartak” un Čerepovecas “Severstal”. No abu pilsētu naktslokāliem pienāca regulāras ziņas par bijušā “reindžera” izgājieniem. Kamēr citi trenējās Žerdevs vazājās pa bāriem, izbaudīja savu jaudīgo spēkratu zirga spēkus, bet hokeja spēlēšanai pievērsa otršķirīgu lomu.

Viņa talantam nākamā sezonā noticēja Maskavas “Dinamo”, kuras vadībai jau no līguma parakstīšanas brīža nācās atgaiņāties no jautājumiem par hokejista disciplīnu. Tomēr uz laiku šajā departamentā bija klusums, hokejists kārtīgi trenējās un likās, ka beidzot ir nācis pie prāta. Tomēr Maskava atkal Žerdevu ievilka savos apskāvienos, bet komandas menedžeris Andrejs Safronovs bija vīlies. “Domāju, ka Žerdevs pret hokeju attiecas mazliet citādāk. Izrādās, ka nē. Tā ir liela vilšanās. Domāju, Žerdevs palīdzēs “Dynamo”, bet izrādījās…”

Katru vasaru atradās kāds, kas gatavs auklēties. Hokejista aģents arī vairs neprasīja astronomiskas naudas summas, vairāk savu klientu pozicionējot, kā lētu risku, kas var atmaksāties ar uzviju, jo hokeju KHL līmenī Žerdevs vēl var spēlēt ļoti labi. Arī Soči ar savām atpūtas iespējām un nestabilo finansu situāciju, Žerdevam ilgi uzturēties neļāva.

Kārtējo iespēju deva Pēteris Skudra Ņižņijnovgorodas “Torpedo” komandā. Skudras un Ģirta Ankipāna vadītajā komandā Žerdevs aizvadīja pusotru sezonu, kā izteicās galvenais treneris, tad hokejistam nebija nekādi disciplīnas pārkāpumi. Par to, vai tā ir taisnība zina “Dinamo” ģenermenedžeris, kurš uzaicinājis uzbrucēju uz Rīgu.

Žerdevs kļuvis vecāks, iespējams, pratīgāks, jo no “Torpedo” nometnes par lieliem grēkiem neviens neziņoja. Skudra gan vairs komandā 32 gadus veco hokejistu nevēlējās redzēt, bet šoreiz runa nebija par dzeršanu, nenākšanu uz treniņiem… Skudra no hokejista gaidīja vairāk tieši hokeja laukumā. Par regulāro sezonu treneris bija apmierināts, bet “play-off” sērijā Žerdevs bija pievīlis, kā rezultātā līgums pagarinats netika.

Visu vasaru Žerdevs Maskavā nosēdēja bez darba. Gribētēju nebija. Hokejists pat bija gatavs doties kaut kur tālāk no Maskavas. Iepriekš bija dzirdēts, ka Nikolajs atteicis komandām, kas bazētas tālu no galvaspilsētas, kur Žerdevam ir savas intereses ārpus hokeja. Soči bija izņēmums, jo tur viss ar ārpus hokeja lietām ir līmenī. Žerdevs varēja atkal kļūt par Mārtiņa Karsuma komandas biedru Maskavas “Dynamo”, tomēr sarunas starp hokejistu un komandu pēdējā brīdī norāvās…

Sevi pierunāt ļāva Andrejs Nazarovs, kurš Žerdevam deva iespēju Ņižņekamskā, bet runā, ka treneris ātri to nožēlojis. Nav skaidrs, ka pilsētas sliktais gaiss uz uzbrucēju kā nelāgi iedarbojas, bet sadarbība ar no Maskavas tālu esošo “Neftehimik” beidzās īsti pat nesākusies.

Runā, ka Žerdevs “Dinamo” sastāvā nespēlēs līdz sezonas beigām, līdz ar Laura Dārziņa atgriešanos, krievu hokejistam var tikt parādītas durvis. Ja hokejists sevi parādīs no labākās puses, tad ir iespēja nostabilizēties līdz sezonas noslēgumam. Ankipāns zina Žerdeva niķus, tādēļ uzbrucējam visu skaidri un gaiši paziņojis. Rīga ir maza pilsēta, nekas nepaliek nepamanīts.

Žerdevs nebūs tas hokejists, kuram būtu iespēja cīnīties par vietu Krievijas Olimpiskās izlases sastāvā, bet Rīgā viņš var atgūt kaut nelielu cieņu. Vairāku hokeja funkcionāru acīs talantīgais uzbrucējs ir norakstīts. Cerēsim, ka Rīgas “Dinamo” sezona vēl nav norakstīta.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Haralds Egle
20/01/2022 08:51

Egle parāda augstāko pilotāžu un aizvada karjeras labāko maču AHL (VIDEO)

Aizvadītajā naktī Amerikas Hokeja līgā (AHL) iespaidīgu sniegumu demonstrēja latviešu uzbrucējs Haralds Egle, kurš guva trīs rezultativitātes punktus, taču viņa pārstāvētā Manitobas “Moose” ar rezultātu 3:4 atzina Aiovas “Wild” pārākumu….

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…